Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
V Brně se toho nebojí a neváhali do ulic nasadit "optické senzory na sledování pohybu lidí nebo kol". Každý takový optický senzor je vybaven kamerou, GSM, GPS a "umělou inteligencí".
Jsem v dobrém rozmaru, tak jsem si řekl, že místním sviním opět hodím nějakou tu perlu a těm ostatním ukážu k čemu všemu se dá MediaWiki využít.
Na hradě sedí vlastizrádce, na Václaváku byli vlastizrádci, Aleš Kapica je vlastizrádce s pěkným psem, ale amigapower je fajn chlap.
Potřeboval jsem najít optimální řešení k aktualizovaci velkých binárních souborů. Možná bude mít někdo z vás tip ještě na jiné řešení, ale já vyzkoušel následující tři (vyjmenováno vzestupně od nejhoršího k optimálnímu): xdelta3, rdiff, rsync.
Po dlouhé době jsem se vrátil trochu seriózněji k základům administrace Linuxu, nebo spíše k polo-amatérskému používání. Rozhodl jsem se víc zaměřit na Debian GNU/Linux, jelikož jsem si už dřív oblíbil různé deriváty (Mint, Ubuntu, antiX).
Musel jsem řešit jeden problém: starý 32-bitový laptop, Pentium M procesor, s funkční CD+RW mechanikou a s funkčním USB, ale z USB z nějakého důvodu žádná linuxová distribuce nenabootovala.Článok bol prvý kárt uverejnený na wisdomtech.sk.
Tento príbeh je o riešení jednej nepríjemnej vlastnosti trackpointu a o zdĺhavej premene jedného obyčajného web developera na kernel developera. V článku sú opísané čiastkové kroky, ale aj slepé uličky, ktorými som sa nakoniec dostal k funkčnému riešeniu.
Několik poznámek k repozitářům třetích stran na *ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish: nahrazení Firefoxu ze snapu a prioritizace PPA, další repozitáře, klíče.
Jak jsem mezi řečí zmínil v jednom z předchozích blogpostů, v naší domácnosti se ocitnul pes. Jako racionálně uvažující člověk jsem byl proti tomu. Byl to nápad mojí ženy a já nechtěl aby byla zklamaná.
Nemám nic proti migrantum – pokud se chtějí integrovat do naší společnosti. Ale jsem zastáncem jednoho metru, proto mi silně vadí zvýhodnění ukrajinských uprchlíků. Chápu, že situace v jejich zemi není jednoduchá, takže nemám nic proti tomu, že sem přijeli a rozumím tomu, že nechtějí být na obtíž. Ovšem situaci kolem sebe sleduji se znepokojením.
Počátkem letošního roku, po téměř dvouleté ostrakizaci, jsem došel k názoru, že na abclinuxu už nezbyl nikdo pro koho by stálo za to tam něco psát. Svůj poslední (a druhý v tomto roce) blogpost jsem publikoval 19.3.2022 a 28.4.2022 přidal svůj poslední komentář. S přesvědčením, že se raději kousnu do prdele, než abych sem ještě něco psal.