Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Doug Heintzman, který řídí strategii vývoje IBM Lotus, vidí netbooky jako šanci pro Linux, aby pohnul s dominantním postavením Windows. Jak lidé poznají a oblíbí si Linux na netboocích, dostane větší šanci i na klasických desktopech. Jako důkaz toho bere to, že se do hry o netbooky zapojuje čím dál více firem. Více na eWeek.com.
Tiskni
Sdílej:
Ale to chce zacit u novinaru. Udelat poradnou PR akci, pozvat je na Bermudy, napajet mojitem a furt jim tlouc do hlavy, at cokoliv s Linuxem alespon vyzkousi, nez o tom budou psat do idnesu a spol. Pokud to IBM mysli s Lotusem vazne, tak by to melo udelat.
Asus EEE vyuziva Linux k plne spokojenosti zakaznika a jak to dopada? V CR se vetsina EEE prodava s MS WIn...
A proč myslíš že se to EEE prodává víc s Windows? Protože se sem s Linuxem nedováží... Jako příklad budiž verze 1000H, kterou jsem s Linuxem hledal koncem srpna a ani za 14 dnů nedohledal. Pak jsem koupil tu s Windows a dobře jsem udělal. Protože cena 1000H s Linuxem je o pár stovek nižší než té s Windows (pár kůsu se teď objevilo na www.asus.as). Podotýkám, že Linux aktivně používám kolem 3 let, takže nejsem žádný zarytý "oknař" ale prostě se to nevyplatí..
V ČR se některé EEE s Linuxem ani neprodávají, takže si je pak těžko může někdo koupit
EEE se s Linuxem prodavaji, i kdyz je malo. Ja mam ke vsi spokojenosti 900A z alzace. Spousta lidi, ale ale sahne po Win, protoze na ne ze vsech recenzi srsi "Pro Windows existuje to ci ono..." V okamziku, kdy prijde otazka na Linux, tak jen malo ktery novinar umi odpovedet nebo priznat, ze nevi. Radeji se skryje za odpoved "Par distribuci jsem zkousel, ale neslo tam A,B,C..." a pritom ani nevi jestli to je jeste pravda.Typickym jsou pisalci na idnesu a v computerworldu. Jsou neobjektivni. Je mi sumak jestli to vychvali nebo zhani, ale maji byt objektivni.
Například model EEE 1000 (tj. verze se SSD a Linuxem) jsem v českých obchodech zatím nevypátral
Supr, teď už jen tu verzi 1000 bez H tj s 40 GB SSD
... a furt jim tlouc do hlavy, at cokoliv s Linuxem alespon vyzkousi, nez o tom budou psat ...No, ja to vidim skor naopak: nech s Linuxom radsej nic neskusaju, len nech pisu, pisu a pisu same chvaly a oslavne piesne. Pretoze ktokolvek, kto nie je schopny posudit rozdiely Windows vs. Linux vs. Solaris vs. FreeBSD, ktore su v pozadi, sa musi rozhodnut pre Vistu. Kto tieto rozdiely posudit schopny je, patrne ziadne press releases na tuto temu nepotrebuje, a to bez ohladu na to, pre ktoru platformu sa rozhodol. IMHO ak sa ma Linux (a open source obecne) seriozne rozsirit, musi sa nejako vysporiadat z obrovskou roztriestenostou (ano, sloboda, ja viem). Nevravim, ze nemaju existovat 3-4 rozne pouzivatelske rozhrania pre rozne typy pouzivatelov ... ale preco ich musi existovat niekolko desiatok? Nevravim, ze nemaju existovat 3-4 general-purpose textove editory ... ale preco ich ma musi existovat niekolko desiatok? Mozeme pokracovat prehravacmi hudby, citackami webfeedov, nastrojmi na napalovanie, ... Prejdime do enterprise sfery: Kolko existuje free implementacii wiki a kolko bug-trackingovych toolov? A kolko z nich je mozne nasadit do serioznej produkcnej prevadzky? Mozeme pokracovat nastrojmi na modelovanie sw, groupware rieseniami, ... Open source je podobne sucastnej hudbe ci kniznej tvorbe: 90% brak, 9% pouzitelne, 0.9% kvalitne, zvysok excelentne programatorske perly. Ja netvrdim, ze Open-source/Linux je horsi/lepsi ako Closed-source/Windows. Ja len tvrdim, ze Open-source/Linux ma daleko od toho aby vyriesil vsetky problemy sveta.
IMHO ak sa ma Linux (a open source obecne) seriozne rozsirit, musi sa nejako vysporiadat z obrovskou roztriestenostou (ano, sloboda, ja viem). Nevravim, ze nemaju existovat 3-4 rozne pouzivatelske rozhrania pre rozne typy pouzivatelov ... ale preco ich musi existovat niekolko desiatok? Nevravim, ze nemaju existovat 3-4 general-purpose textove editory ... ale preco ich ma musi existovat niekolko desiatok? Mozeme pokracovat prehravacmi hudby, citackami webfeedov, nastrojmi na napalovanie, ...Já nechápu, proč by vadilo, že existuje něco navíc. Je přece jasné, že opravdu používáno je jen pár z každé skupiny.
Linux totiz nie je genialny po technickej stranke, ale po licencnej, ktora ako jedina sa zda byt, ze moze ohrozit Microsoft.
Tak pokud po nějaké stránce GNU/Linux/Unix geniální je, tak je to určitě ta technická.
Ano? Viete to dokazat? Ma linux preemptivny multitasking, ma priority preruseni, ma priority I/O? Donedavna linux trpel dobrou podporou vlakien. Ma linux eventy a hook events? Ma FS atomicke transakcie s rollbackom? Je architektura modularna, reflektuje vnaranie objektov a ich code reuse?
Aby som uviedol na pravu mieru, trosku mi to uslo: s tym preemptivnym multitaskingom- ma ho linux vyrieseny bez vacsich designovych problemov (big kernel lock)?
Jako řadovému uživateli je mi zcela jedno jak je to udělané. Otázky jsou totiž trochu jinak.
Mohu na stroji s Linuxem spustit současně více věcí? Mohu.
Poběží to stabilně? Poběží.
Bude mi jeden program omezovat jiný? Nebude.
Bude mi OS úmyslně zatajovat co všechno je v běhu. Nebude.
Může k jednomu stroji být současně přihlášeno více uživatelů - lokálně i vzdáleně. Může.
Mohou zároveň pracovat tak, aby se neomezovali. Mohou.
Mohu pracovat s minimálními právy bez omezování funkčnosti uživatelských programů. Mohu.
Lze se snadno přihlásit na jiný stroj a pracovat na něm. Lze.
Takhle bych mohl pokračovat dlouho. Ale stačí, když si sám pravdivě odpovíte na tytéž otázky v provedení Windows XP či Vista.
No vidite, naozaj som si odpovedal na vsetky tie otazky ohladom Win XP a musim povedat, ze vsetky boli zodpovedane pozitivne. Mozno vy by ste si ich pozitivne nezodpovedali, ale to len preto, ze ohladom Windows sa vedu myty, ktore sa rychlo zauzivaju. Takze nie je pravda, ze na Windows potrebujete administratorske prava na pracu (alebo, ak aj, tak to nie je chyba OS a jeho navrhu, ale chyba aplikacie tretej strany a jej navrhu - to iste moze byt aj v linuxe). Bezia stabilne, jeden proces neobmedzuje dalsie. K stroju mozem pripojit uzivatelov lokalne, aj vzdialene (naviac, pri vzdialenom pripojeni mozem presmerovat aj zvuk a vybrat si, ktore tlaciarne pouzit- ci lokalne alebo vzdialene).
Nakoniec, vasa reakcia nie uplne negovala moju. Ja som tvrdil, ze linux sa v mnohom vyrovna windowsu. Problem je v navrhu - da sa dosiahnut vela veci z toho, co ma Windows, dokonca aj viac. Problem je ale, ze navrh je zly, takze sa tieto veci dosahuju ovela tazsie (je potrebnych viac ludi na dosiahnutie toho isteho, ci podobneho ciela).
Příklad? A kde byla ta moderní API ve Windows, že ve Vistě jich Microsoft musel celou řadu nahradit (např. náhrada DirectShow a VfW atd.)?
GStreamer je docela „špatný“ příklad, protože ten neobaluje pouze ALSA – přirovnal bych to k DirectShow a podobným multimediálním frameworkům. Poskytuje jednotné API pro celou škálu činností – audio/video input/output, RTP… A navíc běží na Linuxu, Windows, Mac OS X, nejspíš poběží i na nějakém BSD a kdo ví čem ještě. Takový framework byl celkem potřeba.
Přijde mi celkem legrační, že kritizuješ takovou vrstvu pro „Linux“, ale úžasné Windows s úžasnými frameworky vše přehrávají s 0% zatížením procesoru…
Ad PulseAudio – z pohledu Linuxu/ALSA se může zdát zbytečné, ale vzhledem k tomu, že neobaluje pouze ALSA, ale i audio input/output (?) na jiných platformách, tak jeho smysl vidím opět jinde.
Nějak jsem si nevšiml, že by tolik aplikací muselo implementovat nějak přehnaně mnoho způsobů např. výstupu audia pro jednu platformu. A pokud zvolí něco jako PulseAudio nebo GStreamer, mají zase celkem zadarmo podporu jiných platforem.
Mimochodem, i na Windows je celkem běžné, že aplikace pro přehrávání audia/videa mají implementováno několik možností vstupu/výstupu. Vážně nesmyslný argument. :)
Jo, a taky ta linuxová aplikace jako mplayer podporuje ještě OpenAL, DirectSound. Dále DirectX, několik video výstupů pro Mac OS X, OpenGL… To je zrovna příklad projektu, který se taky snaží rozchodit lidi na každé mikrovlnné troubě.
Typicky hudební přehravač pro Windows (WinAMP? foobar2000?) podporuje DirectSound a pár další vlastních metod výstupu zvuku atp. Hm. Media Player Classic umí asi 6 různých video výstupů (resp. mixerů). Hm. Tak ono to asi nebude tím Linuxem, co?
ssh -X mantisha psi
. Stejně jako si spustit browser a další super věci přímo z počítače, který sedí pěkně doma.
S těmi různými zvukovými frameworky a démony docela i souhlasím(až teda na ty procenta režie, není to zas tak strašné a výhody převažují), jenže je potřeba brát na zřetel, že komponenty systému GNU/Linux nejsou vytvářeny jen pro GNU/Linux(a pak zabaleny do jednoho produktu), nýbrž multiplatformně, takže pokud mixování zvuku, oddělenou hlasitost pro každou aplikaci, přenos zvuku po síti, různé kodeky a výstupy, tak nejen pro Linux, ale pro všechny možné platformy(dokonce i Windows.) Jinak Vám samozřejmě nikdo nebrání posílat výstup libmp3
do knihoven ALSy nebo /dev/dsp
.
Mohu poprosit o pár konkrétních příkladů?
Medzi riadkami citam "zvukovy subsystem"
Na Windows XP může pracovat víc uživatelů současně? Oficiálně, bez nějakého Terminal Services hacku? A víc uživatelů lokálně současně (multi-seat)?
A bez poruseni EULA?
Ano, na windows XP moze pracovat viacero uzivatelov lokalne sucasne. Na Windows Vista dokonca aj v domene, ak sa nepracuje v domene, tak dokonca aj na windows XP moze pracovat viac uzivatelov vzdialene sucasne.
Jak? (Současně neznamená, že jeden uživatel může pracovat a ostatní jsou sice přihlášení, ale nemohou pracovat.)
Vzdialene: Remote Desktop. Lokalne: Switch User, Run as user...
Aha. Tak až budeš vědět, o čem je řeč, vrať se. Dík.
Celkom fajn si to zahral. Je fajn, ze nemusis argumentovat konkretnymi prikladmi, popripade vysvetlenim. Ja ta ale vyzyvam. Samozrejme, ze reci typu "je zbytocne, ked o tom nic nevies" neberiem ako argument, ale ako takticke vyhybanie sa odpovedi.
Ne ne, něco si přečti nebo si vyzkoušej, jak ten Remote Desktop funguje v praxi – kolik tedy uživatelů může skutečně na jedné stanici pracovat. Až to vyzkoušíš, napiš mi, na co jsi přišel. :)
Ok, tak ti davam za pravdu. Je to ale licencny problem v XP, nie technicky a nie je to chyba navrhu. Vo Windows 2003 ide pripojit bez problemov viacerych uzivatelov naraz.
Takze este raz, asi si nerozumieme: ako v linuxe spravis, aby pracovali viaceri naraz?
Remote Desktop: ide jednoznacne o licencny problem, nie je to technicky problem. Ako som spomenul, na Windows 2003 toto ide bez problemov, nie je tam ziadne obmedzenie (Windows 2003 maju inu licenciu).
Jak to udělám? Nijak. On je Unix (a také Linux) od začátku navržen jako multitask a multiuser systém. Nic dělat nemusím, ono to prostě funguje. Stačí se přihlásit, osahat si to a začít používat.
ako v linuxe spravis, aby pracovali viaceri naraz?Google: multiseat
Dik, o tomto som nevedel.
S tym sa da suhlasit. Napriek tomu (odhliadnuc od aplikacneho SW) su tie systemy velmi podobne.
big kernel lock
Ma linux preemptivny multitasking
Symbol: PREEMPT Prompt: Preemptible Kernel (Low-Latency Desktop) Defined at kernel Kconfig/preempt:36 Depends on: <choice> Location: -> Processor type and features -> Preemption Model (<choice> [=y])
ma priority preruseni
Ve vanilla jádře lze nastavovat příznaky přerušení. Rychlé či normální přerušení. V jádře s RT patchem běží každé přerušení jako proces a samozřejmě u něj možné nastavit prioritu přerušení je.
ma priority I/O?
man ioprio_get
a man ioprio_set
Donedavna linux trpel dobrou podporou vlakien.
SMP mi není nijak moc blízké, takže se k tomu budu moct vyjádřit jen tím co najdu. Je možno nějak blíže specifikovat?
Ma linux eventy a hook events?
V tuto dobu hledám co to vůbec je.
Ma FS atomicke transakcie s rollbackom?
Mezi souborové systémy podporující žurnálování patří např. NTFS, XFS, HFS+, ext3 nebo ReiserFS.
Je architektura modularna
Všestrannost nasazení - používá se od tzv. zapouzdřených (angl. embedded) systémů (specializovaná nasazení většinou na mini HW a speciálních periferiích - řídící systémy, roboti, telefony ap. Díky své modularitě Linux pracuje v podmínkách, kde jiné OS bídně hynou) přes PDA (Personal Digital Assistent), servery (souborové, datové-SQL, síťové, tiskové aj.) po grafické pracovní stanice s X-Window systémy. Stejně dobře pracuje v jednouživatelském, víceuživatelském textovém i víceuživatelském grafickém režimu.
reflektuje vnaranie objektov
Nezáleží toto spíše na použitém jazyku?
code reuse
1. Preemptivny multitasking- mal som na mysli prave kriticke sekcie a ich blokovanie cez Big Kernel Lock (vid nizsia moja specifikacia).
2. Vase priznaky neriesia priamo urovne preruseni, t.j. moznost prerusit ISR, ked pride prerusenie s vyssou prioritou, nez je prave nastavena v procesore => vyrazne znizenie latencie.
3. http://widefox.pbwiki.com/IO
4. LinuxThreads. Dnes je to uz zvladnute, native posix threads. Lenze nebolo to v architekture kernelu od zaciatku.
5. To je to, ze ked zavolam napr. timer, ktory pretecie za 10 sekund, tak sa mi automaticky signalizuje udalost, automaticky sa zavola callback. Apropos udalosti funguju ako synchronizacne objekty.
6. V zurnalovacich systemoch sice mate atomicke transakcie, ale nie groupovane a nie s rollbackom (navratom spat).
7. Modularnost a vnaranie objektov- je to vyraz ako pre jazyk, tak aj pre technologiu. Zaregistrovat vlastny objekt, ktory sa nejako chova, zavesit mu jednotlive procedury, nastavit mu spravanie, to je nieco ako prechod od funkcionalneo programovania k objektovemu, v architekture od kniznic k objektovej sprave (s tym suvisi aj code reuse, ktore sice mozeme dat do kniznic, ale vsetok kod by bolo dobre volat vzhladom k instancii objektu). S tym ten code reuse velmi suvisi. Priklad: naco budem do svojej aplikacie vkladat kod web browsera, ked mozem (hypoteticky) vlozit jeho objekt Firefox.Window a s nim su uz zaistene vsetky vazby, ako na GUI, tak na Gecko atd.
1. Ano, ale je tu. Ja nevravim, ze bude.
4. Detto co 1., len casovo o nieco dozadu (kolko? 3 roky? A co konkurencia, ako dlho ma thready?).
Takze znovu: urcite je jednoduchsie spravit dobry navrh a ten zrealizovat, ako spravit horsi navrh a potom ten menit. To je vsetko, co som chcel povedat.
5. Mozete mi dat priklad? Vdaka.
man setitimer
) vyprší a pošle signál, na který program reaguje callbackem - výchozí callback program ukončí, ale je možné ho předefinovat (man sigaction
) a použít vlastní. Podobně je možné reagovat i na další události.
Možností je víc, tohle je jedna z nich.
5. No presne toto som myslel: signaly su mienene tak trosku inak. Ked signal nie je obsluzeny, tak vacsinou jadro proces killne (zavisi od signalu). Signaly tu nie su myslene ako uzivatelske akcie, ale ako informovanie o nejakom neobvyklom stave. Co je rozdiel od callbackov, ktore som uviedol ja, je ten, ze tieto su orientovane na konkretne objekty (napriklad kolko mozete mat roznych obsluzeni roznych casovacov?), zavesene su vlastne funkcie s vlastnymi parametrami a v pripade ich nepritomnosti sa nic nedeje.
Ake su dalsie moznosti?
Prave naopak, ma to byt obvykly stav. Signaly su chapane v linuxe ako udalosti, ktore su neobvykle, popripade informuju o nieco (napriklad ten timer). Takze proces dostane SIGALRM (ospravedlnujem sa, ak som nepouzil presnu konstantu). A co dalej? Spracuje ho. Lenze ake ma informacie? No skoro ziadne. Vo Windowse si vytvorite TimerA ako objekt, ktoremu pridelite CallbackA. Dalej vytvorite TimerB ako dalsi objekt, s uplne inymi parametrami a pridelite CallbackB. Pritom TimerA a TimerB su objekty jadra (teda aby neprislo k zlej interpretacii, jadro ich aktualizuje, ale vyuziva ich proces, ktory ho vytvoril). No a naviac Callback-y bezia v kontexte vlakna, ktore o vytvorenie objektov poziadalo.
Prave naopak, ma to byt obvykly stav.No tak vidíš.
Signaly su chapane v linuxe ako udalosti, ktore su neobvykleAle houby. Většina signálů tě informuje o zcela regulérních záležitostech. Pokud tě ty záležitosti zajímají, implementuješ callback. Když tě nezajímají, nenecháš si ten signál posílat (o mnoho signálů musí aplikace požádat sama) Jasně, pak jsou tady SIGTERM a podobné, ale to už je trochu jiná sorta.
Lenze ake ma informacie? No skoro ziadne.Otázka - jaké informace potřebuje callback obsluhující vypršení časovače? Kromě toho - není to vždy pravda, třeba signál o I/O s sebou může nést informaci o tom, ke kterému popisovači souboru ten signál patří.
No a naviac Callback-y bezia v kontexte vlakna, ktore o vytvorenie objektov poziadalo.Nevím proč navíc, protože v Linuxu samozřejmě platí to samé.
Callback casovaca potrebuje minimalne vediet, o aky casovac ide. To su tie objekty, o ktorych hovorim- aplikacia moze mat X vselijakych objektov. Je to presne ten posun od funkcionalneho programovania k objektovemu.
Ale počítáte s tím, že signály nejsou jediný způsob meziprocesové komunikace v GNU/Linuxu/Unixu a jiných svobodných a na UNIXu založených operačních systémech.
Iste. Ako teda riesit este timer?
Vdaka, toto je ekvivalent toho, co som popisoval.
1. Big Kernel Lock
Viz. má reakce.
2. Vase priznaky neriesia priamo urovne preruseni, t.j. moznost prerusit ISR, ked pride prerusenie s vyssou prioritou, nez je prave nastavena v procesore => vyrazne znizenie latencie.
Znovu upozorňuji na Real-Time Linux.
http://widefox.pbwiki.com/IO
Nechápu. Vždyt dokument nijak I/O priority na Linuxu nepopírá.
BTW: Docela zajímavý, díky za něj.
4. LinuxThreads. Dnes je to uz zvladnute, native posix threads. Lenze nebolo to v architekture kernelu od zaciatku.
Jak říkám. V tomoto se opravdu moc neorientuji. Já když jsem se poprvé jal kompilovat jádro, tak tam podpora pro SMP byla(i když ji asi nebylo jak využít).
6. V zurnalovacich systemoch sice mate atomicke transakcie, ale nie groupovane a nie s rollbackom (navratom spat).
Znamená rollback to, že v případě že bude akce neúspěšná, tak se vrátí data do původního stavu před samotným prováděním akce?
1. Ano, odstranuje sa postupne. Keby vsak bol ten navrh lepsi, nemusel by sa takto pracne odstranovat.
2. Pozrite si poslednu tabulku na tej web stranke.
4. SMP a pritomnost threadov nie je jedno a to iste.
6. Ano a to dokonca tak, ze si poviete: zapisat tento blok, zapisat iny blok, presunut iny blok... A dam rollback a je to. Urcite to ma nejake obmedzenia, zase tak hlboko som sa v tom nevrtal, ale ide to. I ked toto zrovna nie je nejaka technologia, ktoru linux "ma zle navrhnutu". Len ju nema, ale zrejme sa v buducnosti ocakavat.
1. Windows NT 4.0 urcite mal SMP. Je mozne, ze aj NT 3.50, ale netrufam si to povedat s istotou. Ci lepsie horsiu ako ziadnu je diskutabilne. V kazdom pripade ale linux bol vyvijany ako uplne jednoduchy OS bez nejakej specialnej koncepcie (priklad: Unicode a jeho pouzivanie samotnym jadrom a kniznice na internacionalizaciu). Ale ako vidiet, doplati na tom tak, ze musi povodny navrh "prekopat", kym sa dostane k rieseniu, ktore mohol ziskat uz pri prvotnom navrhu. Nic viac nechcem povedat.
2. "Linux ma horsi I/O" - to je zle povedane. Jedna stranka I/O je planovanie (prioritizacia, prerusenie ("cancel") I/O). Linux toto nema, Windows ma. Z toho ale nevyplyva, ze "windows ma lepsie I/O", pretoze ked zly programator programuje podla dobreho designu, moze to dopadnut velmi zle. V kazdom pripade ale dobry design ma vyhodu oproti zlemu.
4. Windows NT 4.0 pouzival thready ako zaklad multitaskingu. Thready bezali v kontexte procesu (spolocna pamat), vytvarali sa a rusili sa v kerneli. Odvtedy sa s threadmi v NT nic dramaticky nedialo.
(priklad: Unicode a jeho pouzivanie samotnym jadrom a kniznice na internacionalizaciu)Linuxové jádro používá Unicode? Tak to je novinka.
Ci lepsie horsiu ako ziadnu je diskutabilne.Ne, to teda není. Když koupím počítač, který má dva (nebo více) procesory, tak je lepší mít horší podporu než vůbec žádnou, protože s žádnou podporou mi ten druhý (a všechny další) procesor jaksi není k ničemu. S tou "horší" podporou jsem omezen tím, že jenom jeden proces mohl volat jádro (což znamená, že dokud ostatní procesy nepotřebují volat jádro, tak běží dál.) 2.
"Linux ma horsi I/O" - to je zle povedane. Jedna stranka I/O je planovanie (prioritizacia, prerusenie ("cancel") I/O). Linux toto nema, Windows ma.Tak to to z Linuxu museli odstranit, protože ještě včera to tam bylo.
1. Jadro NT pouziva utf-16 od Windows NT 4.0. Jadro linuxu nie.
2. Samozrejme, ze z kratkodobeho pohladu je to vyhodnejsie (to je to, cim argumentujete Vy). Ja argumentujem tym, ze z dlhodobeho pohladu prichadza k nevyhodam, ktore stoja za zvazenie, ci tie nevyhody predsa len neprevazia prvotne vyhody (toto sa, samozrejme, merat neda, je to hypoteticka otazka- ale nevyhody jednoznacne su tu a o tom diskutujem).
3. Je to mozne, nesledujem to, ale urcite donedavna to tam este nebolo. Prave som pozeral nieco na webe- vyzera, ze by mohol byt nejaky patch do kernelu, ale nie je to tam. Na inej stranke som pozeral o prioritizacii I/O pre disky (cize nie vseobecne). O preruseni I/O ani slova. Ale zase musim priznat, ze ani v NT to nie je, az od nastupu Visty (t.j. 2007).
To utf-16 nebolo myslene, ze "to je jedine spravne kodovanie", ale skor "z hladiska internacionalizacie je unicode velmi dobre". Uznate, ze na najnovsich systemoch pre PC, ak odhliadneme od podpory starych aplikacii, nemaju kodove stranky co robit a ma sa pouzivat Unicode.
Ano, v tomto som sa dal zatiahnut ja. Nemyslel som jadro, myslel som kniznicu, ktora je sucastou OS a spravuje internacionalizaciu.
1. Nepovedal by som. Linux sa dlho motal, co sa tyka i18n v kodovych 8-bit. strankach (nevravim, ze unicode nebolo, ale nebolo to jedine). Vo Windowse bola tym padom i18n vyriesena (a API de-facto podporovalo vyvojarov pouzivat unicode).
2. Akurat, ze aktualny stav produktu neovplyvnuju len posledne rozhodnutia, ale aj tie pred nim.
Spomenul som to vyssie, nemal som na mysli samotne jadro. Co sa tyka utf-16, znovu stoji za zvazenie. Pri utf-16 mate vyhodu, ze index v stringu odpoveda pozadovanemu znaku. Teda aspon si myslim, zas tak hlboko unicode nastudovane nemam. A samozrejme, nechcel som tym povedat, ze utf-16 je najlepsie riesenie, kludne moze byt utf-8 lepsie.
Pri utf-16 mate vyhodu, ze index v stringu odpoveda pozadovanemu znaku.To není pravda. A pokud jde o X11, tam ani nepamatuju dobu bez Unicode.
Prave si to pozeram. Moj vyrok bol o ucs-2 (a pren je pravdivy), utf-16 je trosku odlisne. Co sa tyka X11 a Unicode - som rad. Akurat, ze OS a kniznice nie su len X11.
Aby som uviedol na pravu mieru: NT 4.0 = ucs-2, NT 5.0+ = utf-16. Dnes uz je podpora Unicode na linuxe, chvalabohu, dobra.
V kazdom pripade ale linux bol vyvijany ako uplne jednoduchy OS bez nejakej specialnej koncepcie
A o tom se nikdo ani přít nebude. Linux nemá žádný cíl, který se snaží dosáhnout tak jako jádra Windowsů, ale je v neustálém vývoji a reaguje na současné technologické trendy(a v mnoha případech také nejrychleji). Nevím jak je to v ostatních svobodných jádrech a operačních systémech a systémech založených na UNIXu, protože je tak dobře neznám(zmiňuju se o nich, protože se tady furt bavíme jen o Linuxu a pak by jste mě mohl překvapit BSDčkem, Solarisem, Hurdem), ale věřím že to bude podobné. Jinak co se týče projektu GNU, tak ten cíl měl a pokud vím, tak ho také dosáhl(teda až na ten GNU/Hurd).
4. Windows NT 4.0 pouzival thready ako zaklad multitaskingu. Thready bezali v kontexte procesu (spolocna pamat), vytvarali sa a rusili sa v kerneli. Odvtedy sa s threadmi v NT nic dramaticky nedialo.
Jen upozorním na to, že systémové volání clone() je v Linuxu…no dlouho.
Linux ale ten ciel uz ma. Uz sa netvori vsetko tak, ako na zaciatku, ale design podlieha kritike. Zial, je este vela veci, co zlepsovat a to nejde zo dna na den.
Ano, LinuxThreads je v linuxe relativne dlho.
2. Pozrite si poslednu tabulku na tej web stranke.
Ale no tak. Snad byste nevěřil nějakým imbecilním tabulkám určeným pro nagelované kravaťáky:
I/O priorities are supported for reads and for synchronous (O_DIRECT, O_SYNC) writes. I/O priorities are not supported for asynchronous writes because they are issued outside the context of the program dirtying the memory, and thus program-specific priorities do not apply.
Chtěl bych vidět mamlase, který by se v reálu podle takových tabulek rozhodoval.
4. SMP a pritomnost threadov nie je jedno a to iste.
I když to nebylo možno rozumně využít, tak Linux byl koncipován jako víceprocesorový sytém od začátku a až se to začalo ve větší míře používat, tak se implementovali i thready. A v tom, že s něčím takovým počítali už dopředu IHMO tkví ta technická vyspělost.
6. Ano a to dokonca tak, ze si poviete: zapisat tento blok, zapisat iny blok, presunut iny blok... A dam rollback a je to. Urcite to ma nejake obmedzenia, zase tak hlboko som sa v tom nevrtal, ale ide to. I ked toto zrovna nie je nejaka technologia, ktoru linux "ma zle navrhnutu". Len ju nema, ale zrejme sa v buducnosti ocakavat.
No nejsem si jistý, ale v případě žurnálovacích souborových systémů pokud se nestačí zapsat všechna data, tak se provede vrácení do stavu před zapsáním a tak není potřeba celý disk kontrolovat fsck
. Není to ten kýžený rollback?
2. Precitajte si nieco o I/O prioritach vo Viste a potom zistite, ze aj asynchronne I/O mozno prioritizovat a dokonca nie per thread, ale per handle.
4. Linux nebol koncipovany ako jednoprocesorovy od zaciatku. http://www.root.cz/clanky/porovnani-linux-freebsd-2/
Naviac, thready sa implementovali az pred cca 3 rokmi, predtym to boli LinuxThreads, co bolo nieco ako procesy beziace so spolocnym pamatovym priestorom, neboli to ale thready.
6. Je aj nie je. Ide o to, ze vy si tento rollback na vacsom pocte I/O operacii nemozete uskutocnit, len na jednej atomickej transakcii.
No nejsem si jistý, ale v případě žurnálovacích souborových systémů pokud se nestačí zapsat všechna data, tak se provede vrácení do stavu před zapsáním a tak není potřeba celý disk kontrolovat fsck. Není to ten kýžený rollback?Tohle ovšem nefunguje moc spolehlivě. Nedávno jsem přišel o celodenní práci, protože večer se nepodařilo uspání na disk. Podotýkám, že jsem průběžně ukládal a před tím uspáním jsem ještě zavolal sync. Čekal bych, že v takovém případě bude stav před zapsáním něco poněkud jiného, než výchozí stav ze dne předtím.
zrovna minuli tyden me kamarad rikal, ze ten projek, na kterem pracuje a uz se do nej nalilo hafo penez, tak uz brzo asi chipne
u komercni firmi se nedozvis co nedotahla do konce, jeste aby se tim chlubila
u FOSS se nemuzes divit, ze existuje spousta ruznych projektu, ktere resi stejnou vec .....
Open source je podobne sucastnej hudbe ci kniznej tvorbe: 90% brak, 9% pouzitelne, 0.9% kvalitne, zvysok excelentne programatorske perly.
90% OSS brak - to je velmi odvážné tvrzení.
Ja len tvrdim, ze Open-source/Linux ma daleko od toho aby vyriesil vsetky problemy sveta.
To snad netvrdí nikdo, ani RMS.
Hm, spíše než brak je 90% OSS prostě duplicitní. To znamená, že pro zmateného a nerozhodného koncového uživatele možná ještě horší než brak...
jejich 5 minut dlouhý výlet do Matrixu pak zabere draze placenému specialistovi hodiny práce dát to dokupy.
Ale vždyť to je přece ta nejlepší fičura a samotný smysl Windows
Ale ono je to pořád stejné - roztříštěný Linux je prostě dražší pro výrobce, než daleko jednotnější Windows. Neexistence jednoné instalace pro binární programy pro Linux, neexistence jakéhokoli jednotného API na Linuxu kromě Linux kernel API.
Na Linux program nenapíšete příručku pro běžné uživatele, babičku, sekretářku. Pro Windows program můžete napsat: "stiskněte toto tlačítko a uvidíte to co je na obrázku a tam pak", v Linuxu to ne vždy jde.
A to už vůbec nemluvím o tom, že jsem si zvyknul, že pro programy na Linuxu návody začínají stáhněte ze svn zdrojové kódy, spusťte make configure, ... atd.., a to kolikrát vážně míněné návody pro běžné lidi!!! Podle mého je IMHO hlavním problémem Linuxu absolutní nehledění na potřeby lidí a protlačování technické stránky i kdyby Linux měl padnout - a budu si myslet minimálně do té doby dokud bude progováno cokoli od Slacku na proc.linux.cz.
Neexistence jednoné instalace pro binární programy pro LinuxTo samé je na Windows. Tam si to taky každý instalátor sází, kam se mu zachce.
Na Linux program nenapíšete příručku pro běžné uživatele, babičku, sekretářku. Pro Windows program můžete napsat: "stiskněte toto tlačítko a uvidíte to co je na obrázku a tam pak", v Linuxu to ne vždy jde.Ehm, cože?!
A to už vůbec nemluvím o tom, že jsem si zvyknul, že pro programy na Linuxu návody začínají stáhněte ze svn zdrojové kódy, spusťte make configure, ... atd.., a to kolikrát vážně míněné návody pro běžné lidi!Tyhle věci totiž pro běžné lidi nejsou. Mi netvrďte, že u programů pro Windows existuje vždycky aktuální zkompilovaná binárka ze SVN s instalátorem.
Ehm, cože?!no ja bych se zas tak nedivil, co by v te prirucce asi bylo? gnome? kde? xfce? (a to radsi ani nezminuju kde4) a to jsme u zakladnich desktopovych prostredi, co takove nejake zakladni nastaveni treba site, nebo wifi, to je teprve lahudka. zrovna tohle snad casem trochu sjednoti networkmanager, ale opravdu normalni clovek ktery nema sveho spravce co mu system nakonfiguruje mnohdy bez spousty casu studovani na netu nema sanci...
Tyhle věci totiž pro běžné lidi nejsou. Mi netvrďte, že u programů pro Windows existuje vždycky aktuální zkompilovaná binárka ze SVN s instalátorem.no mozna si jeste jednou precti odstavec na ktery reagujes... ja osobne pouzivam linux uz vice nez 10 let a jsem s nim rozhodne spokojen, stejne tak ho pouziva pritelkyne, matka, sestra ale rozhodne bych se netvaril ze to je neco co si normalni clovek stahne a muze zacit pouzivat s tim ze by si treba jen koupil nejakou prirucku...
no ja bych se zas tak nedivil, co by v te prirucce asi bylo? gnome? kde? xfce? (a to radsi ani nezminuju kde4) a to jsme u zakladnich desktopovych prostredi, co takove nejake zakladni nastaveni treba site, nebo wifi, to je teprve lahudka. zrovna tohle snad casem trochu sjednoti networkmanager, ale opravdu normalni clovek ktery nema sveho spravce co mu system nakonfiguruje mnohdy bez spousty casu studovani na netu nema sanci...V té příručce by bylo to, co běžně nabízí daná distribuce, o které knížka pojednává. WiFi je na Windows taky lahůdka, původní WiFi konfigurační nástroj často nahrazují splácaniny od výrobce ovladačů.
no mozna si jeste jednou precti odstavec na ktery reagujes...Čtu si to znova a znova a mluví se tam o SVN repozitáři. To je věc pro vývojáře a pokročilé uživatele a týká se Windows stejně jako Linuxu. Věci ze SVN pro obyč. uživatele rozhodně nejsou a schopnost něco kompilovat není pro běžné používání desktopu nutná.
V té příručce by bylo to, co běžně nabízí daná distribuce, o které knížka pojednává. WiFi je na Windows taky lahůdka, původní WiFi konfigurační nástroj často nahrazují splácaniny od výrobce ovladačů.Jenze takhle to uz nebude prirucka, ale reklamni prospekt. Pokud budes chtit napsat navod opravdu pro zacatecniky, tak prakticky nemas sanci to udelat napric distribucemi. Ja timto nechci nijak utocit na linux a zastavat se windows, ale souhlasim s nazorem ze roztristenost linuxu JE prekazka jeho vetsimu rozsireni mezi beznyma lidma...
Čtu si to znova a znova a mluví se tam o SVN repozitáři. To je věc pro vývojáře a pokročilé uživatele a týká se Windows stejně jako Linuxu. Věci ze SVN pro obyč. uživatele rozhodně nejsou a schopnost něco kompilovat není pro běžné používání desktopu nutná.Tak to bys mozna mel to cteni jeste potrenovat
Ano o SVN se tam pise, ale v souvislosti s tim ze spousta navodu nepochopitelne zacina tim jak sw kompilovat, pripadne jeste stahovat z SVN. takze to trochu vypada jako bys reagoval na nejake jine tvrzeni...Tak to je pak špatný návod. Ale pro Windows jsou všechny návody jistě dobré.
Jedním z důvodů, proč má Linux tak malé rozšíření na desktopech je právě nesnášenlivost jakékoli kritiky ze stran zastánců Linuxu. Možná bych to prohlásil za jediný skutečný důvod, proč Linux není s to se výrazněji prosadit na desktopy.
Omlouvám se, možná jsem myslel až příliš přes několik vláken diskuse.
Moc bych si přál, aby se Linux prosadil, ale vidím, že dokud bude v dnešním provedení bude příliš drahý pro výrobce, a problematický pro lidi. To co nevadí v nadšenenckém, nebo domácím provedení (mluvíme o desktopech), nebo se dá ve velké firmě vykrýt linuxoznalým adminem, který vše připraví (a i tak často zkolabuje, viz Mnichov), to je při obchodní bilanci problém.
Roztříštěnost je problém. Nedotáhnutost jednotné instalace na Linuxu je problém. Nestabilnost Linuxových API na Linuxu je problém. A řada věcí. To vše je snadné při nadšení pro Linux překonat. To vše ale stojí nesmírné peníze, pokud musíte koukat na účetní bilanci ve výrobní praxi.
To je to co jsem chtěl v globále říct.
Možná řadu věcí Windows dělají hůře (a třeba bych moc moc rád, kdyby Vista vůbec neexistovala), ale jako vývojář nemůžu Linux preferovat. Moc se nadřu za nedomyšlenosti, které tam jsou. A to Linux používám čím dál více.
(a i tak často zkolabuje, viz Mnichov),Můžete vysvětlit, proč opakujete tenhle FUD a z kterého IT-bulváru (anebo českého úřednictva) jste ho načerpal?
A opacne to snad neplati?
Platí.
Kdyz zminim registry,bordel v konfiguracich nebo pismenka jednotek, tak se do me hned nekdo opre ze na linuxu je to jeste horsi (pritom to neni pravda).
Řeč byla o tom, proč výrobci podporují Windows.
A ohledne nesnasenlivosti - linuxaci nesnasi kritiku ktera nicemu nepomuze, jen kritizuje
Dovolíte mu tuhle větu raději nekomentovat? Na indexu lživosti by tahle věta zničila měřák.
Az tu bude konstruktivni napad jak neco zlepsit, pripadne i s patchem, tak to urcite odmitnuto nebude.
Viz předchozí odpověď.
Jedním z důvodů, proč má Linux tak malé rozšíření na desktopech je právě nesnášenlivost jakékoli kritiky ze stran zastánců Linuxu. Možná bych to prohlásil za jediný skutečný důvod, proč Linux není s to se výrazněji prosadit na desktopy.Sice si nemyslím, že to je jediný, hlavní nebo vůbec důležitý důvod, či snad vůbec důvod, ale rozhodně souhlasím, že ta nesnášenlivost jakékoli kritiky je veliká. Ta strašlivá alergie kdykoli kdokoli pronese jakoukoli kritickou připomínku – jakkoli věcnou a dokonce i správnou – na stranu Linuxu či Open Source obecně. To je prostě zaslepenost, fanatismus, hloupost. Neřekl bych, že to je překážka rozšíření, ale je to podle mě jeden z důvodů, proč linuxové systémy a open source software dnes není mnohem dále po stránce kvality. Protože má pořád spoustu nedostatků, ale k tomu, aby byly napraveny, je potřeba si v první řadě přiznat, že existují. Ale ješitnost linuxových zaslepenců to nedovolí. Naštěstí na ábíčku nejsou uživateli moderované diskuse, ale tam, kde jsou, je naprosto běžné, že ten, kdo pronese kritiku tímto směrem, je okamžitě označen za prudiče, zmoderován k nepoznání či poučen, že ten, kdo se na vývoji nepodílí, nemá žádné právo nic kritizovat. Takhle se opravdu nikam nedostaneme.
Takhle se opravdu nikam nedostaneme.On ty flamewary stejne nikdo kdo necte, takze je jedno co tam kdo pise a co kdo moderuje
schopnost něco kompilovat není pro běžné používání desktopu nutná.
Což je dle mého názoru škoda.
Při pomyšlení třeba na vlastní rodiče si při čtení takových vět musím vážně klepat na čelo.
Samozřejmě jsem neměl na mysli, že rodiče budou hledat ručně závislosti, konfigurovat ./configure
, hledat proč se jim make
zastavil na nějakém incompatible pointer type
a instalovat si to ručně do /opt
u a ještě si to ručně spravovat. Ale třeba taková(i grafická) obdoba emerge
z Gentoo v binárních distribucích pro technicky zdatnější uživatele(nebo i Enterprise) by bylo zajímavé doplnění. Kompilace není nic složitého(vlastně je to jeden ze základních principů OSS) a přináší sebou i spousty výhod.
Různorodost je problém, ale též nesouhlasím, že je linuxový desktop obecně o moc nepoužitelnější oproti widlím. Kolik obyčejných uživatelů si umí samo bez návodu nastavit síťové věci.
Windows lidé znají proto, že se prakticky od roku 95 nezměnil (vizuálně). Lidé se to prostě za těch 14 let už naučili. Stále je v IE pro nastavování malé neroztáhnutelné okénko, stále stejné Ovládací panely. Kdyby investovali 1/4 té energie do linuxu, tak jej mohou úplně v pohodě používat.
Když něco nejde na widlích mám s tím mnohem menší problém. Mladá generace schopná používat google má šanci si nemít problém na linuxu.
Různorodost je problém, ale též nesouhlasím, že je linuxový desktop obecně o moc nepoužitelnější oproti widlím.
Ono je vsžcky něco za něco. Různorodost linuxová komunita chválí, ale v případě nasazení do praxe je to nesmírně drahý špás. Co je platné, že linuxová komunita bude pořádat osvětu, když si pak výrobce spočítá, že řešení s LInuxem je dražší a hůře návratné, a to roztříštěnost v sobvě nese.
Ohledně desktopu - linux desktop použitelný je. Vynikajícně použitelný, ale problém je - že když budu chtít něco do Windows, stáhnu si instalační balíček. U Linuxe ne - jednak co distribuce, to je to jinak, jednak nemám možnost nějakých základních předpokladů jako vývojář co na LInuxu bude, a není ani jednotný systém, jak to zdetekovat. A systém dělají programy, a připravit program pro Linux je sakra náročnější, než pro Windows - a to znamená mnohem dražší. A uživatelé chtějí programy, a nejenom ty, co jsou v distribučním repository.
U Linuxe ne - jednak co distribuce, to je to jinak, jednak nemám možnost nějakých základních předpokladů jako vývojář co na LInuxu bude, a není ani jednotný systém, jak to zdetekovat.Což je pěkná hovadina, stačí knihovny stejně jako u Windows přibalit.
Ne, staci nebyt zkostnatela firma, ktere trva release pul roku, ale proste delat build po kazdem releasu nove verze zavislosti. A argumenty jako ze je to moc drahe neberu, kdyz to stihaji ostatni projekty, ktere stejne zavislosti vyuzivaji, tak to sakra placeni zamestnanci komercni firmy musi taky stihat, nebo at jdou k sipku.
To samé je na Windows. Tam si to taky každý instalátor sází, kam se mu zachce.
Na Windows JE MOŽNÉ napsat instalační binární program, který nainstaluje program na všechny současné verze Windows. Na linuxu JE NEMOŽNÉ toto vůbec obecně učinit. Protože Linux jednotný není ani v nejmenším.
Mi netvrďte, že u programů pro Windows existuje vždycky aktuální zkompilovaná binárka ze SVN s instalátorem.
Nemyslím si, že lidi potřebují vždy nejnovější aktuální binárku ze SVN.
Na linuxu JE NEMOŽNÉ toto vůbec obecně učinit. Protože Linux jednotný není ani v nejmenším.Ale je. Stačí stejně jako na Windows přibalit potřebné knihovny.
Nemyslím si, že lidi potřebují vždy nejnovější aktuální binárku ze SVN.No tak vidíš! Tak proč sem SVN taháš?
Ale je. Stačí stejně jako na Windows přibalit potřebné knihovny.
Nestačí. Protože ve Windows dá operační systém vždy přednost sdíleným knihovnám z adresáře, kde je binárka, v Linuxu to tak není.
No tak vidíš! Tak proč sem SVN taháš?
Protože to svn, nebo alespoň make tam tahají návody pro linuxové programy velice často. Projeďte si třeba sto návodů pro instalaci a používání programů pro Linux a pak sto návodů pro instalaci a používání programů pro uživatele Windows. A dělejte si čárky, kdy se tam objeví jak program zkompilovat. A bude Vám jasné co chci říct. A říkám to proto, že běžný člověk, když čte návody, tak je realizuje často doslova.
Nestačí. Protože ve Windows dá operační systém vždy přednost sdíleným knihovnám z adresáře, kde je binárka, v Linuxu to tak není.
No, takže pak všechny procesy, které podědí environment spouštěného procesu budou mít modifikované prostředí. A pokud tedy všechny procesy v Linuxu jaksi nepočítají s tím, že si musí při spuštění upravit LD_LIBRARY_PATH, tak se jim může stát, že omylem přilinkují knihovnu, která pochází z ovlivněného LD_LIBRARY_PATH a budou fungovat špatně, nebo jinak, než při přímém spuštění.
Není to tak bezproblémové, jak se zdá. Dále odkazuji na:
Opravdu to jde. Buď staticky slinkovat a nebo existuje parametr pro linker, kterým se určuje absolutní cesta ke knihovně. Ale jak zajisté cítíte, není to ta správná Linux-way a musím vám dát za pravdu. Pokud vím a tak jak si to představujete to momentálně opravdu nejde.(Otázka je jestli je to dobře a nebo špatně a jak pro koho)
Ale nefunguje, ver mi. V realu se to dela tak, ze si pribali pulku klientske casti grafickeho aparatu, java runtime a samotnou aplikaci. V drtive vetsine pripadu by ale stacilo delat casteji releasy. A nebo vetsinu tech "super aplikaci" proste dat se zdrojakem, treba kontrolni aplikace diskovych poli...
Ale je. Stačí stejně jako na Windows přibalit potřebné knihovny.On možná myslel to, že ve Windows menší aplikace nepotřebujou přibalovat knihovny. Ale kdyby jsme to začali rozebírat dál, tak skončíme u Qt vs Gtk vs ...
Napriklad http://www.skype.com/go/getskype-linux-static je staticky kompilovana binarka pro vsechny (moderni) linuxy. Mimo toho, ze si to s sebou taha uplne vsechno (ostatne jako kazdy typicky windows program) v tom zadny problem nevidim.
Na Linux program nenapíšete příručku pro běžné uživatele, babičku, sekretářku. Pro Windows program můžete napsat: "stiskněte toto tlačítko a uvidíte to co je na obrázku a tam pak", v Linuxu to ne vždy jde.Aha, tak to jsem strávil řadu chladných podzimních večerů tvorbou něčeho, co nemůže existovat.
Vy jste napsal příručku pro běžné lidi o tom, jak ovládat Linux, či běžné programy v Linuxu? Rád bych Vás upozornil, že Mandrive Linux je jen zlomeček světa desktopového Linuxu.
Jenomže ta babička nebo sekretářka, co bude číst tu příručku, nebude v počítači potřebovat celý "svět desktopového Linuxu". Vystačí jí jedna instalovaná distribuce, třeba Mandriva.
Omlouvám se za blbou formulaci. Oprava: Kdokoli, kdo bude číst příručku...
Takže to shrneme - pro Windows a určitý program stačí napsat jednu příručku pro babičku, zatímco pro Linux a určitý program je třeba napsat takových příruček více (záměrně nepíšu kolik, protože by se to stalo cílem hnidopišského napadání, počet tedy neuvažujme) , protože těžko můžeme předpokládat, že všechny babičky pojedou na Mandrivě, nebo dokonce, že pro všechny programy, které bude babička používat budou k dispozici knížky zrovna pro Mandrivu. Je mi tedy celkem jasné, pro jaký operační systém babička sežene spíš literaturu, ve které najde co potřebuje. (Pro ostatní upozornění: Předpokládejme, že počet autorů píšící kvalitní knihy není nekonečný.)
Asi si nerozumíme. Běžný uživatel, který dělá s programem nerozlišuje ani tak moc mezi programem a okolím. A pak už to problém je.
Pane Ponkráci, mohl byste uvést příklad, kdy je nezbytné psát návod na programy pro Linux několikrát? Jestli si pod tím mám představit takové absurdity jakože to má různou dekoraci oken dle použitého pracovního prostředí, motivu a distribuce (spoiler: ano, i různé verze Windows mají různé výchozí i volitelné motivy, sady ikon atd.), tak už vím, že jde o demagogii. To rozložení nabídek, dialogů, a ikonem je všude stejné, stejně jako jejich názvy a popisy, a to je to podstatné.
Můžu být upřímný? Já se ohromně bavím. Původně mi šlo a jde o to, aby se Linux prosadil a moc bych si to přál. Případně ať jde Linux třeba k čertu, a prosadí se třeba BSD, nebo jiný kvalitní systém, v tomto nejsem rasista. A stále sleduji pouze tento cíl.
Veškeré poznámky, které tu mám jsou jen proto, že si myslím, že jsou to věci, které Linux nechávají na okraji zájmu.
Pro Linux příručku napsat nejde. Dnes máte Mandrivu, Ubuntu, OpenSuse, za rok dva nemusíte mít ani jednu z nich, a budou úplně jiné a všechny příručky je třeba přepsat. Není sebemenší záruka, že jakákoli z nich bude existovat ještě zítra, nebo že neudělá totální řekopání své distribuce a za rok nebude vnější ovldání a chování zcela jiné.
Jenže ona není potřeba příručka k systému, ale také příručka k programům. Například u Windows si můžete koupit a vybrat z desítek slušných příruček pro Windows, pak si můžete koupit příručku třeba pro Word (také na výběr z mnoha titulů) a pro každý běžný program. To není, že by Windows bylo lepší, ale protože prostě to napsat jde a pro autory je to rentabilnější - zase je tu ta zakletá roztříštěnost - jako autor knihy vyděláte více, když víte, že Vaše příručka pokryje 50% všech uživatelů Windows (protože sjou XP a Visty). A kdyby Vám nezáleželo na penězích, jako autor máte radost, když je Vaše knížku užitečná obrovskému počtu lidí.
Nijak nesnižuji Vaši zásluhu a smekám před Vámi. A nebylo cílem konkrétně Vás nějak napadat. Sám jsem knížku napsal, a pár jich vysázel pro své přátele (napsané přáteli), a vím, co to znamená. Přeji Vám, ať máte úspěch, a ať se Vám daří a ať slouží co největšímu počtu čtenářů.
Já mám pocit, že o Linuxu se mluví a propaguje hodně. Nedá se to samozřejmě srovnávat s marketinkem Windows. Ale jsem přesvědčen, že i kdyby měl Linux 2x kvalitnější marketink, než má třeba Windows a Apple dohromady, tak se nakonec Linux utopí na roztříštěnosti a nerentabilitě nákladů pro výrobce (znovu zdůrazňuji - mluví se o desktopu).
Já mám pocit, že o Linuxu se mluví a propaguje hodně.
Já ten pocit nemám.
Ale jsem přesvědčen, že i kdyby měl Linux 2x kvalitnější marketink, než má třeba Windows a Apple dohromady, tak se nakonec Linux utopí na roztříštěnosti a nerentabilitě nákladů pro výrobce (znovu zdůrazňuji - mluví se o desktopu).
Jsem přesvědčen o opaku.
ako autor knihy vyděláte více, když víte, že Vaše příručka pokryje 50% všech uživatelů WindowsKeď zoberiem príručku k Windows XP, bude tam popísané ako vyzerá Controll Panel v Classic téme?
Ne, na co? Kvůli tomu, že je to místo modré barvy a zakulacených rohů okna šedé a hranaté?
Ne, na co? Kvůli tomu, že je to místo modré barvy a zakulacených rohů okna šedé a hranaté?Lebo to nie je leno o farbe a rohoch. Viď príloha.
Absolutně nechápu, jak jsi došel z názoru, že Linux je roztříštěný. Já znám jenom jeden, a ten se vyskytuje tady. Roztříštěné může být leda tak sousedovo okno, když do něj hodíš šutrák.
A i pokud bych bral v potaz, že jsi pravděpodobně myslel distribuci GNU/Linuxu, tak ti nemohu dát zapravdu. Porovnáváš totiž neporovnatelné. Microsoft Windows je totiž kompletní operační systém s nějakým grafickým i textovým prostředím. Zvol tedy distribuci, která splňuje tyto podmínky, a až tu srovnávej.
> Neexistence jednoné instalace pro binární programy pro Linux,
Co si na Microsoft Windows vzpomínám, tak nemám dojem, že by instalace byla až tak jednotná. Skoro každý program měl vlastní instalátor a navíc uživatel musel nastavovat hovadiny jako adresář instalace atd. Jednotný byl někdy jen nějaký Install Shit Wizard, nebo jak se to jmenovalo.
> A to už vůbec nemluvím o tom, že jsem si zvyknul, že pro programy na Linuxu návody začínají stáhněte ze svn zdrojové kódy, spusťte make configure,
Tak to si zkontroluj přesný čas; mně se zdá, že jsi uvízl v nějaké časoprostorové smyčce. Je cca rok 2009.
Osobně jsem Jádro kompiloval asi tak jednou (a to jen tak ze sportu, navíc myslím, že neúspěšně), jinak jsem nekompiloval de facto nic mimo programů, které jsem sám napsal...
Porovnáváš totiž neporovnatelné. Microsoft Windows je totiž kompletní operační systém s nějakým grafickým i textovým prostředím. Zvol tedy distribuci, která splňuje tyto podmínky, a až tu srovnávej.
Rozumím, ale tohle bude pouze akademické srovnání. Asi tak jako studie srovnávat využitelnost žížal tloušťky pouze 3,456 mm pro rybářské potřeby nebude v praxi téměř k ničemu.
Co si na Microsoft Windows vzpomínám, tak nemám dojem, že by instalace byla až tak jednotná. Skoro každý program měl vlastní instalátor a navíc uživatel musel nastavovat hovadiny jako adresář instalace atd. Jednotný byl někdy jen nějaký Install Shit Wizard, nebo jak se to jmenovalo.
Bohužel Windows má API pro instalční programy - blbé, nedokonalé, neúplně, ale aspoň nějaké. Když budete jako vývojář dělat instalaci programu pro Windows, tak pro Vás budou řešitelné věci jako: zjistění, co už je nainstalováno v systému a jaké verze; co je kde zaregistrováno, a řada dalších informací. To, že instalátor pokaždé jinak vypadá není problém - důležité je, že je možné univerzální instalaci pro Windows napsat. A můžete si ty WIndows vytunit jak chcete, a mít jakoukoli podporovou verzi Windows chcete, a funkční instalační balíček napíšete. Pro Linux de facto jen velmi těžko řešitelná meta.
Tak to si zkontroluj přesný čas; mně se zdá, že jsi uvízl v nějaké časoprostorové smyčce. Je cca rok 2009.
Ne ne, tahle poznámka je stále relevantní. I když bych si přál, abych se mýlil.
Osobně jsem Jádro kompiloval asi tak jednou (a to jen tak ze sportu, navíc myslím, že neúspěšně), jinak jsem nekompiloval de facto nic mimo programů, které jsem sám napsal...
Já nepíšu o jádru. Píšu především o programech. Já osobně jsem kromě programů, které jsem sám napsal vždy kompiloval pouze věci, které psali vývojáři preferující Linux, protože přestože je rok 2009, velká část z nich má paranoidní poruchu spočívající v tom, že pokud si uživatel program sám nezkompiluje, o hodně přichází.
> Rozumím, ale tohle bude pouze akademické srovnání. Asi tak jako studie srovnávat využitelnost žížal tloušťky pouze 3,456 mm pro rybářské potřeby nebude v praxi téměř k ničemu.
To není nic akademického. Požadavek na srovnávání srovnatelného je zcela relevantní.
> Bohužel Windows má API pro instalční programy - blbé, nedokonalé, neúplně, ale aspoň nějaké.
Já ale o API vůbec nemluvím (ani jej neznám)! Ono na něm ani nesejde. Že existuje API znamená, že je možné toto API použít. Ruku na srdce: kolik jsme poznali třeba aplikací, které se "instalovaly" třeba jen "rozbalením archivu někam na C:\"?
GNU/Linux sice takové API nemá, ale upřímně: ono je to výše zmíněné API v jádru Windows? Osobně bych řekl, že nikoli, že to je nějaká technologie "nad jádrem". A stejně tomu je i u distribucí GNU/Linuxu: vezmeme-li nějaký kompletní operační systém s patřičným rozhraním -- např. Ubuntu --, i zde takovou technologii najdeme. V případě Ubuntu to je nástroj apt, jinde třeba yum.
Proto se domnívám, že Microsoft Windows i distribuce GNU/Linuxu jsou na tom stejně: existuje jednotná a doporučená technologie, ale ne všichni ji využívají.
Ostatně, zkusme tu problamatiku uchopit jinak. Odpovězme si na následující otázku: jaké problémy může "nejednotnost" instalací v distribucích GNU/Linuxu reálně přinést?
Že není jasné, kam aplikaci instalovat? Ale je, vždyť na to existují standardy. Že není jak přidat aplikaci do nabídky v grafickém prostředí? To je taky standardizováno. Že není kam umístit odkaz? To je taky jasné. Že je problém s různými sdílenými knihovanami, pokud obejdeme nástroj typu apt? To sice ano, ale jak toto řeší "instalačky" ve Windows? Obvykle si všechny knihovny natahají samy...
Když to tak vezmu, tak pro distributora aplikace není vůbec žádný problém napsat jednoduchý instalační skript, který jen párkrát něco zkopíruje...
> Ne ne, tahle poznámka je stále relevantní. I když bych si přál, abych se mýlil.
> Já nepíšu o jádru. Píšu především o programech.
Osobně by mě zajímalo, jakou aplikaci si takový ten "obyčejný uživatel" (o kterém mluvíš výše) potřebuje zkompilovat kvůli tomu, že by nebyla v repozitářích...
To není nic akademického. Požadavek na srovnávání srovnatelného je zcela relevantní.
Akademickým srovnáním se nazývají dobře provedená srovnání, která ovšem v praxi nejsou k ničemu. A to i když se srovává co požadujete.
Že existuje API znamená, že je možné toto API použít. Ruku na srdce: kolik jsme poznali třeba aplikací, které se "instalovaly" třeba jen "rozbalením archivu někam na C:\"?
Stejně se instalují programy třeba na Macu, a je to zcela regulérní. Nicméně ve Windows jde rozbalit aplikaci do adresáře a nijak neohrozit ani neovlivnit jiné aplikace. Windows jako systém přednostně bere sdílené knihovny z adresáře programu a ani jinak nenutí aplikaci se nějak globálně zaintegrovat do systému, pokud nepotřebuje služby systému.
V Linuxu je problém, že Linux bere vše globálně - je tam globální systém adresářů, dále Linux přirozeně připojuje k aplikaci sdílené knihovny z jiných adresářů, ne z jeho vlastního a vůbec celý Linux nevytváří aplikaci soukromé prostředí v jeho adresáři (bez dalších zásahů, které ovšem nejsou Linux way), takže chca nechca Linux nutí aplikaci participovat na jeho globální struktuře. A to je ten problém.
Proto se domnívám, že Microsoft Windows i distribuce GNU/Linuxu jsou na tom stejně: existuje jednotná a doporučená technologie, ale ne všichni ji využívají.
Velkou část aplikací ve Windows rozbalením do adresáře nenainstalujete. Případně ano, ale po prvním spuštěním provede aplikace "instalační proces". Ale bez instalace běžný uživatel nezaregistruje COM objekty, nevytvoří klíče v registrech, nenainstaluje třeba drivery k databázi, atd..
Já tu nechci chválit Windows, čistě to píšu jenom proto, že ve Windows je možnost vytvořit univerzální (s důrazem na univerzální, tedy fungující všude) instalační balíček, v Linuxu je to problém.
Ostatně, zkusme tu problamatiku uchopit jinak. Odpovězme si na následující otázku: jaké problémy může "nejednotnost" instalací v distribucích GNU/Linuxu reálně přinést?
Třeba to, že širší podpora LInuxu ze strany firem pro desktop bude drahá, a proto, jak se reálně děje, výrobci mají daleko raději Windows. Protože Windows je pro ně často reálně mnohem levnější - a to není řádná konspirace. A pokud si k tomu navíc připočítáte reálně nižší výnos vývojářů pro linuxové části programů (průměrně, vím, že mi tu někdo vyjmenuje věci jako Oracle, či jiný systém), pak poměr zisk/náklady nejsou pro Linux příznivé.
Že není jasné, kam aplikaci instalovat? Ale je, vždyť na to existují standardy. Že není jak přidat aplikaci do nabídky v grafickém prostředí? To je taky standardizováno. Že není kam umístit odkaz? To je taky jasné. Že je problém s různými sdílenými knihovanami, pokud obejdeme nástroj typu apt? To sice ano, ale jak toto řeší "instalačky" ve Windows? Obvykle si všechny knihovny natahají samy...
Kde jsou ty závazné standardy, kterých se závazně drží všichni výrobci a autoři linuxových distribucí?
Osobně by mě zajímalo, jakou aplikaci si takový ten "obyčejný uživatel" (o kterém mluvíš výše) potřebuje zkompilovat kvůli tomu, že by nebyla v repozitářích...
Mě třeba osobně zajímá, kam až linuxová neefektivita v tomto může zajít. Linux tak nějak počítá, že jsou nekonečně lidské zdroje. Teze, že každá distribuce bude kompilovat a balit všechny existující programy pro Linux podle mě nemůže přežít. Jak dlouho to bude možné? Až těch programů bude milión, bude to možné? A co až jich bude deset miliónů, nebo sto miliónů? Stále bude výrobce distribuce balit a vyrábět instalační balíčky pro sto miliónů distribucí a udržovat jejich aktuální verze? A co když se rozhodne udělat mez a dál balit jen omezený počet programů? No tak se vývojáři programů na Linux vykašlou, když nemají jak dostat program k uživateli a Linux jinou cestu tak přímo nepodporuje.
Stejně se instalují programy třeba na Macu, a je to zcela regulérní. Nicméně ve Windows jde rozbalit aplikaci do adresáře a nijak neohrozit ani neovlivnit jiné aplikace. Windows jako systém přednostně bere sdílené knihovny z adresáře programu a ani jinak nenutí aplikaci se nějak globálně zaintegrovat do systému, pokud nepotřebuje služby systému.V Linuxu je problém, že Linux bere vše globálně - je tam globální systém adresářů, dále Linux přirozeně připojuje k aplikaci sdílené knihovny z jiných adresářů, ne z jeho vlastního a vůbec celý Linux nevytváří aplikaci soukromé prostředí v jeho adresáři (bez dalších zásahů, které ovšem nejsou Linux way), takže chca nechca Linux nutí aplikaci participovat na jeho globální struktuře. A to je ten problém.
To záleží na úhlu pohledu. Já jsem z toho třeba doslova nadšený a když už opravdu potřebuju, /opt
je vždy po ruce a v mezích zákona.
Mě třeba osobně zajímá, kam až linuxová neefektivita v tomto může zajít. Linux tak nějak počítá, že jsou nekonečně lidské zdroje. Teze, že každá distribuce bude kompilovat a balit všechny existující programy pro Linux podle mě nemůže přežít. Jak dlouho to bude možné? Až těch programů bude milión, bude to možné? A co až jich bude deset miliónů, nebo sto miliónů? Stále bude výrobce distribuce balit a vyrábět instalační balíčky pro sto miliónů distribucí a udržovat jejich aktuální verze? A co když se rozhodne udělat mez a dál balit jen omezený počet programů? No tak se vývojáři programů na Linux vykašlou, když nemají jak dostat program k uživateli a Linux jinou cestu tak přímo nepodporuje.
A proto věřím, že dalším evolučním krokem bude jediný repositář otevřeného softwaru.Viz. LSB.
> Nicméně ve Windows jde rozbalit aplikaci do adresáře a nijak neohrozit ani neovlivnit jiné aplikace.
A v distribucích GNU/Linuxu to nejde? :-O
> Windows jako systém přednostně bere sdílené knihovny z adresáře programu a ani jinak nenutí aplikaci se nějak globálně zaintegrovat do systému, pokud nepotřebuje služby systému.
V distribucích GNU/Linuxu to je přeci stejné. Kdo nechce, nemusí nic sdílet.
> V Linuxu je problém, že Linux bere vše globálně - je tam globální systém adresářů, dále Linux přirozeně připojuje k aplikaci sdílené knihovny z jiných adresářů, ne z jeho vlastního a vůbec celý Linux nevytváří aplikaci soukromé prostředí v jeho adresáři (bez dalších zásahů, které ovšem nejsou Linux way), takže chca nechca Linux nutí aplikaci participovat na jeho globální struktuře. A to je ten problém.
Tohle je holý nesmysl. Vše záleží na nastavení.
> Třeba to, že širší podpora LInuxu ze strany firem pro desktop bude drahá, a proto, jak se reálně děje, výrobci mají daleko raději Windows.
Nic drahého. Vlastní instalační skript vytvoří i člověk, co umí týden třeba BASH. Neochota podporovat platformu GNU/Linux tkví spíš v tom, že jej používá nějaké 1 % uživatelů, ne v technologiích.
Ani udělat několik formátů balíčků není absolutně problém. Problém je v dalších balíčcích, na kterých ten balíček závisí, hlavně tedy v jejich verzích (resp. ve verzích jejich obsahu).
> Kde jsou ty závazné standardy, kterých se závazně drží všichni výrobci a autoři linuxových distribucí?
Závazné nikde. Jsou to prostě standardy. Kdo se jimi neřídí, dělá nestandardní věci a nemůže pak chtít standardní výsledky.
> Linux tak nějak počítá, že jsou nekonečně lidské zdroje. Teze, že každá distribuce bude kompilovat a balit všechny existující programy pro Linux podle mě nemůže přežít. Jak dlouho to bude možné?
Tohle je už ze zcela jiného soudku.
Nerad bych to moc rozváděl, už jsem toho nakecal dost, ale problém není v kompilaci jako takové, problém je ve sdílených věcech, resp. v jejich verzích. Některá distribuce s rychlým vývojovým cyklem má knihovnu XYZ ve verzi 2, kdežto jiná distribuce jen ve verzi 1 atd. Ve Windows se to často řeší tak, že se patřičná knihovna prostě nesdílí, což jde i na platformě GNU/Linux.
> Až těch programů bude milión, bude to možné?
Počet programů, které lidi (nějaký rozumný počet lidí) skutečně používají je podle mě konstantní. Takže se holt přestanou balit programy, co je nikdo nepoužívá.
A jinak, osobně si myslím, že by se distribuce měly soustředit jen na jedno pracovní prostředí. Z toho by plynulo mnoho řešení problémů popsaných výše.
Viz má odpověď M. Ponkrácovi v 19.10.
> Pokus o slovíčkaření
Žádné slovíčkaření; v tomto případě na tom podle mě velmi záleží.
V tomto případě na tom podle mě extrémně záleželo.
Analogické by bylo, kdybych místo "Windows" (nebo "Microsoft Windows") psal třeba jen NT (nebo jak se jmenuje to jejich jádro)...
Neexistence jednoné instalace pro binární programy pro Linux
Záleží na úhlu pohledu. Problém je spíš v tom, že každý chce vykazovat činnost.
neexistence jakéhokoli jednotného API na Linuxu kromě Linux kernel API.
Je jich víc. Glibc dokonce oplývá ABI.(Norma POSIX to opravdu nebyla pro srandu králíkům), ale jinak máte pravdu a klidně to můžete změnit.
hlavním problémem Linuxu absolutní nehledění na potřeby lidí a protlačování technické stránky i kdyby Linux měl padnout
A kdy byl Unix, potažmo GNU/Linux systém pro uspokojování potřeb normálních lidí? Já osobně doufám, že ani nikdy nebude.
Daleko raději bych byl, kdyby výrazy typu netbook nebo subnotebook už nějaký obyvatel Janova dal do starého železa.
Jak lidé poznají a oblíbí si Linux na netboocích, dostane větší šanci i na klasických desktopech.Jediná otázka: Proboha, proč pořád?
Přesně tak. Ne že by bylo všechno ideální, ale též se hlásím ke spokojencům v současném stavu.
Me GNU/Linux na desktopech prijde rozsireny az dost. A vyhovuje mi to.
No však ano, ale vy nerozhodujete o tom, co dá výrobce do netbooků.
Já bych jen jemně připomněl, že tento zápis, na který tato diskuse reaguje je o tom, co dělají výrobci netbooků. Proto jsem napsal, že Vy nerozhodujete o tom, co udělají výrobci netbooků.
A jinak bych Vás taky upozornil, že toto je veřejná diskuse, a že na Vás může zareagovat kdokoli. Rád Vám věřím, že na mě zvědavý nejste, ale pokud jste na veřejné diskusi, tak je pouze Vaše toužebné přání, abyste řídil, kdo na Vás bude reagovat.
Jestli máte tedy špatnou náladu, protože Vám žena nedala, a nebo ho máte malého, pak Vám doporučuji si na svých stránkách zřídit soukromou diskusi, kde mi zakažte přístup.
Já si své příspěvky budu psát podle libosti, a na Vás kašlu, že máte špatnou náladu. Vy mi tu nic přikazovat nebudete. Doufám, že je to jasné i pro příště.
osobne bych cekal, ze cesta k linuxu zacne na desktopu, precejen na notasu je potreba dokonalejsi podpora HWi SW, ktera se navic hure dosahuje
Přijde mi že na netboocích je mnohem menší paleta aplikací, které se ve většině případů používají (browser, IM, ...), takže je jednodušší je smysluplně integrovat.
zdravim,
zajimave tema. Cesta pres notebooky je zajimava. Mozna dobry ukrok stranou. Nicmene vyherce asi predem neurcime.
A ony ty notebooky asi budou casem samozrejmosti.
Padly zde otazky a odpovedi ohledne rozsireni linuxu.
Cele je to o jedne veci. Chcete -li svoji aplikaci nasadit, tak musite prekonat nebo musi byt prekonany problemy rodicovskych aplikaci.
Muzete udelat soft, ktery pobezi. Ani podpora ruznych distribuci neni ani tak problem.
Na co asi narazite je, to ze chybi zakladni podpora u nekterych bezne pouzivanych aplikaci. Zacina to u vymeny dokumentu.
Jsou chyby, ktere opravite jednoduse. Bohuzel chybi cele kusy funkcionality. A to je zpravidla horsi a rozpocet na to stacit nebude.
Chcete -li par veci opravit ci dopsat, tak pro zmenu jako vyvojar, stravite cas tim, nez dostanete aplikaci do rozumneho vyvojoveho prostredi s rozumnou produktivitou.
Vlastni aplikaci na Linux neni dneska zase tolik problem vytvorit. I deployment zvladnete take. Pripadne pouzit neco jednoducheho nebo neco z prostredi, ktere znate.
Hodne veci se da zmenit a relativne rychle. Staci nejak primerene prispivat (i treba zainvestovat).
Celkove se to muze za nejaky cas otocit, az se do toho vlozi vice nejaka vetsi firma. Rekneme, ze treba IBM. Bud treba nova HW architektura nebo treba opensourcovani Lotusu.
Co se tyce HW, tak u hodne veci je velky progress. Ti, co sleduji konference asi vi. Hodne firem otevira specifikace a mnozstvi commit-u se zvetsuje.
Chcete -li nekdo najit trochu vice odpovedi, tak jsem vypisoval bounty na LS-ku na to, jak rozjet OpenOffice nebo AbiWord v IDE Eclipse.
Ono dneska zacina byt moderni nadavat na Linux a pouzivat ho. Je to podobne jako na Win, ze ? Jen rozdil mezi Win a Linuxem je v tom, ze
nemusite skoncit jen u toho nadavani.
Vcelku je paradox, ze Cesko je co se tyce vyvojaru a produktivnich lidi ohledne Linuxu vcelku velmoc. Ale postupne to lehce upada, i kdyz hodne zajimavych a schopnych lidi zustava.
No nic, mame co jsme chteli nebo vetsina lidi chtela. Linux je rozsireny. Zacina se na nej i nadavat, coz je znamka, ze to neni neznamy system. Jedine, co jiz akorat chybi je se s tim vyrovnat.
Pavel Kysilka
Ubuntu LTS má podporu 3 roky, openSUSE 2 roky. To mi nepřijde jako moc krátká doba podpory. V repozitářích je přes 20 tisíc balíků, když někdo chce nový virtualbox nebo programy od googlu, tak na to mají firmy své vlastní balíky pro řadu distribucí nebo dokonce i repozitáře. A přidat repozitář je otázkou pár kliknutí. Mně to tedy přijde mnohem praktičtější než instalace programů ve Win. I pokud jde o údržbu - aktualizaci. Wine také dělá pokroky každým měsícem, takže pokrytí uživatelských potřeb a nároků stoupá. Byť sám chci a potřebuju aplikace, které nemají náhradu a nejdou (dobře nebo vůbec) ve Wine, dokážu si představit, že většina lidí z mého okolí (rodina, příbuzní, přátelé) by si s takovou nabídkou vystačila. A přitom by jim vše šlo rychleji a pohodlněji i díky tomu, že by nemuseli udržovat tolik bezpečnostních postupů a nástrojů potřebných pro Windows.
Kdo vás nutí nebo co vám brání používat ta nová řešení v den vydání, a ne třeba o verzi nebo dvě dozadu, kde je to už velice dobře odladěné (množství vydaných aktualizací, uzavírané bugreporty...) a stále máte většinou roční až dvouroční podporu k dispozici. Vím z vlastní zkušenosti, že je to lepší. A to se netýká jen Linuxu, ale všech systémů a programů. Každý si může zvolit, jak moc čerstvý a stabilní software mu vyhovuje. Úplně dokonalé a bezchybné to nemůže být nikdy.
Já se vám opravdu snažím porozumět a chápu to. Ale je zvláštní tu číst touhy o ideologickou nepředpojatosti a přitom opomíjet zkušenosti jiných uživatelů. Když bych teď nasadil třeba openSUSE 11, kde mi šla například i webkamera, ač (zatím) nejde v žádné z velkých distribucí vydaných za poslední půlrok včetně nového openSUSE 11.1, tak bude podporováno až do konce června 2010, tedy více než rok a půl. Nevidím problém věnovat jednou za dlouhou dobu jedno odpoledne na vyzkoušení pár verzí pár distribucí (třeba nejprve virtualizovaně) - to podstatné, zda něco jde nebo ne a jak se s tím pracuje vidím hned - a následné nasazení.
Jinými slovy tu pořád píšete o nějakých nedodělcích a já tu píšu o tom, že mám úplně jinou zkušenost než vy. A vsadím se, že kdybyste zkoušel právě vydaná Windows 98, XP nebo Visty (nebo třeba i MacOS X), dostal byste se do podobné situace. Dokazuje to jak vlastní zkušenost, tak changelogy následných oprav i četné zkušenosti lidí třeba na fórech a poradnách.
Prosím vás, já si nevzpomínám, že bych kdy za téměř 10 let u Linuxu potřeboval něco kompilovat. Mohu se zeptat, co máte na mysli? Když si představím normální uživatele, tak vůbec nechápu, co kromě odkliknutí instalace kodeků a případně ovladačů grafické karty anebo Wine by kdy potřebovali doinstalovávat něco speciálního. Google Earth, Google Desktop, Picasa aspol.? To je otázka pár kliknutí na přidání repozitáře. A jsou pro všechny verze všech nejpopulárnějších distribucí. Tak co ještě normální BFU potřebuje?
Ona ta dominance windows je dost relativni. Staci se podivat do kdy vsichni ms-fans popirali existenci fiefoxu a kde je FF dnes? S linuxem to bude podobne, dokud tech procent nebude 20, budou ho vsichni ignorovat/popirat jeho existenci.
Kdyz byla kdysi davno jedna velka sit jeste v zajeti Microsoftu, v zadne PR kampani soudruzi z redmondu nezapomeli zapocitat vsechny licence ktere jim kdy prodali. Dnes ta sit jede na debianu a soudruzi z Microsoftu a Gartneru ji pocitaji jako nekolik malo IP adres routeru ve webovych statistikach, takze asi tolik k pravdivosti microsoftich cisel
Staci se podivat do kdy vsichni ms-fans popirali existenci fiefoxu a kde je FF dnes?
Problém je v tom, že jakmile ve všech oblastech kvalitnější soupeř dostává tržní sílu, s o to větší propagandou a demagogií přichází MS a jeho fan klub třeba co se týče bezpečnosti. Lidi, kteří se v tom moc neorientují nevidí do hloubky, se tím mohou nechat zmanipulovat. Bohužel.