Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Miguel mluví o vedení firmy, o tom, proč už skoro neprogramuje, o svých koníčcích i o politice.
Připravujeme rozhovor se zakladatelem hnutí GNU, Richardem M. Stallmanem. Protože chceme poskytnout příležitost čtenářům, aby položili své vlastní otázky, sestavíme rozhovor z dotazů, které navrhnete a vyberete jako nejlepší.
Před nedávným časem napsal Miguel úderně pojmenovaný traktát o Linuxu/Unixu. Vypsal v něm své názory a stanovil cíle, ke kterým by chtěl Linux dotáhnout.
Miguel dále rozebírá Gnome, (ne)srovnává s KDE, vzpomíná úspěchy a rozšiřování, ale i neúspěchy jako třeba vyloučení ze Slackware. Hodnotí nynější situaci i historii Gnome.
Miguel mluví o tom, proč by chtěl, aby se vývoj Gnome zaměřil na obyčejné, většinové uživatele - ne ty zkušené (a jak Novell zjišťoval, co vlastně takový uživatel-neprogramátor potřebuje).
Otec Gnome, Mona a řady dalších projektů. Spoluzakladatel Helix Code, pozdější Ximian, dnes koupený Novellem. Jeden z nejvynalézavějších lidí 21. století podle The Times.
Jak a proč vznikl CZLUG - České sdružení uživatelů Linuxu? Čemu se věnuje teď, jaké má plány do budoucna?
Petr spolupracuje s Linusem Torvaldsem na vývoji nástroje git, který nahrazuje BitKeeper v roli systému správy verzí linuxového jádra. Je autorem sady nadstavbových skriptů Cogito poskytujících uživatelsky přívětivé rozhraní pro git.
Vyzpovídali jsme představitele Liberixu a Open Source Software Alliance, které si kladou za cíl prosazovat otevřený software. Kdo za nimi stojí, jakou mají vizi a proč vůbec vznikly?
Otázky i odpovědi jsou již všechny přímo v článku. Živý rozhovor trval od 10.00 do 11.00 hodin.
V první části rozhovoru odpověděl Pavel Cvrček na 11 otázek například o historii Mozilly/Firefoxu a založení CZilly. Druhou částí bude hodinový živý online rozhovor, který začne v 10.00.
Prostřednictvím formuláře můžete od 10:40 do 12:00 klást otázky panu ministru Vladimíru Mlynářovi. Odpovědi budou okamžitě doplňovány do článku. DISKUZE OTEVŘENA.
V článku naleznete již zodpovězené dotazy, které s předstihem pokládali členové redakce AbcLinuxu.cz. Od 11:00 pak bude probíhat živá diskuze, během níž bude pan ministr Mlynář odpovídat na dotazy zaslané čtenáři.
Současný šéf Ministerstva Informatiky ČR, pan Vladimír Mlynář, bude 15. 11. od 11:00 odpovídat on-line na otázky čtenářů.
Tiskni
Sdílej: