Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
V závěru minulého blogpostu jsem se zmínil o šabloně, která počítá správné hodnoty aby i při procentuálním nastavení velikosti bylo možné skládat rozdělené obrázky k sobě. Dnes bych se rád zmínil o existenci dalších pomocných šablon, které slouží k různým účelům.
To je fakt který si hodně lidí neuvědomuje.
Skutečností je, že většině lidí vyhovuje pasivní konzumace informací. Čumí na web, stejně jako na televizi a vůbec jim nepřijde na mysl, že by se na tvorbě jeho obsahu mohli také podílet. Jsou zvyklí se dívat na web jako na list papíru, kde někdo něco napsal. A většinou to taky tak funguje. Někdo něco někam napíše a pak to tam visí, a visí… dokud majitel serveru nepřestane financovat provoz a veškerý obsah jeho webu skončí v prdeli.
S MediaWiki se to má podobně, až na jeden dosti podstatný detail – a to že je od samého počátku navžena pro kooperativní práci a proto obsahuje řadu mocných nástrojů, které ji usnadňují. Její možnosti jsou tak obrovské, že si je neuvědomuje ani většina uživatelů i správců.
Pro mne je to především nástroj. Nejsem příliš systematický člověk. Vždycky mne zajímalo hodně věcí ale můj mozek přerušení nezbytné pro multitaskingové operace moc rád nemá. Podobné je to i s mojí RAM. Není tak velká, aby se tam udrželo všechno a i můj HDD už na ten objem informací nestačí. Wiki je tedy pro mne ideální nástroj, který mi pomáhá v situaci, kdy marně lovím v paměti nějaký detail.
Ovšem skutečná síla MediaWiki se projeví teprve tehdy, až na tvorbě obsahu začne participovat víc lidí, protože zprostředkuje informace těch co jsou ochotni je sdílet těm, co by se k nim jinak nikdy neměli možnost dostat.
Považuji za ohromné štěstí, že mohu spolupracovat na tvorbě obsahu s kamarádem, který to pochopil. Přispěla k tomu nečekaná životní situace, která paradoxně s koronavirem nijak nesouvisí, ačkoliv se odehrála zhruba ve stejnou dobu, kdy vypukla i současná koronavirová panika.
Měl problémy s uchem a na CT hlavy se ukázalo, že měl v hlavě nádor. Sice nezhoubný, ale okamžitá operace byla nezbytná. Kuchli ho ven, ale bez následků se to neobešlo. Podle toho co říkal, je to jako by mu v hlavě odstřeďovala prádlo bubnová pračka. Dá se s tím žít, ale ne chodit do práce, takže to skončilo invalidním důchodem. To by mu až tak nevadilo. Horší je, že s takovým handicapem se nedá dělat systematická práce, na jakou byl zvyklý. A to byl přesně ten moment, kdy přišel na chuť wiki.
Jeho koníčkem je badatelská práce. Díky tomu, že byl – na rozdíl ode mne – schopen systematické práce, napsal řadu knih, které jsou dnes cenným zdrojem informací. Jenže kniha už jednou vydaná je mrtvá. Chybu zpětně neopravíte a takové omyly se pak tradují desítky let a jen těžko se vyvrací. Obzvláště, jste-li v daném oboru považován za nejvyšší autoritu. Oproti tomu je tvorba obsahu wiki nikdy nekončící budování katedrály. Vždycky tam najdete něco co se dá vylepšit, upřesnit či opravit. A jak zjistil, v současné situaci mu hodně pomáhá, že se dá cokoliv rychle dohledat. A díky tomu, že do toho paralelně hrabu já, nemusí všechno sám dotahovat. Vzájemně se doplňujeme. A moje změny ho zas upozorňují na to co by se hodilo doplnit. Nesmírně tím stoupla naše produktivita práce. Pokud vás to zajímá, můžete se podívat na WikiApiary, kde si můžete zobrazit graf nově založených stránek a článků. Během pouhého půl roku se počet stránek zvednul o 4 tisíce (z původních 11 tisíc). Naše spolupráce ale toho přinesla víc než prudký nárůst obsahu.
Díky naší spolupráci jsem se mohl více soustředit na psaní technických manuálů, s postupy jak co dělat. A také vznikly i nové šablony, které jsou pro naši wiki specifické, i když je pochopitelně může použít i kdokoliv jiný.
Kromě již v minulém blogpostu zmíněné šablony I-size, jsem vytvořil šablonu ToDo, která nám usnadňuje práci při korektuře knih. O tom, co tato korektura obnáší se rozepisuji v článku Korektury digitalizovaných knih a slovo o logice psaného textu. Podstatné je, že ověření stránky musí udělat jiný uživatel než ten, který udělal základní korekturu. Jenže v seznamu odkazů na stránky elektronické knihy v indexu nepoznáte, kterou stránku jste dělali vy a kterou někdo jiný.
Proto jsem potřeboval vytvořit šablonu, která by mi vracela pouze seznam stránek, které zpracoval někdo jiný než já. A tak vznikla šablona ToDo, která přesně tohle dělá. Přihlášenému živateli zobrazuje jen ty stránky, které nejsou dokončené a čekají na jeho ověření či zpracování. Ovšem to není jediná šablona, která byla vytvořena pouze jako pomocný nástroj.
Tuhle šablonu jsem vytvořil poté, co jsem dopsal manuálovou stránku k rozšíření AccessControl. Zajímalo mne totiž, na kolik by vyšel její překlad do angličtiny, či jiného jazyka. Se čtením anglického textu problém nemám, stylem massa bob se taky jakž takž byť za silného bolení hlavy domluvím, ale na to abych přeložil tak rozsáhlý text nemám. Čas, jazykové znalosti ani morál. Chtěl jsem tedy nabídnout, těm co si nevystačí s automatickým překladem z translatoru, aby si mohli na překlad přispět. Pokud by se s tím nechtěli poprat sami.
Ovšem u multijazyčné wiki jsou i jiné stránky, ať již přeložené, nebo čekající na překlad, u kterých mě zajímala hodnota překladu. Pokud by vás tedy zajímalo, jak vypadá použití šablony transstat, nakoukněte sem.
A taky jsem (konečně) udělal i další sofistikovanou šablonu hop, pro interaktivní linky z obsahu na kapitoly, z textu na poznámky v bibliografii, či z indexu na hesla v textu. Ani nevím, jestli má vůbec smysl něco dál vysvětlovat. Párkrát jsem to zkusil, ovšem bez úspěchu. Ale pokusím se.
Jde o to, že standardní link u MediaWiki vedou vždy na určitou konkrétní stránku – v případě elektronickýc knih je to podstránka, identifikovaná číslem. Ovšem pokud máte z těchto stránek vygenerovánu celou knihu coby singlepage dokument, je to na prd, protože vás to hodí z této stránky na onu podstránku. Na singlepage stránce je pro vás klíčová kotva a její unikátní id (o její vygenerování se stará šablona na). Jenže takový link by zas nefungoval na podstránce. Proto jsem tedy udělal šablonu, která tohle řeší.
Je to stupido. U podstránky se vygeneruje link na podstránku, za který se přilepí skok na id kotvy. A u singlepage stránky se tam vrazí jenom ten skok na id kotvy.
A úplně nakonec se zmíním o šabloně block, kterou používám na sofistikované pozicování bloků textu. Všechno podstatné obsahuje dokumentace k šabloně, takže bych tímto dnešní litanii ukončil.
Tiskni
Sdílej: