Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Jsem v dobrém rozmaru, tak jsem si řekl, že místním sviním opět hodím nějakou tu perlu a těm ostatním ukážu k čemu všemu se dá MediaWiki využít.
Na hradě sedí vlastizrádce, na Václaváku byli vlastizrádci, Aleš Kapica je vlastizrádce s pěkným psem, ale amigapower je fajn chlap.
Potřeboval jsem najít optimální řešení k aktualizovaci velkých binárních souborů. Možná bude mít někdo z vás tip ještě na jiné řešení, ale já vyzkoušel následující tři (vyjmenováno vzestupně od nejhoršího k optimálnímu): xdelta3, rdiff, rsync.
Po dlouhé době jsem se vrátil trochu seriózněji k základům administrace Linuxu, nebo spíše k polo-amatérskému používání. Rozhodl jsem se víc zaměřit na Debian GNU/Linux, jelikož jsem si už dřív oblíbil různé deriváty (Mint, Ubuntu, antiX).
Musel jsem řešit jeden problém: starý 32-bitový laptop, Pentium M procesor, s funkční CD+RW mechanikou a s funkčním USB, ale z USB z nějakého důvodu žádná linuxová distribuce nenabootovala.Článok bol prvý kárt uverejnený na wisdomtech.sk.
Tento príbeh je o riešení jednej nepríjemnej vlastnosti trackpointu a o zdĺhavej premene jedného obyčajného web developera na kernel developera. V článku sú opísané čiastkové kroky, ale aj slepé uličky, ktorými som sa nakoniec dostal k funkčnému riešeniu.
Několik poznámek k repozitářům třetích stran na *ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish: nahrazení Firefoxu ze snapu a prioritizace PPA, další repozitáře, klíče.
Jak jsem mezi řečí zmínil v jednom z předchozích blogpostů, v naší domácnosti se ocitnul pes. Jako racionálně uvažující člověk jsem byl proti tomu. Byl to nápad mojí ženy a já nechtěl aby byla zklamaná.
Nemám nic proti migrantum – pokud se chtějí integrovat do naší společnosti. Ale jsem zastáncem jednoho metru, proto mi silně vadí zvýhodnění ukrajinských uprchlíků. Chápu, že situace v jejich zemi není jednoduchá, takže nemám nic proti tomu, že sem přijeli a rozumím tomu, že nechtějí být na obtíž. Ovšem situaci kolem sebe sleduji se znepokojením.
Počátkem letošního roku, po téměř dvouleté ostrakizaci, jsem došel k názoru, že na abclinuxu už nezbyl nikdo pro koho by stálo za to tam něco psát. Svůj poslední (a druhý v tomto roce) blogpost jsem publikoval 19.3.2022 a 28.4.2022 přidal svůj poslední komentář. S přesvědčením, že se raději kousnu do prdele, než abych sem ještě něco psal.
Asi spousta lidí zde zná desky "APU" od švýcarské firmy Pc Engines. Tyto jsou pokračovatelem legendárních ALIXů postavených na AMD Geode a podobně jako ony jich lze využít například pro router s plnohodnotných OS nebo pro malý úsporný serveřík. I když jsou první modely ("APU1") s námi možná nějakých 10 let, pro mnoho účelů je to stále dobře použitelné železo (nebo aspoň želízko). Jenže pár let po prvních APU přišlo APU2 s lepším procesorem a později i APU3 a APU4 a v současné době se objevil i APU6. Jelikož jsem v tom začínal mít docela maglajz, udělal jsem si malou tabulku, třeba někomu může být vhod.