abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 20:11 | Humor

  Stavíte retro počítač nebo Vám na počítači chybí zvuk starého pevného disku? Pomoci může HDD Clicker (YouTube).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  dnes 16:11 | Nová verze

  Adaptable Linux Platform je nová distribuce od SUSE, která má v budoucnu nahradit SLE (openSUSE Leap); navazuje na stávající SLE Micro. Základem je „neměnný“ HostOS, aplikace běží v kontejnerech. Nyní jsou dostupné obrazy prototypu nazvaného „Les Droites“. Zatím má podporovat především šifrování disku a kontejnerizaci, ale bez větší integrace.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
  dnes 14:33 | Komunita

  Mesa umí skrze VA-API hardwarovou podporu H.264, H.265 a VC-1. Ve Fedora Linuxu ale musí být tato podpora z důvodů softwarových patentů zakázána.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 7
  dnes 08:00 | IT novinky

  Intel na dvoudenní akci Intel Innovation 2022 představuje své novinky. První den představil 13. generaci procesorů Intel Core. Nejvýkonnější Intel Core i9-13900K má 24 jader (8 výkonných a 16 úsporných) a 32 vláken a může běžet až na 5,8 GHz. Jeho cena je 589 dolarů.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 9
  včera 22:22 | IT novinky

  Sociální síť VK (VKontaktě) a další VK aplikace byly odstraněny z App Store [Заявление от VK].

  Ladislav Hagara | Komentářů: 30
  včera 21:22 | Nová verze

  Google Chrome 106 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 106.0.5249.61 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 20 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 19:44 | Nová verze

  Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.21.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nové vlastnosti: Nový formát databáze tagů. Staré databáze jsou automaticky převedeny na nový formát. Lze importovat účty z dat exportovaných z mobilní aplikace. Při generování emailů lze zvolit libovolnou kombinaci příloh, zda se má

  … více »
  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 11:33 | Nová verze

  RSS čtečka NewsFlash byla vydána v nové major verzi 2.0. Proběhla portace na GTK 4 a libadwaita. Instalovat ji lze také z Flathubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  26.9. 23:00 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 19
  26.9. 15:33 | Zajímavý článek

  Christian Hergert se rozepsal o novinkách v nejnovější verzi 43.0 integrovaného vývojového prostředí GNOME Builder. Instalovat ji lze už i z Flathubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 4
  Bavíte se s chatboty na webových stránkách e-shopů, bank, mobilních operátorů atd.?
   (22%)
   (5%)
   (48%)
   (25%)
  Celkem 279 hlasů
   Komentářů: 0
  Rozcestník

  Čuňačíme v MediaWiki – widgety

  9.9. 15:36 | Přečteno: 999× | Za vším hledej Linux | poslední úprava: 9.9. 15:38

  Jsem v dobrém rozmaru, tak jsem si řekl, že místním sviním opět hodím nějakou tu perlu a těm ostatním ukážu k čemu všemu se dá MediaWiki využít.

  Především bych ale rád toto cestou poděkoval těm, co svým dílem alespoň někdy přispěli k překladu manuálů na serveru MediaWiki.org do češtiny. Nevím teda jestli má moje osvětová činnost na někoho nějaký vliv, ale faktem je, že tam nikdo z české komunity toho „žaponce”, co značkuje stránky k překladu, svými dotazy zbytečně nezatěžuje ač je ve srovnání s mnoha početnějšími národy měsíční produktivita českých překladatelů mnohem vyšší. A to jejich počet nedosahuje ani desítky.

  Pevně doufám, že se to časem pozitivně i na počtech a produktivitě polské komunity, protože se konečně chopil díla i můj kamarád, kterému došlo po letech oč mi vlastně jde.

  Dortík, nebo stejk?

  Odpusťte mi malou odbočku, ale je to tatáž osoba, o které jsem tu psal loni na jaře. Zmiňuji se o něm především z toho důvodu, že se mu pravděpodobně nevědomky podařilo najít řešení na jeho vleklé psychické problémy.

  Loni totiž vygradovaly způsobem jako nikdy předtím. Po krátkém zlepšení během léta, přišla tak intenzivní ataka, že jsme přerušili veškeré styky. A od konce října minulého roku jsme se neviděli až do letošního července.

  Naše opětovné setkání bylo pro mne velice milým překvapením. Nejsem mstivý a nemám ve zvyku připomínat nepříjemné věci co se staly. Proto jsem to byl já, kdo učinil první krok k tomu, abychom se spolu opět začali komunikovat. A tak jsem se dozvěděl, že ho zdravotní problémy dohnaly k tomu, aby změnil své stravovací návyky. Zhubnul o 20 kg, a evidentně to má vliv i na hlavu. Protože od té doby uplynuly už dva měsíce a za tu dobu si postěžoval na problémy s hlavou jenom jednou.

  V podstatě jde o keto dietu, protože přestal žrát cukr a pečivo. Nevím, kdo mu to doporučil, ale nedávno vyšel v časopise téma článek o posledních trendech při léčbě epilepsie, kde bylo mimo jiné zmíněno, že podle posledních výzkumů má právě keto dieta velice pozitivní vliv při léčbě epilepsie.

  A je to, jak je to. U něj to zafungovalo a byl velmi rád, že jsem tehdy nedbal na jeho přání být zapomenut.

  Widgety

  Jak už jsem se mnohokrát zmínil, pro mne je MediaWiki především pracovní nástroj.

  Vždycky jsem měl problém se zapomínáním nepodstatných detailů. Svým způsobem je to konkureční výhoda, protože blbosti zůstávají zapomenuty a k tomu co má smysl se opakovaně vracím.

  Dokud jsem nepoužíval wiki, byl problém v tom, že bylo nutně pracně dohledávat nejrůznější poznámky a lovit v paměti zbytky. Teď je to pro mne mnohem snazší. Pokud nemohu něco najít ve svých poznámkách na první šup (používám geany, kde mám otevřených nespočet souborů s poznámkami), lezu na wiki. A nenajdu-li to tam, je velmi pravděpodobné, že jsem nějakou zmínku nechal tady. Nikam jinam nic nepíšu.

  Wiki má pro mne především tu výhodu, že pokud mi něco chybí, tak si to mohu snadno a rychle dodělat. Takže když jsem se na jaře konečně dostal k tomu, abych se zas po nějakém čase zaobíral notama, hledal jsem cestu, jak do wiky upíchnout multimediální soubory. A jak už to tak u mne bývá, řešení bylo hotové, jen ho použít.

  Už před čtyři lety jsem si totiž nainstaloval rozšíření Widgets, aby se daly na wiki rovnou přehrávat záznamy pořízené přes aplikaci asciinema. Zmínil jsem se tady o ní v blogpostu o editoru ascii obrázků, ale právě proto že jsem chtěl aby si mohl čtenář ukázkový záznam přehrát, z původně zamýšleného blogpostu na abclinuxu nakonec sešlo.

  Ty první widgety jsem obšlehnul ze serveru MediaWiki Widgets, ale když jsem zjistil, že se k jejich kódu dostanou už jen registrovaní uživatelé, bylo jednodušší si napsat vlastní. K tomu ovšem bylo nutné nejprve nastudovat dokumentaci. Pak už to byla brnkačka. Pokud vás tedy zajímá, k čemu se na MediaWiki dají využít widgety a v čem mohou být nebezpečné, pokud je používá wiki, kde mají anonymní uživatelé možnost editovat kód, nakoukněte na dokumentační stránky mých widgetů, kde jsou i ukázky jejich použití.

  Překlady titulků

  A nyní už zabředávám mezi vyšší dívčí. Umím totiž na stránkách wiki přehrávat i vybrané, otitulkované sekvence, kdy se použijí titulky podle aktuálně zvolené jazykové verze článku. Ty widgety se nevolají přímo, ale přes šablony, což výrazně zjednodušuje jejich použití. Jak to vypadá můžete vidět na videu vloženém do překládané manuálové stránky. Předem ale varuji. Ta stránka je jeden velký masakr, je velice obtížně pochopitelný pokud nevíte, k čemu je dobrá transkluze.

  Zatím jsou titulky jen v češtině, protože čekají na překlad. Je to v podstatě běžná překládáná wiki stránka, ze které se velice jednoduše po přeložení (pomocí substituce) vygeneruje VTT soubor příslušné jazykové verze. Jenž se potom vloží mezi ostatní soubory do lokálního úložiště.

  Na téma MediaWiki zde ode mne v minulosti vyšlo…

  1. (11.3.2015)MediaWiki - rozšíření Translate - kromě rozšíření Translate zde padla zmínka také o rozšíření AccessControl.
  2. (12. 3.2015) Čuňačíme v MediaWiki - příklad využití rozšíření ExternalRedirect.
  3. (14. 3.2015) Čuňačíme v MediaWiki dál - popisuje, jak v prostředí MediaWiki modifikovat textové zprávy k rozšíření ConfirmAccount.
  4. (15. 3.2015) Od čuňáren ke korektnímu obsahu MediaWiki - popisuje jak u multijazyčné wiki využívat možnosti rozšíření ParserFunctions
  5. ( 1. 4.2015) Čuňačíme v MediaWiki - opět - popisuje jak využít možností rozšíření ParserFunctions MyVariables k modifikaci nabízeného obsahu wiki na základě autentifikace.
  6. ( 2. 4.2015) MediaWiki - dynamicky generované stánky - názorná ukázka využití rozšíření DynamicPageList (third-party) pro dynamicky generované stránky v MediaWiki. Kromě toho se zde objevila zmínka or rozšíření Loops a Variables, které umožňují v šablonách využívat smyčky a uživatelsky definované proměnné.
  7. ( 3. 4.2015) Čuňačíme v MediaWiki - proč? seznámení s tím, jak a proč jsem se dostal k MediaWiki
  8. (17. 8.2018) Čuňačíme v MediaWiki - responzivní obrázky blogpost o tom, jak donutit MediaWiki aby responzivně pracovala s obrázky. Součástí je šablona mé provenience, která využívá kromě již uvedených rozšíření navíc rozšíření ImageSizeInfoFunctions
  9. ( 3. 4.2019) Čuňačíme v Mediawiki – RecentChanges bez javascriptu
  10. (10. 4.2019) MediaWiki.org - překlad dokumentace
  11. (20. 5.2019) Wikimedia Hackaton 2019
  12. (12. 7.2020) Čuňačíme v MediaWiki - výřezy z obrázků
  13. ( 7. 1.2021) Čuňačíme v MediaWiki - responzivní obsah II., o pomocné šabloně I-size
  14. (10. 2.2021) Čuňačíme v MediaWiki - šablony jako nástroj., o pomocných šablonách ToDo, transstat, hop a block
  15. (26. 2.2021) Čuňačíme v MediaWiki - povídání z jiného světa, o šabloně BIO
  16. (11. 3.2021) Čuňačíme v Mediawiki – Pozor na staré šablony, o aktualizaci MediaWiki, změně domény a zapomenuté šabloně.
  17. (24.11.2021) Multijazyčná MediaWiki, lehký úvod do problematiky zmatení jazyků.
  18. (23.12.2021) Čuňačíme v MediaWiki - Jazykové peklo, popisuje základy multijazyčné wiki a v závěru objasňuje, proč je řešení tohoto problému založené na šablonách nevhodné pro wiki, u které je povolená editace pro anonymního uživatele.
         

  Hodnocení: 67 %

          špatnédobré        

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  9.9. 21:08 Prase
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Kde jsou perly? Kroch
  9.9. 21:36 Miriam | blog: RychlovarnaKonvice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  ale notak, nech tu vlastizrádnou sviňi Kapicu na pokoji, přežral se perlama
  9.9. 23:36 kuskus
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  A cim zradil vlast? A kterou vlastne?
  9.9. 22:19 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Sedíš si na nich.
  9.9. 23:40 Kanec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Víš že prasata můžou mít i 30 minut dlouhý orgasmus? Sviním je prostě hej.
  10.9. 07:27 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Jo. Tady jim to svědčí. Ani je nestíhají střílet.
  9.9. 23:41 _   
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  debil
  10.9. 10:42 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  A víš co je na mojí wiki nejlepší? Nevyskytují se tam anonymní podtržítka a platí tam moje pravidla hry, takže bys nejspíš na tom byl brzy jako tví soudruzi z Číny.
  10.9. 11:11 _    
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Taky to nikdo nepoužívá. Jinak bys psal tam a nesomroval tady ;-)
  10.9. 12:36 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Já tu psal již v době, kdy takoví jako ty ještě smrděli na živě.
  10.9. 12:16 Pašík
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Cina je u vas v Kremlu ted novy nepritel nebo co? Nejak uz nepises o ukrajincich, to se az tak zmenili pomery co zacala ukrajina vyhravat?
  10.9. 12:40 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  A co bys o nich chtěl napsat? Že jsou mi u zadku stejně jako rusi? To přeci není nic nového. Nijak se tím netajím.
  13.9. 00:19 jbv
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Chápu, když tvoje strana prohrává, ignorování války je přirozená reakce, nebraň se tomu. Děje se to tak vždycky a díky tomu potom válka skončí rychleji, protože prohrávající strana to vzdá. Je to pro fosílie jako ty těžký jít proti výchově z mládí, kdy vám vymývaly hlavy komunisti. Něco jako Stockholmský syndrom. Tak se nemusíš schovávat za "neutralitu".
  13.9. 06:40 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Víš co je smutné? Že strana, která prohrává je i tvou stranou. A příčina je stejná jako u rusů - krátkozrací politici u kterých místo pragmatismu rozhodují emoce.

  Včera mi vyprávěl kamarád, jaké poměry panují u nich ve vsi, kde působí jako zastupitel. Koaliční partner nepokrytě dělá podrazy, hraje jen na svůj písek. A všichni mají strach někoho otevřeně podpořit, protože média už situaci vyhrotila natolik že by to pro ně znamenalo společenskou ostrakizaci bez ohledu na to, koho podpoří.

  Mne to nepřekvapilo, protože vím co za lůzu se předvádí tady. Ale on byl z toho dost špatný protože se jen velmi těžko smiřuje s nevděkem, který sklízí přes veškerou snahu něco zlepšit.
  10.9. 12:42 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  A pokud sis toho zatím nevšiml, tak skutečným protivníkem EU je Čína, proto ji na rozdíl od rusáků nelze ignorovat.
  11.9. 11:11 nadtržítko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Jo tu nelze ignorovat. Jak pravil jeden rusky general - i kdyby jsme zabili milion cinanu denne tak to je prace na cely rok.
  11.9. 14:25 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  No jo rus. Stejně asi počítal kolik bude bojeschopných nácků na Ukrajině. Když vezmeme do úvahy kolik těch Číňanů je, tak by to bylo nejmíň na čtyři. A to beru ten jeho optimistický milion.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.