abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 12:55 | Nová verze

  Byla vydána nová major verze 27.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 01:11 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 1.8.0 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi video formátů HandBrake (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 21:55 | IT novinky

  Microsoft představil nové označení počítačů Copilot+. Dle oznámení se jedná se o počítače poskytující funkce umělé inteligence. Vedle CPU a GPU mají také NPU (Neural Processing Unit). Uvnitř představených Copilot+ notebooků běží ARM čipy Qualcomm Snapdragon X Elite nebo X Plus.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 17:55 | Zajímavý článek

  Příspěvek na blogu Codean Labs rozebírá zranitelnost CVE-2024-4367 v PDF.js, tj. mj. prohlížeči PDF souborů ve Firefoxu. Při otevření útočníkem připraveného pdf souboru může být spuštěn libovolný kód v JavaScriptu. Vyřešeno ve Firefoxu 126.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  včera 12:55 | Nová verze

  Lazygit byl vydán ve verzi 0.42.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 12:22 | IT novinky

  K open source herní konzole Picopad přibyla (𝕏) vylepšená verze Picopad Pro s větším displejem, lepšími tlačítky a větší baterii. Na YouTube lze zhlédnout přednášku Picopad - open source herní konzole z LinuxDays 2023.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 5
  17.5. 13:44 | Nová verze

  Byla vydána (𝕏) nová major verze 17 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  17.5. 12:22 | Komunita

  Sovereign Tech Fund, tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří vývoj FFmpeg částkou 157 580 eur. V listopadu loňského roku podpořil GNOME částkou 1 milion eur.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  17.5. 01:55 | Komunita

  24. září 2024 budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 19
  16.5. 23:33 | Nová verze

  Google Chrome 125 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 125.0.6422.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 4
  Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
   (79%)
   (5%)
   (8%)
   (7%)
  Celkem 416 hlasů
   Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
  Rozcestník

  Čuňačíme v MediaWiki – widgety

  9.9.2022 15:36 | Přečteno: 1571× | Za vším hledej Linux | poslední úprava: 9.9.2022 15:38

  Jsem v dobrém rozmaru, tak jsem si řekl, že místním sviním opět hodím nějakou tu perlu a těm ostatním ukážu k čemu všemu se dá MediaWiki využít.

  Především bych ale rád toto cestou poděkoval těm, co svým dílem alespoň někdy přispěli k překladu manuálů na serveru MediaWiki.org do češtiny. Nevím teda jestli má moje osvětová činnost na někoho nějaký vliv, ale faktem je, že tam nikdo z české komunity toho „žaponce”, co značkuje stránky k překladu, svými dotazy zbytečně nezatěžuje ač je ve srovnání s mnoha početnějšími národy měsíční produktivita českých překladatelů mnohem vyšší. A to jejich počet nedosahuje ani desítky.

  Pevně doufám, že se to časem pozitivně i na počtech a produktivitě polské komunity, protože se konečně chopil díla i můj kamarád, kterému došlo po letech oč mi vlastně jde.

  Dortík, nebo stejk?

  Odpusťte mi malou odbočku, ale je to tatáž osoba, o které jsem tu psal loni na jaře. Zmiňuji se o něm především z toho důvodu, že se mu pravděpodobně nevědomky podařilo najít řešení na jeho vleklé psychické problémy.

  Loni totiž vygradovaly způsobem jako nikdy předtím. Po krátkém zlepšení během léta, přišla tak intenzivní ataka, že jsme přerušili veškeré styky. A od konce října minulého roku jsme se neviděli až do letošního července.

  Naše opětovné setkání bylo pro mne velice milým překvapením. Nejsem mstivý a nemám ve zvyku připomínat nepříjemné věci co se staly. Proto jsem to byl já, kdo učinil první krok k tomu, abychom se spolu opět začali komunikovat. A tak jsem se dozvěděl, že ho zdravotní problémy dohnaly k tomu, aby změnil své stravovací návyky. Zhubnul o 20 kg, a evidentně to má vliv i na hlavu. Protože od té doby uplynuly už dva měsíce a za tu dobu si postěžoval na problémy s hlavou jenom jednou.

  V podstatě jde o keto dietu, protože přestal žrát cukr a pečivo. Nevím, kdo mu to doporučil, ale nedávno vyšel v časopise téma článek o posledních trendech při léčbě epilepsie, kde bylo mimo jiné zmíněno, že podle posledních výzkumů má právě keto dieta velice pozitivní vliv při léčbě epilepsie.

  A je to, jak je to. U něj to zafungovalo a byl velmi rád, že jsem tehdy nedbal na jeho přání být zapomenut.

  Widgety

  Jak už jsem se mnohokrát zmínil, pro mne je MediaWiki především pracovní nástroj.

  Vždycky jsem měl problém se zapomínáním nepodstatných detailů. Svým způsobem je to konkureční výhoda, protože blbosti zůstávají zapomenuty a k tomu co má smysl se opakovaně vracím.

  Dokud jsem nepoužíval wiki, byl problém v tom, že bylo nutně pracně dohledávat nejrůznější poznámky a lovit v paměti zbytky. Teď je to pro mne mnohem snazší. Pokud nemohu něco najít ve svých poznámkách na první šup (používám geany, kde mám otevřených nespočet souborů s poznámkami), lezu na wiki. A nenajdu-li to tam, je velmi pravděpodobné, že jsem nějakou zmínku nechal tady. Nikam jinam nic nepíšu.

  Wiki má pro mne především tu výhodu, že pokud mi něco chybí, tak si to mohu snadno a rychle dodělat. Takže když jsem se na jaře konečně dostal k tomu, abych se zas po nějakém čase zaobíral notama, hledal jsem cestu, jak do wiky upíchnout multimediální soubory. A jak už to tak u mne bývá, řešení bylo hotové, jen ho použít.

  Už před čtyři lety jsem si totiž nainstaloval rozšíření Widgets, aby se daly na wiki rovnou přehrávat záznamy pořízené přes aplikaci asciinema. Zmínil jsem se tady o ní v blogpostu o editoru ascii obrázků, ale právě proto že jsem chtěl aby si mohl čtenář ukázkový záznam přehrát, z původně zamýšleného blogpostu na abclinuxu nakonec sešlo.

  Ty první widgety jsem obšlehnul ze serveru MediaWiki Widgets, ale když jsem zjistil, že se k jejich kódu dostanou už jen registrovaní uživatelé, bylo jednodušší si napsat vlastní. K tomu ovšem bylo nutné nejprve nastudovat dokumentaci. Pak už to byla brnkačka. Pokud vás tedy zajímá, k čemu se na MediaWiki dají využít widgety a v čem mohou být nebezpečné, pokud je používá wiki, kde mají anonymní uživatelé možnost editovat kód, nakoukněte na dokumentační stránky mých widgetů, kde jsou i ukázky jejich použití.

  Překlady titulků

  A nyní už zabředávám mezi vyšší dívčí. Umím totiž na stránkách wiki přehrávat i vybrané, otitulkované sekvence, kdy se použijí titulky podle aktuálně zvolené jazykové verze článku. Ty widgety se nevolají přímo, ale přes šablony, což výrazně zjednodušuje jejich použití. Jak to vypadá můžete vidět na videu vloženém do překládané manuálové stránky. Předem ale varuji. Ta stránka je jeden velký masakr, je velice obtížně pochopitelný pokud nevíte, k čemu je dobrá transkluze.

  Zatím jsou titulky jen v češtině, protože čekají na překlad. Je to v podstatě běžná překládáná wiki stránka, ze které se velice jednoduše po přeložení (pomocí substituce) vygeneruje VTT soubor příslušné jazykové verze. Jenž se potom vloží mezi ostatní soubory do lokálního úložiště.

  Na téma MediaWiki zde ode mne v minulosti vyšlo…

  1. (11.3.2015)MediaWiki - rozšíření Translate - kromě rozšíření Translate zde padla zmínka také o rozšíření AccessControl.
  2. (12. 3.2015) Čuňačíme v MediaWiki - příklad využití rozšíření ExternalRedirect.
  3. (14. 3.2015) Čuňačíme v MediaWiki dál - popisuje, jak v prostředí MediaWiki modifikovat textové zprávy k rozšíření ConfirmAccount.
  4. (15. 3.2015) Od čuňáren ke korektnímu obsahu MediaWiki - popisuje jak u multijazyčné wiki využívat možnosti rozšíření ParserFunctions
  5. ( 1. 4.2015) Čuňačíme v MediaWiki - opět - popisuje jak využít možností rozšíření ParserFunctions MyVariables k modifikaci nabízeného obsahu wiki na základě autentifikace.
  6. ( 2. 4.2015) MediaWiki - dynamicky generované stánky - názorná ukázka využití rozšíření DynamicPageList (third-party) pro dynamicky generované stránky v MediaWiki. Kromě toho se zde objevila zmínka or rozšíření Loops a Variables, které umožňují v šablonách využívat smyčky a uživatelsky definované proměnné.
  7. ( 3. 4.2015) Čuňačíme v MediaWiki - proč? seznámení s tím, jak a proč jsem se dostal k MediaWiki
  8. (17. 8.2018) Čuňačíme v MediaWiki - responzivní obrázky blogpost o tom, jak donutit MediaWiki aby responzivně pracovala s obrázky. Součástí je šablona mé provenience, která využívá kromě již uvedených rozšíření navíc rozšíření ImageSizeInfoFunctions
  9. ( 3. 4.2019) Čuňačíme v Mediawiki – RecentChanges bez javascriptu
  10. (10. 4.2019) MediaWiki.org - překlad dokumentace
  11. (20. 5.2019) Wikimedia Hackaton 2019
  12. (12. 7.2020) Čuňačíme v MediaWiki - výřezy z obrázků
  13. ( 7. 1.2021) Čuňačíme v MediaWiki - responzivní obsah II., o pomocné šabloně I-size
  14. (10. 2.2021) Čuňačíme v MediaWiki - šablony jako nástroj., o pomocných šablonách ToDo, transstat, hop a block
  15. (26. 2.2021) Čuňačíme v MediaWiki - povídání z jiného světa, o šabloně BIO
  16. (11. 3.2021) Čuňačíme v Mediawiki – Pozor na staré šablony, o aktualizaci MediaWiki, změně domény a zapomenuté šabloně.
  17. (24.11.2021) Multijazyčná MediaWiki, lehký úvod do problematiky zmatení jazyků.
  18. (23.12.2021) Čuňačíme v MediaWiki - Jazykové peklo, popisuje základy multijazyčné wiki a v závěru objasňuje, proč je řešení tohoto problému založené na šablonách nevhodné pro wiki, u které je povolená editace pro anonymního uživatele.
         

  Hodnocení: 67 %

          špatnédobré        

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  9.9.2022 21:08 Prase
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Kde jsou perly? Kroch
  9.9.2022 21:36 Miriam | blog: RychlovarnaKonvice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  ale notak, nech tu vlastizrádnou sviňi Kapicu na pokoji, přežral se perlama
  9.9.2022 23:36 kuskus
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  A cim zradil vlast? A kterou vlastne?
  9.9.2022 22:19 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Sedíš si na nich.
  9.9.2022 23:40 Kanec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Víš že prasata můžou mít i 30 minut dlouhý orgasmus? Sviním je prostě hej.
  10.9.2022 07:27 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Jo. Tady jim to svědčí. Ani je nestíhají střílet.
  9.9.2022 23:41 _   
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  debil
  10.9.2022 10:42 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  A víš co je na mojí wiki nejlepší? Nevyskytují se tam anonymní podtržítka a platí tam moje pravidla hry, takže bys nejspíš na tom byl brzy jako tví soudruzi z Číny.
  10.9.2022 11:11 _    
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Taky to nikdo nepoužívá. Jinak bys psal tam a nesomroval tady ;-)
  10.9.2022 12:36 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Já tu psal již v době, kdy takoví jako ty ještě smrděli na živě.
  10.9.2022 12:16 Pašík
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Cina je u vas v Kremlu ted novy nepritel nebo co? Nejak uz nepises o ukrajincich, to se az tak zmenili pomery co zacala ukrajina vyhravat?
  10.9.2022 12:40 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  A co bys o nich chtěl napsat? Že jsou mi u zadku stejně jako rusi? To přeci není nic nového. Nijak se tím netajím.
  13.9.2022 00:19 jbv
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Chápu, když tvoje strana prohrává, ignorování války je přirozená reakce, nebraň se tomu. Děje se to tak vždycky a díky tomu potom válka skončí rychleji, protože prohrávající strana to vzdá. Je to pro fosílie jako ty těžký jít proti výchově z mládí, kdy vám vymývaly hlavy komunisti. Něco jako Stockholmský syndrom. Tak se nemusíš schovávat za "neutralitu".
  13.9.2022 06:40 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Víš co je smutné? Že strana, která prohrává je i tvou stranou. A příčina je stejná jako u rusů - krátkozrací politici u kterých místo pragmatismu rozhodují emoce.

  Včera mi vyprávěl kamarád, jaké poměry panují u nich ve vsi, kde působí jako zastupitel. Koaliční partner nepokrytě dělá podrazy, hraje jen na svůj písek. A všichni mají strach někoho otevřeně podpořit, protože média už situaci vyhrotila natolik že by to pro ně znamenalo společenskou ostrakizaci bez ohledu na to, koho podpoří.

  Mne to nepřekvapilo, protože vím co za lůzu se předvádí tady. Ale on byl z toho dost špatný protože se jen velmi těžko smiřuje s nevděkem, který sklízí přes veškerou snahu něco zlepšit.
  10.9.2022 12:42 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  A pokud sis toho zatím nevšiml, tak skutečným protivníkem EU je Čína, proto ji na rozdíl od rusáků nelze ignorovat.
  11.9.2022 11:11 nadtržítko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  Jo tu nelze ignorovat. Jak pravil jeden rusky general - i kdyby jsme zabili milion cinanu denne tak to je prace na cely rok.
  11.9.2022 14:25 Want
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Čuňačíme v MediaWiki – widgety
  No jo rus. Stejně asi počítal kolik bude bojeschopných nácků na Ukrajině. Když vezmeme do úvahy kolik těch Číňanů je, tak by to bylo nejmíň na čtyři. A to beru ten jeho optimistický milion.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.