Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Začneme touto méně známou aplikací, jejíž poslední verze 0.3.12-5 vyšla v červnu roku 2006. Nové verze vycházejí s velkými časovými odstupy a ta další je plánovaná až na září 2007. Pro vypalování a práci se zvukovými soubory Graveman! využívá možností programů cdrecord, mkisofs, readcd, sox flac, dvd+rw-format, dvd+rw-tools a cdrdao a je napsaná v GTK+2. Graveman dokáže vytvářet a následně vypalovat audio CD, datová CD a DVD, vypalovat z ISO obrazů a ukládat do nich a kopírovat CD. Podporuje i multisession CD, overburning a samozřejmě také mazání přepisovatelných CD a DVD.
Při prvním spuštění proběhne detekce mechanik v systému, která trvá jen několik vteřin. Poté se nám již naskytne pohled na hlavní okno programu. Graveman je lokalizován do mnoha jazyků, včetně češtiny. Uspořádání je jednoduché a snadno pochopitelné: vlevo je menu s výběrem možných projektů a vedle se nachází samotná plocha pro umístění vypalovaných dat spolu s případným nastavením zápisu a popisem disku. Graveman dovoluje upravit téma ikonek podle vlastních přání, aby lépe zapadl mezi ostatní aplikace. Při procesu vypalování je zobrazován průběh spolu s několika dalšími informacemi a vcelku úsměvná animace mravence, který otáčí diskem, zatímco tučňák do něj soustředěně "vytesává" data.
Graveman tedy nabízí vykonávání všech obvyklých činností, scházet může snad jen kopírování DVD. Do dalších verzí je ale plánované doplnění podpory pro práci s DVD, tj. kopírování DVD a vytváření video DVD.
+ přehledné a intuitivní prostředí | - absence kopírování a vytváření video DVD |
+ lokalizace do češtiny | - pomalý vývoj |
+ pěkná animace |
Jak už jeho jméno napovídá, XfBurn je vypalovací program pro prostředí Xfce. Jeho vývoj začal teprve nedávno a zatím je ve verzi 0.2, čemuž také odpovídají funkce. Prozatím zvládá pouze omezeně práci s CD. Konkrétně umí jen kopírovat CD, mazat CD-RW a vytvářet nové datové CD projekty bez možnosti použití overburningu nebo vytváření multisession disků. Podpora DVD ani audio CD ještě nebyla implementována.
Okno aplikace je rozděleno do dvou hlavních částí. V horní části je zobrazen systém souborů a spodní část je vyhrazena pro vkládání požadovaných dat na vypalovaný disk. XfBurn je plně lokalizován do češtiny, stejně jako celé prostředí Xfce. Můžeme doufat, že práce na programu budou probíhat rychle a my se brzy dočkáme podpory DVD, audio CD a možná i dalších vylepšení.
+ lokalizace do češtiny | - absence podpory DVD |
+ integrace do Xfce | - absence podpory pro vytváření audio CD |
+ přehledné prostředí aplikace |
Další na seznamu je program se jménem Serpentine. Je mezi ostatními tak trochu speciální. Neklade si za cíl velké množství funkcí, zaměřuje se totiž jen na vytváření audio CD. Podporuje import mnoha typů playlistů, mimojiné i těch generovaných v Rhythmboxu. Využívá GStreamer, takže co dokáže GStreamer dekódovat a přehrát, to zvládne Serpentine použít a vypálit na CD. Mezi speciality tohoto programu patří schopnost vybrat např. z MPEG videa zvukovou stopu a použít ji. To může vyřešit situaci, kdy máte k dispozici jen videoklip vaší oblíbené písničky. Není potřeba přes různé jiné nástroje extrahovat zvuk, Serpentine to zvládne sám.
Rozhraní aplikace je jednoduché a přehledné, prvky jsou logicky rozmístěné, což odpovídá běžnému konceptu Gnome aplikací. Nastavení zde mnoho nehledejte, Serpentine se striktně drží hesla Gnome "just works", ale v tomto případě to ani moc nevadí. Program je kompletně lokalizován. Velmi názorně byl zpracován graf zaplnění disku ve tvaru CD. Ten také přehledně zobrazuje, kolik místa zabírají jednotlivé skladby. Jediné, co mi na tomto programu schází, je chybějící podpora pro stahování informací o skladbách z internetových datábází (CDDB, MusicBrainz, ...) a také (ne)možnost upravovat délku stop a přidávat různě dlouhá tichá místa mezi jednotlivé skladby.
+ snadná extrakce zvukové stopy z videa | - absence podpory internetových databází |
+ přehledný a originální graf zaplnění disku | - nemožnost upravovat délku stop a přidávat lib. dlouhé mezery |
+ intuitivní rozhraní |
Další čistě Gnome/GTK+2 aplikací je Brasero. Jako back-endy využívá např. známé cdrtools nebo growisofs, ale můžete zvolit i používání méně obvyklého libburn. S Brasero zvládnete snadno a rychle vypalovat audio CD, datová CD a DVD s podporou overburningu a multisession disků, kopírovat CD a DVD i on-the-fly a vypalovat z ISO obrazů nebo do nich naopak ukládat. V jedné z posledních verzí získal program také možnost ověřit integritu zapsaných dat. Chybí podpora pro video CD/DVD, ale ta je v plánu pro další verze. Bohužel také zatím chybí lokalizace do češtiny, ale to se s oficiálním přijetím Brasero do Gnome brzy jistě změní.
Brasero se snaží být "as simple as possible" [co nejjednodušší] a to se jí určitě daří. Hlavní plochu okna zabírají čtyři velká tlačítka odkazující na jediné činnosti, které lze provést. Aplikace se snaží udržovat si jednotný vzhled, aby zbytečně nemátla uživatele. Užitečnou funkcí je zajisté náhled, který je nabízen pro hudební a video soubory a pro obrázky.
+ přehledné rozhraní a snadné ovládání | - chybí možnost vytvářet video CD/DVD |
+ podpora multisession a kopírování CD i DVD on-the-fly | - absence lokalizace do češtiny |
+ možnost rychlého náhledu audia, videa a obrázků |
Asi nejpopulárnějším vypalovacím programem pro Linux je K3b. Je plně integrován do grafického prostředí KDE (i když není jeho součástí). Jeho první verze spatřila světlo světa už v roce 1999, jak se můžeme dozvědět z oficiálních stránek K3b. Jeho autor chtěl původně napsat jen program, který by vyhovoval jeho požadavkům při vytváření audio CD. Postupně pokračoval a přidával další funkce a nástroje, až jsme se nedávno dočkali verze 1.0, která už není jen jednoduchým nástrojem, ale rozsáhlou aplikací, schopnou vypálit snad cokoliv na téměř všechny druhy médií.
K3b zvládá všechny základní práce s CD i DVD jako kopírování, vypalování datových CD a DVD s podporou multisession disků a overburningu, práci s různými typy obrazů, vytváření video CD a DVD, audio CD, aj. Kromě toho umí mixed CD projekt, který umožňuje vytvářet z části audio a z části datová CD. Dále K3b obsahuje nástroje na ripování audio CD a video DVD a také umí zobrazovat užitečné informace o vloženém disku, případně rovnou použít jeho obsah a přidat ho do nového projektu. Poskytuje velké množství různého nastavení, na což jsou ovšem uživatelé KDE zvyklí. Pro nové uživatele ale může být mnoho voleb matoucích a nápověda pro ně je většinou jen v angličtině.
Pravděpodobně nejpropracovanější částí celé aplikace je vytváření audio CD. Audio stopy mohou být díky podpoře zásuvných modulů dekódované z mnoha formátů jako např. z MP3, Ogg Vorbis, Musepack, FLAC i WMA. Můžete upravovat délku jednotlivých stop, přidávat libovolně dlouhé ticho na konci, spojovat několik skladeb do jedné a také stahovat metadata ke skladbám z různých internetových databází. Verze 1.0 nabízí snadné kopírování vybraných stop z několika již existujících audio CD na jedno bez nutnosti převádění stop jinými nástroji.
+ velké množství funkcí | - někdy až příliš možností nastavení |
+ kvalitně zpracovaná tvorba audio CD | - informace o většině voleb pouze v angličtině |
+ možnost ripování audio CD a video DVD |
V tomto srovnání si jistě každý najde svého vítěze. Existuje určitě mnoho jiných grafických vypalovacích aplikací, které jsem nezmínil, ale těchto pět mi připadalo nejzajímavějších. Pokud bych si měl vybrat, který program mě zaujal nejvíce, bylo by to K3b. Jeho kvalit asi nedosahuje žádný jiný vypalovací program na Linuxu. Mezi Gtk+2 aplikacemi se mi nejvíce líbily Brasero spolu se Serpentine, které samy zastanou velké množství úkolů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
NeroLinux (ten nový) je oproti k3b Bůh. k3b má co dohánět (HDDVD, BlueRay). U k3b mě štve, že je to jen frontend a že jeho funkčnost závisí na nich a přebírá tak i jejich nedostatky. U cdrecordu je to např. (snad je to u cdrecordu...) otravné pětisekundové čekání na možnost zrušení akce. Detekce mechanik u k3b není zrovna nejlepší. Sice se mi na kubuntu poprve správně detekovali rychlosti (48xCD CD palírna, 40xCD DVD palírna), ale vždy to na jiných distrech u té DVD palírny přednastavovalo nějakých 20. Přitom je to nějaká stará od LG (4160B?). U k3b je v kombu s rychlostmi maximum vždy 4x, přitom mechanika i médium zvládne víc. Pokud ale vyberu auto, vypaluje správně maximální rychlostí.
Momentálně používám betu NeroLinuxu a nemůžu si ji vynachválit. Určitě si koupím finální verzi.
Moc bych se divil. kdyby u k3b nešlo nějak nastavit parametry, které se posílají cdrecord-u a že cdrecord neumí tuhle vlastnost vypnout.otravné pětisekundové čekání na možnost zrušení akce
A propo, misto cdrecord je to uz par tydnu wodim.wodim (cdrkit) je fork cdrecordu (cdrtools), nic víc...
U k3b mě štve, že je to jen frontend a že jeho funkčnost závisí na nich a přebírá tak i jejich nedostatky.To je preci na UN*Xech naprosto bezne, ze se delaji jednoduche a dobre fungujici programy a pro Xka se potom udela GUI, ktere ovsem resi pouze to GUI. Doufam, ze se nedoziju dnu, kdy se windozni system mohutnych aplikaci ve vetsim prosadi na Linuxu (resp. obecne ve svete UN*Xu). K3B pouzivam uz drahnou dobu a musim uznat, ze vyvoj jde hodne dopredu a v soucasne dobe mi v nem nic nechybi a vse funguje jak ma (asi jsem mene narocny)
Doufam, ze se nedoziju dnu, kdy se windozni system mohutnych aplikaci ve vetsim prosadi na Linuxu .
K3B pouzivam uz drahnou dobu a musim uznat, ze vyvoj jde hodne dopredu a v soucasne dobe mi v nem nic nechybi a vse funguje jak macize k3b je len taky maly, jednoduchy programik
btw: UN*X ? to ako skratka pre UNISEX?
# emerge nero
?
* app-cdr/nero Available versions: ~2.1.0.1 2.1.0.2 2.1.0.3 Homepage: http://nerolinux.nero.com/ Description: Nero Burning ROM for Linux
Pokud je vytvořena struktura DVD disku (např. dvd-author), tak vytvořit obraz disku je poměrně jednoduché (v adresáři DVD
jsou ty složky):
mkisofs -dvd-video -o dvd.iso DVD
- Vojta
takhle to je v linuxovym gui bohuzel vetsinou, jen frontendy :(It's not a bug, it's a feature
wodim dev=ATAPI -scanbus scsibus0: 0,0,0 0) * 0,1,0 1) 'TEAC ' 'DV-W50D ' '1.06' Removable CD-ROM 0,2,0 2) * 0,3,0 3) * 0,4,0 4) * 0,5,0 5) * 0,6,0 6) * 0,7,0 7) *pripadne
# wodim -v -blank=fast dev=/dev/hdb TOC Type: 1 = CD-ROM scsidev: '/dev/hdb' devname: '/dev/hdb' scsibus: -2 target: -2 lun: -2 Linux sg driver version: 3.5.27 Wodim version: 1.1.4 SCSI buffer size: 64512 atapi: 1 Device type : Removable CD-ROM Version : 0 Response Format: 2 Capabilities : Vendor_info : 'TEAC ' Identification : 'DV-W50D ' Revision : '1.06' Device seems to be: Generic mmc2 DVD-R/DVD-RW. wodim: Cannot load media with this drive! wodim: Try to load media by hand. Current: 0x0000 (Reserved/Unknown) Profile: 0x001B (DVD+R) Profile: 0x001A (DVD+RW) Profile: 0x0014 (DVD-RW sequential recording) Profile: 0x0013 (DVD-RW restricted overwrite) Profile: 0x0011 (DVD-R sequential recording) Profile: 0x0010 (DVD-ROM) Profile: 0x000A (CD-RW) Profile: 0x0009 (CD-R) Profile: 0x0008 (CD-ROM) Using generic SCSI-3/mmc CD-R/CD-RW driver (mmc_cdr). Driver flags : MMC-3 SWABAUDIO BURNFREE Supported modes: TAO PACKET SAO SAO/R96P SAO/R96R RAW/R16 RAW/R96P RAW/R96R Drive buf size : 1267712 = 1238 KB Beginning DMA speed test. Set CDR_NODMATEST environment variable if device communication breaks or freezes immediately after that. wodim: Cannot load media with this drive! wodim: Try to load media by hand. wodim: Cannot load media.
cdrecord dev=ATA -scanbusa funguje to OK...
jenže časem se z toho stane rutina a ta je ještě více nebezpečná.To je fakt