1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz.cz – Novinky z Dell World a Oracle Open World, zajímavá tisková řešeníXerox vystavoval na Designbloku, Epson nám ukázal tiskárnu štítků a OKI multifunkci pro pracovní skupiny. Konica Minolta se chystá na zpracování elektronických archivů. Acer se pochlubil novinkami s Windows 10. VIVNetworks slibuje prodeje přesahující 1,5 miliardy korun a Gold Forecast předpovídá, co si lidé koupí na Vánoce.
Jaderné noviny - 7. 7. 2015: Začleňovací okno 4.2 část 3.Jaderné noviny: Stav vydání jádra. Citáty týdne. Začleňovací okno 4.2 část 3.
Konference OpenAlt již tento víkendOtevřeným přístupem k otevřené společnosti. Na těchto slovech stavíme jubilejní 10. ročník konference OpenAlt. Čeká na vás více než 80 zajímavých témat z oblastí otevřené společnosti, tvůrčích komunit, alternativ ve vzdělávání a otevřeného softwaru. Vedle toho máte možnost navštívit praktické workshopy a oddechnout si v kině věnovaném svobodné kultuře. S tím vším se setkáte na konferenci OpenAlt už o tomto víkendu 7. a 8. listopadu.
Bylo uvolněno dvanácté číslo časopisu Linux Voice z letošního března. K dispozici je jak jedno velké PDF o 116 stranách (74 MB), tak PDF jednotlivých článků a ePub ve vysokém (65 MB) i nízkém (34 MB) rozlišení.
Fedora 23 vyjde v úterý 3. listopadu. O týden později, 10. listopadu, proběhne v nové budově Red Hatu (TPB) v Technologickém parku v Brně Fedora 23 Release Party. Na programu budou přednášky o novinkách, diskuse, neřízený networking atd. Na party budou volně k dispozici také propagační materiály, nová příručka a samozřejmě občerstvení.
Na blogu projektu Tor byla představena beta verze nové multiplatformní aplikace pro rychlé psaní zpráv s názvem Tor Messenger (cgit). Tor Messenger vychází z Instantbirdu, podporuje celou řadu transportních sítí a ve výchozím nastavení přenáší veškerou komunikaci přes síť Tor.
Od února loňského roku běží "sociální experiment" Twitch Plays Pokémon (Wikipedie, kanál) ukazující, zda mohou uživatelé Twitchu hrát společně počítačovou hru. V sobotu byl spuštěn podobný projekt Twitch Installs Arch Linux (GitHub, kanál). Dokážou uživatelé Twitchu společně nainstalovat Arch Linux? Uživatelé v diskusním fóru společné zadávají příkazy. Použije se znak, který je nejvíce navrhován. [reddit]
Electronic Frontier Foundation (EFF) informuje, že byly aktualizovány výjimky z DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Americká Kongresová knihovna je aktualizuje každé tři roky. Nově mohou majitelé automobilů legálně zkoumat software instalovaný ve svých vozech.
Czech JBoss User Group vás srdečně zve na setkání JBUG s tématem Red Hat Mobile Application Platform and OpenShift Online, které se koná ve středu 11. listopadu 2015 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně v místnosti A318 (nová část budovy) od 18:00.
Po 63 dnech od vydání Linuxu 4.2 (zprávička) oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 4.3 (LKML). Nejnovější verze přináší řadu nových vlastností a vylepšení. Vydán byl také GNU Linux-libre 4.3-gnu, tj. vanilla jádro 4.3, ze kterého byly pomocí skriptu deblob-4.3 odstraněny všechny nesvobodné částí.
Byla vydána verze 0.10.0 hardwarově nenáročného desktopového prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment). Podrobný přehled změn v oznámení o vydání. LXQt vzniklo sloučením projektů Razor-qt a LXDE.
Clement "Clem" Lefebvre oznámil vydání verze 2.8 desktopového prostředí Cinnamon. Přehled vybraných nových vlastností i s náhledy v oficiálním oznámení.
Byla vydána verze 6.0 minimalistické linuxové distribuce pro multimediální centra OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). Nejviditelnější novinkou je přítomnost Kodi 15.2 Isengard (zprávička). Ze změn "pod kapotou" lze zmínit ffmpeg 2.6, mesa 10.6, Xorg-1.17, libva 1.6, systemd 219, binutils 2.25, Glibc 2.22, libressl 2.1.7, LLVM-3.6 a Kernel 4.1.
Lawrence Lessig pozastavil (YouTube) svou prezidentskou kampaň (zprávička). Demokratická strana změnila svá vlastní pravidla a Lawrence Lessig tak nemá šanci zúčastnit se prezidentských debat. Doteď bylo podmínkou účasti získat 1 % ve třech průzkumech veřejného mínění v průběhu šesti týdnu před debatami. "V průběhu šesti týdnu před debatami" bylo změněno na "nejméně šest týdnů před debatami". Šest týdnů před debatami se ale jméno Lawrence Lessig v průzkumech ještě vůbec neobjevovalo. [Slashdot]
V červenci letošního roku byl představen (zprávička) projekt Fedora Developer Portal, tenkrát ještě prototyp. MojeFedora.cz informuje, že Fedora Developer Portal byl oficiálně uvolněn. Cílem portálu je poskytnout nynějším či novým vývojářům informace, jak začít vyvíjet na Fedoře.
Byl vydán Mozilla Firefox 42.0. Z novinek lze zmínit například anonymní prohlížení s funkcí ochrany proti sledování, vylepšení správy hesel nebo označení panelů přehrávajících zvuk. Podrobné informace o Firefoxu 42.0 v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům.
MojeFedora.cz informuje, že bylo oznámeno vydání Fedory 23. K dispozici jsou tři oficiální edice: Workstation pro pracovní stanice, Server a Cloud, který nabízí nejrůznější možnosti využití v privátním i veřejném cloudu. Vedle nich jsou k dispozici také alternativní desktopy v podobě KDE s novou Plasmou 5.4, Xfce a další a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, elektronávrháře atd. Release Party u příležitosti vydání Fedory 23 se bude konat v úterý 10. listopadu od 18:00 v Brně. V Praze proběhne Release Party s největší pravděpodobností o týden později.
Vychází openSUSE Leap 42.1. Zcela nová verze známé komunitní distribuce, která je nyní založená na úzkém propojení s komerční distribucí SLE. Oficiální uvedení na konferenci SUSEcon je naplánováno na cca 14:00 včetně otevření všech zrcadel. Některá zrcadla jako karneval již otevřela.
Byla vydána verze 1.7 na Debianu založené živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Z novinek lze zmínit režim offline nebo přidání poštovního klienta Icedove, jenž má nahradit Claws Mail. Nejnovější Tails řeší také několik bezpečnostních problémů.
Vyšel referenční kompilátor pro programovací jazyk D (DMD) ve verzi 2.069.0. Hlavní novinkou je přepsání kompilátoru (frontend) z C++ do D a přídání základní podpory pro jazyk Objective-C. Více se dočtete v oficiální sadě změn.
Společnosti Red Hat a Microsoft oznámili spolupráci v oblasti cloudu a .NET. Společně budou nabízet Red Hat Enterprise Linux a JBoss na cloudové platformě Microsoft Azure. Společně se budou také podílet na rozvoji softwarové platformy .NET.
Eric S. Raymond (ESR), programátor a autor publikací jako Katedrála a tržiště nebo Umění programování v Unixu, rozpoutal bouřlivou diskusi příspěvkem na svém blogu, v němž tvrdí, že ví o cílených útocích "žen v IT" na leadery open source. Stačí naznačit sexuální obtěžování a leader končí. To je prý také důvodem, proč Linus Torvalds není na konferencích nikdy sám. [reddit]
Pokud se zajímáte o monitoring sítí, jste srdečně zváni 19. listopadu do Plzně, kde pořádáme přednášky o nástrojích Icinga2, Zabbix a Foreman. Bližší informace získáte na webu akce, případně můžete pro další propagaci použít připravený leták.
Byla vydána verze 8.1 integrovaného vývojového prostředí NetBeans. Z novinek lze zmínit například podporu Node.js. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
V Berlíně dnes začala konference systemd.conf 2015. Live streaming je dostupný na https://streaming.media.ccc.de.
Jak by vypadal svět bez Linuxu? Konsorcium Linux Foundation se rozhodlo odpovědět sérií krátkých videí s názvem A World Without Linux (Svět bez Linuxu) a zvýšit tak povědomí o všudepřítomnosti Linuxu. Zveřejněna byla třetí epizoda: Can I Follow You? (Mohu tě sledovat?). Bez Linuxu by nebyly sociální sítě jako Facebook nebo Twitter.
Byla vydána verze 0.9.0 správce balíčků GNU Guix a na něm postavené systémové distribuce GuixSD (Guix System Distribution). Na vývoji se podílelo 34 vývojářů. Přibylo 543 nových balíčků. Jejich celkový počet překročil 2600. Aktualizována byla také dokumentace.
Mozilla.cz informuje o novém zobrazení informace o zabezpečení stránky ve Firefoxu 42. Ikona v levé části adresního řádku zůstala stejná pouze v případě nejvyšší úrovně ověření certifikátů (EV). Vyzkoušet lze například na badssl.com.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 1.10 (zprávička) bylo vydáno MATE 1.12. Nejnovější verze tohoto grafického prostředí vylepšuje podporu GTK+3 včetně verze 3.18, touchpadů nebo více monitorů. Ukázky prostředí v oficiální galerii.
Letošní konference SUSECon dnes končí. Na YouTube jsou k dispozici nejenom klíčové přednášky, ale také dva videoklipy. Prvním je SUSE. Yes Please. (Maroon 5 - Sugar parody) aneb SUSE! Yes, please, Won't you come and optimize with me? Druhým je Uptime Funk - (Uptown Funk parody) aneb Live patching hallelujah (whoo), Don’t reboot it just patch.
Vyšel oVirt 3.6.0, open source virtualizační rozhraní pro KVM. Hlavními novinkami jsou experimentální podpora otevřené platformy Docker, podpora Gluster a FC u Self Hosted Engine, připojení na VirtIO Serial Consoli pomocí ssh, experimentální podpora Debianu Jessi jako Host. Více viz release notes
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
TDP komponent, dimenzování zdroje, je můj zdroj dostatečný? | 21 | 4.11. 08:24 |
Tiskárna pro studenta | 15 | 4.11. 11:12 |
problém s grafikou na I7-5500 | 4 | 4.11. 18:58 |
vadná SDXC karta? | 2 | 4.11. 19:32 |
Odešel USB disk? | 8 | 5.11. 15:43 |
Pasivne chlazene cpu pro FullHD+DVB-S | 4 | včera 21:58 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jazyk C: interní reprezentace znaků pomocí wchar_t versus čtení/zápis souborů | 2 | 1.11. 07:05 |
archiv audio vizualniho centra siliconhill | 2 | 2.11. 03:16 |
C rozdělení ip rozsahu inet_net_ntop s AF_INET6 | 27 | 4.11. 19:06 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: