Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz: Domácí data bez drátuDNS přes HTTPS – budoucnost soukromí na webu. Kybernetické bezpečnostní trendy pro rok 2020. Bezpečnostních incidentů je moc, lidé nestíhají. Velký přehled mezd v českém IT v roce 2019. Domácí data bez drátu. Umělá inteligence přetváří zákaznickou zkušenost.
Jaderné noviny – přehled za listopad 2019Přehled listopadových vydání Jaderných novin: stav vydání jádra a seznam článků týkajících se jádra.
Vánoční nabídka na GoodOffer24 – až 40% sleva na Office 2019, nebo Windows 10 od 8 EUR!Vánoce jsou za dveřmi a když už jsou rozsvícené vánoční stromky, můžete se začít zajímat o dárky!
Týden na ScienceMag.cz: Magnony – éra, která přijde po spintronice?Umělá inteligence se učí fyzikální zákony. Do náhodných dat lze nepozorovaně vkládat nenáhodné sekvence. Magnetické bubliny pro ukládání dat. Elektrárny na oběžné dráze. Největší černá díra. Odběr vzorků z asteroidu Bennu.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot, se rozhodl, že svůj komiks vydá také knižně a ve vlastní režii. Komiks již knižně vyšel ve francouzštině ve vydavatelství Glénat. David Revoy jej vydá v angličtině a použije pouze svobodný software. O své zkušenosti se dělí ve dvou příspěvcích na svém blogu. Z plánovaných dvou týdnů práce se staly dva měsíce. Vydání před Vánocemi se nestihne. Kontrolní výtisk má příliš jasné barvy, obrázky v knihách od Glénatu vypadají mnohem lépe, …
V únoru 2014 bylo hlasováním rozhodnuto, že výchozím init systémem v Debianu je systemd. V listopadu stejného roku bylo hlasováním rozhodnuto, že o podpoře dalších init systémů v Debianu není celoprojektové hlasování nutné. Po pěti letech už ale hlasování o init systémech a systemd nutné je. Vybírá se z 8 možností. Výsledek hlasování bude zveřejněn po 27. prosinci.
Arsenij Zinčenko v zápisku sdílí technické poznámky o tom, co je to „klíčenka“ (keyring) v Linuxu a v desktopovém prostředí, jak to souvisí se Secret Service a D-Bus, včetně příkladů. Význam těchto služeb spočívá v uložení a následném poskytování autentizačních údajů.
Donald Ervin Knuth, přední informatik a emeritní profesor na Stanfordově univerzitě, rozšířil svou mnohasvazkovou odbornou monografii The Art of Computer Programming (TAOCP), v českém překladu Umění programování, o Volume 4, Fascicle 5. Donald Knuth svou novou knihu představil ve své přednášce Pi and The Art of Computer Programming.
Na stránkách české komunity Fedory vyšel zajímavý článek o tom, jak se generují flatpakové balíčky z již existujících balíčků RPM.
Ovlivnit Ubuntu 20.04 LTS lze vyplněním dotazníku. Více v příspěvku na blogu Ubuntu.
Příspěvek Prozkoumejte Česko na Wikidatech: druhý díl zajímavých Wikidata Queries na blogu Wikimedie Česká republika je volným pokračováním příspěvku Prozkoumejte Česko na Wikidatech: 10 nejlepších Queries datového žurnalisty z července 2017. Tentokrát jsou díky Wikidatům a SPARQL zobrazeny Železniční tratě v Česku, Díly pořadu Gebrian VS na mapě nebo Citace vědeckých článků – srovnání českých univerzit, na níž publikující autoři působí.
Konference DevConf.CZ 2020, již dvanáctý ročník jedné z největších akcí zaměřených na Linux a open source ve střední Evropě, proběhne v Brně na FIT VUT od 24. do 26. ledna 2020. Zveřejněn byl program konference a spuštěna byla povinná a bezplatná registrace.
Společnost PFU (divize Fujitsu) představila (prezentace v japonštině) novou generaci Happy Hacking Keyboard, řady klávesnic původně navržené Eiiči Wadou pro unixové systémy začátkem 90. let – bez nutnosti přidání dalších fyzických kláves. Nové modely (Hybrid, Hybrid Type-S a Classic) navazují na řadu Pro 2, stále je tedy vyrábí Topre a používají příslušné kapacitní spínače, všechny se ale nově připojují přes USB-C a „Hybrid“ navíc podporuje i Bluetooth.
V září Microsoft potvrdil, že portuje klienta Microsoft Teams na Linux. Dnes byla vydána první veřejná verze k testování. Ke stažení jsou balíčky .deb a .rpm. Microsoft Teams je firemní platforma, která umožňuje textovou komunikaci, video hovory, datové úložiště pro ukládání souborů (na těchto souborech lze také spolupracovat) a integraci dalších aplikací do tohoto prostředí. Služba je integrována v předplatném Office 365.
Google Chrome 79 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 79.0.3945.79 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. Opraveno bylo 51 bezpečnostních chyb. Za nalezení nejvážnější z nich bylo vyplaceno 20 tisíc dolarů.
Byl vydán Git ve verzích 2.24.1, 2.23.1, 2.22.2, 2.21.1, 2.20.2, 2.19.3, 2.18.2, 2.17.3, 2.16.6, 2.15.4 a 2.14.6. Opraveno je 9 bezpečnostních chyb: CVE-2019-1348, CVE-2019-1349, CVE-2019-1350, CVE-2019-1351, CVE-2019-1352, CVE-2019-1353, CVE-2019-1354, CVE-2019-1387 a CVE-2019-19604, viz například Ubuntu USN-4220-1.
Na Humble Bundle běží akce Humble Paradox Management Bundle. Počítačové hry v balíčcích za 1 dolar, 7,91 dolaru a 18 dolarů běží také na Linuxu. Jedná se o série Prison Architect, Cities in Motion, Cities: Skylines a Surviving Mars.
osxfuse, implementace FUSE (Filesystem in Userspace) na macOS, již není open source. Autor se prostě rozhodl zdrojové kódy pod licencí BSD dál nešířit. Diskuse na Hacker News.
GOG nabízí klasickou cRPG Wasteland 2 do pátku 13. prosince 2019 zdarma. Hra je k dispozici pro Linux (oficiálně Ubuntu LTS) a bez DRM. Stojí za ní inXile Entertainment, navazující na Interplay, od nějž pochází původní Wasteland (1988) či Fallout.
Po roce od vydání verze 6.0 byla vydána nová major verze 6.1 multiplatformního virtualizačního nástroje Oracle VM VirtualBox. Přehled novinek v Changelogu. Nově lze například importovat virtuální počítač z infrastruktury Oracle Cloud.
Na YouTube lze zhlédnout čtrnáctiminutový dokument televize CNBC s názvem The Rise Of Open-Source Software (Vzestup open source softwaru).
Daniel Vetter se v příspěvku Upstream Graphics: Too Little, Too Late (Grafika v upstreamu: příliš málo, příliš pozdě) na svém blogu věnuje podpoře a problémům grafiky v upstream Linuxu. Jedná se o souhrn jeho stejnojmenné přednášky na Linux Plumbers Conference (videozáznam, pdf).
Ve středu, 18. prosince od 17:00 do 20:00, se uskuteční šestý Avast C++ Meetup. Přednášet bude Timur Doumler (člen ISO C++ komise) na téma „Type punning in modern C++“ a Chandler Carruth (Google, LLVM, člen ISO C++ komise) na téma „Programming Language Design for Performance Critical Software“. Registrace zdarma na meetup.com. Video stream bude dostupný v YouTube playlistu meetupu.
Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation vydala obsáhlý článek vysvětlující plošné techniky online sledování používané k hromadění dat korporacemi, shrnuje další využití těchto dat a naznačuje, jak se tomu bránit: technicky a legislativně.
Byla vydána nová verze 19.12.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení, kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Vyšel Vim 8.2. Jedná se převážně o opravnou verzi tohoto textového editoru, ale mezi několika novými funkcemi je také možnost používat vyskakovací okna v uživatelském rozhraní, což využijí zvláště vývojáři doplňků pro dialogová okna či okna s nápovědou, napovídáním atp. Ukázkou je hra killersheep.
V kancelářích společnosti NGINX, tj. společnosti stojící za stejnojmenným webovým serverem a reverzní proxy, v Moskvě proběhla policejní razie. Na NGINX si nárokuje práva společnost Rambler. Igor Sysoev, zakladatel společnosti NGINX, ve společnosti Rambler pracoval v letech 2000 až 2011. V březnu letošního roku byla společnost NGINX prodána společnosti F5 Networks za 670 milionů dolarů.
J2EE, nověji Java EE a nejnověji Jakarta EE, tj. Java pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů (Java Platform, Enterprise Edition), slaví 20 let. První verze J2EE 1.2 byla vydána 12. prosince 1999.
Byla vydána nová verze 1.41 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.41 bylo vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Vyšel toolkit Qt verze 5.14. Změny se týkají především Qt Quick, jeho odstínění od konkrétních nízkoúrovňových grafických API a zlepšení výkonu zvláště ve 3D. Začíná tím proces postupných příprav na Qt 6. Příští vydání (5.15) bude s dlouhodobou podporou. Aktuálně také vyšlo vývojové prostředí Qt Creator 4.11 – vedle oprav chyb a řady zjednodušení konfigurace přidává mj. experimentální podporu WebAssembly.
Byla vydána verze 2.4 svobodného nelineárního video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze přechod na Python 3.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Powerbanka k notebooku, kapacita | 22 | 10.12. 08:23 |
Pi TV Hat nenajde DVB-T2 | 4 | 11.12. 23:55 |
Tiskárna oki mc342dnw a router asus | 2 | 11.12. 18:07 |
esp8266 | 5 | 12.12. 17:23 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Ukazatele a pole v C | 51 | včera 20:06 |
Packed 10bit raw | 53 | 11.12. 19:45 |
Jednoduchy skript na odstranenie diakritiky z vlozeneho textu v PHP | 12 | včera 12:17 |
Jak ziskat nazev souboru na Google Drive z URL ve spreadsheetu? | 5 | včera 19:36 |
C# - pole vs pointer | 1 | včera 20:41 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Link-local IPv6 adresy (fe80::) občas nefungují | 2 | 9.12. 21:22 |
Dotaz: Linux nejlepší systém na světě. | 2 | 7.12. 21:01 |
Cherrytree | 5 | 8.12. 17:41 |
Linux - ladění power managamentu | 2 | 10.12. 17:49 |
SLAB žere 5GB paměti | 13 | včera 18:48 |
Dell Vostro 5490 - nenabootuje ani live usb | 28 | 10.12. 16:40 |
PuTTY a výpis súborov/adresárov s diakritikou | 9 | 10.12. 23:18 |
zalohovani s rsyncem | 29 | 12.12. 21:17 |
Script FIND | 6 | 11.12. 21:05 |
Co chce presne Kaffeine? | 8 | včera 07:38 |
Upgrade z Wheezy na Buster | 7 | včera 23:26 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: