Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 21:41
KDE 4.0.0 představuje první ostrou verzi, o níž vývojáři usoudili, že je vhodná pro široké testování. Pojďme se tedy podívat na to, jak vypadá a co (ne)umí.
S KDE4 jsme se už na stránkách AbcLinuxu setkali mnohokrát. Naposledy u příležitosti vydání první alfaverze, která představovala první náhled na to, které nové technologie jsou ohlášeny a jak by mohlo celé prostředí vypadat. Od té doby vykonali vývojáři a grafici mnoho práce, aby prostředí přiblížili svojí vizi dokonalého desktopu.
Nebude asi zcela od věci začít od možná trochu povrchního tématu, leč zcela určitě zajímavého, totiž vzhledu. Vizuální stránka prostředí doznala mnohých změn a je tak tou první věcí, která uživateli prozrazuje — pozor, jsem nové KDE4.
Stačí porovnat vzhled ve verzi alfa2 a 4.0.0:
Vizuální stránka prostředí je dotvářena dvěma základními prvky. Na jednu stranu je to téma Oxygen, které zahrnuje ikony, styl ovládacích prvků, dekoraci oken a barevné schéma. Subjektivně hodnoceno se jedná asi o nejlepší a nejvíce propracovaný grafický styl pro KDE, který jsem doposud viděl. Novému KDE dává zcela odlišnou tvář. Na straně druhé stojí Plasma a její nejvýznačnější grafický prvek, kterým je spodní panel (a který na jistém webu považují za kopii Windows Vista). Z mého laického úhlu pohledu se zdá, jako by velký a černý panel se světlým a elegantním stylem Oxygen vůbec nešel dohromady. Nicméně nejsem grafik, takže pravděpodobně je současný stav přesně takový, jaký ho vývojáři/grafici KDE chtěli mít.
S nástupem nového KDE rovněž končí doby, kdy se museli příznivci KDE trápit s Compiz/Beryl/Compiz Fusion. A závistivě sledovat, že jsou do Gnome tyto programy integrovány přeci jenom lépe. Luboš Luňák [rozhovor], navzdory tomu, že nebyl docela přesvědčen o smysluplnosti tohoto kroku, vylepšil KWin tak, že se stal i z něj kompozitní správce. K mé smůle jsem si efektů příliš neužil. V testovacích verzích mi KWin na notebooku většinou s efekty nenajel vůbec. V ostré verzi již problémy se stabilitou netrpí, ale s překreslováním je to horší.
Ovšem z efektů, které jsem měl tu čest vidět, mě neskutečně dostal ukazatel myši. Posuďte sami
Jinak KWin nabízí celou řadu efektů, včetně lupy, kreslení po obrazovce, průhlednosti, stínů a ztmavování oken. Vzhledem k tomu, že titulek aktivního i neaktivního okna vypadá v tématu Oxygen stejně, zdá se, že vývojáři KDE ponechali část informací přímo na správci oken a jeho efektech.
Stinnou stránkou zůstává fakt, že je současná verze dle poznámek k vydání stabilní, ale kompozitní vlastnosti jsou zatím v experimentálním stádiu. Pokud je třeba vypnout kompozitní vlastnosti, je možné to nejjednodušeji provést příkazem
kwriteconfig --file kwinrc --group Compositing --key Enabled false
Posledním významným vizuálním prvkem je Plasma. Ta sjednocuje kdesktop a Kicker z předchozí verze. Celé je to zabaleno do SVG a technologií Qt4, které s tím umí pracovat. Plasma se projevuje několika věcmi. Pokud spustíme KDE4 poprvé, tak to vše, co vidíme, je Plasma. Ikony jsou malé plasmoidy a onen oranžový flek v pravém horním rohu obrazovky je panel sloužící k přidávání vlastních plasmoidů na plochu. A dokonce i panel ve spodním rohu je plasmoid. Vše, co vidíme a pomocí čeho ovládáme KDE, je Plasma.
Nápad je to jistě vynikající, ale líbit se vám bude jen do té doby, než vás padnuvší Plasma nechá kompletně bez desktopu. Ba co víc, chyby a nedostatky právě v ní jsou potom připočteny celému KDE4, což si zbytek komponent ne vždy zaslouží. Naštěstí je prostředí v nynější verzi schopno Plasmu při pádu alespoň restartovat, což je velice žádoucí.
Práce s plasmoidy je teď intuitivnější. Podobá se práci v prostředí Squeak, protože namísto kontextového menu jsou veškeré dostupné akce umístěny po obvodu prvku. A stejně jako ve Squeaku i u Plasmy je možné popustit uzdu fantazii a měnit velikost daného prvku nebo s ním otáčet. A jelikož jsou ikony na desktopu rovněž plasmoidy, dají se stejné operace provádět i s nimi. Osobně bych ocenil ještě funkci pro návrat do původního stavu.
Největší nevýhoda Plasmy tak v současné době tkví v jediné věci - není zcela hotová a nedokáže plně nahradit stávající programy, především pak Kicker. Je to trochu škoda, protože se jedná o klíčovou komponentu nového KDE (pro většinu lidí je prakticky synonymem). Naštěstí se zdá, že její potenciál je značný a za nějaký čas dokáže plně uspokojit i ty největší hračičky.
Spousta dotazů byla již (pravděpodobně nespokojenými uživateli) dávno položena, takže pokud nejste spokojeni s tím, že chybí milovaná funkce, přečtěte si nejprve FAQ projektu.
KickOff je nové menu, které bylo převzato z distribuce OpenSUSE. Je rozděleno do pěti sekcí: Favorites, Applications, Computer, Recently Used a Leave. Každá z nich obsahuje jiný typ položek. První Favorites slouží pro uložení oblíbených položek. Applications obsahuje seznam aplikací. Část označená jako Computer zpřístupňuje nastavení a důležité adresáře a část Recently Used položky, které byly použity naposledy. Nakonec Leave obsahuje příkazy pro ukončení, přepnutí uživatele nebo jeho odhlášení. KickOff rovněž disponuje funkcí pro vyhledávání:
...podobně jako Krunner, což je spouštěč aplikací. Na první pohled rozhodně zaujme jeho černý vzhled, ovšem protože je povídání o vzhledu již za námi, budu hodnotit především funkčnost.
Dokáže nabízet aplikace, které odpovídají zadanému řetězci. Na rozdíl od svého předchůdce dokáže rozlišovat a spouštět aplikace z obou verzí prostředí KDE. Ovšem ne vždy správně, protože se mi pomocí stisku Alt+F2, napsání řetězce konsole a stisknutí Enter podařilo několikrát spustit verzi z KDE3. Stejně jako jeho předchůdce umí počítat aritmetické výrazy a pracovat se zkratkami prohlížeče Konqueror.
Obsahuje rovněž zkratky pro zobrazení grafického správce procesů a možnost zadat podrobnější informace pro spuštění. Bohužel kombinace šedého písma u popisků checkboxů, černého podkladu a špatného pozorovacího úhlu na LCD měla na použitelnost až překvapivě velký a negativní vliv.
Do KDE4 bylo, na četné žádosti uživatelů, přeportováno i klasické K menu, takže jim nebrání nic v tom, aby používali to, které chtějí.
Správce souborů Dolphin byl už představen v článku o alfaverzi. Od té doby zůstal prakticky stejný, jen obsahuje kompletní sadu ikon Oxygen a je lokalizovaný. Stále se jedná o odlehčený Konqueror (sdílející s ním podstatnou část kódu), který slouží výhradně jako jedno až dvoupanelový správce souborů.
Konqueror dospěl do větší stability. Na rozdíl od Dolphinu ještě prošel změnou vzhledu, která je jednoznačně k lepšímu. Nové výchozí nastavení Konqueroru z něj dělá především prohlížeč, což je pravděpodobně zásluha Dolphinu. Veškeré ovládací prvky jsou teď na jednon panelu a nezabírají tak místo. Starší Konqueror bylo třeba k podobné věci nejprve nakonfigurovat. Přehledný dialog pro nastavení naštěstí zůstal na svém místě.
Okular je nástupce KPDF, k němuž přidává podporu daleko většího množství formátů a nahrazuje tak různé specializované čtečky dokumentů. Mimo PDF podporuje EPS, bitmapové formáty, nativní formát Gimpu, DVI soubory TeXu, Djvu a navíc také CHM a ODT. Podpora ODT pravděpodobně souvisí s KOffice a je založena na stejném kódu. Zajímavé by určitě bylo přidat podporu pro dokumenty z MS Office a odstranit tak nutnost používat prohlížeče ve wine.
Okular rovněž podporuje anotace. Ty nejsou součástí dokumentu (alespoň u formátu PDF), ale jsou uloženy někde v konfiguraci prohlížeče.
Trochu jako popelka působí Ligature. Už proto, že standardně vybírá pouze gz a bz2 soubory a alespoň v OpenSUSE neumí otevřít takřka nic.
Prohlížeč obrázků, který jako by svým názvem do KDE nepatřil. Existoval už ve verzi 3.5, ale v současné verzi nabízí přehlednější rozhraní. Posuďte sami:
Mnohými proklínané System Settings z Kubuntu jsou teď nedílnou součástí KDE. Svým uspořádáním se silně inspirovaly prostředím Mac OS X. Osobně nevidím žádný velký rozdíl mezi použitelností starého a novéhu uspořádání, ale experti svůj názor pravděpodobně mají. Ač je změna výchozí obrazovky velice výrazná, tak obrazovky pro nastavení prakticky odpovídají těm z KDE3. Což je trochu škoda, protože sympatické změny uživatelského rozhraní se jednotlivých modulů příliš nedotkly.
Příkladem může být dialog pro nastavení rozložení klávesnice, jehož horní polovinu zbytečně zabírá několik checkboxů. Část pro vlastní nastavení, která je tvořena mnohem více widgety, se proto musela vměstnat do spodní poloviny.
O ostatních aplikacích už jenom stručně.
Amarok sice nepatří do KDE4, ale jedná se o jednu z nejdůležitějších uživatelských aplikací. Nová verze je zatím ve stádiu prealfaverze a uživatelé jsou dokonce žádáni, aby ani nehlásili chyby. Ale jednoduché přehrání adresáře zvládl bez problémů, ostatní funkce jsem netestoval. Potěšující je skutečnost, že už nemá problém se vejít i do menšího prostoru.
Podobně jako na plochu, i na Amarok je možné přidávat applety a rozhraní si tak přizpůsobovat.
VNC a RPD prohlížeč krdc doznal změn ve vzhledu. Mně vadila nefunkčnost historie a skutečnost, že při špatném zadání adresy prostě smaže celý záznam. Jinak je poměrně stabilní a OpenSUSE dokonce už nenabízí jeho starší variantu.
Více obrázků (zejména her a výukových aplikací) naleznete v KDE4 visual guide.
Na počátku KDE4 byla skupina technologií a pojmů jako Arthur, Phonon a další [viz článek Novinky v KDE 4]. Co z toho nakonec KDE 4.0.0 obsahuje?
Alias multimediální framework - co o něm říct. Funguje a jediná vizuální zmínka o něm je v nastavení KDE:
Na druhou stranu o něčem svědčí fakt, že KDE4 obsahuje pouze KMPlayer a ne některý z přehrávačů založených na xine, ať už Kaboodle nebo Kaffeine (ten ovšem nikdy nepatřil přímo do KDE).
Další z technologií, které jsou tiché a nijak se vizuálně neprojevují. O tom, že něco takového existuje, napovídá opět obrazovka v nastavení:
Nebo plasmoid, který ukazuje naposledy připojená výměnná zařízení:
/usr/share/Decibel/components/
.
Technologie pro desktopové vyhledávání. Je integrována do KRunneru a poskytuje jednoduché Qt rozhraní:
Celá tato recenze vznikla při několikadenním používání KDE 4.0.0. Celkový dojem zůstává mírně rozpačitý. Jistě, nějaké ty chyby se daly při té spoustě nového kódu očekávat a surové KDE4 v porovnání s vyladěným KDE 3.5 nemělo šanci tak jako tak. Pády aplikací či jejich uvíznutí v nekonečné smyčce (odkud je neuměl vypnout ani kwin) byly častější, než by člověk od ostré verze očekával. Mnoho technologií v systému sice je, ale viditelně nedokončených, na což doplácí především Plasma.
Na druhou stranu je vidět obrovský potenciál. Mnoho spíše podpovrchových změn (například Kross a podpora jazyka R) dává tušit, že budeme zásobováni zajímavými novinkami ze světa KDE4 velice často. Samotní vývojáři pokládají současné vydání pouze za první stupeň na cestě ke KDE4, takže jim jenom můžeme přát, ať se jim práce daří. Ovšem otázku, zda je KDE 4.0.0 skutečně stabilní a vhodné pro práci, si musí každý uživatel zodpovědět sám.
Dik, fajn clanek.no, je tam pár drobností ... ale tak nějak celkově +1
Kdybych veril ze je to mozne, tak bych dokonce rekl, ze je nestranny.taky bych to rád řekl, ale vzhledem k mým předchozím příspěvkům na téma KDE4 by si to čtenáři jistě vyložili tak, že je silně anti-KDE4
chyby a nedostatky právě v ní jsou potom připočteny celému KDE4, což si zbytek komponent ne vždy zaslouží.ale tam jsem napsal alibistické ne vždy
"Eye candy" je jej hlavný cieľ - čo je zároveň jej hlavná chyba.A toto je veľký, veľký omyl.
Hmmm... Tady to opet nekdo nepochopil:hm, spíš mi přijde, že ty jsi nepochopil posloupnost příspěvku v threadu, no nic ...
Jinak, je tu nekde napsane nebo v nejakem odkazu z abclinuxu, ze treba SLackware kde4 pouzije az ve verzi 4.1.no a co? - tady je řeč o KDE, ne o Slackware; když přijdu na web KDE je tam verze 4.0.0 označena jako "stable", to jako chceš po jeho náhodném návštěvníkovi, aby začal prolízat ábíčko a hledal na něm, co si o tom myslí Patrick Volkerding, místo aby věřil oficiálním stránkám projektu? ... a nechceš rovnou argumentovat Debianem stable a jeho několikaletým zpožděním u spousty programů?
Jiste, naskyta se namitka, proc je tedy vypousti do sveta. K tomu bych rekl, ze pro vylepsovani je potreba odezva od uzivatelu. A jak ziskat odezvu od uzivatelu? Neco jim dat a zeptat se, jestli jsou spokojeni.už mě to nebaví reagovat na tento neustále omílaný nesmysl, ale pro případ, že by si to tu četla osoba nezasvěcená, tak ještě jednou zopakuju - od prosince, tedy od RC, přibývají v KDE bugzille hlášení chyb proti KDE4 rychleji než je vývojáři stíhají zavírat, takže tvrzení, že KDE 4.0 muselo být v lednu vydáno jako stabilní verze za účelem testování uživateli, protože doposud bylo testováno málo, je naprosto zcestné
Dobrý den, proč se tolik zabývat značením verzí KDE?například protože na tom záleží spousta dalších věcí?
Rovněž srovnání s Vistou není na místě - protože za Vistu se platí.no a? - chceš naznačit, že můžeme v klidu místo nakupování v obchodech chodit vybírat popelnice, protože tam jsou věci zadarmo, a tedy se jim může odpustit poněkud nižší kvalita?
... Zato si ho může zcela přizpůsobit ke svému obrazu..to je blbost - uživatel je uživatel, ne "stavitel", nemá čas a drtivou většinou ani schopnosti na nějaké "zcela přizpůsobit" = přepsat polovinu kódu (= zbourat a postavit nový dům)
Kritika rychlosti také není na místě, protože stejně každá nová verze komerčních operačních systémů běhá rozumně rychle jen na nejnovějších počítačích..no a? ... neříkal někdo o pár řádků výše, že srovnání s něčím, zač se platí, není na místě? - tak jaktože teď srovnáváš?
A narozdíl od systémů Windows kde se Microsoft snaží propagovat za každou cenu Vistu, mají linuxový uživatelé nabídku podstatně širší a mohou si vybrat verzi desktopu vhodnou pro svůj, třeba i slabší počítač (KDE3 ...aha, takže KDE tým přislíbil, že bude KDE3 podporovat stejně dobře jako KDE4? - to je mi novinka, zatím jsem všude četl jenom o tom, jak by byli strašně rádi, kdyby všechno co nejrychleji přemigrovalo na KDE4 a KDE3 zmizelo v propadlišti dějin ...
mas zajimavy kriteria v posuzovani lidi :) (pominu moznost ze sem tu byl jiz registrovan pod jinym jmenem [coz jsem byl])pokud se chceš ohánět tím, jaký jsi mazák, a říkat někomu, že tu nemá co dělat, měl bys tak činit v souladu s historickou zkušeností a být si schopen svůj názor logicky obhájit, namísto zbabělého uhýbání od otázek, které byly položeny
pan kavol ma svobodu vyberu a pokud neni programator, mel by pouzivat stabilni softwaremno, mezi námi děvčaty, KDE 4.0.0 je na webu kde.org označeno jako "stabilní" ... nicméně výrok, že ne-programátor by neměl používat ne-stabilní neboli vývojové verze, mi, obzvláště v kontextu osočování z nechápání smyslu OSS, přijde velmi prapodivný ... pan kavol sice opravdu není programátor, ale pan kavol totiž občas něco překládá, a při té příležitosti potřebuje pracovat s vývojovými verzemi, neb překlady by měly být připraveny dříve než vyjde verze označená jako "stabilní" (krom toho, jakmile i do stabilní verze začnu jakkoliv zasahovat, byť třeba jen změnou řetězců, stává se tato verzí vývojovou, až do doby, kdy zásahy ukončím a prohlásím výsledek za "stabilní") pan kavol rovněž občas něco testuje a snaží se vyprodukovat smysluplné bugreporty - pominu-li fakt, že je vhodnější chyby odhalovat před vydáním "stabilní" verze, tak otestovat opravu musí obvykle na verzi vývojové, protože jednak stabilní verze nevychází hned a jednak neotestovaná oprava se do stabilní verze jaksi nemusí vůbec dostat jo a mimochodem, zajímavé mluvit o svobodě výběru a jedním dechem dodat, co si mám vybrat
kdybych chtel zacit pouzivat kde4, pockam si az nebude v repozitarich ubuntu (smlsnete si na me :D) oznaceno "for testing", ok?mno, to je subjektivní ... na "produkčních" systémech hodlám začít používat KDE4 až uznám za vhodné (možná také nehodlám vůbec), stav repozitářů jedné distribuce nepovažuju za směrodatný, na testovacím systému zkouším KDE4 už přes půl roku - tak, a co s tím? nechápu smysl OSS, protože si dovolím KDE4 testovat? - a nebo spíše proto, že si dovolím negativní zkušenosti z testování veřejně presentovat, a nevybíravě se vyjadřovat o lidech, kteří se snaží různými "polopravdami" negativa zamést pod koberec, zatímco smyslem OSS je pouze pět chvalozpěvy a poplácávat se po zádech, jak jsme dobrý?
a pan kavol se snazi snazi srovnavat OSS s popelnicema,ó nikoliv; pan kavol se pouze snaží původnímu pisateli naznačit, že to, zda se za daný software platí či nikoliv ("je komerční"), má jen pramalou spojitost s kriterii hodnocení jeho kvality
a snazi se rict, ze prizpusobeni kde4 obnasi prepsani poloviny kodupřipomenul bych, že věta, která vyvolala tuto reakci, zněla "Zato si ho může zcela přizpůsobit ke svému obrazu.." - čili nejde o jen tak nějaké přizpůsobení uznávám, že obrat o "polovině kódu" je spíše básnický než že by mělo jít o nějak vážně míněný odhad potřeb průměrného uživatele versus současná konfigurovatelnost, na druhou stranu vezmeme-li to na člověka programováním v Qt4 a KDE4 nedotčeného, než by se všechno naučil, kam v kódu sáhnout, chce-li něco změnit, a jak to má správně napsat, celkově strávený čas by docela mohl odpovídat tomu, jako kdyby zkušený KDE programátor opravdu změnil polovinu kódu připomínám, co již v této diskusi několikrát padlo, že v současném "stabilním" vydání nelze zkonfigurovat ani ten blbej panel ... a to je jen špička ledovce, nedejbože že by si někdo chtěl "přizpůsobit ke svému obrazu" (opravit) takové věci, jako třeba bug 71270 (stále platí i pro KDE4)
nechci se uz s nikym hadatok, zkus příště místo hádání věcnou argumentaci
(no flame please )
Technická: s/Doplhin/Dolphin/gDík
Technicka :) : s/kwin/KWin/ig (tedy, az na to 'kwinrc')OK
No a samozrejme veci jako 'gg:' fungovaly v Alt+F2 i v KDE3.Oops... které další "věci"?
Vizuální stránka prostředí je dotvářena dvěma základními prvky. Na jednu stranu je to téma Oxygen Na straně druhé stojí Plasma a její nejvýznačnější grafický prvek, kterým je spodní panel (a který na jistém webu považují za kopii Windows Vista). Z mého laického úhlu pohledu se zdá, jako by velký a černý panelJelikož lze předpokládat, že bude brzy podobně jako u starších verzí KDE k dispozici více témat vzhledu a stejně tak patrně "velký a černý panel" konfigurovatelný, těžko uvěřit, že momentální výchozí vizuální podoba prostředí je pro KDE4 tak klíčová. Naopak bych si tipnul, že grafickému doladění není v této fázi věnována až taková pozornost. Kritikům výchozího vzhledu (barvy, ikonky, okraje...) bych ještě rád vzkázal, že na rozdíl od Windows Vista bude jejich KDE vypadat tak, jak si ho nastaví - alespoň je to tak u KDE dobrým zvykem.
Veškeré ovládací prvky jsou teď na jednon panelu a nezabírají tak místo. Starší Konqueror bylo třeba k podobné věci nejprve nakonfigurovat.To mě pobavilo, protože už od nepaměti používám Konqueror v (přibližně) téhle podobě. Konečně přišli na nejvýhodnější uspořádání i designéři z KDE
Samotní vývojáři pokládají současné vydání pouze za první stupeň na cestě ke KDE4, takže jim jenom můžeme přát, ať se jim práce daří.Dost nešťastná formulace... KDE 4.0.0 zkrátka není "první stupeň na cestě k", ale minimálně "první stupeň KDE4"... protože co má být konečně to "KDE4"? KDE 4.1.0? KDE 4.1.5? KDE 4.5?
Ovšem otázku, zda je KDE 4.0.0 skutečně stabilní a vhodné pro práci, si musí každý uživatel zodpovědět sám.Vzhledem k tomu, že tuto otázku zodpověděl autor recenze už za uživatele (není), nemusí, ne-mu-sí.
Nejde jen o velikost pisma - to si muzu snadno zmensit. Ale Windows jsou kompaktnejsi.Blbost. Stačí změnit DPI na reálné (u mě 125) a začnou se chovat úplně stejně.
Ja KDE 3.5 znam a mam doma. Nejde jen o velikost pisma - to si muzu snadno zmensit. Ale Windows jsou kompaktnejsi. Podivej se na rozmery tlacitek,Rozměry tlačítek lze nastavit stejné
tabu, polozek v menu...Co myslíš tím "tabu", to nevím, ale položky v menu "Start" mi ve Windows zabírají více místa - od spodku lišty k vrchu 16. položky je to 9,8 cm na mém monitoru v práci. Na tomtéž monitoru se mi do 9,8 cm vleze 18 položek menu KDE + 1 navíc - oddělovač "Činnosti". Pokud jde o horní menu aplikací, je to na 10 cm 15 položek ve Windows oproti 20 položkám v KDE. Tak opravdu nevím, co je kompaktnější.
Proste KDE/Gnome pouzivaji 2x vetsi radkovani, obrovska tlacitka na listach apod.Nesmysl viz výše
Ty mas obrovsky monitor, tak ti to u beznych OSS aplikaci, ktere nemaji tolik funkci jako velke komercni aplikace, nedojde.17" LCD opravdu nepovažuji za obrovský monitor. To se za něj nedalo považovat ani před 10 lety, natož dnes. Obrovský monitor jsem tehdy viděl, když jsem zabrousil do grafického studia.
s vypnutým vyhlazováním ho mám pro ovládací prvky nejraději (líbí se mi ovšem pouze při té jedné konkrétní velikosti - jakmile je větší, nebo menší, je příšernýŘekni to rovnou a naplno.).
On 11th January 2008, the KDE Community released the fourth major version of the K Desktop Environment. This release marks the beginning of the KDE 4 era.Fourth major version zní dostatečně stabilně. A přitom padá a člověk v ní najde například hudební přehrávač v pre-alpha verzi (!), ke kterému uživatelé ani nemají hlásit chyby. Na jeden z hlavních projektů linuxového desktopu by mohli vydávání nových verzí zvládat o dost lépe.
Mě se tedy to že ikony jsou plasmoidy nesmírně zamlouvá, je to podle mě obrovský plus a přináší to nesmírné možnosti do budoucna.To mi na nich právě připadne tak zvláštní. Moc do toho nevidím, takže mě případně oprav, ale mně celá Plasma připadne jako něco, co má kupu technických možností do budoucna, ale co v podstatě nebylo zas tolik potřeba, a kvůli čemu se teď z okna vyhodila spousta odladěného kódu. (Navíc ještě těsně před vydáním nové stabilní verze.) Webová stránka Plasmy taky ničemu moc nepomáhá. (Píšou, že je strašně mimo, a že určitě co nejdřív aktualizujou.) Kdybych se chtěl dozvědět, CO to tedy vlastně je, tak narazím na následující perly:
This, then, is the goal and mandate of Plasma: to take the desktop as we know it and make it relevant again. Breathtaking beauty, workflow driven design and fresh ideas are key ingredients and this web site is your portal onto its birth.
People want gorgeous interfaces built upon sophisticated graphic design. This may sound obvious, but expectations have risen dramatically even just within the last five years.
Consistency is another key factor. (…) If the user wants to move the clock from a panel to the desktop, they should be able to. Anything that works on the desktop should work the same on the panels, and vice versa.To zní hrozně. Jestli si někdo jednotnost desktopu představuje tak, že cokoliv z plochy půjde přetáhnout do panelu, tak KDE podle mého názoru čekají krušné časy. Z mého pohledu má KDE spoustu kvalitních technologií, ale zároveň spoustu základních problémů s použitelností, a tyhle problémy se rozhodně nevyřeší přepsáním všech částí desktopu do Plasmy.
Jen by tedy do budoucna mohla přibýt možnost nastavení zamezující zobrazování toho rámečku okolo nich.Stačí pravý klik na plochu a "lock widget" nebo tak něco
Divím se všem rozčarovaným lidem: Co jste předpokládali? Visty? Pak byste taky museli předpokládat, že pár desítek programátorů udělá ve volném čase za rok totéž, co pár stovek dobře placených programátorů na plný úvazek za několik let. Srovnáváte nesrovnatelné.
Mě to přijde stejné, jako když jsem kdysi přecházel na jinou distribuci s tím, že "teď bude konečně všechno fungovat". A nefungovalo. Bohužel jsem se vždy nechal přesvědčit stránkami té které distribuce, že je právě ta která distribuce nejlepší a nejvyladěnější. Taktéž se mnoho lidí nechalo přesvědčit oslavnými články, že KDE 4.0.0 bude MacOS na Linuxu. Není.
Opensource vývoj u desktopu takhle nefunguje. Nelze se zavřít na deset let do kumbálu a naprogramovat tam geniální, vyladěný systém. To ovšem neznamená, že by opensource desktop byl méněcenný. Jeho připravenost jen nelze posuzovat ve smyslu Teď hned. Podíváme-li se na něj v širokém časovém období, pak zjistíme, že pokrok dělá. Pomalý, ale neustálý. Takže posuzujme věci až z hlediska tohoto širšího časového období.
KDE je nyní připraveno dělat pokrok rychleji, neboť se zaměřilo na odstranění nedostatků v základech. Jestli tato změna k něčemu byla, proto uvidíme až za pár let. Věřím, že ano.
Timto krokem si vyvojari KDE sice muzou zatrhnout v Road Map ze dodrzeli termin, ale podle me to zdaleka nestoji za spousty zklamanych uzivatelu.+1 Z možností "přiznat, že jsi si toho nabrali víc, než jsme byli za daný čas schopni zvládnout" a "prohlásit, že 4.0.0 není KDE4, aby to vypadalo, že takhle jsme to plánovali a že termíny dodržujeme" si vývojáři vybrali tu druhou.
Pravdou ovsem je, ze ve KDE 4 obecne panuje jakasi nestabilita, resp. nedokonalost, bohuzel tedy souhlasim s tim, ze to s tou FINAL vrzi trosku prepiskli, ale na druhou stranu oznaceni FINAL prilaka vice uzivatelu => vice "testeru", resp. lidi, kteri budou hlasit chyby...... a kteří budou naštvaní, protože čekají finální verzi a dostali betu. Pokud někdo opravdu chtěl KDE4 testovat, mohl tak činit už nějaký ten pátek. Teď si to začnou stahovat běžní uživatelé, protože "to přece je ostrá verze". Může se psát horem dolem, že to není dokončené, stejně se to na vnímání KDE4 podepíše.
Ale navenek to prostředí musí vypadat hezky, protože když nebude vypadat hezky, tak přijde tucet Windowsáků a začne žvatlat něco o tom, že Linux (jakkoliv to zní hloupě, když vidí jen jeden grafický kabát z mnoha) je tak na úrovni Windows 95 (asi soudí podle neprůhledného titulku oken, nebo co). Takže vzhled je proto prioritou. Když chcete oslovit masy, musíte se jim přizpůsobit.No a o tom mluvim, priorita by to rozhodne byt nemela...ale nekde, nekdy se nejak stalo, ze zrejme je... :( ja jako linuxovy "zacatecnik" (precijenom ho pouzivam asi teprv rok a pul) se spokojim s tim ze mam MOZNOST tyhle klikatka,udelatka,mackatka, kroutitka a cvakatka natahovatelne, otacive a pruhledne ci nikoliv, pouzivat a tahle MOZNOST mi vyhovuje :) sem tam se najde neco co pouziju, nebo si to upravim k obrazu svemu (jako kdysi treba temata do superkaramby), ale pouzivani ostatnich blbustek vetsinou konci u vyzkouseni (jako napriklad compiz-fusion a jeho uzasne vlnici se okynka :D ) ...no, pointa je, ze bych ocenil funkcnost pred splnenim ohlaseneho terminu vydani. O vzhledu pomlcim, jelikoz je FAKT, ze vzhled je dulezity, ale tady uz jde spise o WOW (citoslovce) vzhled.
Plasma mi nespadla vůbec, pár jiných aplikací jo, ale zkoušel jsem si to tak hodinku, takže to asi moc vypovídací nebude.několik pádů aplikací během pouhé hodiny není "moc vypovídací"?
Můj osobní názor je, že v KDE chybý jednoduchost a přehlednost.Použiju takovou parafrázi: Přehlednost je pro blbce, inteligent zvládá chaos
KDE 4.0 isn't yet "better than good enough"; so why don't we just release more betas? When one perpetually releases alphas/betas a few things happen: people don't test it aggressively enough, third party developers don't get involved, core developers continue doing blue sky development rather than focusing on release qualities.to prostě není pravda - od prosince přibývají v bugzille chyby hlášené uživateli proti KDE 4 rychleji než se stíhají řešit, takže nějaké volání po tom, aby se to testovalo ještě více a odhalilo se ještě více chyb, že teď je málo bugreportů, je úplně zcestné a ještě z toho "third party developers don't get involved" - aha, ostatní projekty už asi půl roku vůbec nemakají téměř výhradně na verzích pro KDE4, balíčkovači vůbec nepracují s beta a RC verzemi atd. ... a mimochodem, nemělo být původně nějaké API freeze už v září, na co další vývojáři potřebují čekat na finální verzi? a podobných blábolů je to plné :-/
"Spousta programatoru nadava na OpenGL pac ty extensions pro nove funkce to uz je vcelku ulet zatimco dneska DirectX je jednolite soudrzne api na kterem se , byt v delsim casovem useku, da daleko lepe naprogramovat to co po graficke karte (nejen samozrejme) chceme."Ale?
Linus Torvalds rekl: "He, who can, does. He, who cannot, complains". Nic Vam nebrani se zapojit do vyvoje a predvest jim jak se to dela.To nie je tak uplne pravda. Ak by to tak malo byt, tak GNU/Linux zostava pri konzole s nejakym jednoduchym GUI. Vyvojari by mohli rychlo prist na to, ze bez uzivatelskej zakladne (to su ti, ktori system pouzivaju a trebars nemaju cas ani vlohy na kodenie), je ich praca docela zbytocna a zostava len ich hrackou vid. Plan 5.
Vy jste necetl blogpost pana Lunaka? Cele hnuti OSS se da charakterizovat jako "Komunita sobe". Vydavej brzo a casto. To je proste trziste. Co na tomhle principu nechapete?konkrétně na tomto principu nechápeme to, proč nám ho najednou část komunity kolem KDE násilně vnucuje proti zavedeným zvyklostem ... dodržování tohoto principu nemá sebemenší souvislost s pojmenováním verzí, klamání uživatelů nemůže být tímto principem zdůvodněno - tento princip neříká, že to co se vydá, musí být označeno jako "stable", může jít třeba o vydávání RC každý týden
KDE neni Windows. Komunita kolem KDE neni Microsoft. V MS reknou, bude se delat tohle, a taky se to dela. Ale jak chcete rozkazovat vyvojarum, ktere neplatite, bez kterych se neobejdete ale oni bez Vas jo. Vy prece nemate zadne moralni pravo na ne nadavat. Vydani KDE 4.0.0 ma vyvojare motivovat k vetsimu usili. Vy je proste jinak ani motivovat nemuzete.nevidím nic navozující kontext, který by měl jakýkoliv vliv na pravdivost mého klíčového tvrzení "dodržování tohoto principu nemá sebemenší souvislost s pojmenováním verzí, klamání uživatelů nemůže být tímto principem zdůvodněno" spíš tam vidím několik nesmyslů, které se mi ale už nechtělo rozebírat ...
Vydávej brzo a často != označ vývojovou verzi takovým číslem, kterým se obvykle označuje verze stabilní.Vždyť je to úplně jedno, stejně se to nedodržuje... snad nemusím uvádět tu řadu softwaru, který se po dlouhá léta vydává a všeobecně používá jako "vývojová verze" 0.x.x.x. Tohle označování se dávno řídí jenom náladou či vkusem toho, kdo o něm rozhoduje. Když je to puntičkář, tak bude třeba 10 let dělat na 0.0.1 až 0.9.99.9... a konečnou "ostrou verzi" 1 nikdy nevydá, protože to je vyhrazeno jen programátorskýmu pánubohu a kdyby něco takovýho udělal smrtelník, tak mu projede blesk úpéeskou
Vždyť je to úplně jedno, stejně se to nedodržujeVšichni to dodržují jedním směrem - jsou případy (a je jich dost), kdy konečnou sotrou verzi 1 puntičkář nikdy nevydá, ale opačně - tedy označit nehotovou verzi za 1, to nedělá téměř nikdo.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.