NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Překlady populárního seriálu Kernel Traffic a reportáží ze stránek LWN.net a KernelTrap.org.
V tomto vydání týdeníku Jaderné noviny se dozvíte o hledání Open Source alternativy k BitKeeperu, vážné bezpečnostní chybě týkající se i kernelu a patchi pro používání různých procesorů ve víceprocesorových sestavách.
Zajímá vás zákulisí vytváření linuxového kernelu? Pak se dnes dozvíte o maléru nového správce řady 2.4 Marcela Tosattiho, diskusi nad implementací semaforů, podpoře dalších procesorů a hledání správce RivaFB.
Dnes se dočtete o konfliktu mezi Linusem a Martinem Daleckim na jedné straně a Andre Hedrickem na druhé straně. V této debatě přelétlo 162 emailů! Dále se dozvíte o mikrokernelové implementaci Linuxu či návodu, jak na BitKeeper. Celkem přišlo 1726 dopisů od 505 vývojářů, na špici se ocitli Alan Cox, Jeff Garzik a Martin Dalecki.
Další Jaderné noviny vyšly! Dočtete se v nich o Tuxovi, čištění kódu v IDE subsystému a /proc, stavu LKCD a dokumentaci k VFS. Do konference přišlo celkem 1678 dopisů od 511 lidí, nejčastěji od Alan Coxe, Jeffa Garzika a Martina Daleckiho.
Dnes se dočtete o Pavlu Machkovi lovícím chyby v 2.5.3, pokračování duelu Linus vs. BitKeeper či stavu ovladače eepro100. Do konference přišlo 1651 emailů od 479 vývojářů, nejčastěji psali Alan Cox, Andrew Morton a David S. Miller.
V tomto čísle nebývalého rozsahu se dočtete o námluvách BitKeeperu s Linusem, O(1) scheduleru a jeho vylepšeních, maximálním počtu připojení anonymních souborových systému a zajímavém způsobu řešení umístění uživatelských adresářů a kompletním přepisu Logical Volume Managera firmou Systina. Do konference přišlo 3201 dopisů od 753 vývojářů, nejaktivnější byl Alan Cox, Daniel Phillips a H. Peter Anvin.
Jaderné noviny se vrací! Vzhůru do víru toho pravého hackingu, kde praví muži si píší vlastní ovladače :-). Do konference linux-kernel přišlo 2171 dopisů od 616 lidí. V tomto čísle se dočtete o zásadní změně ovladačů, zjistíte, kolik procesorů ve skutečnosti Linux podporuje, o seznamu úkolů pro řadu 2.5 a neslavném konci souboru configure.help.
V dnešním šedesátém čísle Jaderných novin se dočtete o vytvoření pre verze řady 2.4, o slovní válce nad síťovými ovládači mezi Donaldem Beckerem a zbytkem světa a tipu, jak rychleji připojit ext2 oddíl. Do konference tentokáte přišlo 1664 dopisů, nejaktivnějšími pisateli se stali Alan Cox, Jeff Garzik, Andre Hendrick a Linus Torvalds.
V dnešním čísle Jaderných novin se dočtete o další diskusi nad směrováním devfs, jak spustit Linux z Linuxu a proč neexistují open source WAP servery pro Linux. Celkem přišlo do konference 1473 dopisů, nejaktivnějšími autory byli Alan Cox, Jeff Garzik a Andrea Arcangeli.
V tomto čísle se dočtete o tom, zda mají Windows NT lepší odezvu než Linux při velké zátěži, jaké existují porty Linuxu a také něco o privilegiích. Do konference linux-kernel přišlo tentokráte 1558 dopisů, nejaktivnějšími autory byli Jamie Lokier, Andrea Arcangeli a Alan Cox.
Tentokráte se v linuxové konferenci řešil problém, jak nakládat s vyměnitelnými médii, proč má 32678. proces číslo 300, jak je to se jmény SCSI zařízení a zda je linuxový fdisk kompatibilní s Windows 2000. Celkem přišlo 1518 dopisů od 509 různých autorů, z nichže nejaktivnějšími byli Alan Cox, Jeff Garzik a Mike A. Harris.
V tomto čísle se dočtete o diskusi nad devfs, dodělávkách před vytvořením řady 2.4, psaním dokumentace pro jádro a problémech při extrémních I/O operacích. Do konference přišlo 1500 dopisů od 553 lidí. Na první místo se vrátil Alan Cox se 72 dopisy, následován Jeffem Garzikem a Richardem Goochem.
Do konference přišlo 882 dopisů od 581 lidí. Na první místo se vrátil Alan Cox s 39 dopisy, následován Andrea Arcangelim, Jeffem Garzikem, Stephenem Tweediem a Jeffem Merkeyem.
V dnešním čísle se dozvíte, na jakém stroji se jádro kompiluje 35 vteřin, jaké má Linus požadavky na použití své ochranné značky a o diskusi nad verzemi jádra.
Pokud používáte disky Western Digital Caviar, určitě si přečtěte toto číslo Jaderných novin. Dovíte se o jedné velmi závažné chybě těchto disků. Co má společného sex, drogy a rokenrol s Linuxem, status žurnálovacího systému ReiserFS a výpis některých úkolů Alana Coxe pro 2.4 jsou další témata tohoto čísla.
V dnešním čísle se dočtete o tom, co je třeba dodělat před vypuštěním řady 2.4, změně rozhraní blokových zařízení a bezpečnostní díře ve stabilních jádrech. Nejaktivnějším pisatelem se stal tradičně Alan Cox, následoval jej Tigran Aivazian a Andrea Arcangeli.
V dnešním čísle se dočtete o pokračování diskuse nad nespustitelným zásobníkem, který by měl zabránit exploitům pomocí přetečení bufferu. Y2K udeřilo i do konference linux-kernel, jak? Hádejte, co se stane, pokud máte swap na NFS serveru a ten spadne? A jak dopadne buffer cache?
V padesátém čísle Jaderných novin se dočtete o opimalizaci pro WinChip, (ne)podpoře Intelu, zápisu do NTFS, okenním systému mířícím do handheldů, diskusi na záplatou, která by znemožnila buffer overflow útoky a přepisu emulace FPU.
V jubilejním desátém čísle se dočtete o diskusi nad designem Linuxu, přípravě na řadu 2.4, dozvíte se, který žurnálovací souborový systém bude začleněn do standardního jádra a najdete návod, jak se stát vývojářem jádra.
Diskusi na téma binární přenositelnost modulů s ovládači, podpora telefonních karet, vypnutí PSN Pentií III a vážné bezpečnostní díře ve starší řadě 2.0.
Máme pro vás další zpravodajství z vývoje jádra Linuxu. Dovíte se o optimalizaci spin_unlocku, vadné klávesnici na noteboocích Toshiba, kompatibilitě mezi ext2 a ext3 a hlouposti výrobce zvukové karty Yamaha.
Další díl Jaderných novin.
První překlad populárního seriálu Kernel Traffic.
Dnešní Jaderné noviny se nesou ve znamení souborových systémů. Dočtete se v něm o uvedení dvou novinek - NWFS a XFS. A také o odmítání devfs a způsobu, jak připojit ReiserFS jako /. Pouze mmap vybočuje z této linie. Snad jsem vás neodradil odbornými termíny, takže klapka, akce, jedem! Zack Brown tentokráte přečetl 1380 dopisů od 461 autorů. Nejčastěji četl dopisy Andre Hedricka, Alana Coxe a Marco Colomba.
Jelikož vývoj linuxového jádra se nikdy nezastavuje, přinášíme vám i o Velikonocích další díl Jaderných novin. Tentokráte se dočtete o závažné chybě ext2 (naštěstí už odstraněné), zvláštní "optimalizaci", kterou provádí gcc, urychlení kswapd, výborných změnách v mountu a několika nových dokumentech HOWTO.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: