Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz.cz – Roční příjmy Red Hatu překročily 2 miliardy dolarů, Malware i pro iPhone bez jailbreakingu, mýty o zálohování dat, nestandard je již ve firmách standardem, oceněny nejlepší IT projekty roku 2015...Příjmy ze streamování hudby v USA překonaly příjmy ze stahování, Apple si pronajme cloud od Googlu, Google zaplatí pokutu kvůli "právu být zapomenut", Twitter zůstává u 140 znaků, menší a levnější iPhone, Samsung chce fungovat jako start-up, materiály vodivé jen uvnitř...
HW novinky: přetaktování zamčených CPU Skylake je možné - opět a znovuDnes si povíme další podrobnosti o nové metodě, kterou ASRock obchází poslední pokus Intelu v zamezení možnosti přetaktování uzamčených procesorů řady Skylake. Dále si přiblížíme, jak to bude letos s HBM2 pamětmi, a ukážeme si tři nové GeForce GTX 950 ve velmi úsporném provedení. A skončíme u nejrychlejšího SSD na světě, které ale zatím moc lidí nevidělo.
Filtrujme čtivé texty z Projektu Gutenberg 2V minulém díle jsme se dostali až k první půlce komplexních přepínačů příkazu rsync, který slouží ke stažení textových souborů projektu Gutenberg na náš disk. Postoupíme k dalším přepínačům…
HW novinky: AMD připojí k notebooku až 375W grafiku za běhuDnes to bude z velké části o AMD, která se hodně činila. Nejprve se podíváme na otevřený koncept pro připojení externí grafické karty k notebooku, využívající standardní Thunderbolt; následuje duální Radeon Fury, který dává výkon 16 TFLOPS a je o polovinu lepší než cokoli, co má Nvidia; a podíváme se také na další chystané generace GPU po Polarisu. Novinky mají také Western Digital či Canon a nesmíme zapomenout na nový iPhone.
Jaderné noviny - 24. 3. 2016: Začleňovací okno 4.6, 2. částStav vydání jádra. Citát týdne. Začleňovací okno 4.6, 2. část.
Vyšlo GPXSee 2.10 - prohlížeč a analyzátor GPX souborů. Verze 2.10 přináší grafy tepové frekvence, vylepšené GUI a mnoho drobných oprav. Zdrojové kódy na Githubu, balíčky na OBS. (Windows build na Sourceforge)
Bylo uvolněno šestnácté číslo časopisu Linux Voice z loňského července. K dispozici je jak ve formátu pdf o 116 stranách (45 MB), tak ve formátu ePub ve vysokém (62 MB) i nízkém (21 MB) rozlišení.
Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se zúčastnilo 56 033 vývojářů ze 173 zemí. Odpovídalo se na 45 otázek.
Byla vydána verze 3.0 nástroje a skriptovacího jazyka SystemTap (Wikipedie), linuxové odpovědi na DTrace, určeného pro získávání všech možných informací z běžícího Linuxu. Z novinek lze zmínit například experimentální monitorovací mód (--monitor[=INTERVAL]) a experimentální interaktivní mód (stap -i).
Byla vydána verze 0.10.0 softwaru pro statistickou analýzu dat GNU PSPP (Wikipedie), svobodné alternativy k proprietárnímu softwaru IBM SPSS Statistics (Wikipedie). Nejnovější verze přináší řadu novinek a vylepšení. Zmínit lze například portaci grafické nadstavby PSPPIRE z GTK+2 na GTK+3.
Pavel Tišnovský představuje v článku Integrovaná vývojová prostředí ve Fedoře: PyDev (2.část) na MojeFedora.cz některé pokročilejší techniky, které lze v IDE PyDev použít. Popisuje nástroje sloužící k refaktoringu zdrojových kódů a taktéž se věnuje propojení PyDev s nástroji určenými pro práci s jednotkovými testy (spouštění, automatické znovuspuštění, výpis výsledků).
V květnu 2014 GitHub uvolnil zdrojové kódy svého textového editoru Atom postaveného na webových technologiích (HTML, CSS a JavaScript) pod MIT licencí (zprávička). Po roce oznámil 300 tisíc aktivních uživatelů. Po dvou letech hlásí milion aktivních uživatelů [reddit].
Aquaris M10 s Ubuntu - tablet, když chcete, notebook, když potřebujete - představený v únoru (zprávička) lze nyní na stránkách BQ předobjednat. FHD verzi lze získat za 299 €. HD verzi za 259 €.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 0.9.0 (zprávička) byla vydána verze 0.10.0 správce balíčků GNU Guix a na něm postavené systémové distribuce GuixSD (Guix System Distribution). Na vývoji se podílelo 52 vývojářů. Přibylo 639 nových balíčků. Jejich aktuální počet je 3252. Jednou z hlavních novinek je podpora GNOME. GuixSD nepoužívá systemd ale GNU Shepherd (původní název dmd). Potřebný logind byl ze systemd vyextrahován a vznikl elogind. Aktualizována byla také dokumentace.
Po třech letech vývoje byla vydána verze 1.0.0 monitorovacího softwaru Netdata. Netdata sbírá všemožná data v reálném čase a zobrazuje je na webové stránce. Pro vyzkoušení je k dispozici demo [reddit].
Byla vydána alfa verze Fedory 24. Ke stažení je Workstation, Server, Cloud, Spiny i Laby. Stáhnout lze také verze pro počítače založené na ARM. Fedora 24 Alpha přichází s glibc 2.23, GCC 6 nebo GNOME 3.20. Dle plánu by beta verze měla vyjít 3. května. Vydání Fedory 24 je plánováno na 7. června 2016.
Mozilla.cz informuje, že Firefox OS pro chytré telefony bude vyvíjet komunita. Mozilla ukončila vývoj Firefox OS pro chytré telefony a nadále bude některé součásti platformy využívat pro "internet věcí". Původní operační systém pro chytré telefony ale nakonec neumře a přejde pod křídla komunity. Počínaje květnem přestane Mozilla investovat do vývoje systému a do konce července se bude několik zaměstnanců podílet na změnách v projektu. První je hned změna názvu – systém se vrátí k dřívějšímu označení Boot to Gecko, nebo zkrácené B2G OS.
Na vývojářské konferenci Microsoft Build bylo představeno Ubuntu na Windows 10, společný projekt Canonicalu a Microsoftu. Podrobnosti v příspěvku na blogu Dustina Kirklanda z Canonicalu. Uživatel Windows 10 si prostě spustí "nativní" bash a získá přístup k user space nástrojům z Ubuntu (apt, ssh, rsync, find, grep, awk, sed, sort, xargs, md5sum, gpg, curl, wget, apache, mysql, python, perl, ruby, php, gcc, tar, vim, emacs, diff, patch, ...).
Crowdfundingová kampaň (zprávička) na Indiegogo na podporu open source routeru od CZ.NIC Turris Omnia pokračuje i po svém oficiálním konci. V současné době již byla překonána hranice 1 000 000 dolarů. Největší částkou přispěli Češi (28%).
Po oficiálních skladbách k OpenBSD 5.9 bylo vydáno také OpenBSD 5.9. Podrobnosti v přehledu změn. Jedná se již o 39. vydání OpenBSD na CD-ROM a 40. vydání pomocí FTP/HTTP. Z novinek lze zmínit například podporu bezpečnostní technologie pledge(2) (YouTube).
Na vývojářské konferenci Microsoft Build bylo oznámeno, že Mono bylo přelicencováno na MIT. Současně byly uvolněny zdrojové kódy dosud proprietárních rozšíření Mona vyvíjených společností Xamarin. Ta byla v únoru koupena Microsoftem.
Bylo vydáno (pdf) čtyřiačtyřicáté číslo stostránkového anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači. K dispozici je také jako papírový časopis za 5,99 £.
Je tu opět Apríl. Po Pythonu 3 bude následovat Python 8. Proč právě verze 8? Prostě je větší než Perl 6 a PHP 7. Google představil Google Cardboard Plastic s dokonalým rozlišením a dokonalým zvukem, LinuxOS.sk vylepšil design svých stránek, ...
Brněnská pobočka společnosti Red Hat opět po roce otevírá dveře studentům a všem zájemcům z řad veřejnosti. Akce proběhne 6. 4. 2016 na adrese Purkyňova 111 (Technologický park), začínáme ve 13:00.
Týmy si pro vás připravily celou řadu přednášek, workshopů a kódovacích soutěží, během nichž si své znalosti budete moci jak rozšířit, tak otestovat. Na detailní informace se můžete podívat na oficiálních stránkách akce, kde je uveřejněn i podrobný program, nebo na Facebooku. Během akce budete moci nakouknout nejen pod pokličku technologií Red Hatu, ale dozvíte se také více o stážích a pracovních příležitostech ve společnosti a o tom, jak se v Red Hatu žije.Czech JBoss User Group vás srdečně zve na setkání JBUG v Brně, které se koná ve středu 13. dubna 2016 v prostorách Fakulty Informatiky Masarykovy Univerzity v místnosti A318 (nová část budovy) od 18:00. Přednáší Ondřej Žižka.
Reálné problémy v sobě často zahrnují mnoho doménových objektů. Jejich mapování do relačního modelu je často neohrabané, obzvláště když pracujeme s modularizovanou aplikací se zásuvnými moduly. Grafové databáze jsou jedním z řešení mnoha problémů paradigmatu založeného na relačních databázových systémech, přičemž zachovávají pozitivní vlastnosti, jako je distribuované ukládání, vysoká dostupnost či rozsáhlé objemy dat.
Krátce představíme základní koncepty grafových databází, nejčastěji užívaný dotazovací jazyk Gremlin a ukážeme si, jak je projekt Windup používá k modulování desítek až stovek rozdílných entit definovaných v zásuvných modulech.
Facebook
Srazy.info
Twitter
Můžete použít hashtag #jbugcz
Česká komunita OpenStreetMap pořádá první konferenci pro aktivní mappery. Přednášky, standupy i hackathony se na vás těší 21. května v Brně. Přihlášky i kompletní program na SotM CZ+SK. Případní zájemci by se měli registrovat nejpozději do 10. 4. 2016, jelikož místo konání bude vybráno až v návaznosti na počet účastníků.
Společnost Red Hat oznámila, že nově je pro vývojáře v rámci Red Hat Developer Programu (FAQ) přístup k Red Hat Enterprise Linuxu zdarma. Podmínkou je registrace a souhlas s podmínkami.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Bezdrátová síť pro IoT | 5 | 29.3. 21:40 |
Fitness náramek | 4 | 30.3. 10:17 |
IP kamera - URL+pasivní PoE | 2 | včera 11:00 |
Co myslíte nad tímto HW s FreeNAS instalací? | 3 | včera 22:53 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
RND() podivne chovani | 3 | 31.3. 21:23 |
SQL dotaz na posledni zaznam vztazeny k uzivateli | 6 | včera 16:18 |
Poradna skupiny TeX | Reakcí | Poslední |
velikost fontu 15pt | 3 | 30.3. 09:45 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Python: jak zakomentovat vsechny radky ve skriptu? | 4 | 26.3. 15:55 |
bash: Výpis viditelných adresářů v /home/user/ (ne soubory) | 4 | 27.3. 16:59 |
Python: funguje hvezdickova konvence v modulu os? | 4 | 28.3. 00:26 |
Spuštění externí aplikace z Python skriptu - ukončení skriptu | 2 | 27.3. 23:49 |
BASH - duplicitní řádky v textovém souboru | 2 | 28.3. 23:14 |
Python: jak spravne extrahovat nazvy souboru z adresare? | 4 | 29.3. 21:10 |
Python a PDF formulare: jak vycist pole formularu? | 0 | 29.3. 22:53 |
pdftk: zahadna chybova hlaska Javy | 5 | 31.3. 18:21 |
Gnuplot graf rychlosti větru | 2 | 30.3. 22:30 |
Python: jak spravne logovat z externiho modulu | 2 | včera 17:45 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Postfix s DB či bez DB | 59 | včera 23:59 |
proftpd, zakaz mimo korena | 4 | 27.3. 13:28 |
Firefox a "streetview" na mapy.cz | 5 | 27.3. 23:12 |
Apache - směšná roztříštěnost napříč linuxovými a *nixovými systemy | 15 | 30.3. 16:24 |
CentOS: Please inspect this machine, because it may be infected. | 6 | 30.3. 20:36 |
Čím analyzujete logy? | 3 | 30.3. 11:46 |
Multiboot usb creator? | 6 | 29.3. 20:13 |
HDMI test monitoru | 2 | včera 10:02 |
DD-WRT OpenVPN dualstack TAP | 4 | včera 00:14 |
Linux monitorovaný SCOM (MS) nástrojem | 5 | 31.3. 15:46 |
Jak a v čem otevřít soubor epgdb.v2 vytvořený v Kodi ? | 6 | 31.3. 21:42 |
push notifikace z linuxu | 2 | 31.3. 19:52 |
Nefungují widgety používající Yahoo Weather | 1 | včera 09:21 |
Samba4 share s AD autorizaci | 3 | včera 09:22 |
proftpd tls/ssl a filezilla | 3 | 31.3. 20:48 |
Systemd, NetworkManager, Debian - konfigurace sítě | 1 | včera 23:58 |
Raspberry Pi emulátor | 3 | včera 23:01 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
čtení | 3 | 26.3. 18:11 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: