Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
kdože nám tady jako bojuje proti těm ruskejm dezinformacím
Po vydaní predošlého článku o súborových systémoch mi bolo vytknuté, že som neotestoval súborový systém NTFS. Najprv som si myslel, že ide o trolling, ale zdá sa, že existuje prinajmenšom jeden človek, ktorý NTFS v Linuxe aspoň raz použil.
No, žádný super vtip to tedy není ale hej, buďte rádi, že jsem si vzpomněl .
jxl_from_tree vznikol ako ladiaci/testovací nástroj na priame vytváranie ručne vytvorených bitových tokov JPEG XL (na rozdiel od použitia kodéra libjxl obvyklým spôsobom, keď sa mu ako vstup zadávajú pixely). Tieto ručne vytvorené bitové prúdy sú veľmi malé, pretože pozostávajú len z kontextového modelu pre entropické kódovanie (tento kontextový model je opísaný pomocou stromu MA, preto názov jxl_from_tree),
Pôvodný článok bol zverejnený na mojom blogu na LinuxOS.sk. Obsah zčasti nadväzuje na predchádzajúci článok o problémoch s fotmi na Amazon Kindle.
Dnešný článok bude venovaný open source čítačke KOReader. V článku sa venujem inštalácii, používaniu a porovnaniu so štandardnou čítačkou na Amazon Kindle Paperwhite 2 (drvivá väčšina platí aj pre ostatné čítačky od Amazonu). Ďalej sa venujem optimalizácii spotrebovanej RAM a riešeniu problémov pri spustení bez Kindle Framweorku. Článok uzatváram trochou disassembleru a malým pluginom pre lepšiu podporu Kindle.
Na weby Ředitelství silnic a dálnic byl proveden "velmi sofistikovaný a hluboký útok", ŘSD z "taktických důvodů" zatím nebude zveřejňovat detaily.
Tak, na stránke ste si mohli štandardne ku/po konci každého dňa pozrieť umiestenie v skupine, ako asi Váš tím skončí.
Kedže minulý rok sa to skončilo zle, kedže vtedajšia mala chybu, tak sa algoritmus naprogramoval odznova v pokoji a v osobnej pohode ešte pred začiatkom majstrovstiev sveta. Čiastočne permutácie: Rátajú sa ako 4počet zápasov.Dávejte si dobrý pozor na to, co říkáte. Mohli byste ohrozit počítačovou bezpečnost .
Po úspěchu předchozího blogu přináším druhou stručnější část, resp. epilog / poslední díl první série. Od včera jsme doma už zase sami, takže je možno zhodnotit celou akci.
Uplynulo už desať rokov od chvíle, čo som naposledy vyberal súborový systém. Vtedy zvíťazil ext4, ktorý som odvtedy spokojne používal. Množia sa ale v diskusiách tu aj inde pohrdlivé komentáre na túto konzervatívnu voľbu.
Nedávno jsme na jednom IRC kanále dělali zajímavý psychologický experiment. Přečtěte si následující příběh.