Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
NeroLinux (ten nový) je oproti k3b Bůh. k3b má co dohánět (HDDVD, BlueRay). U k3b mě štve, že je to jen frontend a že jeho funkčnost závisí na nich a přebírá tak i jejich nedostatky. U cdrecordu je to např. (snad je to u cdrecordu...) otravné pětisekundové čekání na možnost zrušení akce. Detekce mechanik u k3b není zrovna nejlepší. Sice se mi na kubuntu poprve správně detekovali rychlosti (48xCD CD palírna, 40xCD DVD palírna), ale vždy to na jiných distrech u té DVD palírny přednastavovalo nějakých 20. Přitom je to nějaká stará od LG (4160B?). U k3b je v kombu s rychlostmi maximum vždy 4x, přitom mechanika i médium zvládne víc. Pokud ale vyberu auto, vypaluje správně maximální rychlostí.
Momentálně používám betu NeroLinuxu a nemůžu si ji vynachválit. Určitě si koupím finální verzi.
Moc bych se divil. kdyby u k3b nešlo nějak nastavit parametry, které se posílají cdrecord-u a že cdrecord neumí tuhle vlastnost vypnout.otravné pětisekundové čekání na možnost zrušení akce
A propo, misto cdrecord je to uz par tydnu wodim.wodim (cdrkit) je fork cdrecordu (cdrtools), nic víc...
U k3b mě štve, že je to jen frontend a že jeho funkčnost závisí na nich a přebírá tak i jejich nedostatky.To je preci na UN*Xech naprosto bezne, ze se delaji jednoduche a dobre fungujici programy a pro Xka se potom udela GUI, ktere ovsem resi pouze to GUI. Doufam, ze se nedoziju dnu, kdy se windozni system mohutnych aplikaci ve vetsim prosadi na Linuxu (resp. obecne ve svete UN*Xu). K3B pouzivam uz drahnou dobu a musim uznat, ze vyvoj jde hodne dopredu a v soucasne dobe mi v nem nic nechybi a vse funguje jak ma (asi jsem mene narocny)
Doufam, ze se nedoziju dnu, kdy se windozni system mohutnych aplikaci ve vetsim prosadi na Linuxu .
K3B pouzivam uz drahnou dobu a musim uznat, ze vyvoj jde hodne dopredu a v soucasne dobe mi v nem nic nechybi a vse funguje jak macize k3b je len taky maly, jednoduchy programik
btw: UN*X ? to ako skratka pre UNISEX?
# emerge nero
?
* app-cdr/nero Available versions: ~2.1.0.1 2.1.0.2 2.1.0.3 Homepage: http://nerolinux.nero.com/ Description: Nero Burning ROM for Linux
Pokud je vytvořena struktura DVD disku (např. dvd-author), tak vytvořit obraz disku je poměrně jednoduché (v adresáři DVD
jsou ty složky):
mkisofs -dvd-video -o dvd.iso DVD
- Vojta
takhle to je v linuxovym gui bohuzel vetsinou, jen frontendy :(It's not a bug, it's a feature
wodim dev=ATAPI -scanbus scsibus0: 0,0,0 0) * 0,1,0 1) 'TEAC ' 'DV-W50D ' '1.06' Removable CD-ROM 0,2,0 2) * 0,3,0 3) * 0,4,0 4) * 0,5,0 5) * 0,6,0 6) * 0,7,0 7) *pripadne
# wodim -v -blank=fast dev=/dev/hdb TOC Type: 1 = CD-ROM scsidev: '/dev/hdb' devname: '/dev/hdb' scsibus: -2 target: -2 lun: -2 Linux sg driver version: 3.5.27 Wodim version: 1.1.4 SCSI buffer size: 64512 atapi: 1 Device type : Removable CD-ROM Version : 0 Response Format: 2 Capabilities : Vendor_info : 'TEAC ' Identification : 'DV-W50D ' Revision : '1.06' Device seems to be: Generic mmc2 DVD-R/DVD-RW. wodim: Cannot load media with this drive! wodim: Try to load media by hand. Current: 0x0000 (Reserved/Unknown) Profile: 0x001B (DVD+R) Profile: 0x001A (DVD+RW) Profile: 0x0014 (DVD-RW sequential recording) Profile: 0x0013 (DVD-RW restricted overwrite) Profile: 0x0011 (DVD-R sequential recording) Profile: 0x0010 (DVD-ROM) Profile: 0x000A (CD-RW) Profile: 0x0009 (CD-R) Profile: 0x0008 (CD-ROM) Using generic SCSI-3/mmc CD-R/CD-RW driver (mmc_cdr). Driver flags : MMC-3 SWABAUDIO BURNFREE Supported modes: TAO PACKET SAO SAO/R96P SAO/R96R RAW/R16 RAW/R96P RAW/R96R Drive buf size : 1267712 = 1238 KB Beginning DMA speed test. Set CDR_NODMATEST environment variable if device communication breaks or freezes immediately after that. wodim: Cannot load media with this drive! wodim: Try to load media by hand. wodim: Cannot load media.
cdrecord dev=ATA -scanbusa funguje to OK...
jenže časem se z toho stane rutina a ta je ještě více nebezpečná.To je fakt
Tiskni
Sdílej: