Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
kdože nám tady jako bojuje proti těm ruskejm dezinformacím
Po vydaní predošlého článku o súborových systémoch mi bolo vytknuté, že som neotestoval súborový systém NTFS. Najprv som si myslel, že ide o trolling, ale zdá sa, že existuje prinajmenšom jeden človek, ktorý NTFS v Linuxe aspoň raz použil.
No, žádný super vtip to tedy není ale hej, buďte rádi, že jsem si vzpomněl .
jxl_from_tree vznikol ako ladiaci/testovací nástroj na priame vytváranie ručne vytvorených bitových tokov JPEG XL (na rozdiel od použitia kodéra libjxl obvyklým spôsobom, keď sa mu ako vstup zadávajú pixely). Tieto ručne vytvorené bitové prúdy sú veľmi malé, pretože pozostávajú len z kontextového modelu pre entropické kódovanie (tento kontextový model je opísaný pomocou stromu MA, preto názov jxl_from_tree),
Pôvodný článok bol zverejnený na mojom blogu na LinuxOS.sk. Obsah zčasti nadväzuje na predchádzajúci článok o problémoch s fotmi na Amazon Kindle.
Dnešný článok bude venovaný open source čítačke KOReader. V článku sa venujem inštalácii, používaniu a porovnaniu so štandardnou čítačkou na Amazon Kindle Paperwhite 2 (drvivá väčšina platí aj pre ostatné čítačky od Amazonu). Ďalej sa venujem optimalizácii spotrebovanej RAM a riešeniu problémov pri spustení bez Kindle Framweorku. Článok uzatváram trochou disassembleru a malým pluginom pre lepšiu podporu Kindle.
Na weby Ředitelství silnic a dálnic byl proveden "velmi sofistikovaný a hluboký útok", ŘSD z "taktických důvodů" zatím nebude zveřejňovat detaily.
Tak, na stránke ste si mohli štandardne ku/po konci každého dňa pozrieť umiestenie v skupine, ako asi Váš tím skončí.
Kedže minulý rok sa to skončilo zle, kedže vtedajšia mala chybu, tak sa algoritmus naprogramoval odznova v pokoji a v osobnej pohode ešte pred začiatkom majstrovstiev sveta. Čiastočne permutácie: Rátajú sa ako 4počet zápasov.Dávejte si dobrý pozor na to, co říkáte. Mohli byste ohrozit počítačovou bezpečnost .
Po úspěchu předchozího blogu přináším druhou stručnější část, resp. epilog / poslední díl první série. Od včera jsme doma už zase sami, takže je možno zhodnotit celou akci.
Uplynulo už desať rokov od chvíle, čo som naposledy vyberal súborový systém. Vtedy zvíťazil ext4, ktorý som odvtedy spokojne používal. Množia sa ale v diskusiách tu aj inde pohrdlivé komentáre na túto konzervatívnu voľbu.
Nedávno jsme na jednom IRC kanále dělali zajímavý psychologický experiment. Přečtěte si následující příběh.