Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
Sam se narodil 5. srpna 1978 a vystudoval prestižní universitu École Centrale Paris, kde se specializoval na elektromechanické systémy, aplikovanou mechatroniku a management projektů.
Vedoucím projektu Debian se stal 17. dubna letošního roku. Již od roku 2000 je aktivním vývojářem a správcem balíčků v Debianu, ale používat jej začal ještě o čtyři roky dříve (pamětníci zamáčknou slzu v oku a vzpomenou na první stabilní verzi Buzz).
Kromě Debianu se v oblasti svobodného softwaru věnoval také projektu VLC media player. Pomohl například se zpětným inženýrstvím DVD titulků a napsal software pro rozluštění obrázků captcha.
Na DPL kandidoval Sam s poměrně přímočarým a atraktivně jednoduchým programem. Založil svou kandidaturu na třech výzvách:
Volně přeloženo, ať nás Debian zase baví, ať je zase sexy a ať je zase nejlepší.
Sam v posledních letech pozoroval, že spousta vývojářů a správců balíčků svoji práci vykonává z povinnosti, občas se sebezapřením, které vyplývá z hádavé a nekooperativní atmosféry v komunitě.
Proto prosazuje několik změn, které by měly projekt oživit. Jednou z těch nejvýznamnějších je vytváření nových a větších týmů. Zatímco doposud Debian těžil převážně z výsledků práce jednotlivců, Sam by chtěl, aby bylo možné tyto jednotlivce snáze zastupovat, nahrazovat a pomáhat jim. Jinými slovy: pokud správce nějakého balíčku onemocní, ožení se, odjede na cestu kolem světa nebo si prostě potřebuje chvíli od Debianu oddychnout, nemělo by se stávat, že by "jeho" balíček zůstal neaktualizovaný.
Co dělá distro sexy? Třeba webové stránky, které jsou v případě Debianu, jak Sam podotýká, dokonce horší než u projektu FreeBSD. Také by chtěl, aby byl více sexy vzhled samotné distribuce - to znamená sehnat umělce, kteří budou připravovat ikonky pro nástroje Debianu, sehnat překladatele, kteří přeloží .desktop
soubory, připravit webové rozhraní pro sledování bugů a vydávat častěji nové verze.
Debian trochu zakrněl ve svém vlastním světě. Proč nespolupracovat s dalšími distribucemi, proč nepřebírat jejich nápady a práci? Sam by rád změnil utkvělou představu, která mezi vývojáři a uživateli Debianu panuje: Debian je prostě nejlepší, protože si nechceme přiznat, že bychom něco mohli dělat lépe, nebo že někdo něco dělá lépe než my.
Sam Hocevar odpoví na otázky vybrané z těch, které přidáte do diskuze pod článek. Systém je stejný jako obvykle (viz Alan Cox a Mark Shuttleworth): nové otázky do nových vláken, svůj hlas kterékoliv otázce dejte pochvalným komentářem (např. zvoláním "Bravo", "Go, baby, go!" a tak podobně; a POZOR, změna: kdo napíše "+1", je synem smrti). Když už budete chtít flejmovat, tak prosím v jediném vlákně.
P.S. Rozhovor s Markem Shuttleworthem už je hotov. Zbývá ho dopřeložit a nechat schválit. Doufám, že vyjde během následujících dvou týdnů. UPDATE: už vyšel.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Nez sexy bych volil neco jako decentni seriozni vzhled reprezentujici spolehlivy OS.Takže například jako web Redhatu, SUSE nebo Ubuntu?
a jak budes rikat projektu Utnubu?
(pozn.: jsem spokojenym uzivatelem debianu, ale jako live distro stale pouzivam xubuntu misto debian-live)
Chtělo by to nějak pěkně formulovat a položit Samovi ve formě otázky, zda by se o tom nedalo uvažovat.
P.S. Rozhovor s Markem Shuttleworthem už je hotov. Zbývá ho dopřeložit a nechat schválit. Doufám, že vyjde během následujících dvou týdnů.
groff
u, který se na prohlížení manuálových stránek používá, a bez patchů utf-8 neumí?
Kdyby byl gzip zkompilovan i pro MP systemy, mohla tato cinnost spolikat o temer polovinu casu mene.Prozraď prosím, jakým magickým přepínačem gcc získáš paralelizovaný gzip.
Vsichni jiste potvrdi, ze i odezva systemu jen s kompilovanym kernelem pro dany procesor je mnohem lepsi.Já to nepotvrzuji.
Proc by tedy nemohly byt i jednotlive baliky zkompilovany pro dany typ procesoru a vytvoreny sitove zrcadla. např: ftp.cz.debian.org/debian/586 ftp.cz.debian.org/debian/p2 ftp.cz.debian.org/debian/k7 atd...QA noční můra.
QA noční můra.+1 Nechtel bych takovy mirrory spravovat, a uz vubec bych se nechtel s*** s ladenim jednoho balicku pro deset procesoru.
Myslim, ze jednou z nejdulezitejsich veci je podpora Debinu od komernich firem at uz je to HP, IBM, a nebo dalsi softwarove firmy.
Posledni dobou se setkavam, ze firmy radsi vydaji balik a podporuji Ubuntu misto Debianu, ktery je tu tak dlouho.
Planujete s tim neco udelat? Rad bych videl vetsi spolupraci s HP, ktere uz zacalo Debian v mensi mire podporovat. Pak samozrejme zajistit, aby OSS/Komercni firmy Debian podporovali alespon tak jako RedHat nebo SuSE. Prece jenom Debian je nejlepsi a je s nim zabava.