V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 448: Dobré ránoXKCD česky
Hardwarové novinky – 12/2010Minulý týden jsme ještě museli tajnůstkařit, protože v momentě vydání Hardwarových novinek 11 zbývalo do konce embarga na GeForce GTX 470/480 celých 24 hodin času. To je již pochopitelně pryč, takže hlavním tématem dnešního dílu budou nové grafiky od Nvidie. Popovídáme si krátce o technologiích, výkonu, spotřebě a dalších aspektech. Kromě toho se zmíníme o dalším vděčném tématu, chystaných šestijádrech od AMD, a ve finále také o prvním 750GB 2,5palcovém disku, který již konečně pasuje svojí výškou i do běžných notebooků.
Freedroid Classic – klasika z C64Hry s názvem Freedroid jsou dvě – Freedroid Classic, klon arkády Paradroid pro Commodore 64, a Freedroid RPG, tedy RPG Paradroidem inspirované. V následujícím článku se budu věnovat pouze první jmenované.
CZ.NIC vyhlašuje už 3. ročník soutěže pro mladé programátorySdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, dnes vyhlásilo třetí kolo soutěže pro mladé talenty v oblasti ICT. Projektu “VIP - Vyvíjej, Inovuj, Programuj“ se mohou od 6. dubna do 30. září 2010 zúčastnit práce zaměřené na vývoj nového open-source softwaru nebo inovaci softwaru používaného v oblasti internetových technologií, služeb či infrastruktury.
openMagazin 2/2010Na světe je druhé číslo openMagazinu v letošním roce, které má zároveň verzi i pro PDA zařízení. Přečtěte si o Dropboxu, o tom, jestli mohou úřady bez obav nasadit OpenOffice.org, o multimediálním centru XBMC, o budoucím Firefoxu 4.0 a dalších zajímavostech.
Knihovny a programy pro manipulaci s PDFPotřebujete zpřeházet stránky v dokumentu PDF, přidat k nim vodoznak, upravit metadata a záložky, nachystat jej do prezentačního režimu a zašifrovat? Přinášíme přehled programů, které se na takové úkony zaměřují.
Komiks xkcd 720: ReceptyXKCD česky.
Jaderné noviny – 10. 3. 2010Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc1. Citáty týdne: Brian Swetland, Dave Airlie, Andrew Morton, Casey Schaufler, Ted Ts'o. Citáty 2: Zombie útočí. LogFS začleněn do hlavní řady. Patch – nový plánovač s časovým limitem. Začleňovací okno 2.6.34, část druhá. Nouveau a kompatibilita rozhraní. Disky se 4k sektory a Linux.
64bit.eu – tradiční kvalita i množství novinekInternetový obchod 64bit.eu navazuje na úspěšné fungování e-shopu 64bit.cz. Jeho tradici nejnižších cen, široké nabídky a rychlé dostupnosti rozšiřuje o nový sortiment a řadu nových funkcí pro vyšší uživatelský komfort.
Hardwarové novinky – 13/2010V minulém dílu jsme věnovali trochu více prostoru grafikám společnosti Nvidia, dnes tedy vše vyvážíme z velké části povídáním o kartách konkurenčních. Dojde však i na další věci v čele s novým pevným diskem rodiny VelociRaptor od Western Digital.
Vyšlo Wine 1.1.42. Vylepšuje Direct3D a podporu IE, přidává podporu TIFF do WinCodecs a podporuje sdílenou 32/64-bit instalaci.
Vyšla Mandriva Linux 2010 Spring Beta 1. Obsahuje GNOME 2.30, KDE 4.4.2 a jádro 2.6.33.1. Ovladač Nouveau je pro karty Nvidia používán jako výchozí místo nv. Finální verze je plánována na 3.6.2010.
Blíží se další ročník programátorské soutěže Google Code Jam. Registrace začíná ve středu 7.4., samotná soutěž o měsíc později. Detaily.
Již za dva týdny proběhne konference o otevřených mobilních technologiích - Openmobility 2010. Akce se bude konat pro veřejnost v sobotu 24. dubna v budově U5 na FAI UTB ve Zlíně. Na programu jsou přednášky o Openmoko, Touch Booku, N900, GPS software v Linuxu a další. Současně bude pro zájemce probíhat Neo FreeRunner rework party (buzz fix aj.). Registrace pro účastníky jsou stále otevřeny. Pro více informací prosím navštivte web Openmobility.cz.
Nedávné uvolnění zdrojového kódu operačního systému Symbian pod Eclipse Public Licence je bezpochyby dobrou zprávou jak pro jeho uživatele, tak pro vývojářskou komunitu. Podle Symbian Foundation, dynamicky rostoucího sdružení fungujícího od první poloviny roku 2009, se jedná o největší projekt, který kdy přešel na otevřenou politiku. Tento operační systém, navržený pro využití v mobilních zařízeních, poskytuje nyní svým uživatelům širokou řadu možností. Firmám umožní vyvíjet specializované aplikace, maximálně odpovídající jejich potřebám. Stejně tak běžným uživatelům přinese oživený rozvoj Symbian platformy množství inovativních prvků a zajímavých aplikací.
Na pražské Open Source Conference 2010 se představí zástupce a manažer přispívající komunity v rámci Symbian Foundation, Lars Kurth z Velké Británie. Při své přednášce přiblíží návštěvníkům možnosti vývoje Symbianu na příkladech projektů „System Freedom Fighters“ a „Wild Ducks“ Dále se bude věnovat problematice platformy Qt a její koexistence s OS Symbian.
Open Source Conference se spolu s konferencí LinuxExpo koná 20. dubna 2010 v pražském kongresovém centru U Hájků. Podrobné informace včetně kompletního programu a registračního formuláře pro vstup zdarma naleznete na www.oscon.cz.
Joe 'Zonker' Brockmeier píše, že vše, co kdy potřeboval znát jako sysadmin, se naučil od Supermana. Pokud nevěříte, přečtěte si jeho článek na Linux.com: Everything I Ever Needed to Know About Being a System Admin, I Learned from Superman.
Server itreviews.co.uk přináší recenzi „linuxové“ distribuce PC-BSD 8.0.
Slashdot shrnuje snažení společnosti Canonical dostat podporu pro synchronizaci se službou Ubuntu One na mobilní zařízení. Funkci zajišťuje firma Funambol, která také dodává aplikaci pro systém Android. Zároveň byla uvolněna i aplikace pro iPhone.
Glyn Moody se ptá, jestli je IBM opravdu kamarád open source, jak tvrdí. IBM nyní vyhrožuje patentovým sporem firmě TurboHercules, která pod open source licencí (QPL) distribuuje Hercules, což je open source implementace mainframových architektur IBM: System/370, ESA/390 a z/Architecture. Dopis, který IBM firmě TurboHercules poslala, dokonce cituje dva z patentů, které IBM přislíbila open source komunitě.
Jiří Peterka na ITBiz.cz píše: Bezprostředně po ostrém startu datových schránek měli jejich uživatelé starosti především praktického rázu: jak svou datovou schránku zprovoznit a jak s ní pracovat. S postupem času se to (snad) naučili. Mezitím se ale objevily jiné druhy problémů, vyplývající zejména z celkové nedotaženosti právní úpravy elektronizace a doručování prostřednictvím datových schránek.
Linux Foundation oznamuje připojení společnosti Ricoh, která se zabývá výrobou multifunkčních tiskáren a digitálních fotoaparátů. Společnost se také v půlce dubna zúčastní Linux Foundation Collaboration Summitu, tématem setkání se skupinou OpenPrinting.org, se kterou Ricoh spolupracuje, bude například vývoj na distribuci nezávislých ovladačů tiskáren, správa barev nebo tisk v ChromeOS.
H-Online.com informuje o vydání Mozilla Sunbird 1.0 Beta 1. Jedná se poslední uvolněnou verzi, nadále bude vyvíjen pouze doplněk Lightning. Kromě zlepšení stability, výkonu a snížení paměťové náročnosti přináší také například možnost nastavit více upozornění k jedné události. Další informace si přečtěte v poznámkách k vydání.
Šéf Red Hatu (CEO) Jim Whitehurst píše na BusinessWeek, proč by měla Toyota otevřít systém, který ovládá "černé skříňky" v jejich autech, aby předešla dalším nákladným defektům.
Phoronix hlásí, že je k dispozici RC verze GCC 4.5. GCC nyní závisí na knihovně MPC (Multi-Precision), kromě toho přináší lepší optimalizaci, podporu nových procesorů ARM atd. Finální verze GCC 4.5.0 by měla být vydána do konce léta.
Adobe vydala (32bitovou verzi) Flash Player 10.1 RC. Linuxová varianta stále nemá podporu pro hardwarovou akceleraci HD videa, protože vývojáři Adobe prý nejsou spokojeni s linuxovými video API.
První necenzurované informace o Rudé hvězdě, severokorojské vládní linuxové distribuci inspirované operačními systémy Windows, přinesl ruský student, který měl možnost s Rudou hvězdou několik dnů v Pchjongjangu pracovat. Student tvrdí, že hlavní výhodou systému je hardwarová nenáročnost, stěžoval si naopak zejména na nestabilitu. Více v článku KLDR vyvinula vlastní operační systém, stojí 5 dolarů.
Vyšla nová verze strategické hry Bitva o Wesnoth, která přináší nové tažení, vylepšuje staré tažení, přidává novou hudbu, bylo zcela přepracováno lobby pro multiplayer a další. Více najdete v poznámkách k vydání.
Bol vydaný XEN 4.0. Medzi najzaujímavejšie novinky patrí v prípade operačného systému GNU/Linux prechod k novému Dom0 jadru vo verzii 2.6.31 založenom na ParavirtOps (podpora pre tradičné Xen jadro 2.6.18 zostala zachovaná). Rozsiahle zmeny priniesli okrem iného podporu certifikovaných paravirtualizačných ovládačov pre operačné systémy Microsoft (Citrix ich uvoľnil ako voľný softvér v projekte Xen Cloud Platform, žiaľ bez zdrojových kódov), výrazné zlepšenie podpory priraďovania USB 2.0 a PCI zariadení virtuálnym počítačom (vrátane grafických kariet), podporu moderných sieťových kariet vrátane akcelerácie a virtualizačnej funkcionality SR-IOV, podporu zväčšovania a zmenšovania diskov virtuálnych počítačov bez potreby ich vypnutia alebo reštartu či synchronizovaný beh virtuálneho počítača na viacerých fyzických počítačoch pre aplikácie vyžadujúce maximálnu dostupnosť (prevencia hardvérových zlyhaní - projekt REMUS).
Regionální ředitel společnosti Red Hat pro severní a východní Evropu, Phil Andrews, se ujme úvodní přednášky na konferenci LinuxExpo 2010, která se uskuteční v úterý 20. dubna v kongresovém centru U Hájků v Praze. Pan Andrews je zodpovědný za řízení marketingových a prodejních aktivity spojených s Red Hat Enterprise Linux operačním systémem, JBoss middlewarem, i dalšími softwarovými produkty a službami. Pro návštěvníky konference bude setkání s takto významnou osobností z oblasti OSS jistě zajímavým zážitkem. Phil Andrews získal své zkušenosti také během svého předchozího působení v managementu dalších IT společností.
Během své přednášky na LinuxExpu přiblíží návštěvníkům mechanismy fungování Open Source trhu a motivační faktory, které činí Open Source řešení optimální volbou pro své individuální i firemní uživatele, a to nejen díky své vysoké kvalitě. Zamyšlení nad zásadními otázkami přinese i z dlouhodobého hlediska.
Podrobné informace o konferenci včetně kompletního programu a registračního formuláře pro vstup zdarma naleznete na www.linuxexpo.cz, www.oscon.cz.
Dnes od 14:00 do 23:00 našeho času se koná testovací den Fedory na téma virtualizace. Jsou připraveny aktuální live obrazy připravované Fedory 13. Navržená sada testů zahrnuje např. bootování z PXE, migraci za běhu, VHostNet, VirtioSerial, stabilní PCI adresy, sdílená síťová rozhraní, modifikaci virtuálních strojů nástroji libguestfs a správu přes virt-manager. Nalezené chyby můžete kromě nahlášení do Bugzilly rovnou konzultovat s vývojářem Justinem Forbesem, který bude přítomen na IRC.
Canonical odhaduje počet uživatelů Ubuntu na více než 12 milionů. To je o 50 procent víc oproti odhadu z doby před rokem a půl. Pro srovnání, projekt Fedora odhaduje počet uživatelů Fedory na 24 milionů.
LinuxDevices.com píše o zřejmě první televizi se systémem Android. Vyrábí ji švédská firma People of Lava a jmenuje se Scandinavia Window to the World TV. Instalovaný systém je Android 1.5 a pohání jej procesor ARM Cortex-A8. Google prý také plánuje androidovskou televizi.
LinuxLinks.com vydal první část trojdílného článku o 24 hrách pro Linux s proprietární licencí, které si zaslouží pozornost. Již dříve web sestavil seznam 42 nejlepších komerčních her.
George Hotz (Geohot) připravil speciální verzi nového firmwaru 3.21 pro PlayStation 3, která zachovává možnost instalace jiného operačního systému (označuje jej jako 3.21OO - podle volby Other OS). Zveřejnil také videoukázku. Informuje Honline.
Ubuntu se vrací ke Google coby výchozímu vyhledávači pro verzi 10.04 (Lucid Lynx). Přechod na Yahoo! se tedy týkal jen několika vydání v rámci probíhajícího vývojového cyklu. Bližší důvody této rošády zatím nebyly zveřejněny.
36. konference sdružení EurOpen se uskuteční ve dnech 16.-19. května 2010 v hotelu Maxičky. Program a více informací naleznete na www.europen.cz.
Steve Langasek právě oznámil vydání Ubuntu 10.04 LTS Beta 2. Podrobnější informace naleznete na ubuntu.com, případně na kubuntu.org nebo v oznámení vydání. Release candidate má podle plánu vyjít 22. dubna, finální verze pak o týden později.
