Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Společnost Skype dnes uvolnila k testování Skype verzi 2.0 Beta pro Linux s dlouho a netrpělivě očekávanou podporou pro (oboustranné) video rozhovory. Více na blogu vývojářů Skype pro Linux.
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
Necestne? Proprietarni? Tyhle kecy me uz unavujou.Tak to jsi na špatném serveru.
ICQ je spatne, Skype je spatne, ale v podstate, proc se radsi nestarame, aby Jabber byl lepsi?Ale vždyť se staráme.
Protoze v soucasne chvili proste neni.Ale je. Jabber je lepší než ICQ. SIP a spol. je lepší než Skype.
Pokud chcete nekoho presvedcit, ze je neco spatne, nejdriv mu nabidnete alternativu. A tu zatim nemame.Ale vždyť to není vůbec pravda.
Ne, nestarate.To záleží na definici "my". Ne, já se opravdu nestarám.
V cem je Jabber lepsi (pro uzivatele) nez ICQ?Úplně ve všem. Kromě her a dalších pičičáren, které do IM IMHO nepatří. Viz, viz a viz .
Porovnavat SIP a Skype?
To je trosku o necem jinem. Ale samozrejme, ze je to pravda.Jo. SIP je nesrovnatelně lepší. V čem Skype vyniká je akorát v parasitismu a agresivnímu a nekontrolovanému prostupování firewally a NATem.
Alternativa IM+voice+video proste neni a ne ze je.Jasně že je. Co je Jabber (včetně GoogleTalk), SIP, Ekiga, Gizmo, Wengo atd. Dejme tomu, že alternativy nejsou tak propojené a třebas mají, zatím, chabou podporu videa, ale to je přece vůbec nevyřazuje z úvahy. Skype je proprietární a používá proprietární protokol. U mě ho deklasuje už to, i kdyby byl technicky deset let před konkurencí, což není.
Na zabomysi valky s fanatiky nemam dnes naladuTak třeba jindy.
Skype je minimalne 5 let pred Jabberem, zhruba tak dlouho bude trvat, nez ho pomaly opensource vyvoj dozene a to jen za podminky, ze se k tomu prifari nejaky dalsi komercni hrac, Google trebas.Jak v čem. Jsou věci, v kterých bych ani nechtěl, aby ho dohnal. V jiných věcech zas Skype nikdy nedožene Jabber (a spol.). Ta spekulace o Googlu by mohla vyjít. Líbilo by se mi to. Open Source vývoj může někdy pomalý, jindy zase děsně rychlý.
Opravdu je treba porovnavat srovnatelne a vuci MS Live Messengeru nebo Skype vypada Psi jako nastroj pro chude ve stredni Africe.Ale hodnotit nástroje podle pozlátka je kravina.
....... SIP a spol. je lepší než Skype....Nechapu, jak muze nekdo srovnavat protokol urceny k (pouze) navazovani spojeni mezi dvema pocitaci s funkcnim kompletnim resenim audio/video/text komunikace mezi uzivateli. Nicmene, pokud to nekdo porovnavat bude, tak skype je na tom funkcne znatelne lepe oproti programum pouzivajcim SIP ke zprostredkovani spojeni. Tahle vyhoda skypu se samozrejme projevuje jinde. Ale zatim mam zkusenosti takove, ze to lidem moc nevadi.
Souhlasím s tím že z uživatelského pohledu není jabber lepší než ICQ. Kdo to jen používá na chat a otevřený protokol a haldy dokumentace jsou mu zcela šumafuk, ten to neocení jako výhodu.
To ale automaticky neznamená, že ICQ je lepší než jabber. Oba jsou IMHO srovnatelné co do možností, občas je nějaký výsřelek na tu nebo onu stranu... Ale ani u jednoho žádná "killer" vlastnost navíc.
která nečestně šíří tento proprietární spyware...... na tom zlom internete
Dopiš kvalitní a stabilní podporu libjingle ... do všech hlavních open-source IM ..., to včetně audio a video přenosu,Jestli by nebylo jednodussi implementovat podporu simple do vsech hlavnich open-source SIP klientu.
frdrx: "SIP, Ekiga a podobné věcičky jsou pro veřejnost dobré."
Pinkas: "nejsou dost dobre, proto je nikdo nepouziva"
Doli: "SIP že nikdo nepoužívá?"
Pinkas: "Co ma SIP spolecneho s IM by me docela zajimalo."
Třeba bude takhle lépe vidět, jak uhýbáš od otázky.
Priste kdyztak zkus pan Pinkas, kdyz uz musis pouzit prijmeni ... Dik.Hlavně, že máte velké ego. Fakt je ten, že Skype je vnímán především jako systém pro hlasovou komunikaci. To je to, díky čemu je používán a je tak rozšířený, v oblasti IM nemá proti ICQ v ČR šanci. Stejně jako ICQ se příliš neujalo u hlasové komunikace.
Nejde vubec o ego prosim vas, jen proste nevidim duvod pro pouziti toho prijmeni timto zpusobem, urazi me to.Aha, tak to pardon, špatně jsem to pochopil. Možná to lidé používají proto, že Pinkas samo o sobě zní jako přezdívka (nic ve zlém)
ale vetsina lidi ho beztak pouziva i pro txt komunikaciAsi žiju v poněkud podivném okolí, ale opravdu nevím o nikom, kdo by v mém okolí používal Skype i pro textovou komunikaci. Mám pocit, že Jabber má přenos NAT-NAT vyřešený pomocí proxy. Když jsem Skype naposledy použil, tak při přenosu NAT-NAT byl bitrate omezen na 0,5 kB/s (možná už to zvýšili) - to je opravdu lepší řešit proxy nebo NAT nebo to poslat mailem, hodit do úschovny atp., než trpět takové rychlosti.
Takze omezit soukromou firmu v legalnim podnikani?Ano. Spousta špatných věcí je nyní legálních. Udělal bych z nich nelegální. Různé pyramidové hry jsou také stále legální a také je proti nim žádoucí zakročit.
Kdyz se vam neco nelibi, tak to zmente.Mám k tomu moc? Ne.
Ale ne zakazy, ale tim, ze vezmete svoje penize, par miliard dolaru a postavte lepsi sit nez je Skype, doplnte skvelym klientem. A pak zverejnete protokol, aby uzivatele jako vy byli stastni.Proč? Alternativy tu už jsou. Jen je třeba počkat až dozrají. A proč nezakazovat špinavé praktiky?
Příklad? Pokud vím, jsou pyramidy/letadla mimo zákon dávno...Takze omezit soukromou firmu v legalnim podnikani?Ano. Spousta špatných věcí je nyní legálních. Udělal bych z nich nelegální. Různé pyramidové hry jsou také stále legální a také je proti nim žádoucí zakročit.
Líbí se mi lidi, kteří by zakazovali SkypeSkype není zlý, prostě to je komerční firma, která se snaží vydělat a jednou z metod je to, že chrání své know-how. Na rozdíl od jiných alespoń podporuje i jiné systémy než je Windows... Oni si zřejmě neuvědomují, že pokud to někomu tento stav nevyhovuje - nemusí jej používat, nikde není nařízeno že jej používat musí.
zakazoval bych jen ty pochybné způsoby, které Skype praktikuje.zakazování je jenom projev slabosti vycházející z toho, že nikdo není schopen nabídnout alternativu se vším všudy. Co tak zapracovat na standardizaci video/audio v Jabberu, dopsat podporu pro tento nový standard do libjingle, přidat přes libjingle solidní podporu pro AV do nějakého klienta, udělat ten klient dobrý z usability hlediska, přidat podporu pro volání na skutečná telefonní čísla, udělat webovou stránku, kde se bude klient nabízet, kde se bude prodávat kredit na volání, a pracovat na tom, aby to lidé začali používat (reklamy na webu, partnerství s portály atd.) - tomu říkám správný boj; oproti tomu jednoduše "zakázat" něco jiného, protože to nedokážu porazit tím, že bych byl lepší, je dost srabárna. Nejvíc se tomu, co jsem nahoře popsal, blíží Google a OpenWengo (i když ti asi nepoužívají Jabber pro AV, ale hlavně, že asi používají něco otevřeného). Snad nepoleví (a snad ještě přidají).
vim ~/.emacs
zakazování je jenom projev slabosti vycházející z toho, že nikdo není schopen nabídnout alternativu se vším všudyNe, byl by to projev snahy o ochranu práv uživatelů.
Co tak zapracovat na standardizaci video/audio v Jabberu, dopsat podporu pro tento nový standard do libjingle, přidat přes libjingle solidní podporu pro AV do nějakého klienta, udělat ten klient dobrý z usability hlediska, přidat podporu pro volání na skutečná telefonní čísla, udělat webovou stránku, kde se bude klient nabízet, kde se bude prodávat kredit na volání, a pracovat na tom, aby to lidé začali používat (reklamy na webu, partnerství s portály atd.) - tomu říkám správný boj;Jo, dobré myšlenky.
oproti tomu jednoduše "zakázat" něco jiného, protože to nedokážu porazit tím, že bych byl lepší, je dost srabárna.Já nechci nic zakázat jako takové. Rád bych viděl zakázané některé praktiky, které považuji za škodlivé pro uživatele a správce stanic/sítí. To je něco jiného, a sice úplně.
Nejvíc se tomu, co jsem nahoře popsal, blíží Google a OpenWengo (i když ti asi nepoužívají Jabber pro AV, ale hlavně, že asi používají něco otevřeného). Snad nepoleví (a snad ještě přidají).Kéž by.
# Anti-Skype
acl numeric_IPs url_regex ^[0-9] .[0-9] .[0-9] .[0-9]
http_access deny CONNECT numeric_IPs all