Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
První z představovaných aplikací upozorňujících na novou poštu na Google Mailu je Gmail-notifier. Jedná se o jednoduchou aplikaci, která po spuštění umístí svou ikonu do hlavního panelu úloh. Kontrola nových e-mailů probíhá v předem nastavených intervalech a v případě přijetí nové zprávy se červená ikona obarví modře a zobrazí se animované okno s předmětem a úryvkem ze začátku zprávy, díky čemuž si uživatel může udělat lepší představu o obsahu doručeného e-mailu. V případě více než jedné nové zprávy se však v upozorňujícím okně zobrazí pouze úryvek z té nejnovější. Rozhraní aplikace je jednoduché a přeložené do několika jazyků včetně češtiny.
Další aplikace pro práci s poštou z Google Mailu je CheckGmail. Stejně jako Gmail-notifier se i CheckGmail umístí do hlavního panelu úloh, odkud lze celou aplikaci ovládat. Při příchodu nové zprávy se nad ikonou v oznamovací oblasti zobrazí upozornění na nový příchozí e-mail. Velkou předností této aplikace je, že při přemístění kurzoru myši nad ikonu je k dispozici souhrn nových nepřečtených zpráv s úryvky a dalšími možnostmi akcí. Všechny zprávy lze přímo v okně programu ihned označit jako přečtené, jednotlivé zprávy otevřít, smazat, označit jako spam, archivovat atd.
CheckGmail lze přizpůsobit v Nastavení dostupném při prvním spuštění či kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu aplikace. Lze definovat příkazy, které se spustí po kliknutí na ikonu CheckGmail, při přijaté zprávě nebo žádných nových zprávách. Nastavit lze interval kontroly nových zpráv, práci se štítky, ikony programu atd. Prostředí aplikace je přeloženo do několika různých jazyků včetně češtiny.
Gmail-plasmoid je jednoduchý widget pro Plasmu prostředí KDE4. Ikonu widgetu lze umístit na plochu nebo do hlavního panelu. Přímo na ní se potom zobrazuje počet nových nepřečtených e-mailů a kliknutím na widget levým tlačítkem myši se otevře webové rozhraní Gmailu ve vybraném webovém prohlížeči. Při přesunutí kurzoru nad ikonu widgetu se zobrazí nepřečtené e-maily ve vláknech. Pro upozornění na novou zprávu využívá widget technologii KNotify prostředí KDE4.
Widget umožňuje kontrolu pošty z několika různých e-mailových účtů. V Nastavení lze změnit ikony aplikace, přizpůsobit použité písmo atd. Widget je přeložen do několika jazyků a čeština také nechybí.
cGmail je aplikace sloužící k upozornění na novou poštu nejen na Gmailu. Nové příchozí e-maily kontroluje totiž i přes pop3(s) a imap(s), takže ji lze použít pro pravidelnou kontrolu jakéhokoliv e-mailového účtu, který umí pracovat alespoň s jedním ze jmenovaných protokolů. cGmail nejlépe zapadne do prostředí Gnome. Pro upozornění na novou poštu využívá dbus a při příchodu zprávy umožňuje přehrát předem definovaný zvuk.
Při prvním spuštění programu se objeví okno aplikace, které nabízí možnost přidat i několik e-mailových účtů pro kontrolu nové pošty. Po dokončení nastavení uživatel spustí tlačítkem službu, která dále běží na pozadí a kontroluje v pravidelných intervalech poštu ze zadaných účtů. cGmail obsahuje navíc také jednoduchou možnost filtrování příchozí pošty na základě řetězce obsaženého v polích Odesílatel a Předmět.
Gnome-gmail-notifier je jednoduchý malý applet pro pravidelnou kontrolu příchozí pošty a upozorňování na nové zprávy. Již z názvu je patrné, že je primárně vyvíjen pro grafické prostředí Gnome. Aplikace umožňuje kontrolu pošty na několika účtech zároveň a pro upozornění na nové zprávy využívá libnotify. Kromě toho je možné jako upozornění použít předem definovaný zvuk.
Poslední ze samostatných aplikací upozorňujících na novou poštu na účtech Google Mailu je KDE aplikace KCheckGmail. Pro upozornění na nové příchozí e-maily využívá technologii KNotify KDE4. Ikona na hlavním panelu úloh současně zobrazuje počet nepřečtených zpráv a po kliknutí na ni pravým tlačítkem myši lze v nabídce vybrat možnost napsat nový e-mail, znovu zkontrolovat poštu či spustit webové rozhraní Google Mailu. Rozhraní aplikace je přeloženo do několika světových jazyků včetně češtiny.
Aktuální verze 0.6.0 vyžaduje vypnutou volbu „Nepoužívat vždy protokol HTTPS“ v nastavení ve webovém rozhraní Gmailu, jinak se přihlášení nezdaří. Vývojáři ale slibují tuto chybu v další verzi opravit.
Jak již název napovídá, aplikace Gmail Backup slouží k zálohování a následné obnově zpráv z účtu Google Mail. K její správné funkci je potřeba zapnout podporu pro IMAP protokol v nastavení e-mailové schránky. Program umožňuje práci v příkazové řádce, ale je nabízena i GUI varianta aplikace, která je pro mnohé uživatele pohodlnější na používání. Grafické rozhraní je přeložené do češtiny, další jazyky nejsou k dispozici.
Po zadání uživatelského jména, hesla a volby, od jakého data se mají e-maily ukládat, se spustí zálohování. To je přehledně zpracováno a jsou zobrazovány informace jako aktuální rychlost stahování, celkový objem stažených dat, informace o aktuálně stahované zprávě či procentuální vyjádření počtu již uložených emailů. Při dalším zálohování je možné stahovat jen nové e-maily, jelikož Gmail Backup podporuje inkrementální zálohování. Uložené zprávy jsou v zadaném adresáři se zálohou ve standardním formátu EML, který je standardem snad pro každý e-mailový klient (Mozilla Thunderbird, KMail, aj.). Zálohované zprávy lze místo do adresáře ukládat přímo do komprimovaného ZIP souboru. Stačí místo adresáře zálohy zadat výstupní soubor s koncovkou .zip.
Poslední verze aplikace vyšla na začátku roku 2009 a od té doby se nedočkala žádné aktualizace. Jelikož linuxová verze programu vyžaduje pro své spuštění Python ve verzi 2.5, který se v repozitářích mé distribuce již nenachází, a autor neposkytl zdrojové kódy, pouze předkompilované soubory .pyo, použil jsem verzi pro Windows, kterou jsem spustil přes Wine.
GmailFS je virtuální souborový systém, který využívá jako úložné médium prostor účtu Google Mailu. Rychlost celého souborového systému je limitována pouze rychlostí připojení k internetu a rychlosti uploadu a downloadu serveru Gmailu. Soubory jsou ukládány jako přílohy a mohou být libovolné velikosti, velké soubory jsou automaticky rozdělovány na několik menších kvůli limitu IMAPu.
Původní implementace GmailFS v Pythonu využívala pro přístup ke Gmailu knihovnu libgmail. Vývojáři ale nestíhali implementovat změny ve webovém rozhraní Gmailu a koncem roku 2009 vývoj knihovny i původní implementace GmailFS ustal. V květnu tohoto roku se ale objevil nástupce založený na protokolu IMAP a opět implementovaný v Pythonu. Webová stránka projektu nabízí ke stažení aktuální stabilní verzi nástroje. S tou jsem při testování bohužel neměl moc štěstí, avšak aktuální vývojová verze všechny problémy vyřešila.
Rozšíření Google Mail Checker Plus pro webový prohlížeč Chromium pravidelně kontroluje novou poštu na účtu Google Mailu. Po instalaci rozšíření se v pravé části okna vedle adresního řádku zobrazí známá ikona Gmailu s případným počtem nepřečtených zpráv. Po kliknutí na ikonu se zobrazí spolu s předmětem a odesilatelem i úryvek zprávy. Dále lze přijaté zprávy archivovat, smazat, označit jako přečtené nebo jako spam či na ně rovnou odpovědět. Rozšíření poskytuje široké možnosti nastavení a je přeloženo do několika jazyků včetně češtiny.
Rozšíření Better Gmail 3 si klade za cíl přizpůsobit webové rozhraní Google Mailu podle voleb uživatele tak, aby bylo jednodušší a poskytovalo více funkcí než rozhraní standardní. Možnosti rozšíření jsou rozděleny do tří kategorií: modifikace uživatelského rozhraní, nastavení upozornění na novou poštu a možnost volby webového rozhraní jako výchozí aplikace pro e-mailové odkazy (mailto). Úpravy webového rozhraní zahrnují např. odstranění chatu, kontaktů, reklam a dalších prvků, zejména z levé části stránky, což zvětší prostor pro samotné e-maily a rozhraní celkově zjednoduší. Při přijetí nové zprávy zobrazí rozšíření upozornění s možností současného přehrání zvuku.
V článku jsme si představili několik aplikací a appletů upozorňujících na novou poštu na účtu Gmailu. Všechny poskytují v podstatě stejnou funkcionalitu, ale některé nabízí uživateli větší pohodlí než jiné. Pokud nechcete používat samostatné aplikace, dají se velmi snadno nahradit některým z mnoha dostupných rozšíření pro různé prohlížeče. Přestože v článku byla zmíněna pouze rozšíření pro internetový prohlížeč Chromium, podobná lze nalézt i pro Firefox aj.
Jak dokazuje GmailFS, dá se Google Mail využít i k účelům, ke kterým nebyl původně vůbec určen. Je na místě ale upozornit, že Google podobné využití prostoru určenému pro zprávy nedovoluje a uživatele intenzivně využívající Gmail pro ukládání velkého množství dat může jednoho dne nemile překvapit zablokovaný účet.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Choose life.
Choose a job.
Choose a career.
Choose a family.
Choose a big television.
Choose washing machines, cars,
compact disc players, and electrical tin openers.
Choose leisure wear and matching luggage.
Choose a three-piece suit on hire purchase in a range of fabrics.
Choose DIY and wondering who you are on a Sunday morning.
Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows,
stuffing junk food into your mouth.
Choose rotting away at the end of it all, in a miserable home, nothing more
than an embarassment to the selfish brats that you spawned to replace
yourselves.
Choose your future.
Choose life.
I chose not to choose life.
I chose something else.
in:spam from:cz
---BEGIN PGP ENCRYPTED MESSAGE---
), už je ti celkem jedno, jestli je server v trezoru a vede z něj opancéřované optické vlákno, nebo jestli je ve sklepení třípísmenkové organizace.
∑∑rum, problém je už v tom, že ten e-mail je někde na cestě mezi odesílatelem a příjemcem čitelný, nikoli v tom, že kde uskladněn.
Situace s Google Docs je pochopitelně odlišná.