Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
NeroLinux (ten nový) je oproti k3b Bůh. k3b má co dohánět (HDDVD, BlueRay). U k3b mě štve, že je to jen frontend a že jeho funkčnost závisí na nich a přebírá tak i jejich nedostatky. U cdrecordu je to např. (snad je to u cdrecordu...) otravné pětisekundové čekání na možnost zrušení akce. Detekce mechanik u k3b není zrovna nejlepší. Sice se mi na kubuntu poprve správně detekovali rychlosti (48xCD CD palírna, 40xCD DVD palírna), ale vždy to na jiných distrech u té DVD palírny přednastavovalo nějakých 20. Přitom je to nějaká stará od LG (4160B?). U k3b je v kombu s rychlostmi maximum vždy 4x, přitom mechanika i médium zvládne víc. Pokud ale vyberu auto, vypaluje správně maximální rychlostí.
Momentálně používám betu NeroLinuxu a nemůžu si ji vynachválit. Určitě si koupím finální verzi.
Moc bych se divil. kdyby u k3b nešlo nějak nastavit parametry, které se posílají cdrecord-u a že cdrecord neumí tuhle vlastnost vypnout.otravné pětisekundové čekání na možnost zrušení akce
A propo, misto cdrecord je to uz par tydnu wodim.wodim (cdrkit) je fork cdrecordu (cdrtools), nic víc...
U k3b mě štve, že je to jen frontend a že jeho funkčnost závisí na nich a přebírá tak i jejich nedostatky.To je preci na UN*Xech naprosto bezne, ze se delaji jednoduche a dobre fungujici programy a pro Xka se potom udela GUI, ktere ovsem resi pouze to GUI. Doufam, ze se nedoziju dnu, kdy se windozni system mohutnych aplikaci ve vetsim prosadi na Linuxu (resp. obecne ve svete UN*Xu). K3B pouzivam uz drahnou dobu a musim uznat, ze vyvoj jde hodne dopredu a v soucasne dobe mi v nem nic nechybi a vse funguje jak ma (asi jsem mene narocny)
Doufam, ze se nedoziju dnu, kdy se windozni system mohutnych aplikaci ve vetsim prosadi na Linuxu .
K3B pouzivam uz drahnou dobu a musim uznat, ze vyvoj jde hodne dopredu a v soucasne dobe mi v nem nic nechybi a vse funguje jak macize k3b je len taky maly, jednoduchy programik
btw: UN*X ? to ako skratka pre UNISEX?
# emerge nero
?
* app-cdr/nero Available versions: ~2.1.0.1 2.1.0.2 2.1.0.3 Homepage: http://nerolinux.nero.com/ Description: Nero Burning ROM for Linux
Pokud je vytvořena struktura DVD disku (např. dvd-author), tak vytvořit obraz disku je poměrně jednoduché (v adresáři DVD
jsou ty složky):
mkisofs -dvd-video -o dvd.iso DVD
- Vojta
takhle to je v linuxovym gui bohuzel vetsinou, jen frontendy :(It's not a bug, it's a feature
wodim dev=ATAPI -scanbus scsibus0: 0,0,0 0) * 0,1,0 1) 'TEAC ' 'DV-W50D ' '1.06' Removable CD-ROM 0,2,0 2) * 0,3,0 3) * 0,4,0 4) * 0,5,0 5) * 0,6,0 6) * 0,7,0 7) *pripadne
# wodim -v -blank=fast dev=/dev/hdb TOC Type: 1 = CD-ROM scsidev: '/dev/hdb' devname: '/dev/hdb' scsibus: -2 target: -2 lun: -2 Linux sg driver version: 3.5.27 Wodim version: 1.1.4 SCSI buffer size: 64512 atapi: 1 Device type : Removable CD-ROM Version : 0 Response Format: 2 Capabilities : Vendor_info : 'TEAC ' Identification : 'DV-W50D ' Revision : '1.06' Device seems to be: Generic mmc2 DVD-R/DVD-RW. wodim: Cannot load media with this drive! wodim: Try to load media by hand. Current: 0x0000 (Reserved/Unknown) Profile: 0x001B (DVD+R) Profile: 0x001A (DVD+RW) Profile: 0x0014 (DVD-RW sequential recording) Profile: 0x0013 (DVD-RW restricted overwrite) Profile: 0x0011 (DVD-R sequential recording) Profile: 0x0010 (DVD-ROM) Profile: 0x000A (CD-RW) Profile: 0x0009 (CD-R) Profile: 0x0008 (CD-ROM) Using generic SCSI-3/mmc CD-R/CD-RW driver (mmc_cdr). Driver flags : MMC-3 SWABAUDIO BURNFREE Supported modes: TAO PACKET SAO SAO/R96P SAO/R96R RAW/R16 RAW/R96P RAW/R96R Drive buf size : 1267712 = 1238 KB Beginning DMA speed test. Set CDR_NODMATEST environment variable if device communication breaks or freezes immediately after that. wodim: Cannot load media with this drive! wodim: Try to load media by hand. wodim: Cannot load media.
cdrecord dev=ATA -scanbusa funguje to OK...
jenže časem se z toho stane rutina a ta je ještě více nebezpečná.To je fakt
Tiskni
Sdílej: