Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Používáte alias u rm
?
ne |
|
73% (482) |
rm -i |
|
11% (72) |
rm -rf |
|
5% (32) |
jiný |
|
1% (7) |
nepoužívám rm |
|
10% (68) |
Celkem 661 hlasů
Vytvořeno: 24.6.2005 18:18
Tiskni
Sdílej:
rm -v
, rad se kocham echo "logout" >> ~/.profile
na cizim uctu ;o))
sed -i 1iexit ~/.bashrc(případně ekvivalent pro shell, který ten člověk používá). To spolehlivě ruší i scp a spol.
rm=echo "The service is out of order, kindly edit your filesystem manually"Ted vazne, samozrejme bes aliasu. Linux pouzivam proto, ze vykona to, co napisu, narozdil od nekterych jinych systemu.
unlink
? Ja pouzivam rm -i
, ale jen proto, ze je to tak defaultni v MDK. Zezacatku mi to bylo burt (vse jsem delal v KDE), ale posledni dobou mi to vadi cim dal vic. Jediny duvod, proc jsem si to neprenastavil, je ten, ze nema smysl upravovat jednu spatnou defaultni volbu; kdybych mel upravit vsechno, co se mi v MDK nelibi, muzu rovnou prejit na jinou distribuci
Rozhodl jsem se pro jinou distribuci, Gentoo rulez (asi, zatim jen experimentuju )
Jenze ja nemluvim jen o aliasech, ale celkove o tom, ze MDK uz pro me neni. Mam se piplat s aliasy (i kdyz to jsou treba dva az tri radky konfiguraku), kdyz porad jeste vetsina me prace je a asi i dlouho bude v GUI a kdyz se s MDK pri nejblizsi prilezitosti stejne rozloucim? Souhlasil bych s tim a taky bych to mel uz davno nastavene po svem, kdybych na cmdlajne pracoval casteji, ale to neni muj pripad.
Pokud by vsechno melo chodit presne tak, jak si predstavuju, musel bych v piplani systemu sedet ... rekneme, ze pomerne dlouho. Dejme tomu, ze srovnatelne s dobou, kterou budu potrebovat k instalaci a rozchozeni Gentoo desktopu, nad kterym mam v podstate plnou kontrolu od zacatku instalace. Po zkusenostech s upgradem MDK 10.0 na 10.1 (ktery mi system priserne rozhazel a donutil me provest cistou instalaci MDK 10.1) pak ani nemam chut konfiguraci takhle ladit, kdyz bych o ni s pristim upgradem mohl klidne prijit. Muzu treba zapomenout na zalohu duleziteho konfiguraku, nebo se taky muze stat, ze si zazalohuju i neco navic, co mi pak v novejsi verzi distra zpusobi potize. A doufam, ze mi na tohle nikdo neodpovi neco ve stylu, ze si mam nejdriv nastudovat dokumentaci a vse dukladne predem otestovat. Sice by to byla svata pravda, ale nekdy je proste vseobecne lepsi zvolit jinou cestu, nez resit zbytecne potize na ceste, po ktere jdu ted.
MDK se proste snazi byt user-friendly. To se mi tuze hodilo, kdyz jsem s Linuxem zacinal. S MDK jsem se hodne naucil, ale uz mi prestava vyhovovat, a to v mnohem vice smerech, nez jen v defaultnim nastaveni aliasu.
alias del='rm -i'
, což mi připadá jako rozumné řešení.
dost dlouho me trva nez se z shellu preklapnu do dosu a tak pouzivam ls, rm a vsichni okolo se divi co ze mi to furt pise samy error a co k tomu vlatne lezu kdyz to neumim ;)
ll
a la
(předpokládám, že každý ví, co to dělá