Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Na kolika zařízeních budete ručně posouvat čas?
na žádném |
|
27% (195) |
1 |
|
24% (175) |
2 |
|
17% (126) |
3 |
|
11% (81) |
4 |
|
4% (32) |
5 a více |
|
16% (119) |
Celkem 728 hlasů
Vytvořeno: 29.10.2011 21:24
Tiskni
Sdílej:
Kalkulačku a hodinky
Budik aby mě dobře budil do školy, na hodiny jen nalepim papír (jako v předchozích letech) ve stylu "-1" a na jaře zase strhnu, jak v tom není budik tak to moc dohloubky neřešim
Já chodil na ZŠ na 7:45, jistá tendence tam je.
Současný stav: 31. 10. vychází slunce v 6:37, u nás kvůli kopci spíš v sedm, ale stejně zhruba do devíti není vidět kvůli mlze (překvapení, je podzim)... v 16 hodin přicházím domů se sluncem pomalu zapadajícím do smogu a během půl hodiny je šero, za další půl hodiny tma. Před zimou musím na dvorku udělat nějakou práci než začne pořádně mrznout nebo sněžit -- vzhledem ke tmě ji přes týden neudělám a vzhledem ke klerofašismu je zabitá i neděle (nesmí se přece dělat hluk!), takže se musím modlit, aby se na sobotu vydařilo počasí. Ven (za pohybovou aktivitou) taky nemá smysl lozit, bo je tam tma.
Závěr: zimní čas je od toho, aby lidi drželi hubu a krok, neřešili nic než šichtu.
A není žádný rozumný důvod, aby ukazovaly 13h, když je astronomické poledne.Neexistuje žádný důvod pro to, aby ukazovaly dvanáctku v poledne. Byly doby, kdy den končil se západem slunce (což by se mi líbilo výrazně víc). Tento systém měření času má především symbolický význam pro společnost, stejně to nebude sedět vždy všude přesně. Mým řešením je kompromis: CEST (vlastně EET) celý rok, což přiblíží čas kulturním zvyklostem* (třeba že společenské/kulturní dění se odehrává odpoledne/večer, ne ráno) a průběžně se můžou dále pacifikovat zpátečnické tradice (oběd v nynějších 12 hodin, neděle v kostele). * nejsme v 19. století, abychom makali 16 hodin denně a nic jiného napříč vrstvami, dokonce i těch osm hodin je při současném technickém stádiu vývoje moc, kdyby byla trošku (politická) vůle
Navíc nechápu, jak si to představuješ. Dvě časová pásma se sloučí do jednoho, takže CET zanikne? Není důvod. Anebo posuneš o hodinu všechna pásma? To je přece k ničemu.
A proč ne rovnou takhle?:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=R7xkRT7afyk#t=400s
a vzhledem ke klerofašismu je zabitá i neděle (nesmí se přece dělat hluk!)To je pěkná π-čovina, tohle naštěstí nevedem v naší obci. Kdybys to tu některou neděli viděl (cirkulárka, křoviňák, motorová pila, …), to by se někteří vaši sousedi asi zbláznili. Takové nařízení je značně omezující. Doma na to serem, protože to by se neudělalo moc práce.
Nejvíc toho tvor vymyslí když usíná
Taky jsem to tak míval, záleží na tom kdy se vybije baterka - dám novou, nařídim a pak už jen lepim +1 nebo -1 podle toho kterým směrem se to posune
Přesně tak, musíme ten přežitek zrušit, jen to komplikuje život
ntpd nebude nic seřizovat pokud je odchylka příliš velká (výchozí hodnota je 1000 s). Proto je potřeba nejdřív hodiny nařídit přibližně (od oka nebo třeba pomocí ntpdate) a trefit se do této tolerance – a pak může přijít ke slovu automatické a plynulé seřizování hodin pomocí ntpd.To se mi ještě nestalo, a že jsem ho dával na spoustu systémů. Napadají mě dvě možná vysvětlení: 1) Vždy byl čas v rámci odchylky 2) Ta tvá výchozí hodnota není výchozí všude, tedy alespoň instalátor udělal prvotní nastavení času bez tohoto omezení
Pokud to přeřídíš o tak velký kus odhadem, tak se ti čas změní stejně moc, takže si nepomůžeš. ... To co děláš, je naprosto kontraproduktivní.Měl jsem notebook, kde ke konci jeho života odešla baterie zásobující RTC, takže po každém vyndání baterie si nastavil čas na prvního ledna roku 2000. Pokud jsem ho zapnul a nechal čas beze změny,
fsck
prohlásil, že souborový systém byl naposled připojen mnoho let v budoucnu a zkontoluje ho (což na pomalém notebookovém disku trvá docela dlouho). Po kontole jsem si nastavil čas pomocí ntpdate
(notebooky mám většinu času offiline, takže ntp
by neměl smysl), takže čas byl v pořádku.
Jenže při prvním restartu fsck
zas prohlásil, že souborový systém byl kontolován naposledy před několika lety a opět ho zkontoloval. Přítom stačilo vlést do BIOSu a nastavit alespoň datum a čas s přesností na hodinu a člověk by si ušetřil několik minut, které musel trávit zíráním na pomalu lezoucí indikátor. A to nemluvím o chaosu v lozích nebo problémech s platostí certifikátů - například OpenVPN tunel nenaběhne, pokud začíná platnost jeho certifikátu až za několik let v budoucnu ...
Můj mobil to uměl, ale i přesto že jsem měl správně datum a všechno ostatní, tak někdy čas neposunul....což by tolik nevadilo, ale jindy čas posunul NA DRUHOU STRANU!!!