Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Mark Shuttleworth se narodil 18. září 1973 v Jižní Africe. Studoval finance a informační technologie na univerzitě v Kapském městě a ve 22 letech založil (v garáži domu svých rodičů) certifikační autoritu Thawte [vyslovováno jako "thought", anglicky "myšlenka"], která se stala jednou ze dvou největších (a v té době v podstatě jediných) certifikačních autorit na Internetu. Shuttleworth měl původně v plánu vyvinout bezpečný webový server, který by nebyl brzděn omezeními, jež na šifrovací technologie uvalily Spojené státy.
Server se jmenoval Sioux a vycházel z Apache. Thawte se však začala více zaměřovat na certifikační aktivity a v roce 1999, když měla 50 procent trhu, ji odkoupila společnost VeriSign (která ovládala druhou polovinu trhu). Shuttleworth vyinkasoval v přepočtu 575 milionů USD.
Do vesmíru se Mark Shuttleworth podíval na přelomu dubna a května 2002. Po intenzívním jednoročním tréninku, který zahrnoval i sedmiměsíčný pobyt v ruském "Hvězdném městě" (Звёздный Городо́к), odstartoval 25. dubna v rámci ruské mise Sojuz TM-34 (společně se dvěma profesionálními kosmonauty). Strávil osm dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde se účastnil provádění vědeckých experimentů. Za svůj "výlet" zaplatil přibližně 20 milionů USD. Stal se tak druhým vesmírným turistou, který si akci platil z vlastní kapsy. Kromě toho byl i prvním Afričanem (národností), který kdy letěl do vesmíru.
V roce 2004 založil Mark Shuttleworth společnost Canonical Ltd., prostřednictvím které financuje a koordinuje projekty zabývající se převážně svobodným softwarem. Nejznámějším z těchto projektů je linuxová distribuce Ubuntu (společně s variantami Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu atd.). Ubuntu je založena na distribuci Debian, ke které má Mark velmi blízko, protože v devadesátých letech pracoval jako "Debian Developer" - staral se o balíčky webového serveru Apache.
Za necelé tři roky své existence si Ubuntu získalo přízeň mnoha milionů uživatelů. Hlavním mottem distribuce je "Linux for human beings" [Linux pro lidské bytosti], což je rozšířením myšlenky názvu Ubuntu, který v několika afrických jazycích znamená (ve stručnosti) "lidskost pro všechny". Ubuntu se tedy snaží (mnohdy obtížný systém) Linux přibližovat a zpřístupňovat všem (obyčejným) lidem.
Mark souhlasil s tím, že nám poskytne (čti: Markův realizační tým ve společnosti Canonical schválil) telefonický rozhovor, jehož součástí budou i otázky od čtenářů abclinuxu.cz. Ptejte se tedy.
Pravidla jsou stejná jako u předchozích rozhovorů s Richardem Stallmanem a Alanem Coxem: návrhy na nové otázky vkládejte vždy jako nové diskuzní vlákno. Pokud chcete vloženou otázku podpořit (dát jí svůj hlas), odpovídejte v příslušném vlákně. Sprosťárny, nesmysly a cokoliv nevhodného budeme samozřejmě ignorovat, takže si klidně ušetřete práci.
Pro inspiraci přikládám pod článek odkazy na jiné rozhovory s Markem - buďte originální.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Že nerozumie otázke, chystá čosi o láske a teraz zmeňme azimut a čo chystáte na zimu?a teď jinak - PS asi nemyslíš PostScript, že? a ještě jinak - přiznám se, že jsem naivní trumbera, ale profesionalita je trochu v něčem jiném, než že "na pc běží illustrator", ne? Přál bych všem vidět, co a jak efektivně dokážou povolané ruce s "tolik amatérskýma" programama udělat. Jasně, rozumím - zvyk uživatele a kooperace s okolním světem, ale jinak jsou to pindy. To je jako kdybych vyžadoval, že jako "databázový" profesionál musím mít nainstalovaný Oracle, když klient jede na MS SQL Serveru.
Hlavní podstatu problému vidím v nestandardní instalaci v Linuxu. Nikdo nebude dělat milion balíčků pro milion distribucí. Až bude v libovolném Linuxu možnost spustit setup.exe a bude nainstalováno, pak bude i Photoshop.Doufejme, že LSB s tímto problémem rychle rychle zatočí.
co konkrétně z toho co studoval mu to připadalo užitečné+1
Mna by zaujimalo ci by sa chcel ist pozriet do vesmiru znova ...A ci by tam zobral aj niekoho ineho :)
Mna by zaujimalo ci by sa chcel ist pozriet do vesmiru znova,V jednom rozhovoru říkal, že po návratu dostal nabídku si výlet zopakovat, ale rozhodl se vrhnout do něčeho jiného (Ubuntu), protože by to podruhé bylo zase to samé. V budoucnu by se však rád opět do vesmíru podíval - až/pokud budou výlety nabízet komerční společnosti.
Ono je taky problém ten že firmám které produkují CATIA, Pro/E se jednoduše nevyplatí podporovat linux protože je to pro ně malý trh, a tím pádem vzniká cyklický problem, není CAD tak jso uvšichni na win, a protože jsou všichni na win tak proč CAD pod linux když linux nikoho nezajímá, a tak to jede dokola pořád. Jednoduše to chce komplexní řešení a podporovat linux verzi tak dlouho dokud se to nebude vyplácet...
Mne by víc potěšil multiplatformní port Bentley Microstation kvůli kterému musím udržovat Wokenní stanice u zákazníka. To ovšem nic nemění na tom, že solidní CAD na Linuxu chybí.
Extrémně vulgární výrazy na Abclinuxu nepatří.Jako třeba tento, že?
Uvědom si prosím, že mi odumírá mícha, toto mně vždy hrozně rozruší. Tím se urychluje má smrt a doba kdy budu ležák. Takže mně TY BEZCITNÁ ZRŮDO ZABÍJÍŠ.A když se necháš úmyslně srazit autem, tak je jeho řidič taky BEZCITNÁ ZABÍJEJÍCÍ ZRŮDA?
2. *buntu - tentýž názor.Po Tvých akcích jej mám taky. Nebo něco jného, čeho jsem si ani nevšiml? K nezvládání: Když se děti nezvládají ubránit pedofilům a vrahům, nemají chodit ven? Prostě jste spodina.
Mimochodem, nejsem tu anonymně, jméno mám i v profilu ...Nemáš, podívej se tam pořádně.
Nechci zakládat flame, ale Gnome mi přijde vhodnější, je méně náročné, mám to osobně mnohokrát ověřeno. Navíc se mi líbí jeho design a jednoduchost. No, upřímně, ta jediná mi občas trochu vadí, ale jen někdy. KDE mi přijde vskutku robustní... I když ještě jsem nepoznal KDE4, není nikde psáno, že nemohu změnit názor. S příchodem 3D desktopu to bude taky zajímavé - s celkovou rychlostí...
Mna by zaujimalo, ci Mark pouziva sudo, ako je to standardne v *Ubuntu, alebo si nastavil heslo aj pre roota.
Ak pouziva heslo, tak ake?
Wine do jádra? Proč? Vždyť to není potřeba, ani to nemá smysl. Wine bezproblémů běží v uživatelském prostředí, resp. se spoustou problémů, které jsou způsobené spíš tím, co všechno není dokončeno.
Nicméně názor M.S. by mne taky zajímal, Wine není zrovna mediální hvězda, mnohem víc se píše o OOo, Mozille a pod... Pro mne osobně je Wine jediná možnost jak si zahrát některé koupené hry aniž bych musel kupovat M$ Windows a řešit problémy s licencí, když změním hardware (řešení problémů s Wine mi vadí méně). Ale na druhou stranu chápu, že pro některé lidi může být Wine kontroverzní.