Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
Nez sexy bych volil neco jako decentni seriozni vzhled reprezentujici spolehlivy OS.Takže například jako web Redhatu, SUSE nebo Ubuntu?
a jak budes rikat projektu Utnubu?
(pozn.: jsem spokojenym uzivatelem debianu, ale jako live distro stale pouzivam xubuntu misto debian-live)
Chtělo by to nějak pěkně formulovat a položit Samovi ve formě otázky, zda by se o tom nedalo uvažovat.
P.S. Rozhovor s Markem Shuttleworthem už je hotov. Zbývá ho dopřeložit a nechat schválit. Doufám, že vyjde během následujících dvou týdnů.
groff
u, který se na prohlížení manuálových stránek používá, a bez patchů utf-8 neumí?
Kdyby byl gzip zkompilovan i pro MP systemy, mohla tato cinnost spolikat o temer polovinu casu mene.Prozraď prosím, jakým magickým přepínačem gcc získáš paralelizovaný gzip.
Vsichni jiste potvrdi, ze i odezva systemu jen s kompilovanym kernelem pro dany procesor je mnohem lepsi.Já to nepotvrzuji.
Proc by tedy nemohly byt i jednotlive baliky zkompilovany pro dany typ procesoru a vytvoreny sitove zrcadla. např: ftp.cz.debian.org/debian/586 ftp.cz.debian.org/debian/p2 ftp.cz.debian.org/debian/k7 atd...QA noční můra.
QA noční můra.+1 Nechtel bych takovy mirrory spravovat, a uz vubec bych se nechtel s*** s ladenim jednoho balicku pro deset procesoru.
Myslim, ze jednou z nejdulezitejsich veci je podpora Debinu od komernich firem at uz je to HP, IBM, a nebo dalsi softwarove firmy.
Posledni dobou se setkavam, ze firmy radsi vydaji balik a podporuji Ubuntu misto Debianu, ktery je tu tak dlouho.
Planujete s tim neco udelat? Rad bych videl vetsi spolupraci s HP, ktere uz zacalo Debian v mensi mire podporovat. Pak samozrejme zajistit, aby OSS/Komercni firmy Debian podporovali alespon tak jako RedHat nebo SuSE. Prece jenom Debian je nejlepsi a je s nim zabava.
Tiskni
Sdílej: