NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Miguel mluví o vedení firmy, o tom, proč už skoro neprogramuje, o svých koníčcích i o politice.
Připravujeme rozhovor se zakladatelem hnutí GNU, Richardem M. Stallmanem. Protože chceme poskytnout příležitost čtenářům, aby položili své vlastní otázky, sestavíme rozhovor z dotazů, které navrhnete a vyberete jako nejlepší.
Před nedávným časem napsal Miguel úderně pojmenovaný traktát o Linuxu/Unixu. Vypsal v něm své názory a stanovil cíle, ke kterým by chtěl Linux dotáhnout.
Miguel dále rozebírá Gnome, (ne)srovnává s KDE, vzpomíná úspěchy a rozšiřování, ale i neúspěchy jako třeba vyloučení ze Slackware. Hodnotí nynější situaci i historii Gnome.
Miguel mluví o tom, proč by chtěl, aby se vývoj Gnome zaměřil na obyčejné, většinové uživatele - ne ty zkušené (a jak Novell zjišťoval, co vlastně takový uživatel-neprogramátor potřebuje).
Otec Gnome, Mona a řady dalších projektů. Spoluzakladatel Helix Code, pozdější Ximian, dnes koupený Novellem. Jeden z nejvynalézavějších lidí 21. století podle The Times.
Jak a proč vznikl CZLUG - České sdružení uživatelů Linuxu? Čemu se věnuje teď, jaké má plány do budoucna?
Petr spolupracuje s Linusem Torvaldsem na vývoji nástroje git, který nahrazuje BitKeeper v roli systému správy verzí linuxového jádra. Je autorem sady nadstavbových skriptů Cogito poskytujících uživatelsky přívětivé rozhraní pro git.
Vyzpovídali jsme představitele Liberixu a Open Source Software Alliance, které si kladou za cíl prosazovat otevřený software. Kdo za nimi stojí, jakou mají vizi a proč vůbec vznikly?
Otázky i odpovědi jsou již všechny přímo v článku. Živý rozhovor trval od 10.00 do 11.00 hodin.
V první části rozhovoru odpověděl Pavel Cvrček na 11 otázek například o historii Mozilly/Firefoxu a založení CZilly. Druhou částí bude hodinový živý online rozhovor, který začne v 10.00.
Prostřednictvím formuláře můžete od 10:40 do 12:00 klást otázky panu ministru Vladimíru Mlynářovi. Odpovědi budou okamžitě doplňovány do článku. DISKUZE OTEVŘENA.
V článku naleznete již zodpovězené dotazy, které s předstihem pokládali členové redakce AbcLinuxu.cz. Od 11:00 pak bude probíhat živá diskuze, během níž bude pan ministr Mlynář odpovídat na dotazy zaslané čtenáři.
Současný šéf Ministerstva Informatiky ČR, pan Vladimír Mlynář, bude 15. 11. od 11:00 odpovídat on-line na otázky čtenářů.
Tiskni
Sdílej: