3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Namiesto ovládačov sa používajú pre zaistenie komunikácie operačného systému s perifériami kernelové moduly
Opravdu Vám všem ten článek příjde tak špatnej? Víra v boha opensource?!
Když si vzpomenu, jak jsem se já poprvé dostal k linuxu, tak si můžu v článku odškrtávat jeden bod (odstavec) za druhým. A další bych mohl i dneska připsat (neúnosně pomalé GUI, ergonomie GUI toolkitů, ...) Jistě, dnes už mě opravdu netrápí, že nemůžu najít C:/, ale tenkrát to pro mě problém byl, stejně tak jako je to problém pro lidi co se poprvé setkávají s linuxem dnes.
Autor ale (skoro) nikde na linux přímo neútočí, neříká, že je to všechno špatně, a tam kde ano (mizerné fonty, nesmyslné závislosti, nedostatek kvalitních aplikací, ...) s ním nemůžu než souhlasit. Říká pouze to, že spousta věcí na linuxu funguje jinak, a oni, světe div se, jinak opravdu fungují...
....."V súborovom systéme je množstvo pre laika neprehľadných adresárov plných podobných opakujúcich sa názvoch v ktorých sú tisíce súborov. Ako to má človek bez inštruktáže zvládnuť?"....>>>>> toto je podla mna najvacsia hlupost aka je tam napisana.... vo win je situacia horsia a mna to vo win nikto neucil a nepotreboval som instruktaz aby som na to dosiel a takisto pod linuxom.....staci mat trosku skumavu povahu... :)
nezda sa vam ten clanok trochu stylom : "toto nie je bezne tak to sa mi nepaci a neprijmem to" ? ved tam len hlada odlisnosti a poukazuje na to ze takto na to niesom zvyknuty tak to nie je pre mna dobre :( .........
Zdá, ale kvůli tomu ten článek není špatnej. Protože přesně takhle to totiž většinou taky funguje. Jediné, co je tomu možné vytýkat je, jak zmíňeno výše, že je to tak trochu znovuobjevování Ameriky...
Jen mala ukazka muze byt Skype. Resi nekdo na forech zvuk ve windows? Jsem si nevsiml. Proste zaklad.Když někdo v roce 2004 (?) vydá program pro Linux pouze s podporou OSS, tak je to problém autorů toho programu, ne Linuxu. Notabene když na jiným unix-like systémech ten program neběží.
No a čo? Nikdo ti přece nebrání napsat článek "Prečo je prvé stretnutie s Windows nočnou morou?".
Na fakta uvedená v článku to ale stěží bude mít nějakej vliv...
Přechod z Linuxu na MS Windows je stejně obtížný jako opačným směrem, ne-li obtížnejší. Přechod z čehokoli na něco, co funguje úplně jinak, je obtížný.
S tím samozřejmě souhlasím a přiznávám, že vzhledem k vláknu k jakému ten můj příspěvek patří nedává až tak úplně smysl... Chtěl jsem ukázat, že složitost přechodu druhým směrem je vzhledem k tématu článku irelevantní.
S linuxem jsme začal před rokem.. od absolutní nuly...už to tu padlo, ale musím se přidat - ten začátek nebyl od "absolutní nuly", ale od špatných návyků z Window$ - prosím nazývejme věci pravými jmény
pro win vzdy sezenes na netu ovladac kazdyNesmysl. Nejen já mám otřesnou zkušenost například s ovladači pro softwarové modemy. Ovladače často nejsou korektně označeny, nezbývá než experimentovat. Totéž s televizní kartou, skenerem, IDE řadičem, ... Tvoje argumenty vyznívají dost naprázdno.
Autor předpokládá, že tak jak je to na windows je na to uživatel zvyklej, ne že je to tak nejlepší (teda pokuď jsme četli ten stejnej článek). A ad FUD - někdo, kdo napíše, že pro windows je polovina ovladačů zaheslována mi skutečně nepřijde jako osoba kompetentní hodnotit co je a co není FUD...
S tím celkovým vyzněním je to právě ten problém, každej si ho interpretuje jinak (tak jak chce, nebo zrovna potřebuje, včetně mě). Je to přesně to, o co se tady celou dobu snažim - podotknout, že skutečně není nutné u každé věty mezi řádky hledat nějaký útok na linux, jenom proto, že s článkem nesouhlasim...
Kompatibilita formátov dokumentovtak tohle mě dostalo - ROFL
I keď je drvivá väčšina problémov s formátmi riešiteľná, nie vždy je výstup na Linuxe interpretovaný v rovnakom rozložení a vypracovaní ako na Windowse.
Kým pri Windowse väčšina používateľov používa i napriek rizikám svoje systémy s administrátorským účtom, v Linuxe čoskoro zistia že pod rootom sa robia iba systémové zásahy a pre bežnú prácu sa vytvárajú identity s bežnými právami používateľov. Akonáhle však treba presiahnuť niektorú z bariér práv alebo čosi vyriešiť, nastáva problém.no ale kdo chce kam pomozme mu tam
Tak tohle je typická ukázka demagogie... Co to má #$%@! společnýho? Co mění to, že i mezi některými verzemi programů na windows, je jistá míra nekompatibility na tom, že při pokusu otevřít některé soubory z windows, se člověk dočká nepěkných výsledků?!
A už vůbec nechápu, co je na tom k smíchu. Jenom dement se může válet smíchy po zemi, když se mu místo dokumentu, který potřebuje zpracovat otevře nějakej rozformátovanej bordel, kde půlka věcí chybí...
Ted me napadlo, proc vznikaji takove debilni clanky.Ale notak, nemusíme se zas tolik rozčilovat, dá se to brát i tak, že to množství článků různé kvality ukazuje, že Linux se dostává i do povědomí normálních lidí -- kolik toho vychází na podobných serverech o *BSD a OSX dohromady?
A příště těmto lidem prosím někdo hned na začátku řekněte, že tu máme zprávičky a blogy.Já jsem asi vzduch, co?
Tiskni
Sdílej: