Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
5 notebooků s LinuxemVýrobců, kteří nabízejí linuxové desktopy a laptopy, není mnoho. I když počítače s Linuxem občas představí i americké společnosti jako Dell či HP, mezi tři nejznámější firmy nabízející linuxové stroje patří bezpochyby ZaReason, System76 a Emperor Linux. Pojďme se dnes podívat na pět řešení od těchto značek.
Linuxový minipočítač od Endless Computers bude stát 4000 KčAmerický startup Endless Computers před nedávnem spustil na Kickstarteru kampaň, která má sloužit k financování jeho nového linuxového počítače s názvem Endless Computer. Ten je zaměřen na rozvojové trhy a prodávat se bude hned v několika konfiguracích, přičemž za základní verzi uživatelé zaplatí pouhých 169 dolarů (cca 4000 Kč).
Ubuntu 15.04 slovem i obrazemMinulý měsíc představené Ubuntu 15.04 je posledním, které nenasazuje next-gen akcelerované prostředí Unity 8 a grafický server Mir, který Canonical vyvíjí ve vlastní režii. Současně jsme uprostřed cyklu mezi dvěma LTS vydáními, přičemž s vydáním 15.04 nastal ten správný moment pro přechod od vlastního spouštěcího systému Upstart ke všeobecně nasazovanému systemd. Dalo by se říci, že tato verze Ubuntu je poslední ještě jakž-takž konzervativní a první (r)evoluční.
Minipočítač od Ugoos nabídne Android i LinuxSpolečnost Ugoos nedávno vydala zajímavý minipočítač s názvem UT3S, na němž jsou předinstalovány operační systémy Android 4.4 a Ubuntu 14.10. Co vám toto zařízení za 179 dolarů nabídne?
Kubuntu 15.04: poprvé naostro s „KDE 5“Již tradičně byly spolu se samotným Ubuntu 15.04 vydány i další jeho varianty, včetně oficiálně Canonicalem podporované KDE verze Kubuntu. Ta vedle novinek samotného systému přináší také zbrusu nový desktop „KDE 5“ (proč ty uvozovky kolem, si vysvětlíme záhy), jenž po 7 letech nahrazuje čtyřkovou verzi. Podívejme se a něj blíže.
Přijďte se pobavit s nadšenci a odborníky na první setkání kolem kontejnerové platformy Docker.
Potvrzené prezentace (budou v angličtině):Pokud máte zájem se podívat do pražské pobočky SUSE, označte si v kalendáři středu 27. května 2015 od 10:00 do 16:00.
Dozvíte se zajímavé informace o SUSE, openSUSE a vlastně všech produktech, na kterých lidé ze SUSE pracují.
Pokud náhodou přemýšlíte o novém zaměstnání, vězte, že součástí dne otevřených dveří je i prezentace volných pracovních pozic.
V každou celou hodinu (detailně: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00) bude probíhat prohlídka kanceláří SUSE, takže se můžete podívat, jak vypadá prostředí, ve kterém v SUSE pracujeme.
Ze dne otevřených dveří v SUSE si také budete mít co odnést, protože proběhne vědomostní soutěž o zajímavé ceny.
Den otevřených dveří se koná na adrese Lihovarská 12, Praha Libeň.
Vyšla verze 2.0 terminálového multiplexeru tmux. Podrobnosti v seznamu změn. Jedná se o alternativu k programu GNU Screen. Licence GNU Screen je GPL, kdežto licence tmux je BSD.
Po třech měsících vývoje byla vydána verze 1.14 knihoven EFL (Enlightenment Foundation Libraries) a knihoven Elementary, Emotion Generic Players a Evas Generic Loaders. Současně byla vydána verze 1.14 také Python-EFL, tj. rozšíření knihoven EFL a Elementary pro Python. Ze statistik EFL: počet commitů 1200 a počet autorů 77. Ze statistik Elementary: počet commitů 313 a počet autorů 51.
Článek na The Hacker News informuje o rootkitu Jellyfish a keyloggeru Demon. Na rozdíl od běžných rootkitů a keyloggerů využívajících CPU běží tyto dva na grafické kartě (GPU). Zdrojové kódy PoC demonstrující reálné možnosti malwaru běžícího na grafické kartě a další informace jsou k dispozici na GitHubu.
Článek Sandboxované desktopové aplikace na Fedora.cz představuje "kontejnerovou technologii zaměřenou na desktopové aplikace, která v budoucnu výrazně ovlivní povahu distribuce softwaru nejen ve Fedoře". Cílem technologie využívající cgroups, namespaces, SELinux, kdbus a Wayland je umožnit třetím stranám vytvářet a distribuovat aplikace, které fungují na různých linuxových distribucích a spouštět aplikace v prostředí, které je co nejvíce izoluje od zbytku systému.
Spolek OpenAlt zve na 116. sraz příznivců open source a otevřeného myšlení, který se tentokrát bude konat v Praze a Brně ve dva různé dny. V Brně v pátek 15. května v hostinci U Dřeváka (Bayerova 806/40) a v Praze již ve čtvrtek 14. května v pivním baru U Tučňáků (náměstí 14. října 1278/1).
OMG! Ubuntu! představuje chytrou ledničku ChillHub. Od běžných ledniček se liší tím, že je řízená jednodeskovým počítačem Raspberry Pi 2, jenž je součástí soupravy pro vývoj IoT Green Bean Connect Kit. Použitým operačním systémem je Snappy Ubuntu Core. Zdrojové kódy systému ChillHub jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána verze 1.0 správce RPM balíčků DNF (Dandified Yum). Jedná se o nástupce správce balíčků Yum. Od Fedory 18 bylo možné DNF používat současně s výchozím Yumem. Ve Fedoře 22 bude výchozím správcem balíčků DNF. Více v článku Yum is dead, long live DNF.
Byl vydán Mozilla Firefox 38.0. Nejviditelnější novinkou je nastavování Možností Firefoxu v novém panelu. Dále lze zmínit podporu znaků Ruby nebo odstranění podpory atributu autocomplete=off pro pole formuláře pro uživatelské jméno či heslo. Firefox 38.0 je novou verzí s prodlouženou podporou (ESR). Podrobné informace v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou také bezpečnostní problémy.
Byl vydán Adobe Flash Player ve verzích 17.0.0.188 a 11.2.202.460. Dle bezpečnostního upozornění APSB15-09 je opraveno 18 bezpečnostních chyb (CVE-2015-3044 a CVE-2015-3077 až CVE-2015-3093). Nainstalovanou a doporučenou verzi Adobe Flash Player, spolu s odkazem ke stažení, lze zjistit na stránce About Flash Player.
Investiční společnost Andreessen Horowitz se rozhodla investovat do Nadace pro svobodný software (FSF) 150 milionu dolarů. Richard Stallman prohlásil "We've scaled enough. It's time to monetize" a souhlasil, že za použití GNU příkazů jako ls, dd, cat nebo grep, tj. duševního vlastnictví FSF, se bude platit (SaaS). Používání GNU příkazů bude hlídat nová GNU aplikace GNU Pricing. Uživatel zjistí cenu za použití jednotlivých příkazu i celkovou cenu za použití všech GNU příkazů pomocí volby "--pricing".
QEMU (a Xen) trpí nově odhalenou bezpečnostní chybou nazvanou VENOM umožňující únik z virtuálního stroje. Jde o chybu v kódu řadiče disketové mechaniky a je přítomna už od samého začátku (rok 2004). Následkem jiné chyby je tento modul načten, i když mechaniku ve virtuálním stroji nemáte.
Nadace Raspberry Pi oznámila snížení ceny modelu B+ jednodeskového počítače Raspberry Pi o 10 dolarů. Aktuálně se Raspberry Pi Model A+ prodává za 20 dolarů, Raspberry Pi Model B+ za 25 dolarů a Raspberry Pi 2 za 35 dolarů.
Buďte s námi u toho a zažijte stejnou atmosféru jako bude na konci května v San Franciscu, kde proběhne Google I/O, největší světová akce Googlu. Ne všichni mohou být v Americe osobně přítomni, a tak pro vás GUG.cz pořádá Google I/O Extended. Akce se koná ve čtvrtek 28. 5. na Západočeské univerzitě v Plzni. Přijďte se podívat na živý přenos z konference, vyzkoušet si některé hračky (zařízení Nexus, Chromecast, ...) a získat některou z odměn, které jsme si pro vás připravili. Akce je jako vždy zdarma, registrace povinná, viz rezervace místa; více informací v události na Google+.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Bios mi leze do startu | 3 | 10.5. 11:35 |
Výber dosky s pasivnym atomom Intel J1900 | 19 | 13.5. 13:59 |
Využití notebookového monitoru | 4 | 13.5. 00:05 |
Šel by z Raspberry Pi model B udělat "router"? | 7 | 13.5. 12:33 |
překabátěný TL-WR1043ND + open-wrt | 1 | 13.5. 15:57 |
Nefunčkní PC | 29 | včera 21:46 |
Diskove pole - zapojení | 14 | včera 22:52 |
Mini OpenVPN router | 4 | včera 16:17 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Jak v postgresql "zamknout pohled na resultset" | 16 | včera 03:57 |
Purge binlogů...Je to špatně? | 1 | 14.5. 01:39 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak napíšu znak "newline" do include souboru | 11 | 10.5. 10:19 |
PYQT - ako mapovať tabuľku z mainwindow do dialogu | 0 | 9.5. 11:08 |
Příkaz nenalezen - blok neskončí chybou? | 5 | 10.5. 09:14 |
Funkce read v bash | 7 | 10.5. 13:40 |
JavaFX pomalé? | 0 | 9.5. 20:39 |
Objasnění citace v manuálu | 2 | 10.5. 20:42 |
Python PyQT a ukončení aplikace | 3 | 11.5. 15:24 |
Načtení seznamu ze souboru v Pythonu | 9 | 12.5. 21:36 |
získání odkazu z HTML stránky | 4 | 12.5. 18:01 |
Tvorba shellového scriptu | 39 | včera 22:13 |
Bash - problém s ERR | 11 | 14.5. 23:59 |
Linux tail -F poslat ne na obrazovku ale na jiny pocitac | 4 | včera 17:52 |
Python - Jak vytvořit sezamy | 4 | včera 22:26 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Chybné přesměrování v apache | 3 | 11.5. 10:52 |
lokálna routa na multicast | 13 | 12.5. 09:24 |
Spusteni KODI pres webmina - user commands. | 0 | 9.5. 17:33 |
Vysoka IO utilizace na SSD | 11 | 14.5. 08:54 |
Debian8 | 21 | 10.5. 18:09 |
Doinstalace ISPconfig SMTP, Dovecot | 18 | 12.5. 08:46 |
Debian - Automatický start VNC | 3 | 11.5. 17:20 |
Live CD a bezpečný internet | 35 | 14.5. 17:21 |
USB kamera vyuzita jako IP kamera | 17 | 14.5. 11:09 |
Připojení NAS po startu | 17 | 13.5. 12:00 |
Nahravanie videa z webkamery a zaroven pozeranie (mplayer) | 1 | 12.5. 08:26 |
GSM modem s USB připojením pro ZABBIX | 3 | 12.5. 16:22 |
VLC - VPS | 6 | 12.5. 21:43 |
OVH a IPv6 | 10 | 13.5. 10:01 |
apache2 + makra + ssl | 3 | 13.5. 16:24 |
Jaký soft pro Linux set-top-box s DVB-S ? | 4 | včera 07:17 |
Aktualizácia grub-common na klonovanom systéme | 2 | včera 14:27 |
grafarna | 1 | včera 20:03 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: