Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Osmý InstallFestu začal v sobotu hned ráno, ale začátek byl samozřejmě proti plánu trochu posunutý, aby se stihl sál naplnit účastníky přišedšími na poslední chvíli. A že jich tentokrát bylo víc než loni a předloni – skoro plný hlavní sál, nemluvě o lidech přítomných pouze virtuálně pomocí přímého přenosu zajištěného Audiovizuálním centrem studentů ČVUT. Na přednáškách se záznamem či streamem bývá nižší účast, ale tady musím říct: díky bohu za to. Pravděpodobně by si nebylo kam sednout.
Na první prezentaci, Linuxové klastry pro paralelní výpočty, nám Pavel Tvrdík (děkan FIT ČVUT) ukázal nějaké potěšující statistiky z projektu TOP500 a potom vysvětloval, proč je Linux na superpočítačích tak populární – především díky přizpůsobitelnosti a ceně licencí. Zabrousil také trochu do historie (zmínil například dnes již neaktivní projekt Beowulf) a hardwarového návrhu clusterů. Překvapilo mě, kolik dnešních superpočítačů je postaveno na architektuře x86.
Radim Roška začal svoji prezentaci nazvanou Linux na Strahově ukázkou bulvárního nadpisu Na strahovských kolejích byl místo pokoje server. Pokoje na Strahově nejsou sice zrovna největší, ale zaplnit pokoj serverem by bylo trochu složité, ledaže by šlo o nějaký extrémní mainframe nebo sálový počítač ze 70. let.
Spolu s Morisem Bangourou nás potom seznámili s infrastrukturou kolejní sítě, službami, které v síti běží (včetně kolosálního mirroru), a jejich realizací. V souvislosti se studentskými přípojkami zmínili také hon na spamery a piráty a utilitku NATDet, pomocí které se kontroluje dodržování pravidel provozu kolejní sítě – zákaz připojování více počítačů za jednu přípojku.
Vladimír Jarý popsal, co všechno vás může potkat, pokud budete spravovat MySQL databázi rostoucí do stovek GB, do které se ukládají naměřená data z fyzikálních experimentů.
Pavel Machek rozlišil tzv. hloupé a chytré telefony a pak začal z kapes vytahovat množství různých zařízení a u každého popisoval výhody a nevýhody. Bohužel to vypadá, že linuxák, který by chtěl snadno hackovatelné a pokud možno funkční PDA s připojením k Internetu a GSM modemem, si dnes nevybere. Každé zařízení má něco dobrého a něco špatného.
Podle provedené miniankety má dobrá třetina návštěvníků InstallFestu telefon s Androidem.
Během polední pauzy jsem se trochu porozhlédl po okolí. Můžete si prohlédnout fotografii několika organizátorů s poněkud nestabilním gigantickým tučňákem, foyer před hlavní přednáškovou místností a rozdávané licenční štítky pro legalizaci Fedory, pokud už jste unavení z neustálého crackování linuxových distribucí pokoutně stažených z Internetu.
Po obědě zahrál Petr Hodač na kytaru a demonstroval zajímavý linuxový software pro hudebníky – přehrávač akordů TuxGuitar, LMMS a multifunkční Audacity, které se samozřejmě hodí nejen hudebníkům.
Martin Bílý předváděl vybraný open-source software, který se využívá na čerstvě vzniklé FIT ČVUT. RackTables zodpovídá otázku Kam že ten kabel vede? a prý se vyzná i v situaci zachycené na dnes již kultovním obrázku yellow_wall.jpg.
Pro spárování IP adres s uživateli se používá nástroj arpwatch a webhosting drobných mikrowebů běží na FreeBSD v jails, takže si uživatelé mohou konfigurovat Apache, PHP a další věci. Jako groupware se používá EGroupware.
Na konci ještě zmínil, že jako obecné anti* řešení využívají MailScanner. Ten má chránit uživatele před škodlivým obsahem jako jsou soubory s příponou exe
, resp. spustitelnými soubory obecně – a to včetně scanu ZIP archivu (s omezenou hloubkou rekurze, samozřejmě). No, už se nedivím, proč mi občas přijde zaheslovaný ZIP s heslem v těle mailu…
Zlatým hřebem odpoledne byla přednáška Tomáše Hály o plošném nasazení DKIM u zákazníků Active24. Active24 mi vůbec připadá jako velmi pokroková firma – minimálně v Česku neznám nikoho, kdo by měl standardně funkční IPv6, DNSSEC, DKIM a šifrované FTP u webhostingu.
Co se výsledků nasazení DKIM týče, nikdo si nestěžoval a důsledky jsou buď neutrální nebo pozitivní. Z běžných e-mailových hostingů zobrazuje zelený řádek například webmail GMailu a spousta jiných klientů e-maily s validním podpisem zvýhodňuje při filtrování spamu.
Došlo samozřejmě i na srovnání DKIM se SPF. SPF ovlivní všechny e-maily z dané domény (takže pokud někdo používá SMTP servery poskytovatele, bude mít problém) a není chráněné kryptograficky, ale jen IP adresou serveru.
Na konci byla zmíněna i politika ADSP a jako příklad byl uveden PayPal, který ji používá jako prevenci phishingu.
> dig TXT _adsp._domainkey.paypal.com … _adsp._domainkey.paypal.com. 3600 IN TXT "dkim=discardable"
Můžete si ověřit svou oblíbenou banku. Já hned zkusil jednu českou, která už v minulosti měla problémy s phishingem. Můžete hádat, s jakým výsledkem…
Na konec bylo samozřejmě připraveno slosování vyplněných anket účastníků a rozdání několika cen.
Po oficiálním ukončení akce se zájemci odebrali do blízkého restauračního podniku, kde se probírala rozličná témata od Linuxu přes nové webové technologie a podvody (nejen) pomocí scamů, až po technické vybavení tramvají a metra . Potom většina přítomných začala s intoxikací ethanolem.
Na webu InstallFestu jsou již ke všem prezentacím dostupné materiály. Zítra si povíme o druhé (nedělní) polovině InstallFestu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
V souvislosti se studentskými přípojkami zmínili také hon na spamery a piráty a utilitku NATDet, pomocí které se kontroluje dodržování pravidel provozu kolejní sítě – zákaz připojování více počítačů za jednu přípojku.<rejp>Jak souvisí spam a "pirátění" - ať je to, o je to - s používáním NATu?</rejp>
až po technické vybavení tramvají a metraOscarovo tema