Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz: Bezpapírová kancelářWindows 7 vs. Windows 10. Bankovní trojan speciálně pro ČR. Roboty v českém průmyslu.
Distribuční novinky 52/2018 a 1/2019Na přelomu let 2018 a 2019 vyšla velká várka distribucí jako antiX 17.3, KaOS 2018.12, Nitrux 1.1.2, Calculate Linux 18.12, RancherOS 1.5.0, OLPC OS 13.2.10, Slackel 7.1 Openbox, Q4OS 2.7, OviOS Linux 3.00 „Arcturus“, Grml 2018.12, GhostBSD 18.12, Septor 2019 nebo CAELinux 2018.
Získejte od Goodoffer24 Windows 10 Pro za €9,46, Microsoft Office 2016 Pro za €21,43!Windows 10 přináší pro PC řadu užitečných prvků. Jde o nejnovější operační systém firmy Microsoft, který v sobě dovedně spojuje sílu operačních systémů Windows 8 a oblíbeného Windows 7. Když si budete sami stavět PC z komponent, utratíte tisíce, ale nespustíte jej bez operačního systému. Řada lidí stále požaduje OS Windows, protože na něm běží mnoho softwaru, včetně nejnovějších her.
Distribuční novinky 2-3/2019V lednu byly aktualizovány distribuce Funtoo Linux, Ubuntu Touch, Qubes OS, Clonezilla Live, na Debianu založený Netrunner, ArcoLinux, deepin, Project Trident, Zevenet a Endless OS. Byl zahájen proces zmrazení Debianu 10 „Buster“.
Týden na ScienceMag.cz: K čemu jsou umělé inteligenci rozmazané obrázkyLaH10: supravodivost za zatím nejvyšší teploty, u látky, kterou česky skoro nepojmenujeme. Kvantové qubity počítají tak krátce, že je problém to vùbec změřit. Holografický vesmír, bludné planety a nezdravý kanibalismus.
Po 8 měsících vývoje od verze 0.13.0 byla vydána verze 0.14.0 hardwarově nenáročného desktopového prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklého sloučením projektů Razor-qt a LXDE. Přehled novinek v oznámení o vydání a v příspěvku ve fóru.
Po roce a půl od vydání verze 29.0 byla vydána nová verze 30.0 svobodného multimediálního centra MythTV (Wikipedie). Přehled novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.
Nadace Raspberry Pi představila na svém blogu Raspberry Pi Compute Module 3+ (CM3+), tj. zmenšené Raspberry Pi vhodné nejenom pro průmyslové využití. Jedná se o nástupce Raspberry Pi Compute Module 1 (CM1) představeného v dubnu 2014 a Raspberry Pi Compute Module 3 (CM3) představeného v lednu 2017.
Byla vydána verze 1.2 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 483 aplikací.
Neziskové technologické konsorcium Linux Foundation oznámilo, že nejnovějším oficiálním projektem konsorcia se stává open source mapovací platforma Mapzen (Wikipedie).
Byla vydána verze 1.3 svobodného UPnP media serveru Gerbera (GitHub). Jedná se o nástupce ukončeného MediaTombu.
V srpnu 2010 začal soudní spor Oracle vs. Google (Wikipedie, EFF) ohledně porušování autorských práv a patentů na technologii Java. Soudy střídavě rozhodují, že API nelze chránit copyrightem a API jsou chráněna copyrightem, že použití API je a není v souladu s pravidly fair use. Pře pokračuje. Minulý týden se Google obrátil (pdf, 343 stránek) na Nejvyšší soud Spojených států amerických. Chce odpovědi na otázky, zda se copyright vztahuje i na API a zda je použití API v souladu s pravidly fair use. Oracle požaduje po Googlu cca 9 miliard dolarů.
Byl vydán Mozilla Firefox 65.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Nejnovější verze tohoto webového prohlížeče vylepšuje blokování obsahu třetích stran (YouTube) a umí nově například zobrazovat obrázky ve formátu WebP.
Byla vydána nová verze 4.3 dlaždicového správce oken awesome (Wikipedie). Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dva roky po vydání verze 17.0 byla oficiálně vydána verze 18.0 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Leia. Podrobnosti v často kladených otázkách a changelogu.
Google Chrome 72 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 72.0.3626.81 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 58 bezpečnostních chyb. Vývojáři Chrome i Firefoxu mají v plánu zrušit podporu nezabezpečeného protokolu ftp. Chrome 72 již obsah souborů (textové soubory, obrázky, ...) po kliknutí na url začínající ftp:// nezobrazí, ale soubory stáhne.
Po sedmi měsících vývoje od vydání verze 3.8.0 byla vydána nová stabilní verze 3.9.0, tj. první z nové řady 3.9, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze zmínit podporu architektury ARMv7 nebo přechod od LibreSSL zpět k OpenSSL.
Krátce po vydání Debianu 9.7 oznámil Tomáš Matějíček vydání verze 9.7.0 dnes již na Debianu založené živé linuxové distribuce Slax. Přidána byla utilita usb-modeswitch, příkaz "slax activate" kopíruje moduly do paměti jen v případě potřeby, iso obraz je menší o 10 MB.
Byla vydána verze 3.12 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Novinkou je především instalace Tailsu z USB obrazu místo ISO obrazu. Řešena je celá řada bezpečnostních chyb.
Richard Hughes oznámil na svém blogu, že do nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem přidal plugin ATA (commit). Díky novému pluginu bude možné aktualizovat firmware ATA/ATAPI zařízení. Nové verze firmwarů se časem objeví na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Po půl roce od vydání verze 2.28 byla vydána verze 2.29 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešeny jsou také tři bezpečnostní chyby: CVE-2018-19591, CVE-2019-6488 a CVE-2016-10739.
Byla vydána nová verze 19.1 open source firewallové a routovací platformy, forku pfSense, OPNsense (Wikipedie). Její kódový název je Inspiring Iguana a postavena je nově na HardenedBSD. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Na Humble Bundle byla spuštěna akce Humble Book Bundle: Programming Cookbooks by O'Reilly. Za 1 dolar a více lze koupit 5 elektronických knih, za 8 dolarů a více lze koupit 10 elektronických knih a za 15 dolarů a více lze koupit 15 elektronických knih, kuchařek programátora, od nakladatelství O'Reilly Media.
V Bruselu o víkendu probíhá konference FOSDEM 2019 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 33 místností, 62 tracků, 728 přednášejících, 758 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Společnost Pine64 představila v listopadu 2016 notebook Pinebook s procesorem ARM A53 za 89 dolarů. O víkendu na konferenci FOSDEM 2019 bude oficiálně představen výkonnější Pinebook Pro za 199 dolarů a také vývojová deska telefonu PinePhone za 149 dolarů, tablet PineTab za 79 dolarů nebo open source IP kamera CUBE za 20 dolarů.
Byla vydána nová stabilní verze 18.06.2 linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Jedná se o druhé opravné vydání OpenWrt 18.06 vydaného 31. července 2018.
Byla vydána verze 0.5.0 klienta open source herní platformy pro Linux Lutris (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Vylepšeno bylo grafické rozhraní, přidána byla podpora GOG.com (původně Good Old Games), …
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
vyber citacky knih | 14 | 31.1. 20:35 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak vypsat string ze souboru | 14 | 29.1. 21:11 |
Ulozeni obrazku z google sheet | 2 | 29.1. 15:31 |
Jak uložit načtné obsahy souborů do jednoho souboru? | 6 | 30.1. 23:12 |
Prohození řádků v souboru | 10 | včera 01:18 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Instalace Linuxu - oddily | 48 | 29.1. 03:52 |
CHYBA: Jeden nebo více souborů neprošlo kontrolou validity! | 4 | 30.1. 23:48 |
Pomocník - Kladno a okolí | 10 | 30.1. 14:45 |
BTRFS alebo EXT4 | 63 | 31.1. 20:27 |
Specifické chování klávesnice | 7 | 29.1. 12:30 |
Sdilene uloziste, SDS kategorizace | 2 | 30.1. 14:46 |
Formátování disku za běhu, jak funguje? | 12 | včera 23:36 |
Proxmox - české rozložení klávesnice | 3 | 30.1. 15:41 |
Permissions denied on docker.socket file | 0 | 30.1. 15:26 |
Uspání disku | 16 | 31.1. 17:00 |
LUKS šifrovaný soubor/disk na NAS - lze přijít o data? | 1 | 31.1. 19:07 |
Wine + AbraGen zprovoznění | 0 | 31.1. 18:29 |
OpenVPN a přenášený laptop | 9 | včera 21:54 |
Orange PI ONE | 10 | včera 17:33 |
přenesení domény z w2003 na samba 4 | 1 | včera 11:13 |
Gimp 10 media | 4 | včera 22:26 |
instalace Kiwi TCMS | 3 | včera 22:31 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
(ne)funkční wifi na různých OS | 3 | včera 19:51 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: