Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Podle Microsoftu porušují svobodné programy nejméně 235 patentů Microsoftu. Microsoft prý připravuje strategii, jak začít od uživatelů FLOSS vybírat poplatky. Čtěte CNN.com.
Tiskni
Sdílej:
No, to bude ještě zajímavý. Každopádně doufám, že si někdo vlivný v Emerice brzy uvědomí, že softwarové patenty jsou zlo, které nic nepřináší a akorát brzdí vývoj.
Na druhou stranu si umím představit, že Microsoft by dokázal spoustě lidem zalepit ústa pořádným balíkem peněz.
Já nechápu, jak se může dát patentovat něco, co a) vymyslel někdo jiný a za b) se už dávno používá?? To není nějak právně ošetřeno?Je, ale aby to fungovalo prakticky, musela by existovat nějaká silná a bohatá organizace, která by dělala rozbor každého podaného sw patentu a její právníci by potom sporné patenty napadli. To je prakticky nerealizovatelné, takže jediné smyluplné řešení je sw patenty zrušit.
Prostě mají v kalendáři napsáno "dnešní úkoly: vypustit další FUD".Je to velice účinná technika. Spousta (mega)korporací raději přejde z otevřených řešení na něco jiného jen proto, aby měli šéfové klidné spaní.
Jestli on si MS nenechal patentovat něco, co už tu bylo a z čeho všichni vycházejí.To klidně můžeš.
E-mailové programy? Jak proboha? Dyk tu byli dřív než byli vůbec Windows. Jestli on si MS nenechal patentovat něco, co už tu bylo a z čeho všichni vycházejí.Hm, a co samotná „Windows“? Před časem jsem viděl video s prezentací počítače od Xeroxu, rok před prvními MS Windows, a název windows pro programová okýnka tam používali. Náhodička…
Být od Xeroxu, možná bych zkusil MS žalovat
...Office jsou opravdu kvalitní produktAž na tu debilní sponku a Word, který si myslí, že je chytřejší, než uživatel a tak přemýšlí za něj. Když jsem se mu půl hodiny snažil vnutit moje formátování a on ho půl hodiny tvrdošíjně předělával na to svoje, tak jsem myslel, že budu vraždit.
"Chci, chci moc, chci jeste vic, co mi krades moje prachy!!"Tohle ovšem není výsada kapitalismu. Chová se tak většina lidi - bez ohledu na společenské zřízení.
Microsoft není monopol. Nebo snad chceš tvrdit, že nejsou alternativy a nemá konkurenci?hm, jasně, ČEZ před rozdělením také nebyl monopol, vždyť přece existovaly alternativy, každý si mohl doma třít ebonitovou tyč liščím honem ...
Pokud se nepletu, tak Novell smi Linux distribuovat a soucasne musi dodrzovat GPL. Neni pak vysledny kod tak nejak ocisten ? GPL to preci garantuje, ne?Tohle bude IMO zajišťovat až GPLv3. U GPLv2 se žádné "očištění" nekoná. Patentová doložka Novellu se týká uživatelů SUSE, ne uživatelů příslušných GPL komponenet (kteří SUSE nepoužívají). GPLv3 pak specifikuje, že pokud se na daný produkt bude vztahovat nějaká patentová dohoda, bude platit automaticky i pro ostatní uživatele daného GPL produktu.
(ještě že jsem to nemusel říct já)By sis nevybarvil okénko v modrém životě, no. Jako já. Namísto toho vykonám 200% obvyklého množství pomoci stařenkám.
A MS si pak patentuje patentování patentování.Nepatentuje, protože předtím patentovými spory přivedeme MS na mizinu