abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 00:55 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  dnes 00:33 | IT novinky

  Adventura VirtuaVerse je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 27. června.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
  včera 14:22 | IT novinky

  Amazon představil našeptávač kódu Amazon CodeWhisperer. Jedná se o alternativu k GitHub Copilot.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  23.6. 09:00 | Nová verze

  Byla vydána verze 12.0.0 nástroje pro vytváření a úpravu snímků obrazovky Flameshot (GitHub) postaveného nad frameworkem Qt. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 8
  23.6. 08:00 | IT novinky

  Vyhledávač Brave Search slaví první rok své existence a představuje Goggles. Za rok bylo zodpovězeno 2,5 miliardy dotazů. Nové Goggles umožňují vytvářet a sdílet vlastní sady pravidel a filtrů pro výsledky vyhledávání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 11
  23.6. 07:00 | IT novinky

  Twitter testuje Poznámky (Notes). Tweet může mít 280 znaků, původně jenom 140. Poznámka může mít až 2 500 slov.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  22.6. 14:44 | Nová verze

  Byl vydán Zoom Client pro Linux 5.11.0 (3540). Mimo jiné řeší sdílení obrazovky na Waylandu. Nejnovější Zoom Client by se měl brzy objevit také na Flathubu (GitHub).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 15
  22.6. 09:00 | IT novinky

  Příspěvek na blogu GitHubu informuje, že před rokem představený GitHub Copilot je již přístupný všem. Za 10 dolarů měsíčně nebo 100 dolarů ročně. Pro ověřené studenty a správce populárních open source projektů zdarma.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 9
  22.6. 08:00 | IT novinky

  Společnost Espressif Systems oficiálně představila ESP32-C5. Nový člen rodiny SoC ESP32 má 32bitové RISC-V jádro a podporuje dual-band Wi-Fi 6 a Bluetooth 5 (LE).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  21.6. 23:22 | Nová verze

  Google Chrome 103 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 103.0.5060.53 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 14 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  Na sociálních sítích nebo jiných webových diskuzích vystupuji pod
   (61%)
   (18%)
   (20%)
  Celkem 594 hlasů
   Komentářů: 29, poslední 24.5. 00:02
  Rozcestník


  Linus Torvalds: Just for Fun

  23. 7. 2009 | Robert Krátký | Recenze | 6508×

  Už v roce 2001 vydal Linus Torvalds, původní tvůrce jádra Linux, autobiografickou knihu, ve které mapuje svůj přesun z dětského pokoje v Helsinkách do centra počítačového dění v kalifornském Silicon Valley. Ačkoliv při tom málokdy odhlédl od obrazovky počítače, neváhá se v knize podělit o svůj pohled na svět, byznys, open source a nevyhnutelně i smysl života. Podtitul knihy je „Příběh revolucionáře proti své vůli“ (The Story of an Accidental Revolutionary).

  Linus Torvalds: Just for Fun

  Linus Torvalds a David Diamond

  Spoluautorem knihy je David Diamond, novinář a výkonný editor magazínu Red Herring. Oproti očekávání to však nebyl Linus, kdo by se obrátil na zkušeného novináře s žádostí o ukočírování zamýšlené knihy. David Diamond musel Linuse přesvědčit, že vlastně chce napsat autobiografické dílo, že má co říct, a že to bude legrace. A tak v průběhu několika měsíců, na pozadí osobních schůzek, rodinných setkání i sportovních výletů, vznikla kniha, která má světu představit novodobého revolucionáře.

  David Diamond do knihy přispěl nejen svými schopnostmi editora; kniha obsahuje také krátké kapitolky, zařazené mezi Linusův text, ve kterých David popisuje své dojmy ze setkání s Linusem, komentuje jeho povahové vlastnosti a přibližuje čtenářům, za jakých podmínek kniha vznikala.

  O Linusově vyprávění se nedá říci, že by to byl „příběh“ – spíše kopec více či méně uspořádaných postřehů o životě, programování, technologiích atp. Přesto však považuji Davidovy vstupy za poměrně dost rušivé a více než cokoliv jiného zbytečné. Davidovy zápisky trpí častými pokusy o spontánní popis situací, jež možná v reálu vyznívaly humorně, ale na papíře se krčí jako pachuť po vtipu ze základní školy, kterému už se nikdo nesměje.

  Linusovo vyprávění

  Naštěstí to zachraňuje Linus, jehož vtipy jsou ve většině případů namířeny proti sobě samému a v textu slouží jako bójky, kterých se čtenář může zachytit ve chvílích, kdy by mu připadalo, že už je toho na něj moc. Pořádného geeka a programátora zvláště by však přeskakování od tématu k tématu nemělo zaskočit. Občasná smyčka, logická podmínka a hrstka pomyslných GOTO koření Linusův styl povídání. Jak také jinak do 250 stránek vměstnat popis životních zkušeností, zahrnujících službu ve finské armádě, začátky Linuxu i snahy o opožděné seznamování s něžným pohlavím?

  Linus si nebere servítky a bez okolků se vypořádává s jedním mýtem (zážitkem) za druhým. Občas text knihy využívá k reakci na skutečné dění a pokud jste jedním z těch, komu někdy neodpověděl na e-mail, přečtěte si v knize, proč vaše zpráva skončila v /dev/null. Neváhá přitom pomlouvat a shazovat především sebe sama, aby dal najevo, že stále stojí nohama na zemi. Kniha má rejstřík, ale chybí jí obsah. Nejvíce jí však chybí rejstřík „hlášek“. Snažil jsem se najít knihu ke koupení v elektronickém formátu, abych na ni mohl kdykoliv pustit grep a pobavit se… Co bych hledal? „luckiest bastard“, „idiotic idea“, „online masturbation“, „Too-Fucking-Rich Bill Gates“ a tak podobně.

  Znáte tenhle? „Much of Linux's success can be attributed to my own personality flaws: 1) I'm lazy; and 2) I like to get credit for the work of others.“ (Velkou část úspěchu Linuxu lze přičíst mým vadám osobnosti: 1) Jsem líný; a 2) Rád se chlubím cizí prací.) Aneb už chápete, v čem jsou hlavní výhody GPL?

  Místy je však „živý“ a „aktuální“ styl knihy mírně na škodu, protože se zapomíná u věcí, které možná byly na pořadu dne před lety, kdy kniha vznikala, ale pro pozdějšího čtenáře jsou to jen stránky irelevantních vysvětlení, kterými je nutné se prokousat. Jako příklad zmíním reakci na článek, který je v knize dokonce přetištěn. Uznávám, že mohlo být zajímavé číst flamewary, které se k tématu strhly v době, kdy bylo čerstvé. Ale to bylo; dnes to působí v lepším případě úsměvně, v horším rušivě a zbytečně.

  (Pro pořádek: Jde o článek Is the Linux revolution over? (Konec linuxové revoluce?) – dnes už dostupný jen s pomocí archive.org – ve kterém se autor pozastavuje nad tím, že už Linus ve firmě Transmeta nezvedá svůj telefon, ale má na to člověka. Vyplývá z toho prý, že Linux už není věc nadšenců, že nadšení vyprchalo a že se všichni můžou vrátit ke svým windowsovým desktopům, protože už je po revoluci. Linuse to otrávilo natolik, že se to rozhodl probrat i ve své knize.)

  I když je pravda, že Linusova odpověď na daný článek začíná jedním z památných citátů z této knihy: „Anyone reading this column would assume the mounting pressure of my role as chief nerd had turned me into an asshole. But that's wrong. I always was an asshole.“ (Každý čtenář tohoto článku by si pomyslel, že ten rostoucí tlak v mé roli hlavního linuxového maniaka ze mě udělal sviňáka. Ale tak to není. Já byl vždycky sviňák.)

  Linus si vás však vždycky získá zpátky. Stačí například, aby začal mluvit o penězích. V průběhu knihy vás sice ujistí, že se můžete spolehnout na jeho image nadšence a geeka, kterému nejde o peníze (podělí se i o příběh, jak odmítl 10 milionů dolarů), ale zároveň se nestydí dodat, že prachy jsou fajn. Neotřelé pohledy do zákulisí slavných vzestupů i pádů prvních linuxových firem jsou zábavným můstek mezi kapitolami o tom, proč je Linus tak zažraný do programování, že dává smysl využívat princip open source a jak ho lidé berou moc vážně.

  Kniha se čte velice snadno a rychle, ale jak už jsem naznačil, trpí tím, že tématicky kolísá od odborného k prostinkému a od soukromého k linuxovému. V některých kapitolách najdete vysvětlení open source, svobodného softwaru nebo x86 jako pro lidi, kteří nemají zdání, oč se jedná, a v další se mluví o FTP, shellu, instrukční sadě procesoru a tak dále. Není to vyloženě matoucí, ale nesourodé určitě. Mimochodem, když už jsem zmínil svobodný software, tak připojím, že Linus, svým typickým způsobem, na jedné stránce vysekne poklonu Richardu Stallmanovi, jen aby na následující napsal, jak ho dohání k šílenství.

  Odpustit se dají i přetištěné e-maily ze slavné hádky s Andy Tanenbaumem o tom, jestli je lepší mikrojádro (Minix), nebo monolitické jádro (Linux). Je to vlastně součást linuxového dějepisu. Stejně tak popis vývoje mezi jednotlivými verzemi Linuxu v jeho úplných začátcích. Trochu té technické řeči (ale nic ani vzdáleně připomínajícího Jaderné noviny) zvládne každý, i když je jasné, že ne každý pobere důležitost ukládání stránek na disk nebo portování GCC.

  Závěr

  Titulek knihy (Just for Fun, jen pro zábavu) je formulací Linusovy životní filosofie. Je to základní stavební kámen jeho teorie o smyslu života (nebudu prozrazovat celé), je to důvod, proč začal programovat Linux, je to motivace pro napsání knihy a v neposlední řadě je to i důvod, proč byste si ji měli přečíst. Nečekejte osvícení ani podrobnou historii. Pokud už o vzniku Linuxu něco víte, své znalosti asi neprohloubíte. Ale pokud si chcete přečíst, kde vzal Linus svůj první počítač, co si myslela jeho sestra Sára o neustále obsazené telefonní lince a kde se seznámil se svou budoucí manželkou, tak této knize dejte šanci. Představte si ji jako zápisky v blogu nebo e-mailovou komunikaci – plnou vtipných historek a občas okořeněnou vážnější úvahou nebo moudrem.

  Kapitola X. začíná větou, která podle mého názoru shrnuje celou knihu i Linusův přístup k událostem a jejich popisu: „Crawling out of my bedroom and into the spotlight, I quickly had to learn...“ (Zatímco jsem se hrabal z ložnice přímo do světla reflektorů, musel jsem se naučit...)


  stran262
  vydavatelHarperCollins
  ISBN-100066620724
  ISBN-13978-0066620725
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  23.7.2009 07:08 Jáchym
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun

  Tu knížku jsem četl v němčině blahé paměti. Byla fajn, sice se tam člověk nadozví nic podstatného o Linuxu, ale pár životopisných charakteristik Linuse a napsané to  je čtivou a živou formou, určitě doporučuji.

  Fluttershy, yay! avatar 23.7.2009 07:51 Fluttershy, yay! | skóre: 90 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun
  Paráda. Dá se to u nás sehnat?
  Nicky726 avatar 24.7.2009 21:22 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun
  By mě taky zajímalo...
  Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
  25.7.2009 09:38 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun
  Česky to, pokud vím, nevyšlo, ale neměl by být problém to koupit z nějakého zahr. e-shopu za rozumnou cenu.
  Nicky726 avatar 25.7.2009 16:22 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun
  Díky, tak česky to mít nemusím, spíš mi zajímalo zda to jde sehnat. S nákupy ze zahračiní moc zkušenosti nemám.
  Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
  27.7.2009 09:55 Jirka | skóre: 36
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun
  Na http://www.bookdepository.co.uk/ ji mají za 9.40 GBP (poštovné do ČR je v ceně). Platit se dá přes PayPal, takže je to bez problémů.
  23.7.2009 07:54 phr | skóre: 13 | blog: no_comment | Klatovy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun

  Myslím, že by vůbec neškodilo, kdyby to vyšlo česky. Oni by se kupci našli.

  "Umělá inteligence se nemůže rovnat přirozený blbosti"
  23.7.2009 19:24 Quak
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun

  Hlavně aby to nepřekládal ten patlal, co má na svědomí českou verzi "I Woz".

  23.7.2009 20:44 TM
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun
  To nebyl patlal, ale patlalka. V pasážích, kde Wozniak vypráví, jak navrhoval, ladil a testoval obvody a i tam, kde vzpomíná na ladění programů ve strojáku apod. překladatelka bohužel nevěděla která bije a podle toho překlad vypadá. Úplně bolelo to číst. Nechápu, jak mohou mít tito lidé tak vysoké sebevědomí, že se klidně pustí do překladu odborného textu z oblasti, která je jim naprosto vzdálená. A ani to nenechají přečíst někomu, kdo by jim to opravil a přeformuloval :-(
  23.7.2009 21:37 Quak
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun

  Jo, teď jsem se díval do I Woz a překladatelka byla Jana Novotná (pokud to není umělecké jméno). Ta by měla vrátit honorář za takové perly jako "Homebrewský počítačový klub" apod.

  23.7.2009 07:59 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun

  výborně napsána recenze

  Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
  23.7.2009 08:44 Wenca
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun
  Jojo, mam tuhle knizku nekde doma v mp3.
  23.7.2009 10:22 dad
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun

  rad bych se zeptal nekoho, kdo to cetl, zda tam stoji, ze svou manzelku poznal na nejakem kurzu pro Office, kde byl Torvald lektorem?

  Fluttershy, yay! avatar 23.7.2009 11:00 Fluttershy, yay! | skóre: 90 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun

  Mělo by to být na straně 123, cituji Wikipedii:

  Linus Torvalds is married to Tove Torvalds (née Monni) — a six-time Finnish national karate champion — whom he first met in the autumn of 1993. Torvalds was running introductory computer laboratory exercises for students and instructed the course attendants to send him an e-mail as a test, to which Tove responded with an e-mail asking for a date.
  23.7.2009 12:26 Jirka | skóre: 36
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun
  To měl chlapec bez práce. :-D
  23.7.2009 18:46 disorder | blog: weblog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun
  he's one lucky bastard ;)
  26.7.2009 05:19 eM
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun
  Ta knížka je na jistých serverech k nalezení v *.pdf; nechápu, proč tu řešíte, kde ji splašit.
  26.7.2009 08:25 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Linus Torvalds: Just for Fun
  Někteří lidé mají bláznivé nutkání si knížky kupovat, aby z toho autor a vydavatel něco měli. Rozumím, je to nemoderní a trapné, ale s tím jsme smířeni. Nehledě na to, že je velký rozdíl mezi čtením papírové knihy z nefalšovaných mrtvých stromů a civěním na monitor...

  A věcněji: Ty servery, kde je k mání PDF verze, jsou asi dobře maskované, protože když jsem ke svému výtisku hledal verzi ke stažení kvůli snadnému prohledávání, tak jsem nenašel oficiální ani neoficiální eBook.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.