Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Neviete a nejakom komunitnom serióznom linuxovom nekomerčnom webe? O webe bez reklám na Microsoft, bez nekončiacich a nič neriešiacich žabomyších vojen, bez príspevkov s nulovou informačnou hodnotou, bez vycpávok a obmedzení?
Predstavu mám asi takú, že web by sa mal zaoberať systémom GNU/Linux a nachádzať by sa na ňom mali len príspevky k veci. Web by nemal byť špecializovaný na žiadnu distribúciu, jediným tématickým zameraním by mal byť GNU/Linux. Začínajúci užívatelia tam nie sú ohlupovaní klikaním na ikony a menu ale zrozumitelnými návodmi na konfiguráciu systému v textovom režime. V reakciách a diskusiách sa dodržiava etický kódex - netiketa. V diskusiách sa riešia konkrétne veci. Web a všetky jeho komponenty sú dostupné aj z textového prehliadača typu Lynx.
Web môže mať aj svoju konferenciu, jabber miestnosť a podobne. Nájde sa teda taký web, najlepšie v češtine alebo slovenčine? Nie nebojte sa, nejdem zakladať žiadny projekt. Ja len, že po vyhľadaní slova "linux", doposiaľ hľadám márne. Pred časom tam ešte nejaké weby boli, ale kamsi sa podeli. No nič, asi si založím vlastnú sieť :D
Ak teda o nejakých viete, sem s nimi...
Tiskni
Sdílej:
Alebo inak: treba žiť v realite.
Začínajúci užívatelia tam nie sú ohlupovaní klikaním na ikony a menu ale zrozumitelnými návodmi na konfiguráciu systému v textovom režime.Nechces zabomysi valky, ale pritom je tenhle tvuj zvast jako stvoreny pro jednu takovou...
Já vám také nic nevyvracím, jenom se snažím ukázat, že "určitý typ informací ve vám vyhovující formě" nekomerčně zadarmo a s komunitou nejspíš neseženete. Protože ty informace musí nejdřív někdo posbírat a sepsat, k čemuž je potřeba hodně lidí. A hodně lidí znamená, že tam bude dost věcí, které se vám nebudou líbit (protože každý má jiný vkus, takže ve velké skupině lidí se vždy najde něco, co bude někomu jinému vadit).Ja ale nehľadám komerčnú podporu, ktorej model ste mi tu predostreli ale komunitný web, čo je set-sakramentský rozdieľ. Apropo, čo sa týka toho množstva mužíčkov na zbieranie a spisovanie informácií, to už dnes predsa robia informačné systémy, vyhľadávací roboti, vyhľadávače, expertné systémy (z tých mojich obľúbenejších spomeniem napr. CLIPS) a iné tradičné aplikácie GNU/Linuxu o ktorých užívatelia grafického prostredia nemajú ani paru, či nie? Pravda, niekto to musí prepísať do ľudsky stráviteľnej podoby, a tu je človek nezastupiteľný.
Teda určite existujú ďalšie minoritné skupiny užívateľov, ktorí majú podobné požiadavky ako ja a pritom nemusia byť militantne naladení voči grafickému režimu, tak ako predpokladáte vy u mňa.Jen jsem uvedl svůj dojem, který jsem získal při čtení vašich příspěvků. Ano, ty minority existují, ale problém je, že jsou to minority. Množství potenciálních autorů, odborníků a čtenářů je u specializovaných témat tak malá, že ty články prostě nemají jak vycházet, protože je nemá kdo psát/číst. Není to tak, že by se třeba Robert na ábíčku bránil vydávat podobné články (spíš naopak), problém je, že je nemá kdo psát a nikdo je takynepíše. O instalaci kodeků je schopný napsat skoro kdokoliv a stejný problém má jak "komerční", tak komunitní web a změna (založení nového) portálu to nevyřeší ...
Obávam sa, že reklame sa dnes podriaďuje všetko - aj výber článkov. Teda rozhoduje majorita a určitá stádovitosť.Kdybych nevěděl, jak to chodí třeba na ábíčku, dal bych ti možná za pravdu. Takhle ti můžu říct, že to tak skutečně není. Robert skutečně netráví hodiny odmítáním článků na nejrůznější minoritní témata - on je prostě a jednoduše nemá. Výsledek (tj. vydávané články) potom odpovídá statistickému rozložení zájemců (a potenciálních autorů článků). Nic víc, nic míň. Pokud mu nabídneš článek o tom expertním systému, jsem si jist, že ho bez problémů vydá, stejně jako třeba dnes vyšlo Scheme, což není zrovna mainstream ... skutečně se nejedná o "spiknutí" z vyšších míst, důvod je daleko prozaičtější.
lenže úplne v poriadku už nie je ak užívateľ pomocou klikacieho nástroja v domnienke že tento vykonáva presne to čo má, spúšťa zopár procesov zvyšujúcich traffic siete bez jeho vedomia.Tohle přece není doménou klikacích nástrojů. Pokud nevím co dělám, je v mých rukou nebezpečné cokoliv! Tím spíš konzolový nástroj spuštěný pod rootem. Není pravda, že pouhé pouívání příkazovky z někoho udělá odborníka. Odborník je ten, kdo tomu rozumí, ta implikace používá příkazovku => je to odborník je špatný myšlenkový pochod - viz třeba hromada lam instalující svoje první Gentoo. Pokud něco dělám a nevím co, tak je úplně jedno, zda pouštím GUI, nebo konzolový nástroj.
Čo som tým chcel vlastne povedať... Užívateľ nečíta určité typy článkov, lebo sú zle napísané, nerozumie im. Nie preto, že by ho problematika nezaujímala, ale forma akou sú prezentované, je pre neho nestrávitľná. Pamätám si svojho času na články (nebudem menovať ani weby ani autorov, je ich viac), v ktorých komandlajna bola popisovaná takým pútavým spôsobom, že som so zatajeným dychom čakal na ďalšie pokračovanie.Samozřejmě, ale to taky jenom potvrzuje, co jsem psal výše. Existuje množina lidí používající počítače, podmnožina těch, kteří používají příkazovku je pouhý zlomek, množina kommandlajnistů, co jsou ochotní něco napsat je zase pouze zlomek z těch, kteří ji používají a těch, oc jsou odborníci a navíc skvělí autoři je prostě tak málo, že je může počítat i nešikovný tesař (snad mi xkesh nevynadá
Iba toľko som chcel k tej minorite a majorite, dúfam že som nikoho neurazil.Nebojte, já nejsem uražený
Čo sa týka tých článkov o CLIPSe, budem ich musieť nájsť a trochu prepracovať, ak budete mať záujem, môžem vám ich potom poslať.Raději přímo Robertovi Krátkému (e-mail kratky a tu část za zavináčem si určitě domyslíte - to je aspoň antispammerová ochrana, bez AI s tím nehnou
i nešikovný tesař (snad mi xkesh nevynadá!!!!!!!!!!! Ale jinak souhlas. Ještě s tím, že více odborné články píše a čte sice málo lidí, ale zato jejich hodnota zůstává poměrně vysoká i když čas plyne, tzn. že k takovým článkům se pak lidi cíleně vracejí, když potřebují. Naopak velmi populární články na aktuální téma sice přitáhnou spoustu čtenářů, ale za pár dní je z nich loňský sníh. Ideální tématicky zaměřené médium by mělo obsahovat oba dva typy a i když se tu kolega v návalu emocí čertí, tak zrovna ABCLinuxu není to pravé pódium pro jeho stesky, protože tady vychází s podporou redakce obojí.)
Ak sa vám zdajú blogy skvelá vec vporiadku, máte na to právo.Tak mi z toho vyplynulo (oprav mne, jestli se mýlím), že ti asi nejspíš vadí blogy tady na ábíčku. Jednoduchá rada: nečti je.
http://www.luzer.sk/
http://c0renet.org/
http://www.tucnacek.com/
Vzhledem k tomu ze to je nekomercni tak si projdi pekne vsechny clanky a zamysli se nad rozdilem komercnich webu jako je treba root.cz linuxzone.cz etc...
Co se tyce penguin.cz dalo by se rict ze je to skoro mrtvej web, komunita se prave spis mota vice kolem komercnich webu, dneska ti zadarmo seriozni clanek napise malokdo a i obcas ty clank psane za penize jsou o nicem (tim se nechci dotknout zkusenych linuxaku kteri se radi obcas podeli o sve drahocenne znalosti)