Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Syntaxi příkazu when
si ukážeme na následujícím
příkladu:
O <= I1 when A = '0' else I2;
Tento zápis znamená: do signálu O
přiřaď signál
I1
, pokud je hodnota signálu A
'0', jinak do
signálu O
přiřaď signál I2
. Důležité je uvědomit
si, že tímto příkazem neříkáme, co chceme vytvořit, ale jak se má výsledný
obvod chovat. Z tohoto zápisu dostaneme zřejmě multiplexor
,
obvod, který funguje jako přepínač. Tento konkrétní multiplexor přepíná
vstupy I1
nebo I2
na výstup O
podle
jednobitové adresy A
.
Nyní můžeme pomalu začít skládat náš procesor. Uvažujme osmibitovou
architekturu, šířka datových sběrnic tedy bude osm bitů. Pracovat s
jednotlivými vodiči (signál std_logic
) by bylo zdlouhavé,
využijeme proto typ signálu std_logic_vector
, který vzniká
složením jednotlivých signálů std_logic
. Při deklaraci
signálu std_logic_vector
určujeme pořadí bitů - např. (7
downto 0) znamená osmibitový signál s nejméně významným bitem vpravo, s
bity číslovanými od 0 do 7. Konstanty typu std_logic_vector
se zapisují v uvozovkách (např. "1010").
Jako první prvek vytvoříme ALU
- aritmeticko-logickou
jednotku. V procesoru zajišťuje realizaci aritmetických a logických
funkcí.
Do naší ALU
vedou dva osmibitové datové vstupy
I1
a I2
, výsledek operace je přiveden na výstup
O
. Operaci (zvolme např. AND, OR, NOT, +) určujeme
dvoubitovým signálem A
(dva bity jsou dostatečné k adresování
právě jedné ze čtyř operací).
library IEEE; use IEEE.std_logic_1164.all; use ieee.std_logic_arith.all; -- vlozeni potrebnych knih. use ieee.std_logic_unsigned.all; ENTITY ALU IS PORT ( I1, I2: IN std_logic_vector(7 downto 0); -- dva 8bitove datove vstupy A: in std_logic_vector(1 downto 0); -- 2bitova adresa operace O: out std_logic_vector(7 downto 0) -- jeden 8bitovy vystup ); END ALU; ARCHITECTURE behavioral OF ALU IS -- tvorime obsah entity ALU BEGIN O <= I1 AND I2 when A = "00" else -- na vystupu logicky soucin I1 OR I2 when A = "01" else -- logicky soucet not I1 when A = "10" else -- negace I1 I1 + I2; -- scitani END behavioral;
V deklaraci entity definujeme vstupy a výstupy ALU. Tělo architektury
se skládá z jediného příkazu when
, který určuje, jaká funkce
se má objevit na výstupu při různých kombinacích bitů adresy. Fyzická
realizace této funkce by odpovídala čtyřem obvodům realizujících dané
funkce (AND, OR, NOT, +) a čtyřvstupového osmibitového multiplexoru, který
vybírá výsledek jednoho z obvodů na výstup dle hodnoty signálu A.
Co dál s VHDL kódem? V úvahu připadají dvě činnosti
simulace
nebosyntéza
Simulace je ověření činnosti obvodu na počítači - program (simulátor) napodobuje činnost obvodu a v podobě časového průběhu signálů je možné sledovat funkci obvodu. Syntéza je převod VHDL kódu do formátu vhodného pro fyzickou realizaci obvodu.
Nyní si řekněme něco více o simulaci. Odsimulovat kód si můžete zkusit sami na domácím počítači, např. pomocí volně šiřitelného software ModelSim XE Starter, který si můžete stáhnout ze stránek firmy Xilinx. Program vyžaduje jednorázovou registraci. Po stáhnutí a nainstalování je ještě třeba požádat o registrační klíč přes internetový formulář.
Po spuštění programu je nejdříve potřeba vytvořit nový projekt (File -> New -> Project). Poté si buď vytvoříte nový soubor pro zápis VHDL kódu (např. pravé tlačítko myši v prostoru Workspace -> Add to Project -> New File), nebo přidáte do projektu již existující soubor (pravé tlačítko -> Add to Project -> Existing File). V našem případě bude soubor obsahovat kód ALU uvedený výše.
Příkazem Compile -> Compile All zkompilujete zdrojové soubory do knihovny work. Nyní je možné spustit režim simulace pomocí Simulate -> Simulate. Vybereme entitu ALU z knihovny Work (je třeba rozvinout záložku work).
V hlavním okně ModelSimu se nyní objevila nová záložka sim, pomocí které můžeme nastavovat entitu, se kterou chceme pracovat (v našem případě je to pouze ALU). Z menu View nyní můžeme vyvolávat okna potřebná pro simulaci, nejdůležitější jsou okna Signals a Wave. Wave zobrazí časový průběh signálů (prozatím je prázdné). V okně Signals vidíme všechny signály použité v entitě (včetně portů), které můžeme přidat do okna Wave (Add -> Wave -> Signals in Region).
Jsme sice v režimu simulace, ale zatím jsme nic neodsimulovali. Simulaci musíme nechat běžet po určitou dobu - to můžeme udělat např. v hlavním okně ModelSimu v příkazovém řádku pomocí příkazu run s parametrem času, po který má simulace běžet. Pokud chceme např. simulovat obvod po dobu 100 nanosekund, zadáme příkaz run 100 ns.
Pokud jste celý postup provedli na příkladu naší ALU, objevily se vám v okně Wave na časové ose červené čáry.
Tím nám simulátor říká, že hodnoty signálů nejsou definované. Musíme proto na vstupy obvodu nastavit úrovně signálů - v okně Signals vybereme signál, do kterého chceme vnutit hodnotu a v Edit -> Force -> Value zadáme binárně hodnotu. Pokud např. zadáme hodnoty I1 10101010, I2 00001111, A 00 (funkce logického součinu) a znovu spustíme simulaci (run 100 ns), na výstupu O se nám objeví hodnota 00001010 (logický součin vstupů I1 a I2). Pokud je vidět pouze konec simulace, je dobré zobrazit celý průběh v okně Wave - View -> Zoom -> Zoom Full.
Nyní si můžete hrát s různým nastavováním signálů a testování funkce
ALU. Postup přímého zadávání hodnot signálů je velmi zdlouhavý, v praxi se
používá spíše metoda nadřazené entity zvané testbench
, o
kterém budeme hovořit v některém z dalších dílů.
Obvod máme odsimulovaný, dalším krokem v průběhu návrhu je syntéza. Pro syntézu již potřebujete další hardware, běžně se používají programovatelná hradlová pole CPLD nebo FPGA. Dostupné jsou i hotové kity, které řeší napájení programovatelného obvodu a jeho připojení k PC a periferiím. Pokud zvolíte obvod CPLD nebo FPGA firmy Xilinx, můžete si k nim zdarma stáhnout nástroj pro syntézu ISE WebPack. S tímto vybavením si můžete sami obvod nahrát a používat.
Důležité při psaní VHDL kódu je uvědomit si, co vlastně děláme. Nepíšeme program, ale určujeme funkci obvodu. Z toho také vyplývá použití programovatelných polí - hodí se pro paralelní nebo časově kritické aplikace, pro implementaci složitých algoritmů je naopak lepší využít procesor.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: