NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hlasování o nejoblíbenější distribuci je v plném proudu. Jako obvykle nabízíme názory osobností, které se nějak zasloužily o rozvoj Linuxu a/nebo open source v našich krajích. Kterou distribuci tipují na vítěze a které distribuce sami používají.
Dokončení rozhovoru. Charles Simonyi mluví o tom, jak píše programy, proč vlastně programuje, o výchově programátorů, budoucnosti programování a také o svých kamarádech super-programátorech.
V nové sérii rozhovorů se slavnými programátory, kteří změnili svět, najdete kompletní překlad dnes už klasické knihy Programmers at Work, již sestavila Susan Lammers. První na řadě je Charles Simonyi, původem maďarský programátor, který se podílel na mnoha přelomových programech (včetně Bravo ve firmě Xerox a Word v Microsoftu) a později se stal pátým vesmírným turistou.
Rich Green, který v Sunu vedl týmy Solarisu i Javy, a v současné době je výkonným viceprezidentem pro oblast softwaru, mluvil o open source aktivitách Sunu, možnosti sdílení kódu mezi Solarisem a Linuxem a akvizicích firem MySQL a Innotek (VirtualBox).
Slovenská rodačka Petra Popluhárová mluví o tom, jak se v pracuje v kalifornském Googleplexu, jakým open source aktivitách se Google věnuje a o Summer of Code.
Jiří Kosek pracuje pro Český normalizační institut (ČNI) jako zpracovatel pro „ISO/IEC JTC1/SC34 – technický výbor, který má na starosti normy z oblasti zpracování, prezentování a propojování informací“. Pan Kosek vydal 12. března 2008 zprávu, ve které doporučuje změnit hlas ČR na „ano“ při hlasování o přijetí formátu OOXML coby mezinárodní normy (ISO/IEC).
Šéf společnosti Opera Software Jon Stephenson von Tetzchner mluví o tom, proč nevydají prohlížeč Opera s open source licencí, co Opeře chybí, v čem má navrch a proč už ho ve firmě nechtějí pustit k programování.
Sdružení CZ.NIC vyvinulo vlastními silami systém pro správu domén (FRED), který byl uvolněn s GNU GPL. Jaromír Talíř v rozhovoru mimo jiné mluví o výběru programovacích jazyků, použitých open source komponentách a také dalších plánovaných funkcích.
Dr. Andrew S. Tanenbaum je známý především jako autor operačního systému MINIX, který byl i inspirací pro Linuse Torvaldse v začátcích Linuxu. Pan Tanenbaum souhlasil s poskytnutím rozhovoru u příležitosti své přednášky na MFF UK.
Mark Shuttleworth mluví o hrách pro Linux, KDE vs. Gnome v Ubuntu, překladech v systému Rosetta, patentových smlouvách Microsoftu, formátu OpenXML a mnoha dalších věcech. Prozradí samozřejmě i tajemství úspěchu a svoje nejoblíbenější české pivo.
Sam Hocevar byl zvolen do funkce DPL (Debian Project Leader) v dubnu 2007. Základem jeho volební platformy bylo zlepšení vztahů v komunitě vývojářů a snaha o zpřístupnění Debianu novým zájemcům.
Mark Shuttleworth je programátor, podnikatel, investor a kosmonaut v jedné osobě. Kromě toho, že založil známou certifikační autoritu Thawte a letěl na Mezinárodní vesmírnou stanici, tak také stojí za vznikem oblíbené distribuce Ubuntu. Přečtěte si krátký medailonek a navrhněte otázky pro rozhovor.
Alan Cox odpovídal na otázky čtenářů abclinuxu.cz. Mluví se o kevents, novinkách v jádře, smlouvě Novellu s Microsoftem, spolupráci s výrobci hardwaru i volném čase.
Andy Ritger, ředitel oddělení pro unixový software ze společnosti NVIDIA, odpověděl na naše otázky ohledně proprietárních ovladačů pro Linux.
Ivan Bíbr se podílí na přípravě českých verzí distribuce MandrivaLinux. V rozhovoru mluví například o 3D desktopu, změnách správce balíčků a přístupu společnosti Mandriva k vydávání nových verzí.
Alan Cox patří k nejvýznamnějším vývojářům linuxového jádra. Dlouhou dobu byl "pravou rukou" Linuse Torvaldse. Tento článek vám ho ve stručnosti představí. Do diskuze můžete vložit otázky, na které byste chtěli, aby vám Alan odpověděl.
Matthew Szulik je označován za jednoho z hlavních strůjců komerčního úspěchu Red Hatu. V současné době jde o největší linuxovou firmu. Pan Szulik mluvil například o kampani Truth Happens, brněnském vývojovém centru, aktivitách v Číně, vývojovém modelu linuxového jádra, budoucnosti Red Hatu a také o tom, proč nemůže nosit červený klobouk.
Vývojář KDE Luboš Luňák odpovídá na dotazy čtenářů abclinuxu.cz. Patnáct otázek, patnáct odpovědí.
Před pár týdny zde proběhl rozhovor s Lubošem Luňákem, kde jsme mu položili několik otázek o KDE. Tentokrát tuto možnost přinášíme i čtenářům abclinuxu.cz.
Luboš Luňák se významně podílí na vývoji KDE. Stará se, mimo jiné, o správce oken KWin. Ptal jsem se ho například na to, jak velký bude skok z KDE3 na KDE4.
Vlastimil Ott pracuje v časopisu LinuxEXPRES téměř od samého začátku. Ještě předtím spolupracoval s magazínem Linux+. Psal také články pro abclinuxu.cz a dodnes připravuje PDF Abíčko.
Petr Krčmář píše knihy i články, spolupracoval s abclinuxu.cz a teď řídí redakci Root.cz. Zeptal jsem se ho, jak se k tomu dostal, jestli chtěl být kosmonautem, a v čem se Root liší od Abíčka.
Víte, že se Česko stává důležitým hráčem ve vývoji linuxových distribucí? Vyzpovídali jsme představitele SUSE i Red Hatu, kteří zde mají svá vývojová centra.
Ministryně informatiky Dana Bérová odpověděla na několik otázek ohledně open source softwaru ve státní správě.
Richard Stallman, zakladatel hnutí GNU a neúnavný bojovník za občanské svobody, odpovídal na otázky čtenářů portálu AbcLinuxu.cz. Stallman v rozhovoru mimo jiné mluví o nedemokratičnosti Evropské unie a základních svobodách, které by měl každý software poskytovat.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: