Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Zkoušeli jste někdy sednout do stroje času? Pokud ne, ráda vás pozvu na jednu takovou jízdu. Držte si klobouky, pojedeme z kopce!
Nejprve stručně na úvod, abych předešla otázkám: Fortran jsem se začala učit kvůli jednomu absurdnímu bugu v octave (nakonec to bylo gcc, ale to je jedno). Následující knihu jsem při té příležitosti našla doma v knihovničce, ale jak se tam dostala, to je mi záhadou. Asi nějaká drobná odchylka v časoprostoru...
Kniha Programming for a digital computer in the FORTRAN language je určena především studentům matematiky a vychází z kurzů, které autor (profesor Herbert S. Wilf) vedl na University of Pennsylvania. Přestože je poměrně útlá, obsahuje všechny informace, které potřebuje student k tomu, aby mohl pomocí počítače řešit své matematické problémy. Kromě syntaxe jazyka samotného se věnuje také algoritmům. Nezapomíná ani na praktickou stránku věci, čtenář se dozví vše potřebné i o vstupních a výstupních zařízeních počítače.
První kapitola se věnuje programovacím jazykům jako takovým. Prezentuje jejich (dosud krátkou) historii a popisuje trnitou cestu od strojového kódu až k moderním jazykům jako FORTRAN, ALGOL, COBOL nebo BASIC. Vysvětluje, k čemu se který jazyk nejlépe hodí. Samozřejmě se zde také dozvíte, proč právě FORTRAN - kompilátory tohoto jazyka jsou totiž dostupné téměř na všech univerzitních počítačích. Ale nepředbíhejme událostem: nejprve je třeba se naučit, co je to kompilátor. Podíváte se tady i na svůj první jednoduchý program, který spočítá průměr z 850 čísel. (Stroj času nás přenesl ještě před počátky Helloworld tradice.) A samozřejmě se vám dostane vhledu do programátorského uvažování: naučíte se, jak strukturovat své myšlení. Druhá a třetí kapitola potom váš nový způsob uvažování ještě prohloubí: budete řešit jednoduché matematické úlohy a jednotlivé kroky zapisovat v přirozeném jazyce. Autor vás přitom nenásilně zasvětí do prvních příkazů Fortranu: příklady, které zvolil, lze totiž přepsat z angličtiny do Fortranu bez větších komplikací. Začnete mít pocit, že programování je nádherně jednoduché. A naučíte se malovat vývojové diagramy.
Čtvrtá kapitola váš optimismus trochu umenší. Programovat je sice snadné, ale krmit svým programem počítač je neskutečná otrava. Pokud se touto kapitolou prokoušete, stanete se mistry v ovládání děrovačky štítků IBM 029. Může vás potěšit, že si vystačíte s poměrně malým množstvím znaků. Musíte být pečliví a opatrní, nic dalšího v tom není. Co řádek, to štítek... blahoslavená doba, v které studenti neřešili, který je nejlepší textový editor.
V následujících kapitolách už se ponoříte do jazyka samotného. Dozvíte se něco o datových typech. (Možná je to trochu nadnesené pojmenování: pokud nejvýše šestipísmenný název proměnné začíná písmeny I až N, bude povinně uchovávat integer, ostatní proměnné budou uchovávat float. Přetypování se řeším intuitivním způsobem: přejmenováním proměnné.) Do repertoáru vašich znalostí přibude práce s poli, podmínkami, cyklem (obdoba dnešního for cyklu se jmenuje DO, ostatní cykly ale hravě vyrobíte pomocí IF a GOTO) a samozřejmě široká škála matematických funkcí. Tyto znalosti budete aplikovat a po shlédnutí všech příkladů se pustíte do zajímavých cvičení, která vás čekají na konci každé kapitoly. Po prostudování všech jedenácti kapitol byste měli být schopní samostatně vyřešit libovolnou numerickou úlohu, s kterou se během studia setkáte.
Drobný bonbónek na ukázku: Následující prográmek by měl spočítat průměr ze všech zadaných čísel. Tato čísla se nacházejí v poli A(1), A(2), .... A(N). Najděte v programu chybu. (Šetřte naše lesy.)
DIMENSION A(100) SUM = 0 DO 20 J = 1,N 20 SUM = SUM + A(J) AVG = SUM/N PRINT, AVG STOP END
A samozřejmě kvízová otázka: Hádejte, v kterém roce kniha vyšla? (Pokud zkusíte hádat bez použití Googlu, bude kvíz samozřejmě zábavnější.)
Tiskni
Sdílej:
blahoslavená doba, v které studenti neřešili, který je nejlepší textový editor
Mělo to ovšem i své stinné stránky, u flashdisku obvykle nehrozí, že člověk přijde o několik hodin práce, protože cestou od mechaniky k počítači zakopne na schodech… :-)
A samozřejmě kvízová otázka: Hádejte, v kterém roce kniha vyšla?
1965?
Nádherná představa, díky za ni .o) až zas budu leštit nečitelné CD rukávem, budu si to představovat a hned mi bude líp .o))
1965?Přihořívá, maličko mladší.
* - údajně to bylo o to pikantnější, že děrovačka byla na Malé Straně v přízemí, zatímco místnost, kde se úlohy dávaly ke zpracování, samozřejmě ve čtvrtém patře
Přestože jsem fortran použil jenom jako jakýsi příklad u zkoušky z programovacích jazyků (a možná proto, že jsem na zkoušejícího mluvil tímto zapomenutým jazykem jsem nakonec odešel s "Výborně" ), tak si troufám tvrdit, že instrukce
STOP
by měla být před AVG = SUM/N
. Jsou naše lesy zachráněny?
Mam pocit, že šedesátá jsou léta Fortranu, pak přišlo postupně C, Ada a tak?
Ach, srdce mi zaplesalo. Mé mládí se vrací. Marná sláva, Fortran je jediný jazyk pro opravdového programátora
Ten program mi přijde v pořádku, až na to, že tam není pořádná deklarace (je třeba uvést typ pole) a ostatní proměné deklarovat, ikdyž některé verze skutečně měly nějáké to defaultní nastavení.Není tam žadné načtení dat, u print není číslo vystupního zařízení a label příkazu format
Při delení typu real typem integer se provede automatická konverze a výsledek bude real, ne?
Jinak zlaté štítky! Já psal na děrnou pásku a při jediném zkaženém písmenu to znamenalo znova kopírovat celou pásku,což tomu dálnopisu trvalo zoufale dlouho. A kdýž byla páska delky třeba osm metrů...
Algol jak ten list, co snesl chlad,
čas neudělal mu líp, buď chlap.
Prolog kabrňák,
logika mu jde.
Příště však, jak jinak,
jak japonský vlak, jmenovat se bude.
Cobol nebo Lisp,
extrémy bez hranic.
Visual - Q - JV Basic navíc,
netušíš, co chtěl jsem nejvíc.
Ada také, žádná sláva,
miluje ji armáda.
C# za nic,
C plus cením víc,
ale Fortran - bez hranic,
Jsem Tvůj anděl, GOTO
pošeptej.
Vítej v říši kouzel. Okna nehledej.