Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Prave jsem v byte na notebooku napocital vice jak 25 WiFi siti :). Je to absolutni tragedie, kazdy pouziva defaultni nastaveni AP a pali to do eteru jako o zivot. V ramci setrnosti vuci sousedum jsem zkousel snizovat vykon sveho APcka - notebook mam typicky do peti metru od nej. Bohuzel jakmile jsem jakkoliv snizil vykon, zacalo to packet-lossit :(. Takze jsem nucen chovat se stejne jako ostatni a poustet to do eteru na plny kule.
Je to hodne nahňácaný kolem pár hodnot, to je pravda. Já našel kanál 4, který šlape relativně OK, protože nás tam je jen pár .
Já si jaksi můžu určovat kanály jak chci. Ale v domě, kde bydlím je 450 bytů, v domě naproti odhadem kolem 900. Většina lidí s WiFi má UPC a Wifi jen na domácí síť - takže ani není možnost je jakkoliv kontaktovat například přes místního WiFi poskytovatele. Jinak jsou ale Vase predstavy hezke :).
mikrovlny jsou vlnění šířící se éterem. http://en.wikipedia.org/wiki/Luminiferous_aether
Ani jedna odpoved mi nesedi. Pul dne v praci jsem pripojen kabelem a zbytek dne mam doma bezdrat...
To samé - v Brně na privátě i ve škole Wifi, na obou místech to mám již druhým rokem zadarmo
a doma kabelovka od UPC. Občas si jen vyzvednu stažená data z domácího serveru...
Běžně jim to běhá přes 30Mb. Že já nebydlím v paneláku. Ach jo...Než bydlet v paneláku, to bych se radši spokojil i s modemem
+1
Téměř pořád po drátě. Občas na wifi – ve škole. Ale kvůli spolehlivosti a rychlosti dávám přednost ethernetu.
Jedina bezdratova technologie, kterou bych akceptoval, je 802.11n, ale zatim je to jen draft (mozna do vanoc stihnou vydat finalni verzi)Ten draft implementuje uz tolik zarizeni (ja mam Nko uz v MacBooku z konce 2007), ze bych tohle nepovazoval vubec za argument...
Obvykle mají dnes noťasy wifinu a ethernet, pokud se koupí ještě jedna karta pro jeden noťas do pcmcia, tak maj tři vystaráno ... jeden jako wan a další se připojí přes ten jeden noťas.
Bezpečnost - WPA2Tohle poskytuje ochranu proti DDoSu? Jak prosím? Nějaký speciální jammer štít?
Odolnost - ?Odolnost proti rušení z jiného zdroje, které není přímo cíleným útokem je také mizerná.
Stabilita - dobráPěkný vtip, už to umí full duplex, nebo když budu updatovat pár mega, tak mi download úplně chcípne, případně naopak?
Propustnost - dobráJako vtip hezké, ale fakt to chceš srovnávat s mým gigabitem?
NákladnostHmm 9kč/m... Jak hrozná to suma, myslím že někdo kdo si nemůže dovolit pár mětrů ethernet kabelu tento problém nemusí řešit, protože nemá ani na to aby si pořídil nějaké ápéčko, a kde by teprv vzal na nějaký počítač, nebo připojení k síti..
náročnostNáročnost na co, na zasekání kabelu? S pneumatickým kladivem je to otázka pár hodin a navím má ještě k tomu důvod přijednom udělat i renovaci elektroinstalace.
needitovatelnostAle kdeže? Úplně v pohodě.
nulové schopnosti rozšířeníChtěl si říct 100% možnosti rozšíření, ne? Nebo on je problém vyměnit 8 portový switch za 20 portový?
Nee, tamhle je obchod, Tady máš 35 korun na kabel,Chtěl si říct.. jak dlouhý potřebuješ kabel, tady jich mám plnou krabici, ne?
Panove, panove, ja Vas tady tak chvili posloucham a nestacim se divit.
Wifi je dobra na nizke (relativne) rychlosti. Pokud mate nejcastejisi vyuziti linky s notebookem na xmpp a mail , tak wifi plne vyhovi a na propojeni (pod)stolnich pocitacu je zase asi lepsi natahnout (se o) kabel. Cele to zacalo uz blbe formulovanou otazkou toho pripojeni - jestli je to primo pc nebo az domaci/firemni sit ven... nechme toho. V obou pripadech bude dost priznivcu. Rada s pneumatickym kladivem v panelaku, kde nejsilnejsi matros je sadros je prehnana, naopak v nejake stredni kotovicove usedlosti se s wifi budete dostavat tezko... Odlozte cernobile bryle a zkuste to vzit s troskou nadhledu. Uznejte si vzajemne argumenty, vyuzivejte si co chcete, ne?
(ale zase s tim kangem v panelaku... takhle ve 2 rano.... no zajimava myslenka, ja to v maldi nedotahl dal nez po nejaky vysavac )
Navíc mám pokoj na opačné straně domu a i tam by se mi hodilo připojení.A to je problém si tam ten kabel natáhnout?
Takže každá místnost kromě WCZrovna na WC je síť důležitá
Já tam nejradši chodím s papírovými novinami.
K vytření se hodí...
Na záchodě jsem laptop už měl, ale ležet ve vaně s laptopem a něco tam datlovat, na to jsem slabá povaha a mám hluboko do peněženky. Mno, ale svět není jenom PC, že? Taky bych mohl mít v koupelně třeba webkameru. Ta by se mohla hodit.
Koukni na film Hackers 2, tam si to datlování ve vaně celkem užívá
Zrovna na WC je síť důležitáMnohdy jsem od kamarádů slýchával, že jdou na záchod "položit kabel". Teprve diskuse pod touto anketou mi pomohla pochopit, že se vlastně jednalo o ethernetovou síťařinu...
Trictvrte metru silne zdi doma mame a wifi lita bez problemu. Mam to v prvnim patre a signal chytam i ve sklepe (obycejny Ovislink 5470, akorat jsem tam napalil jihoamericky firmware a vymacknul tak z toho o pet decibelu vic). Preferuji kabel, ale u notebooku me obtezuje.
akorat jsem tam napalil jihoamericky firmware a vymacknul tak z toho o pet decibelu vicTohle je přesně to, co bych nedělal. Přinejmenším proto, že chci brát ohled na lidi v domech okolo (nemluvě o tom, že je za to pokuta až 100 tisíc).
Lidí?
jedine kabel, sem tam bluetooth cez usb adapter (z handheldov). wifi ked pozeram tu naokoli nemam ziadne siete, vidno ze v bytovke kde byvam som asi najmladsi :)
Myslíte, že je to reálné?Je. Třeba u nás ve městě (a to je celkem vidlákov) má bezdrát každý druhý barák. Např. místní komunitní síť má přes 2000 členů při cca 8000 domácnostech v KH (je pravda, že síť už zasahuje i některé okolní vesnice, ale stejně).
Aktuálně přes kabel ADSL , večery WIFI , občas GPRS - T-Mobile.
Dřív jsem sice používal takovou malou blbou krabičku od Linksysu co jsem kdysi vyhrál, ale ta mi nedávno shořela (skoro doslova, plameny sice nebyly ale i tak smrděla dost) a nové AP ještě nemám, takže zase zpátky ke kabelu...
ja su asi blby, ale mysli se pripojeni stroje nebo lokality? Bo doma mam roztahanou metaliku, tak je dvouma wifi ven a z toho jedno pokracuje wifinou dal a druha adslkem.... :-/ Budu tedy v kategorii nehlasujicich.
Nápodobně U mě doma není kabel pohodlný, takže jsem většinou připojený přes wifi, ale když potřebuju přesouvat větší objem dat, tak si sednu ke stolu a připojím se kabelem.
Upřímně řečeno z mého pohledu nerozumím otázce, takže jsem nehlasoval. Pokud se myslí koncové PC, pak kabelem - ethernetovým. Pokud se myslí barák jakjo celek, pak taky kabelem a taky ethernetovým. Ale pokud se myslí uzel, který mám v baráku, ale který už není můj, ale patří do našeho občanského sdružení, tak ten je k centrále připojen bezdrátem - 5GHz talířem na vzdálenost několika málo kilometrů. Takže já asi kabelem, WiFinu mám pro návštěvy, ale co se týče přístupu k internetu, v tom není rozdíl - ten 10Mbit ta WiFina protáhne taky .
A navíc to vágní "nejčastěji". TO se počítá připíchnutí kabelu, zapnutí počítače, zapnutí wifi, connect wifi, vytočení PPP, nebo co se jak počítá? Ále co, je to pitomá anketa...
Jak potom donutí členy, aby přispívali na infrastrukturu a nepřipojovali se taky zadarmo?
To ne, ale moc mi to nekoresponduje s tím, co píše Max. Buď totiž člověk (legálně) využívá pásmo, které dává provozovatel k dispozici zdarma (třeba těch 32 Kb/s), a pak ale nic nehackuje a není na tom nic moc zvláštního. A nebo využívá službu (a rychlost) určenou pro platící uživatele, což IMHO nemůže být většinou* tak snadné, protože pak by poskytovateli neplatil nikdo a všichni by se připojovali zadarmo.
*) neříkám, že někdy ne
A UPC je asi jenom na sídlištích...Nejen na sídlištích, ale obecně všude tam, kde se to vyplatí. Jinak ale UPC má dost debilní smluvní podmínky (už jsem o tom mluvil mockrát), takže pokud je možnost řešit to jinak, je lepší se jim vyhnout.
Praha 6 - BřevnovCo WiMax od Radiokomunikací?
No i u nas v male vsi je tak cca 5 siti od lidi co maj doma AP.
Jinak domaci wifi je spis nouzovka na net. Pro nejaky prenosy souboru mezi PC jsem to zcela zavrhl uz kvuli packetloss a podstatne nizsi rychlosti.
WiFi site provideru kde jsou pevne dane a spravne nasmerovane anteny na net v poho staci.
Nez wifi k notebooku tak si raci natahnu UTP i do zahradniho domecku.
Lidi v bytovkach na sidlistich se utopi v 2,4 GHz smogu.
Navic se pres wifi neda bootovat - viz etherboot - teda nevim ze by to slo.
V ustavu pro vyzkum a vyvoj(nebo jak to vlastne je) jazyka ceskeho jsou podle me mene kompetentni urcovat v tomto smeru pravidla, nez prumerny ctenar abclinuxu.
Kabelem, ale o chlup.
Tiskni
Sdílej: