Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
1. Proč jsi začal používat Linux? Používal jsi ještě předtím jiné operační systémy?
Linux jsem začal používat, protože mě zaujal, když mi ho ukázal kamarád. Zprvu jsem používal pouze konzoli (žádný grafický systém), protože se mi nelíbily dostupné správce oken. Po dvou letech jsem objevil správce oken, který mi připadal zajímavý, a tehdy jsem přešel na grafický systém.
2. Proč jsi začal s vývojem 'alternativní' distribuce?
Tou dobou se objevil Knoppix a také spousta živých CD, které byly upravenými verzemi Knoppixu. Ale všechny ty systémy používaly KDE, pár Gnome, ale žádný nepoužíval Enlightenment, takže jsem se rozhodl pro osobní použití upravit Knoppix a nahradit KDE pomocí Enlightenmentu. Po nějaké době jsem vytvořil verzi pro volné veřejné použití a tak začal vývoj Elive. Nejprve to bylo jen jednoduché liveCD, ale stalo se z toho kompletní distro, které si uživatelé mohou nainstalovat.
3. Co těm 'velkým' distribucím chybí (nebo čeho mají příliš)?
Distra obecně jsou příliš pomalá, chybí jim lehkost... většina vyžaduje alespoň půl gigabajtu paměti, aby fungovala "tak nějak", a spoustu výpočetního výkonu. Elive se snaží být kompatibilní se staršími počítači, rychlé a lehké.
4. Co odpovídáš těm, kdo tvrdí, že by měl být linuxový svět více jednotný a měl by zaměřit své úsílí na spolupráci místo řešení problémů pomocí rozdělení projektů nebo začínání nových?
V rámci GNU/Linuxu se ve skutečnosti hodně spolupracuje, používají se standardy, funguje dobrá komunikace. Jediný zbývající problém jsou výrobci hardwaru, kteří moc nepomáhají s vývojem linuxových ovladačů. Existuje pár případů hardwaru, u kterého se tvrdí, že "podporuje Linux", ale ve skutečnosti je k dispozici jen binární ovladač pro určitou distribuci a konkrétní verzi... pro většinu uživatelů naprosto nepoužitelné.
5. Je Elive tvůj primární systém? Kolik jiných distribucí už jsi používal? A které to byly?
Než jsem našel Debian, tak jsem vyzkoušel slušnou řádku distribucí. Pak jsem začal vyvíjet Elive, které je založené na Debianu. A používám ho pro všechno, co dělám.
6. Co je na Elive nejlepší?
Elive nemá jednu nejlepší funkci nebo vlastnost, místo toho má hodně prvků, které z něj dělají jedinečné distro, některé větší a lepší než jiné. Ale kdybyste se ptali uživatelů, tak by odpověď mohla být "Elpanel", ovládací panel Elive.
7. Co plánuješ vylepšit? Na co se můžeme těšit v nové verzi Elive?
Nebudu přehánět, když řeknu, že můj seznam úkolů má 3000 řádků. Nedokážu přesně říct, co bude v příští verzi. V každém vývojovém vydání jsou nová vylepšení, nápady nebo přidané/změněné věci. Někdy přidávám funkce do další verze, někdy musím trochu počkat, dokud nedokončíme určitý testovací cyklus, než mohu novinku začlenit.
8. Co považuješ za největší překážku pro masové rozšíření Linuxu na desktopu?
Hmmm... překážku... Víte, já myslím, že se Linux pohybuje stabilně kupředu. Každý den na něj přecházejí noví lidé a další administrativy oznamují migraci. Čím více o něm budou lidé slyšet a vědět, tím menší budou mít obavy. Je pravda, že bez velkého marketingového stroje to půjde pomalu, ale směr je jasný: vpřed.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
A ted si to srovnejte s Greeniakem ... co do vystupovani i do kvality prace ... usmevne, ze?
v článku je překlep "noí lidé" => "noví lidé"
Elive bylo kdysi (ještě v dobách, kdy neexistovalo Ubuntu) první distro, které mě přivedlo na přechod k Linuxu, dnes už preferuji Debian, ale i tak si Elive za tohle vážím.