Portál AbcLinuxu, 20. července 2025 22:48
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 45: SchrödingerXKCD česky.
Zajímavé plasmoidy – applety pro KDE4Na internetu je k dispozici mnoho plasmoidů, malých appletů na plochu, které přineslo KDE4. Největší repozitář plasmoidů je portál kde-look.org. Tento článek přináší přehled a krátký popis několika nejzajímavějších a mezi návštěvníky portálu oblíbených appletů.
LinuxExpo a Open Source Conference 2010 již příští úterýKonference se budou společně konat 20. dubna 2010 v kongresovém centru u Hájků v Praze.
Test: Sun Fire X2270 ServerSun Fire X2270 od Oraclu predstavuje radu x64 serverov designovaných prednostne pre webové a komerčné HPC (High Performance Computing) nasadenie. Pozrite sa, ako dopadol v našom teste.
Mobilní novinky – 3/2010MeeGo: První vydání. Banánová kaše aneb Ben NanoNote. Levná linuxová MID (SmartQ V5 a V7 od SmartDevices). Levná technika pro školy a třetí svět (Intel Classmate a GPS, 3G a WiMAX a Simmbook od IBM, Canonical a Simmtronics).
Komiks xkcd 585: KontaktXKCD česky.
Hardwarové novinky – 14/2010Minulý týden představila firma AMD vlastní verzi Turbo technologie sloužící k automatickému přetaktovávání procesorů, když nejsou vytížena všechna jádra. Vedle toho se podíváme na dvě zajímavé desky s čipsetem AMD 870X, abychom si současně pověděli, jak to do budoucna AMD vidí s možností odemykání uzamčených procesorových jader. A aby to nebylo jen o AMD, představíme si zajímavou grafiku od Gigabyte, která jen tak mezi řečí nese GPU ATI :-).
Databáze přes NFSStále vyšší tlak zákazníků na cenu, dostupnost a kvalitu vede společnosti k implementaci různých řešení. Fibre Channel sítě jsou drahé, vyžadují více kvalifikovaných lidí (málo administrátorů ethernetových sítí má znalosti o FC fabric) a vybudování separátní storage sítě (či dokonce použití produkční nebo záložní sítě k přenosu storage dat) může poskytnout mnoho úspor.
Na webu PalmČesky.cz je ode dnešního dne dostupná neoficiální malá česká lokalizace pro telefony na platformě Palm webOS. Na rozdíl od složitého postupu, kterým se telefon lokalizoval dříve, je nyní k dispozici IPK balík instalovatelný několika kliknutími.
Microsoft chce na Windows dostat balíčkovací systém (Package Management System) po vzoru Linuxu. Pracuje na tom vývojář Garrett Serack, který už založil projekt na Launchpadu: CoApp (Common Opensource Application Publishing Platform). Má jít o "komunitní" open source projekt.
Tuxradar.com vydal test osmi lehkotonážních distribucí. Srovnávány byly jak známé projekty jako Damn Small Linux nebo Tiny Core Linux, tak méně známé Lubuntu, VectorLinux nebo CrunchBang. Vítězem se stal Slitaz pro svou rychlost, paměťovou nenáročnost a výběr aplikací.
Na nízkou kvalitu téměř každého vydání Ubuntu si stěžuje Caitlyn Martin, Linux/Unix konzultantka ze Severní Karolíny. Ve svém článku kritizuje kvalitu Ubuntu a upozorňuje na negativní dopady marketingu Canonicalu, který propaguje Ubuntu. Myslí si, že tento marketing vede běžné uživatele k tomu, že si myslí, že Linux je jen Ubuntu, a jsou pak zklamání kvalitou "Linuxu" jako takového, pokud narazí na nějaké problémy v Ubuntu. Jako možnou příčinu vidí příliš krátký vývojový cyklus (6 měsíců) a snahu přinášet ty nejnovější technologie a verze balíčků.
Nový kancelářský balík Office 2010 z dílny MS, stejně jako jeho předchůdce Office 2007, nebude podporovat striktní specifikaci svého vlastního standardu OOXML, který protlačil jako ISO normu. Potvrzují se tak obavy, které zaznívaly v době procesu standardizace, že OOXML má posloužit především v argumentačním boji proti nasazování ODF, ale sám MS má pramalý zájem na jeho skutečném používání.
Britská labouristická vláda s pomocí konzervativců narychlo schválila návrh zákona známý jako Digital Economy bill. Ten umožňuje zablokovat servery, které podle rozhodnutí soudu „byly, jsou nebo pravděpodobně jsou užívány ve spojení s porušováním autorského práva“. Kritici tvrdí, že takto by se restrikce mohly týkat například serveru WikiLeaks (ministr pro digitální Británii Stephen Timms řekl, že vláda nechce zákon používat k omezování svobody, ale nezaručil, že tento server nebude zablokován) nebo i Google. Uživatelům hrozí za porušování autorských práv odpojení od internetu na neurčitou dobu a vysoké pokuty. ISP také budou pod hrozbou pokut muset uchovávat záznamy o navštěvovaných serverech a stahovaném obsahu. Zdroje: blisty.cz, guardian.co.uk, bbc.co.uk.
Po spekulacích z minulého týdne a analýzy Engadgetu přichází od americké zpravodajské agentury Bloomberg informace, že Palm dojednává s investičními firmami Goldman Sachs a Qatalyst Partners případného kupce společnosti. Nejžhavějšími zájemci jsou prý HTC a Lenovo.
Po vydání Xen 4.0 shrnuje Phoronix navrhované funkce pro verzi 4.1. Podrobný seznam všech plánovaných vlastností pro další verzi (přičemž ne všechny se tam musí dostat) najdete v XenRoadMap.
Nominace skončily a v anketě CZECH OPEN SOURCE 2010 bylo zahájeno hlasování, které potrvá do 16. května. Kompletní seznam nominovaných najdete na serveru root.cz, který anketu pořádá.
QA tým Fedory pořádá testovací týden grafických karet. V úterý se bude testovat nouveau, ve středu radeon a ve čtvrtek intel. Na IRC bude přítomen Adam Williamson za QA a vývojáři Ben Skeggs, Dave Airlie a Jerome Glisse. Zúčastněte se také a zlepšíte tak šance, že Fedora 13 a další letošní distribuce budou dobře fungovat na Vašem počítači.
GUG.cz a jeho nová skupina ČZU.GUG.CZ pořádá 30. dubna 2010 na ČZU v Praze neformální setkání GUGcamp. Vývojáři a firmy vyvíjející aplikace s Google technologiemi mají šanci předvést svoji práci, aplikace a weby založené na technologiích a službách Google a vyhrát mobilní telefon Samsung s operačním systémem Android. Vývojáři dostanou možnost během 10minutové mikroprezentace ukázat svoji práci v technologiích Google ostatním. Součástí setkání bude i přednáška českého inženýra Google Jaroslava Bengla na téma Novinky v Google API a Pohled do zákulisí vývoje v Google. Nejlepší prezentace bude zvolena kombinací volby odborné poroty a hlasování publika, ceny jsou připraveny i pro další zajímavé prezentace. Podrobnosti k projektu najdete na http://www.gugcamp.cz.
Google se rozhodl podpořit vývoj video kodeku Theora optimalizovaného pro běh na platformě ARM (Theorarm), aby jej mohl nasadit na smartphony s Androidem. OSnews spatřují hlavní význam tohoto oznámení v tom, že Google jasně prohlásil (v blogu s oznámením), že se na Theoru nevztahují žádné patenty.
James Gosling, tvůrce jazyka Java, před deseti dny rezignoval na svou pozici v Sunu (Oracle). The Register se nyní zamýšlí nad tím, jak moc Oraclu uškodí odchod této osobnosti (a dalších velkých jmen ze Sunu, která z různých důvodů "nepřežila" akvizici Oraclem).
Potřebujete (nebo chcete) v Linuxu používat pluginy pro Photoshop (8bf)? Dvě jednoduché možnosti jsou: Nainstalovat přes Wine prohlížeč obrázků IrfanView, který umí s 8bf pracovat a aplikovat je. Nebo použít plugin PSPI pro Gimp - je sice původně pro Windows, ale při troše snahy poslouží i v Linuxu. How To Use Photoshop Plugins On Linux.
Groklaw dále zkoumá spor TurboHercules vs. IBM, ve kterém jde o možnost používat a distribuovat open source softwarovou implementaci mainframových platforem IBM. Zatímco TurboHercules obviňuje IBM z vyhrožování patenty, IBM tvrdí, že za vším stojí Microsoft prostřednictvím anti-IBM organizace OpenMainframe.org.
OSS Alliance získala za open-source spisovou službu Cenu ministra vnitra za přínos v oblasti ICT ve veřejné správě. V současné době používá otevřenou spisovou službu přes 900 úřadů. Open-source spisová služba nabízí obcím, úřadům i firmám jednoduchou aplikaci, pomocí které mohou vést spisovou agendu v souladu se zákonem.
Samotná aplikace je šířena pod licencí EUPL, tedy zdarma. Za její používání úřady či organizace neplatí žádné poplatky. Navíc mohou program libovolně upravovat dle vlastních potřeb, dále jej rozšiřovat nebo napojovat na stávající IT infrastrukturu. Školení, konzultace či pomoc s implementací řeší techničtí partneři, kteří jsou zaregistrovaní na webu www.spisovka2.cz.
WePad je linuxový tablet s Androidem od německé firmy Neofonie. Navíc oproti iPadu nabízí (kromě vtipného názvu) webkameru, 2 USB porty, čtečku karet, HDMI port a opravdový multitasking. WePad běží na procesoru Intel Atom N450 (1,66 Ghz), má úhlopříčku displeje 11,6" (o dva palce více než iPad) a rozlišení 1366x768. Hmotnost 800 g, což je o 120 g víc než iPad. Výdrž na baterii má být 6 hodin. K předobjednání bude od 27. dubna, k dispozici v srpnu. Vizte také video s ukázkou WePadu v akci.
Matthias Kalle Dalheimer napísal článok, v ktorom porovnáva C++/Qt s Javou/AWT/Swing z pohľadu vývoja softvéru s grafickým užívateľským rozhraním. Článok rozoberá efektívnosť programátora v danom prostredí, efektívnosť behu programu a pamäťovú efektívnosť.
Německý Palm dnes oznámil termíny uvedení GSM verzí telefonů Pre Plus a Pixi Plus. Telefony budou dostupné v prodejnách operátorů O2 a Vodafone od 28. dubna, ceny však zatím známé nejsou.
nVIDIA vydala ovladač s podporou OpenGL 4.0. Podpora nového OpenGL a GLSL 4.00 je dostupná pouze pro nové karty Fermi (např. GeForce GTX 470 a 480, starší jej nepodporují). Pro starší karty ovladač obsahuje podporu OpenGL 3.3.
Vyšla Fedora 13 Beta. Oficiální oznámení shrnuje některé nové vlastnosti. Jejich úplnější seznam odkazuje na detailní popisy. Před stažením je vhodné přečíst si o známých problémech.
Článek o tom, co nabízí nový Xen 4.0 přináší The Register. V článku je například blíže představen projekt Remus, který přináší faul tolerant vrstvu, kterou můžete znát z VMWare vSphare, také do světa Xenu. Dále se píše o podpoře copy-on-write sdílení paměti mezi jednotlivými virtuálními stroji, což v podstatě znamená, že pokud máte v organizaci standardizované instalace (stejné jádro, stejná distribuce, stejné verze aplikací, ...), můžete značně snížit paměťové nároky vašich virtualizovaných aplikací.
Na serveru LinuxUser.co.uk vyšel článek uvádějící čtenáře do problematiky synchronizace procesů v Linuxu. Zmiňuje systémová volání fork()
a wait()
, zamykání souborů, deadlock a semafory. Jde opravdu jen o úvod, autor nezachází do podrobností.
Linuxers.org hlásí, že vývojáři na twitteru oznámili dostupnost vývojového vydání VLC 1.1.0 s označením VLC 1.1.0-pre1. Nejedná se o stabilní verzi, k dispozici je na ftp.videolan.org. Finální vydání ponese kódové označení „The Luggage“ a mělo by obsahovat například podporu rozšíření a vizualizace.
V Google se podle všeho chystají otevřít nedávno zakoupenou kompresní technologii VP8. Mohlo by se tak stát již příští měsíc.
Zákazníci SONY s Linuxem na PlayStation 3, kteří využívali trik s proxy, zůstali dnes off-line. Síť PlayStation Network začala blokovat přihlášení konzolí se starým firmware. SONY tak zvyšuje tlak na upgrade fw a s tím spojenou ztrátu možnosti využívání Linuxu.
Tým vyvíjející oblíbený opensource antivir ClamAV oznámil, že hodlá od zítřka blokovat přístupy k updatovacím serverům pro verze starší než 0.95. Možná i pro vás tedy nastal čas upgradovat...
Dnes začal v San Francisku 4. Linux Foundation Collaboration Summit - jedná se o konferenci jen pro pozvané vývojáře a další osobnosti ovlivňující svět Linuxu. Pro členy Linux Foundation je k dispozici živý video stream.
Jim Zemlin, šéf Linux Foundation, odpovídá na otázky ohledně měnícího se prostředí kolem vývoje a používání Linuxu. Jak ovlivňuje Linux rychle se měnící poměr počtu vývojářů a uživatelů nebo jaký smysl ještě mají LUG (místní linuxová sdružení).
Na setkání MySQL Con v Kalifornii se střetly dva pohledy na budoucnost MySQL. Nejprve o světlých zítřcích promluvil Edward Screven, chief software architect z firmy Oracle. Ujišťoval vývojáře, že má Oracle s MySQL velké plány a zařadí ji do svého portfolia. Druhý den přednesl zakladatel MySQL Michael Monty Widenius velmi odlišnou představu: Vyzval vývojáře k práci na nezávislých variantách MySQL, podpořil forkování a inovaci a odmítl kontrolu jediné firmy nad kódem.
Včera (14.4.2010) vyšel další snapshot Opery 10.52 s pořadovým číslem 6312 (oznámení o vydání). Jde o první snapshot s podporou témat KDE4, čímž začínají práce na integraci Opery 10.5x do linuxových desktopových prostředí. Testovací buildy stahujte ze snapshot.opera.com.
Na finance.yahoo.com vyšel článek oznamující implementaci analytického systému firem SPSS a IBM pro Úřad kriminality mladistvých (Department of Juvenile Justice) státu Florida. Software má za úkol předpovídat pravděpodobnost recidivy u mladistvých zločinců na základě faktorů jako rodinné zázemí nebo okruh známých tak, aby mohla být včas přijata preventivní opatření. Článek dále uvádí, že podobný systém je už využíván ministerstvem spravedlnosti Spojeného Království.
Téměř rok po vydání GCC 4.4 bylo vydáno GCC 4.5. Byla vylepšena optimalizace překladu, zdokonalení se dočkaly jazyky Ada, C, C++ a Fortran, také byla přidána podpora pro nové cílové architektury a mnoho stávajících bylo vylepšeno. Významnou novinkou je možnost načítání pluginů (ve formě .so knihoven) za běhu a používání knihovny Multiprecision pro přesnější vyhodnocování aritmetických operací při kompilaci. Kompletní seznam změn.
Vyšla první stabilní verze implementace Smalltalku Pharo 1.0. Jedná se o fork Squeaku vyčištěný od EToys či MVC a doplněný o další vývojářské nástroje, skutečné uzávěry apod.
Daňovníci, ktorí komunikujú s daňovou správou elektronicky, musia mať aspoň jeden počítač vybavený operačným systémom Windows a prehliadačom Internet Explorer od spoločnosti Microsoft. Viac na zive.sk.
Server mymaemo.cz informuje, že byly představeny první screenshoty grafického rozhraní MeeGo (zřejmě zachyceny na přístroji Nokia N900). Stalo se tak na Intel Developer Forum 2010, které proběhlo tento týden v Pekingu. Kromě snímků obrazovky je k dispozici také video zachycující MeeGo běžící na netbooku.
Jiří Peterka se v dnešním článku o autorizované konverzi dokumentů zamýšlí nad nejasnostmi kolem elektronického podpisu na dokumentu ke konverzi a nad tím, jak při konverzi ošetřit možnost revokace certifikátu. Datové schránky přinesly spoustu změn, které zásadně ovlivnily elektronickou komunikaci s úřady.
FSF připravila nové video, které osvětluje, jak vlastně došlo ke vzniku patentů na software a jak škodí vývojářům softwaru a ekonomice obecně. Film je série rozhovorů s osobnostmi jako Eben Moglen, Dan Bricklin, Karen Sandler, Richard Stallman a další.
Vývojáři OpenSolarisu nejsou nadšení z mlčení Oraclu ohledně budoucnosti tohoto systému. Verze 2010.03 měla vyjít už před měsícem a stále nic. Objevují už se i návrhy na fork kódu.
OSnews píše o novém projektu Google Cloud Print, s jehož pomocí chce Google řešit problém s podporou tiskáren ve svém připravovaném Chrome OS. Cílem projektu je zajistit, aby jednotlivé operační systémy nemusely řešit podporu tisku samostatně.
Stojí za to nechávat si Windows kvůli hrám? Jim Burnett tvrdí, že je mnohem lepší na starší počítač, který už nové hry pro PC neutáhne, nainstalovat Linux a pro hraní her si pořídit specializovanou herní konzoli jako PlayStation nebo XBox.
Vyšlo vývojové Wine 1.1.43. Přináší několik nových ikon, lepší podporu pro alpha kanál v bitmapách, opravy a optimalizace Direct3D, kompletnější implementaci msvcr80/90 a spoustu oprav pro 64-bit.
V rámci Linux Collaboration Summitu se setkají vývojáři Androidu se správci linuxových subsystémů, aby se pokusili dohodnout na opětovném začlenění kódu Androidu do hlavního jádra. Kód byl dříve vyřazen kvůli nekompatibilitám a neochotě je řešit. Chris DiBona, manažer open source programů v Googlu, řekl, že to bude proces na několik let.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
nvidia 8600M na compalFL90 | 6 | 13.4. 14:01 |
HP ProBook 4515s s Ubuntu a jeho "muchy" | 2 | 12.4. 09:45 |
Divna cierna farba pri avi aj inak | 1 | 11.4. 22:11 |
čtečka čárového kódu | 4 | 13.4. 17:27 |
5 GHz WiFi spektrální analyzátor do 4 tisíc | 4 | 14.4. 00:19 |
Nebootuje z DVD-(RW) | 1 | 14.4. 09:15 |
ATI ovladače pro SLED 11? | 0 | 15.4. 00:08 |
lenovo ideapad g550 a ovladac pre wifi broadcom (ubuntu 10.04 lts beta 2) | 0 | 15.4. 09:55 |
Alix a HDD | 5 | včera 11:07 |
USB wifi karta out-of-the-box | 0 | včera 16:18 |
IBM Blade Server LS20 | 0 | včera 18:39 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Pomoc so syntaxou SQL | 5 | 12.4. 13:26 |
Kde mam chybu v MySQL? | 0 | včera 23:00 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Is it possible to call a c++ class method by string name and also pass in the parameters? | 7 | 12.4. 18:57 |
C - funkce co vrací ukazatel na strukturu | 3 | 11.4. 10:19 |
Qt ne shared ale static | 0 | 12.4. 17:45 |
Qt linkovani | 0 | 12.4. 18:22 |
Predvolené písmo mimo tagy v HTML | 3 | 13.4. 09:21 |
Skript nebo program na "vycucnutí" dat z txt souboru.. | 13 | 13.4. 18:30 |
Porovnávání řetězce | 4 | 14.4. 12:52 |
Generovani nahodneho cisla | 1 | 13.4. 18:17 |
OpenWrt UCI - python knihovna | 2 | 14.4. 17:56 |
C++ libcurl a prace s ftp | 5 | 14.4. 22:20 |
Okomentování programu v C | 4 | 15.4. 11:03 |
PHP - objekty využívají příliš paměti | 7 | 14.4. 20:19 |
Django - skript si neporadí s UTF-8 | 20 | včera 20:45 |
Podepsani PDF pomoci PHP | 2 | včera 14:29 |
fork + exec | 1 | včera 16:27 |
Paralelny beh | 2 | včera 22:55 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
proc ne http://abclinux.cz? | 22 | 15.4. 16:52 |
"Píšeme jinde" | 4 | 14.4. 07:10 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Ubuntu 9.10 NFS Server a Mac OS X 10.4 NFS Client - podivný mount | 1 | 13.4. 10:51 |
Nastavení práv ke konkrétnímu adresáři pro konkrétního uživatele | 11 | včera 12:05 |
clamav -poskozena DB | 5 | včera 17:16 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.