The Register píše o vývojové verzi Firefoxu 3.6 pojmenované Lorentz, která nabízí větší bezpečnost při spouštění pluginů jako Flash či Java, protože je uzavírá do samostatných procesů. Mozilla tomu říká OOPP (out of process plug-ins). Funkce by se měla objevit ve verzi 3.6.4 a následně i ve Firefoxu 4.0.
DatabaseJournal představuje méně známé storage enginy pro MySQL. První v seznamu je například Blackhole, který funguje podobně jako /dev/null - data "uložená" pomocí Blackhole už nikdy nikdo neuvidí. Dříve vyšel také článek porovnávající ty známější enginy jako InnoDB, MyISAM apod.
V článku NetApp Solutions for MySQL jsou uvedeny postřehy s implementací MySQL na NetApp NAS úložných systémech, nicméně uvedené principy a rady se dají využít i při použití jiného diskového systému (s čímkoli se ZFS budete schopni při troše snahy dosáhnout víceméně stejných výsledků) k získání vyšší spolehlivosti, flexibility, rychlého zálohování pomocí snapshotů a výkonu.
Fedora zve studenty do programu Summer Coding 2010. Chcete-li přes léto pracovat na zajímavém open source projektu a něco si přivydělat, je nyní pravý čas podat si přihlášku. Školitelé jsou též vítáni. Návrhy by měly mít souvislost s projektem Fedora nebo JBoss.
The Dot informuje, že byla spuštěna stránka konference Akademy 2010. Letošní setkání vývojářů a uživatelů KDE proběhne na půdě ubivertzity v Tampere ve Finsku od 3. do 10. července. Stále trvá Call for Papers.
Robert Love popisuje nově ohlášený tzv. multitasking na iPhone a iPad, jenž má být poskytován po upgradu zařízení na iPhone OS 4, a srovnává jej se skutečným multitaskingem, který již funguje na platformě Android.
Hackerům ze serveru WebOS Internals se podařilo portovat X server na platformu Palm webOS. Výsledky demonstrují na videu s (pomalu) běžícím OpenOffice.org ve správci oken FWWM spolu s ukázkou zachování multitaskingu původního prostředí systému.
PJ na Groklaw uvádí na pravou míru kauzu TurboHercules vs. IBM. Článek se opírá o spoustu citací z různých médií a dospívá k názoru, že IBM a) tento spor nerozpoutala, b) na TurboHercules se patentový slib pravděpodobně vůbec nevztahuje a c) i kdyby se vztahoval, tak TurboHercules nemá nárok se na něj odkazovat, protože zaútočil jako první (stížností u Evropské komise).
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
U:Fon modem ADU-520L | 2 | 3.4. 17:59 |
Vysvícenej display v notebooku | 3 | 3.4. 18:57 |
Jakou zvukovou kartu | 0 | 4.4. 12:35 |
Switch a multicast | 0 | 7.4. 17:02 |
Gateway ML3108z - funkce v Linuxu? | 3 | včera 23:44 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL a user debian-sys-maint | 2 | 8.4. 17:08 |
SELECT * FROM @table | 19 | včera 22:16 |
Vhodný podvozek pro PostgreSQL - důležitá je pouze rychlost | 6 | včera 17:51 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
webmail pre rozne domeny | 6 | 4.4. 17:05 |
php - definovanie casu na prijatie odpovede | 1 | 4.4. 19:27 |
Heapsort - Pascal | 2 | 6.4. 05:56 |
jQuery coundown plugin | 2 | 5.4. 20:32 |
Sdílení sessions v clusteru | 8 | 6.4. 19:36 |
sed parse html tag | 16 | 7.4. 14:49 |
PHP: DateTime::diff | 3 | 6.4. 23:02 |
Perl: modul Locale::gettext nainstalovaný do adresáře nechce fungovat | 2 | 7.4. 09:40 |
PHP editor se schopnostmi Visual Studia | 5 | 7.4. 16:05 |
Skript na "prerozdelenie dát" v CSV | 8 | 8.4. 08:45 |
Rozdelenie textového súboru na viacero po X riadkoch. | 2 | 7.4. 18:32 |
ukončení skriptu po průchodu smyčkou | 2 | 8.4. 16:23 |
JSF 1.2 + Mojarra Scales + Eclipse + Glassfish v3 | 1 | včera 14:02 |
ntl lib v c++ a gui v c# | 0 | včera 00:11 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Otevření více souborů .rar | 2 | 3.4. 21:01 |
Problém s právy při zápisu z MAC OSX na linuxový server | 5 | 8.4. 20:36 |
zjisteni zmeny radku v svn | 2 | 6.4. 19:59 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: