Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 697: Pevnost v tahu a střihuXKCD česky.
Clementine: Původní Amarok pro Qt4Clementine je port Amaroku 1.4 na knihovnu Qt4, jelikož Amarok 2 spoustě lidí nevyhovuje. S verzí 0.2 se z Clementine stává už docela dobře použitelný přehrávač a správce kolekce hudby, ačkoliv celá řada funkcí zatím chybí.
Jaderné noviny – 3. 3. 2010Začleňovací okno 2.6.34. Citáty týdne: Linus Torvalds, Andrew Morton. Vydán Linux 2.6.33-libre. Nové vlastnosti a výchozí nastavení. Rozvod jmenných prostorů a procesů. Co tu smrdí rybinou? Začleňovací okno 2.6.34, část první. SCALE 8x: Vývojový proces jádra Ubuntu.
Agros2D – aplikace pro řešení fyzikálních políAgros2D je univerzální multiplatformní aplikace určená pro řešení fyzikálních polí. Je napsaná v jazyce C++ a pro řešení parciálních diferenciálních rovnic využívá knihovnu Hermes2D založenou na hp-FEM (adaptivní metoda konečných prvků vyššího řádů přesnosti). Aplikace je vyvíjena na Katedře teoretické elektrotechniky FEL ZČU v Plzni a je distribuována pod GPL licencí.
Komiks xkcd 191: Lojbanzo'o ta jitfa .i .e'o xu do pendo mi
Analýza uniklého návrhu tajné dohody ACTAAnti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA, Obchodní dohoda proti padělání), vícestranná dohoda vyjednávaná mimo rámec procesů a ochran WTO, je dosud největší sada zákonů, které ovlivní mezinárodní duševní vlastnictví (Intellectual Property, IP). Mnoho organizací má vážné obavy, jaký může mít ACTA dopad na osobní svobody a ekonomiku. Návrh textu ACTA unikl a byl zveřejněn na laquadrature.net. Přinášíme vám analýzu nejpodstatnějších bodů dohody.
Nejlepší limerikVýsledky hlasování čtenářů o nejlepším limeriku podle vzoru komiksu XKCD. Výherce získává oficiální tričko s motivem XKCD.
Nokia N900 – Maemo 5 pod povrchemPozorný čitateľ AbcLinuxu.cz už iste zaznamenal, že osud systému Maemo 5 je už spečatený a Nokia s ním zrejme v ďalších prístrojoch už nepočíta. Miesto neho sa už pracuje na systéme MeeGo. Napriek týmto skutočnostiam sa v dnešnom diele seriálu o N900 pozrieme na to, ako vyzerá systém Maemo 5 vo vnútri.
Christopher Smart ve svém článku na Linux Magazine recenzuje betaverzi Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. Celkově o ní píše pozitivně – velmi kladně například hodnotí nový vzhled, výběr aplikací a celkovou integraci, všímá si také jisté podobnosti s Mac OS X. Na závěr vyjadřuje přání, aby finální vydání obsahovalo co nejméně chyb, což by jinak jistě kazilo slušně nakročenou cestu.
S príchodom grafickej karty GeForce 400 "Fermi" NVIDIA prestane podporovať ich open-source ovládač xf86-video-nv. Preto odporúčajú použiť štandardný VESA ovládač, kým si nenainštalujete ich uzavretý oficiálny ovládač.
H-Online.com informuje o vydání Miro 3.0. Tato verze přináší kromě jiného podporu titulků, zrychlené spouštění a stahování a vyšší maximální hlasitost. Podrobnosti naleznete v poznámkách k vydání nebo vám může pomoci nový uživatelský manuál.
Vyšel Sabayon Linux verze 5.2, oznámení najdete i na novém českém portálu. Instalaci (KDE 4.4.1, Gnome 2.2.8) lze provést během 10 minut, upgrade z verzí 5.0 a 5.1 je automatický, systém lze vyzkoušet pod Windows jak z nabídky samotného DVD, tak z USB.
Byla vydána již čtvrtá Milestone distribuce openSUSE 11.3. Kromě přechodu na nejnovější verze většiny balíčků přichází s rychlejším bootováním díky přechodu na Upstart. Mezi další významné updaty patří aktualizace NetworkManageru na verzi 8.0 nebo Amarok ve verzi 2.3. OpenSUSE 11.3 Milestone 4 je distribuován s Gnome 2.30 a KDE 4.4.1. Více informací o změnách naleznete na oficiálních stránkách.
Margot Kaminski napsala podrobnou, ale dobře čitelnou analýzu uniklého návrhu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), dohody, kterou se vlády snaží držet v tajnosti, ačkoliv ovlivní právní prostředí v oblasti vynucování práv duševního vlastnictví. Mimo jiné je součástí návrhu i to, že by případy týkající se intelektuálního vlastnictví měly přednost u soudů.
Na ubuntu.cz se objevila prosba o pomoc s překladem Ubuntu Manual k verzi 10.04. Překládat se bude pomocí systému Rosetta a vaše snaha bude mít větší smysl až po 31. březnu, kdy dojde ke zmrazení více než dvousetstránkového originálu.
Konec podpory Ubuntu 8.10 byl naplánován na 30. duben 2010. Od té doby nebudou vydávány aktualizace, je tedy doporučeno provést upgrade.
Firmy IBM, Canonical a Simmtronics oznámily, že budou nabízet netbook Simmbook s linuxovou distribucí IBM Client for Smart Work, která je založena na Ubuntu Netbook Remix. Jako První bude k dispozici v Africe, a to za pouhých 190 USD.
Nový firmware 3.21 pro PlayStation 3 (PS3) odstraní možnost instalovat na konzoli jiný operační systém (tj. Linux). Po té, co Sony vynechala tuto možnost u nové "slim" verze konzole, se tedy "dočkají" i starší modely. Firmware bude k dispozici 1. dubna.
Zítra (30. března) se pořádá testovací den Fedory na téma SSSD By Default. SSSD (System Security Services Daemon) bude ve Fedoře 13 používán jako sjednocující vrstva pro vzdálenou autentizaci uživatelů (LDAP, Kerberos, FreeIPA) a jeho přínosem je cache pro pověřovací data a offline autentizace. Pro účely testování budou připraveny LDAP a Kerberos servery pro ty, kteří neprovozují svoje vlastní. Více informací v oznámení a na stránce testovacího dne.
CIO.com píše o Opendedup, open source řešení pro deduplikaci, které má v plánu vytvořit linuxový souborový systém založený na deduplikaci: SDFS. SDFS je navržen tak, aby podporoval virtualizované prostředí (hypervizory VMware, Xen, i KVM).
Konference a výstava LinuxExpo 2010 se uskuteční spolu s Open Source Conference v úterý 20. dubna v kongresovém centru U Hájků v Praze. Letos budou jejími hlavními tématy řešení a technologie s využitím operačního systému Linux, správa dat v linuxovém prostředí, virtualizace. Značný prostor bude také věnován neziskovým projektům, jejich vývoji a distribuci.
Již desátý ročník setkání vývojářů a odborníků z oblasti linuxových řešení představí možnosti zvyšování efektivity procesů v informačním systému, a to především pod Linuxem. Pozornost bude také věnována aktuálním trendům v oblasti virtualizace pro servry a v prostředí Hyper-V. Návštěvníci konference a výstavy se při přednáškách seznámí s aktuálním vývojem neziskových distribucí, mimo jiné budou představeny novinky v projektech Ubuntu a Fedora. Zájem jistě také upoutá úvodní přednáška významné osobnosti ze zahraničí, regionálního ředitele Red Hat, Philipa Andrewse. Ve výstavní části budou mít návštěvníci prostor pro diskusi se zástupci jednotlivých projektů a společností.
Podrobné informace včetně kompletního programu a registračního formuláře pro vstup zdarma naleznete na www.linuxexpo.cz, www.oscon.cz.
Po více než 11 letech vývoje byla uvolněna verze 1.0.0 knihovny OpenSSL. Knihovna OpenSSL vychází z knihovny SSLeay. Vývojáři knihovny SSLeay Eric A. Young a Tim Hudson nastoupili v prosinci 1998 do společnosti RSA Security. Další vývoj knihovny byl proto nejistý. Projekt OpenSSL byl oznámen 23. prosince 1998, kdy byla uvolněna také první verze OpenSSL. Byla to verze 0.9.1c.
Slashdot shrnuje informace o tzv. "Digital Agenda for Europe", což je ve zkratce dokument, který má určovat IT strategii EU po několik příštích let. Zodpovědná je za něj komisařka Neelie Kroes, na kterou však tlačí Microsoft, aby odstranila open source z cílů, které dokument stanovuje. Open Source, Open Standards Under Attack In Europe .
Dnes by se opět měla sejít porota v případu SCO vs. Novell a pokračovat v hledání verdiktu, který stanoví, jestli práva na Unix vlastní Novell, nebo SCO. Kauzu již jednou rozhodl soudce ve prospěch Novellu, ale soud vyšší instance měl pocit, že v tomto sporu musí rozhodovat porota. Mezitím se Steven J. Vaughan-Nichols ptá Is this the end for SCO?
Red Hat oznámil vydání betaverze REV 2.2 (Red Hat Enterprise Virtualization), která přidává k virtualizaci serverů také řešení pro desktopy (virtualized desktop infrastructure, VDI). 2.2 beta umí také importovat a exportovat obrazy virtuálních strojů ve formátu OVF. Kromě toho je k dispozici nástroj V2V, který umí konvertovat virtuální stroje Xen a VMware do formátu OVF, aby šly použít v rámci REV, tedy virtualizační platformě postavené na KVM.
Server tuxmachines.org získal exkluzívní materiály (včetně screenshotů) od člena designového týmu Ubuntu. Pan Drew A. Gooey-Aubergine vysvětlil motivaci pro kontroverzní přesun ovládacích tlačítek oken na levou stranu. Jedna z uvažovaných variant do právé části okenní dekorace umísťuje tlačítko pro odeslání finančního příspěvku pro Ubuntu přes PayPal, jiná navrhuje vkládat do uvolněného prostoru inzeráty Google AdSense. Každopádně se máme nač těšit a i kritici přesunu ovládacích tlačítek nyní jistě uznají, že jsou pro příští verzi v plánu úžasné novinky.
Oracle, nový vlastník Solarisu, už ho nebude nabízet zdarma. Ke stažení bude pouze zkušební verze a po devadesáti dnech si uživatel bude muset koupit licenci. OpenSolaris zůstavá CDDL, ale podle Oracle v něm nebudou dostupné všechny funkce.
Vyšla pátá alfa verze živého CD založeného na Arch Linuxu a KDE 4, Chakra Alfa 5. Aktualizuje vnitřnosti systému, přináší podporu další jazyků v bootovacím menu, zrychluje instalaci, dále vylepšuje instalátor systému a obsahuje podporu tisku.
Vyšlo KDE SC 4.4.2. Opravuje možné pády v Plasmě, Dolphinu a Okularu a různé další chyby. Pro podrobnosti vizte seznam změn.
Large Hadron Collider (LHC) v CERN úspěšně srazil proudy protonů s energií 3,5 TeV (tera elektronvoltů). Detektory budou nyní analyzovat výsledky kolize a LHC bude až rok uzavřen kvůli údržbě. Pak budou následovat pokusy o kolize s energií 14 bilionů elektronvoltů (2x 7 TeV).
TuxRadar.com představil první verzi Brain Party – kolekce 36 miniher, které otestují vaši paměť, reakce, logické a matematické schopnosti. Zdrojový kód je k dispozici pod licencí GPL 3. Další informace naleznete ve FAQ.
Byl uvolněn Red Hat Enterprise Linux 5.5. Byla přidána podpora nového hardwaru a opět se nejvíce změn odehrálo v oblasti virtualizace, cloudu a interoperability. Tisková zpráva.
Vyšla vývojová verze Mesa 7.8. Knihovna obsahuje především podporu pro OpenGL 2.1 API, pro ostatní změny vizte poznámky k vydání.
Porota rozhodla (stejně jako dříve soudce), že copyright k Unixu patří firmě Novell, nikoliv SCO. O tvrzení, že práva na Unix vlastní SCO, se opíraly žaloby podané firmou SCO v roce 2003 na IBM, DaimlerChrysler a další uživatele Linuxu. SCO tvrdila, že IBM nelegálně přidávala do Linuxu funkce z Unixu, čímž porušovala vlastnická práva držitele unixového copyrightu.
Google bude přibalovat Flash přímo do svého prohlížeče Chrome. Má to zjednodušit získání tohoto "nejpoužívanějšího pluginu na webu". K dispozici jsou vývojářské buildy, kterou již tuto vymoženost obsahují. Prozatím se zabudovaný Flash musí zapínat parametrem na příkazové řádce.
Net-security.org píše o softwaru Passware Kit Forensic 9.7 (pro Windows), který umí velmi rychle rozšifrovat svazky chráněné pomocí TrueCrypt (bez použití brute-force).
H-Online.com informuje o vydání WordPress for Android 1.1. Jedná se o aplikaci, která umožňuje spravovat web běžící na CMS WordPress. S novou verzí přichází upravené uživatelské rozhraní, možnost přímo uploadovat právě vyfocený obrázek, mimo jiné také slovenskou lokalizaci a další změny. Podrobnosti naleznete v oznámení vydání.
Na webu fsckin.com vyšel "překlad" dvou článků GPLv3, které jsou největším trnem v oku Microsoftu (podle EULA k softwaru Moonlight). Jedná se o překlad do srozumitelné angličtiny. Jde o odstavce 6 a 7 v části 11 a mluví se v nich o tom, že nelze zneplatnit (patentová) práva poskytnutá s GPLv3 softwarem jinou dohodou.
Palm dnes začal mezi uživatele distribuovat aktualizaci systému webOS 1.4.1, která přináší do Evropy (i do Česka) podporu pro nákup placených programů a her z Katalogu aplikací. Tato aktualizace též zlepšuje stabilitu systému a opravuje několik otravných chyb.
Dne 31. března 2010 byly uvolněny hned 3 nové revize pro stable (1.2.7), old stable (1.0.12) a development (1.3.4) analyzéru síťových protokolů Wireshark. Více informací v příslušných poznámkách k vydání, stahovat můžete z wireshark.org.
Vyšlo GNOME 2.30 - přečtěte si české poznámky k vydání. Mezi hlavní novinky patří vylepšení správce souborů Nautilus, lepší synchronizace poznámek Tomboy, Epiphany si pamatuje hesla díky gnome-keyring atd.
Prohlížeč Opera se dočká speciální nové verze určené především k použití ve vesmírném prostoru. Opera Space Edition bude mimo jiné podporovat Interplanetary Network Transport Protocol (INTP), které zajišťuje konektivitu na obrovské vzdálenosti, a optimalizace pro dotykové obrazovky uzpůsobenou pro menší přesnost doteku v rukavicích skafandrů. Testovací verze je zatím omezena pouze pro účastníky programu Future Opera Operations in Lunar Surroundings (FOOLS).
Intel a Nokia zpřístupnily první ukázku systému MeeGo, který vznikl spojením Meamo a Moblin. Jedná se zatím jen o základní systém - uživatelské prostředí pro jednotlivé druhy využití zatím není součástí, takže systém bootuje do terminálu. K dispozici jsou obrazy pro ARM a Intel Atom (netbooky i handsety).
Po šesti letech vývoje vyšla verze 1.0.0 open source budovatelské strategie OpenTTD. Jako první stabilní vydání je plně pod svobodnou licencí (původní grafiku a zvuk je však volitelně stále možno využívat). Stahovat můžete z oficiálních stránek.
Stabilní verze 1.6.0 přehrávače Banshee je na světě. Od poslední RC verze se odlišuje jen několika bugfixy, zajímavější jsou novinky od verze 1.4 – je mezi nimi například vylepšená fronta přehrávaných skladeb, komunitní rozšíření, mřížkový náhled a další. Podrobnosti naleznete v poznámkách k vydání.
Tak už i kernel.org... .slǝuɹǝʞ xnuı⅂ ʇsnɾ uɐɥʇ ǝɹoɯ ɥɔnɯ sɐɥ ʇı ʇnq 'ǝɔɹnos ʃǝuɹǝʞ xnuı⅂ ǝɥʇ ɹoɟ ǝʇıs ʎɹɐɯıɹd ǝɥʇ sı sıɥ⊥ ˙sǝʌıɥɔɹ∀ lǝuɹǝ⋊ xnuı⅂ ǝɥʇ oʇ ǝɯoɔʃǝM
Vyšel ClamAV 0.96. Došlo ke zrychlení a k dalším drobným vylepšením testovacího jádra. Seznam změn.
PostgreSQL již nebude tak moc SQL říká Dave Page, jeden z hlavních vývojářů PostgreSQL databázového systému. Od přechodu k NoSQL databázovému systému si vývojáři slibují možnost snadněji poskytnout vlastnosti, jako je klusterování, multi-master replikace a vlastnosti pro lepší podporu vysoce dostupných systémů. Při příležitosti vydání verze 9.1 bude projekt také přejmenován na PostgreQUEL, aby nezanechával matoucí SQL v názvu.
Fedora 13 Beta byla o týden odložena, protože ještě nejsou vyřešeny všechny chyby blokující splnění kritérií pro vydání. Hotová Fedora 13 se tímto také odkládá a aktuální plán počítá s datem 18. května.
WebUpd8.org informuje, že Mark Shuttleworth oznámil konečné rozhodnutí ohledně tlačítek pro ovládání oken v Ubuntu Lucid Lynx. Tlačítka zůstanou na levé straně, změní se však jejich pořadí na „zavřít“, „minimalizovat“ a „maximalizovat“.
Vyšla PR 1.2 SDK pro Maemo. Obsahuje mimo jiné Qt 4.6. Nahlédněte na screenshoty, které napoví, co přinese příští verze firmwaru pro Nokia N900.
Před pár dny se objevila informace o vydání dlouho očekávaného Red Hat Enterprise Linux 5.5. Na Enlogit Blogu vyšel článek se shrnutím novinek v této verzi.
Phoronix hlásí dostupnost X.Org Server 1.8.0. Mezi nové vlastnosti patří např. podpora udev jako náhrada HAL na Linuxu nebo podpora xorg.conf.d. Oficiální oznámení ještě nevyšlo, ale v gitu už je nová verze označena.
Ubuntu 10.10 se bude jmenovat Maverick Meerkat (vzpurná surikata). Jak takové odvážné zvířátko vypadá, to se můžete podívat na fotce. Mark Shuttleworth ve svém blogu představuje vizi, kterou pro 10.10 má: Má být, stejně jako surikaty, rychlé, společenské [social] a chytré.
Vyšel Terminator 0.91 (den po 0.90, na který se čekalo mnohem déle). Terminator slouží k uspořádání několika emulátorů terminálu do jednoho okna.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Rešení virtualizace | 13 | 30.3. 12:26 |
Kratky VGA kabel, pripadne vyroba | 21 | 31.3. 13:37 |
Jak připojit další fyzický disk, tak aby systém najel? | 7 | 30.3. 22:29 |
Vhodna graficka karta | 7 | 30.3. 18:04 |
máte někdo tip na dobrou klávesnici? | 45 | včera 20:28 |
openGL na ACERU s x3100 | 0 | 30.3. 17:39 |
Jaký notebook | 11 | 1.4. 21:12 |
Google Android a navigace | 9 | 31.3. 23:21 |
Doporucte zakladni desku pro server | 1 | včera 00:04 |
Thinkpad T400 a jeho (ne)kvality | 3 | včera 17:08 |
Hledám levný hardwarový router | 3 | včera 13:32 |
Napalovanie | 4 | včera 22:06 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
vystup a vstup dat v mysql | 3 | 31.3. 16:48 |
MySQL trigger nad tabulkou nad kterou se spousti | 6 | 1.4. 17:08 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
kmix build cmake error | 2 | 29.3. 14:40 |
php DateTime vyjimka nebo warning? | 1 | 28.3. 16:02 |
negace v Bashi | 5 | 29.3. 19:46 |
Eskejpnutie premennej | 4 | 28.3. 16:35 |
Presmerovani vstupu do souboru | 11 | 28.3. 19:49 |
Perl odchytavanie vystupu pomocou open z programu | 13 | 30.3. 16:31 |
grep smazani radku s podminkou.... | 9 | 30.3. 23:40 |
Odstranění odkazu na obrázek z proměnné PERL | 4 | 30.3. 22:55 |
QT3 - fonty - otazka (nielen) pre Davida Watzkeho... | 0 | 29.3. 23:42 |
Predani instrukce programu | 6 | 30.3. 14:03 |
různá velikost .so při kompilaci dohromady / po kusech? | 1 | 30.3. 22:08 |
Java, je dostatek RAM pro vytvoření objektu? | 5 | 31.3. 12:50 |
PHP - zmenšování obrázků | 8 | 31.3. 19:26 |
Java servlet uprostřed URL | 2 | 1.4. 15:06 |
Poradna skupiny Emulátory | Reakcí | Poslední |
Dosbox - jak namountovat víc CD | 5 | včera 16:26 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
bug - nefunkcni vyhledavani | 1 | 31.3. 00:23 |
Vymazávanie obrázkov v HW sekcii | 7 | 1.4. 13:26 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
fbsd8 a webcam | 0 | 27.3. 12:42 |
Domenový řadič Samba 3.0 Udate na 3.4 | 1 | 29.3. 18:04 |
Pomoc s nastavením Postfixu | 3 | 1.4. 11:54 |
FreeBSD [ NFS ] - nefunguje pripojenie pod Linuxom | 2 | 30.3. 09:39 |
freebsd a libxine | 2 | 30.3. 23:03 |
./configure httpd chyba s ARP | 10 | 30.3. 22:26 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: