Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
IIPA, lobbistická skupina zastřešující například organizace RIAA, MPAA nebo BSA, doporučuje zařazení zemí jako Brazílie, Indonésie nebo Indie na listinu Special 301 kvůli tomu, že používají nebo doporučují používat open source software. Ten prý „oslabuje softwarový trh“ a „nebuduje respekt k právům intelektuálního vlastnictví“.
Special 301 je zpráva o adekvátnosti ochrany práv intelektuálního vlastnictví, v podstatě se ale jedná o seznam zemí, které jsou vládou USA považovány za nepřátele kapitalismu. Tématu se věnují například computerworlduk.com, mybroadband.co.za nebo guardian.co.uk.
Tiskni
Sdílej:
socializmus… + priama demokracia
To by byl možná demokratický režim, ale rozhodně ne efektivní.
Demokratické rozhodování, byť je sebedokonalejší, má dvě vady:
Jak bys v tom režimu řešil základní ekonomickou otázku? Co (a kolik), jak a pro koho vyrábět? Podle čeho bys třeba rozhodnul, zda vyrábět A nebo B (případě oboje v nějakém poměru)?
viz. Island, Grecko a bude to horsie;Recko OK, ale ten Island je uplne mimo. Tam je pricina problemu uplne jina. Pokud tam politici udelali nejakou chybu, tak to byla prilis slaba regulace bankovnictvi, takze bankovni sektor tam byl prilis velky (vzhledem k liberalizaci bankovniho trhu tam ukladali penize lide z cele evropy) vzhledem ke zbytku ekonomiky (preci jen je to mala zeme) a navic koncentrovany jen do nekolika vyznamnych bank. Takze kdyz ty padly, tak s nima padl i islandsky system pojisteni vkladu, a tedy s sebou vzaly celou ekonomiku. Vlada pak mela dve moznosti - bud zavazky bank neprevzit (a tim pripravit obyvatele o prevaznou vetsinu penez a zpusobit tak ekonomicky sok) nebo prevzit a zadluzit se.
Třídní boj jako takový nemá s násilím nic společného.Jasně že ne, majitelé továren se do uranových dolů zavřeli sami a dobrovolně.
To je jako bys rekl, ze kazdy, kdo jezdi autem musi pocitat s tim, ze se zabije. Cili veskera umrti ridice za volantem jsou umyslna, cili sebevrazdy.Chápu, že srovnání nikdy nemohou být úplně přesná, ale tohle je totální ptákovina. Cílem války je získat moc a peníze prostřednictvím zabíjení a demonstrace síly. Zatímco cílem dopravy je přesun z místa A do místa B, prostřednictvím vozidla. Úmrtí je zcela nežádaná eventualita, které se snaží každý vyhnout a auta jsou za tím účelem i vylepšována. Kdežto zbraně jsou vylepšovány přesně opačným směrem, tam je zabíjení záměrné.
U Tvého příkladu nevím, jak moc do toho promluvila touha TV ukázat zrovna takové krvežíznivé vojáky, tedy kolik jich takových vlastně bylo, jak moc je takové zpravodajství manipulativní. A tedy za jak dlouho se někdo přestane přetvařovat, když ho budeš pozorovat.
Z jedný strany: zní to blbě. Z druhý: nějakej takovej dril je snad všude.
To je ta pointa. A ja se ptal, "kdyz k nam vleteli Rusove, byl to taky kapitalismus?" Byl bys tedy tak laskav a neohybal debatu smerem, ktery ti vyhovuje? Ja se nebudu tocit dokolecka.Také neřvu, že kapitalismus jsou bezdomovci a masové vraždění lidí, přitom tyto jeho projevy vidíme každý den."jé, my jsme se spletli, to je nám fakt líto, že jsme tam pozabíjeli spoustu civilistů…"
Vsimni si, ze kdyz americani sem tam neumyslne zabiji par civilistu, je kolem toho povyk.Myslíš jako v Drážďanech? Nebo Hirošimě? Nebo Srbsku? Nebo Iráku?..
Kdyby kdyby ... kdyby nebyla Versaillská smlouva a reparace tak tvrdý, tak neměli Němci tolik chuti po oplácení. Kdyby západní spojenci nechtěli s Němcema kšeftovat a bratříčkovat se, tak by asi nebyl ani Habeš ani obsazení Alsaska-Lotrinska Německejma vojákama.
Nacistické Německo mělo docela dost obdivovatelů po celém tom vyspělém světě, i Henry Ford se k němu hlásil.
To myslíš vážně žes to nepochopil? Celá pointa je v tom, že veškeré tyto operace mají většinou za záminku obranný charakter a nakonec se prakticky vždy ukázalo že na počátku byl něčí výmysl.Ktere operace? Bomby na tovarnu? Izraelci takove preventivni udery provadeji uz pomerne dlouho. A pomerne uspesne.
Pokud jde o ty Drážďany. Chápu že to byl revanš za Londýn, ovšem bombičky nerozlišují kdo je a není strategický cíl. Když je někam hodíš, tak obvykle seberou i nejbližší okolí.Tohle moc zjednodusujes. Revans za Londyn, Coventry a dalsi to byl pro brity. Americani utocili na strategicke cile. Zajimalo by me, jak bys tedy resil likvidaci tovany nepritele ty. Masivni letakovou kampani? Americka pomoc prisla Evrope vice nez vhod.
Je zkrátka načase, aby si přiznali všichni ti mírotvůrci, že role světového policajta je přežitek a pořádek si v tom svým bordelu musí každý dělat sám a po svém. Bez ohledu na to jestli to je či není kruté.Tohle je otazka. Rekl bych, ze tak nejak idealni to bylo za studene valky. Ani rusove ani americane si nedovolili prilis. Drzeli se vzajemne v sachu. Problem je, ze svetoveho policajta nezrusis hlasovanim v referendu. Proto je lepsi, kdyz jim je nekdo, nam kulturne a povahove bliz.
Když opět skáknu do období před WWII, tak kdyby Hitler nezaútočil, tak by ho dříve nebo později sežrala jeho vlastní HáJot. Prakticky ihned, jak by se jim v makovičkách rozležela ta jejich eugenika. Vála byla prakticky pouze prostředkem, jak odvést pozornost a agresivitu jiným směrem.Kdyby nezautocil Hitler, zautocil by Stalin. Ten se na valku velice dukladne pripravoval. Ke konci tricatych let mel silnejsi armadu, nez vetsina mocnosti ucastnici se WWII dohromady. Pak ho Nemci trochu stahli, ale porad meli rusove pocetni prevahu.
Kdyby nezautocil Hitler, zautocil by Stalin. Ten se na valku velice dukladne pripravoval. Ke konci tricatych let mel silnejsi armadu, nez vetsina mocnosti ucastnici se WWII dohromady. Pak ho Nemci trochu stahli, ale porad meli rusove pocetni prevahu.Existují nepřímé indicie, že Hitler na Rusko zaútočil právě proto, aby předešel Stalina. Ten taky čekal beztak jen na to, až bude většina wehrmachtu za kanálem.
Co to? Kolik toho víte o historii?
Že zabrali sklady zbraní a Rusáci neměli s čim bojovat? Díky dělení RA na okruhy pořád bylo/zbylo lidí, výzbroje a výstroje dost. Chybu s rozmělněním tanků mezi všechny jednotky udělali i Francouzi. Kdyby Němci věděli, kolik toho Rusové mají (cca 20k +- tanků v roce 1941), tak by do toho prý nešli - říkali jejich, Němečtí, generálové "po bitvě".
Rusáci měli ve velení chaos, učili se, jak bojovat. A naučili. Líbí se mi jeden citát z té doby. "Rusáci k Němcům: Vy jste nás naučili bojovat. My vás to odnaučíme."
Co to? Kolik toho víte o historii?Podle všeho víc než ty.
Díky dělení RA na okruhy pořád bylo/zbylo lidí, výzbroje a výstroje dost.Začátkem invaze - prvních několik měsíců - posílalo ruské velení vojáky do útoku neozbrojené. Výzbroje možná bylo a zbylo dost, ale na Sibiři je ti k ničemu, když bojuješ na Ukrajině.
Rusáci měli ve velení chaos, učili se, jak bojovat. A naučili.No jasně, vezme se spousta lidí, strčí se jim do ruky zbraně, udělá se urrrráááá, obrana ty lidi pobije. A tak se to dělá tak dlouho, dokud nedojde obrana. Protože Rusů mnógo, tak jim to fungovalo, ale rozhodně se to nedá nazvat, že se naučili bojovat. Proto měl SSSR tak velké ztráty na životech. Vlastní velení bylo ve vyvraždování svých vojáků efektivnější než nepřítel.
Především se jednalo o nekoncepční a nekoordinované postupy.
Rusáci dělali stejnou chybu jako později Němci, rozkaz zněl neustupovat a kdo se vzdal, byl horší, než nepřítel.
Ano, trvalo Rusákům nějakou dobu, aby se naučili bít Němce. Bagration vám nepřijde jako masakr ze strany Rusáků k Němcům?
Ty ztráty na životech byly způsobeny i celkovou politikou - národnostní a tak - jakou SSSR vedl. Zem sjednocená a držená násilím. Nepřítelem nebyli jen Němci.
Americani utocili na strategicke cile.Tak to ani omylem. Drážďany na konci války nebyly žádný strategický cíl. Jediné, co tam stálo za řeč, bylo nádraží. A i to bylo zbytečné bombardovat, protože Němci už neměli co po té železnici vozit. Maximálně sebe na útěku před rusákama. To samé platí pro Plzeňskou Škodovku na konci války - tam se dávno nevyrábělo a vybombardovali ji hlavně proto, aby nám mohli po válce poskytnout pomoc.
Chápu že to byl revanš za LondýnNe tak úplně - tenhle útok si vyžádal Stalin (což nic nemění na faktu, že spojenci bezdůvodně vyvražili půl milionu civilistů a od soudu za válečné zločiny je uchránilo jenom to, že vyhráli.)
Prosel jsem si ten clanek o Racaku jenom zbezne, ale nabyl jsem dojmu, ze Srbove zabili 45 Albancu. Co s tim maji americani spolecneho?Já bych to tady radši nevytahoval. Ono se také může stát, že přiběhne místní bojovník za svobodu a flame započne.
Proti tomuhle je tech par mrtvych (byt to nijak neomlouvam) porad jeste celkem sranda.Pár mrtvých? To snad není možné. Nebuď směšný. Jen pár prvních odkazů z Google: 1 2 3 4 5. Vždyť to člověk slyší skoro den co den už od roku 1990.
Takze kdyz u nas rusove v 68. postrileli nekolik spoluobcanu, byl to kapitalismus? Byl Gulag kapitalismus?Fakt se nechci Oťuli nijak zastávat, ale ono není vůbec těžké hledat: Francouzi, Briti, … A věř tomu, že každá jedna kolonie nevznikla nějak poklidně jako u nás nějakým Vítězným únorem a neskončila stejně poklidně nějakou Sametovou revolucí(v tom neválčení jsme IMHO my mistři). Třeba taková Indočína si to pěkně užila a vlastně užívá dodnes.
A nic lidského jim není cizí. Ano.
Samozrejme. Co je na tom prekvapiveho? Masiny lidi pohrdaji, ackoliv to byli jedni z mala, kteri se komunismu postavili.V nasi zemi byly v podstate dva druhy lidi. Jeden druh byl Disent, emigranti a ruzni odbojari proti komunismu. Druhy druh byli komunisti a jejich poskoci.jasně takže každej, kdo nebyl v disentu (tj. skoro všichni) nemá komunistům co vyčítat, protože byl vlastně jejich poskok. to je fakt vrchol.
mimochodem, by mě zajímalo, čím si Füle vysloužil tvůj respekt. podle mě vstupem do strany morálně selhal a ani nemá dost integrity na to, aby to přiznal.Zato ti, co nedelali vubec nic jsou cisti jako kristal. Fule je respektovany diplomat, narozdil od nasi jednicky. Clenstvi v KSC je sice skvrna v minulosti, ale grazlove v ODS nebo CSSD, kteri v KSC byt ani nemuseli, me serou podstatne vic.
> Dřív byla Amerika ďábel a SSSR bůh, dnes je to naopak. A zase lžeš...díval ses včera na události komentáře?
Jmenuj dvě. ;)Svoboda člověka a to, co jsem psal výše, že každý by měl dostat vše, co potřebuje? (možná mne budeš chytat za svobodu, ale jim skutečně o svobodu šlo. To, že jsme svobodní nebyli, je sice realita, ale ne původní myšlenka)
Když někdo v tom rvém bájném komunismu potřebuje ferrari, dostane ho?Nebájím o něm, ani ho nepovažuji za něco ideálního, pouze tvrdím, že to není jen a pouze zlo. A na tvou otázku jsem s notnou dávkou ironie, kterou v té myšlence vidím, odpověděl hned v prvním komentáři:
V materiálním světě by se to realizovalo velmi těžce, asi by někdo "musel potřebovat míň a jiný víc"
Dřív byla Amerika ďábel a SSSR bůh, dnes je to naopak.To v žádném případě není pravda. Před třiceti lety bylo všechno černé a bílé pro všechny stejně. Dneska má každý svůj názor* (i veřejně) a průměrem je šedá - IMO příznak zdravější společnosti než byla ta před třiceti lety. * Já si třeba myslím, že Amerika jsou matláci, co desítky let žijí na dluh ještě víc než my, nemají možnost to splatit a jednou možná zkrachují a vezmou nás s sebou do prdele. To je od "Amerika je bůh" poměrně vzdálené...
průměrem je šedá - IMO příznak zdravější společnosti než byla ta před třiceti lety.Je pravda, že nyní už to vykrystalizovalo do vcelku normálního přístupu. Firmy už také opět vesele obchodují s východem. Ale před 20 lety byl ten obrat strašně moc cítit. A i dnes je mnoho lidí zatíženo již zcela směšnými předsudky, že pokud je něco ruské, tak se tomu musí vyhnout 100metrovým obloukem.
Firmy už také opět vesele obchodují s východem. ... A i dnes je mnoho lidí zatíženo již zcela směšnými předsudky, že pokud je něco ruské, tak se tomu musí vyhnout 100metrovým obloukem.Musí? Ne. Je to dobrý nápad, pokud si nemůžeš dovolit rizikové investice? Jednoznačně.
V nějakém průzkumu si např. většina Rusů myslela, že zásah v r. 1968 byl správný...Většinu Rusů opravdu neznám, ale pár jich znám. Jeden z nich, v mém věku, prošel několika válkami, například celé 2 roky bojoval v Čečně, a tohle jsou jeho slova:
Здравствуй, Отакар! Партизанская команда "Ольга"... Очень интересно! Я знаю, что Прага и вся Чехия были освобождены позднее многих городов Восточной Европы, и до прихода советских танков 9 мая чешские граждане подняли настоящее восстание против гитлеровцев. В России 9 мая ежегодно отмечают как праздник Великой Победы, и многие оставшиеся в живых ветераны той страшной войны очень гордятся своими орденами и медалями. Медаль "За освобождение Праги" особо почитается нашими ветеранами. Это одна из страниц нашей общей истории! Но мы не забываем и тяжелые для чешского народа события 1968 года, которые, к сожалению, стали "камнем преткновения" в наших межгосударственных отношениях. В России всегда были и есть люди, которые даже в те времена всячески препятствовали и противостояли вводу советских оккупационных войск в Чехословакию. Но тоталитарное прошлое ушло навсегда! И сейчас большинство русских хотят мира и добрососедства между нашими народами. Даже по количеству отдыхающих в Чехии россиян это видно совершенно отчётливо.
Ale my nezapomínáme ani na události roku 1968, které byly pro český národ těžké, a které se bohužel staly kamenem úrazu našich mezinárodních vztahů. V Rusku vždy byli a stále jsou lidé, kteří byli proti a snažili se zabránit vstupu sovětských okupačních vojsk do Československa.
Očekávám, že jako v mnohých případech dav, tedy většina, tyto jednotlivce převálcuje.
Přitom je ten vývoj důležitých OSS projektů řízen a placen firmami. Různí studenti sice denně napíšou tak deset webových prohlížečů a šest balíčkovacích systémů, ale to jsou produkty zcela nezajímavé.Přinejmenším 25% jádra píšou lidi, kteří to nemají jako náplň práce. (Předpokládám, že jádro je v tcých očích zajímavý produkt.)
Samozřejmě ne každý, samozřejmě ne většina, samozřejmě ne deset procent... Promile maximálně.Blábol. Viz výše.
Takže 75 % jádra píšou lidi, pro které to je náplní práce.Nepíšou a ani kdyby, tak to nijak nepodporuje tvrzení, že "vývoj důležitých OSS projektů řízen a placen firmami" Zapomínáš na fakt, že většina lidí se do těch firem dostane tak, že se firmě líbí/hodí, co ten člověk dělá. Takže vývoj placen firmami - z části asi ano. Řízen ani omylem, žádná firma neříká, že něco bude tak a tak. Respektive říkat může, ale platné jí to nic není.
Jak se kdo do nějaké firmy dostal mě nezajímá.Chyba, protože když řešíme otázku, jestli ta firma řídí vývoj, tak je to vcelku podstatné.
Nebo snad můžu přijít a do oficiálního jádra přidat jakýkoli kód?Pokud bude užitečný někomu jinému než tobě a bude čistě napsaný, klidně. (Takže ok, jakýkoli ne, ale tos nemohl ani když jádro bylo ve verzi 0.11 a financování ze strany firem bylo 0.00 nic.)
Ale neřídí to ti zaměstnanci, které to baví, tak, jak oni chtějí, ale tak, jak chce majitel firmy (nebo jím pověřený manažer).No to právě není pravda. Vem si takový Red Hat - to je velmi významný hráč, co se vývoje jádra týče, ale přesto vývoj jádra neřídí - kdyby ano, je v hlavní řadě SystemTap, utrace a já nevím co ještě. Jenže není, ostatní prostě řekli, že současný návrh je nevyhovující. Ano, zaměstnavatel má možnost ovlivňovat - tím, koho najme a komu potom říká, jak by co chtěl. Ale tím v žádném případě neřídí vývoj jádra jako takového, protože i když se zaměstnavatel rozkrájí, všechno nakonec musí projít přes správce subsystému a/nebo Linuse. A správci rozhodně neřeknou, že tohle je u nich OK, protože to po nich chce zaměstnavatel - protože ví, že tím by jako správci skončili. Zaměstnavatel by byl hlupák, kdyby něco takového zkusil - buď by přišel o zaměstnance, nebo by zaměstnanec přestal být správcem. A navíc když něco projde přes správce, pořád je tu Linus. A ještě jedna věc k tomu, jak se kdo do firmy dostává - v mnoha případech je to tak, že někdo chce v jádře vidět nějakou funkci, tak na ní začne pracovat. Takový lidé (také) řídí směr vývoje jádra, financující firmy tento směr mohou podpořit nebo nepodpořit (Příkladem, kdy se firma rozhodla vývoj podpořit, je třeba KVM nebo btrfs.) Tím neříkám, že neexistují případy, kdy se firma rozhodne dostat do jádra nějakou funkci a za tím účelem najme lidi (např. DRBD), ale takové případy nepřevažují dost na to, aby se dalo říct, že vývoj jádra je řízen firmami.
Přinejmenším 25% jádra píšou lidi, kteří to nemají jako náplň práce.Zbylých 75% lidí kteří píšou jádro to mají jako náplň práce, ale také zároveň něco jako smysl života. Psát jádro čistě jako biznis nejde. To by dělal snad jenom úplný magor.
OSS je svým způsobem komunismus dotažený k dokonalosti.Komunismus je politická ideologie. Open-source software (OSS) je označení pro software, který osobní svobody uživatelů omezuje méně než proprietární software. Mě osobně více komunistický připadá právě ten proprietární software, který je navíc pro jistotu zatížen spoustou nesmyslných patentů.
A warez to je jaky politicky rezim ?
Komunismus ? - kdo nekrade, okrada vlastni rodinu ....
Kapitalismus ? - krade kazdy a nekteri s pozehnanim vlad, jedine radovy obcan muze byt potrestan....
Anarchie ? - kazdy si kopiruje co chce, komu chce, jak chce, v jakemkoli objemu....
PS
Pokud nekomu nevyhovuje rezim (jakykoli) muze pro to udelat jedine ... nemit deti.
To vsechno je pravda.
Ovsem verejnost zije v tom ze vse bezi na win xp.
Tak, spočítejme si to:
- velká část Internetu běží na proprietárním softwaru
- Německo, Francie a další státy také používají proprietární software, burzy běží na proprietárním softwaru
- firmy jako Sun nebo Novell apod. publikovaly pod proprietárními licencemi
- studijní účely
- filmové spoločnosti používají Windows (na serverech) na generování efektů
- atd. atd.
... toto je stejná pravda jako to, co jsi napsal ty.
It iz simple, two words: keep it real!
ten citat abych si radsi zapsal ...
To už vypadá na skutečný boj podle Gándhího