Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.4 specifikace Vulkan (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího multiplatformní výpočetní a grafické API pro přístup k GPU. Vývojáři open source 3D knihovny Mesa už pracují na podpoře (Nvidia NVK, Radeon RADV, Apple Honeykrisp, …).
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2412.
Zajímáte se o techniku, ale nemáte ve svém okolí s kým si o ní pokecat? Pak doražte 3. 12. na strahováckou Virtuální Bastlírnu, kde si můžete neformálně online popovídat s ostatními makery, hackery, hardwaráři, softwaráři, ale třeba i vědci a vysokoškolskými učiteli. Samozřejmě pro případy, kdyby řeč stála, mají bastlíři nachystaná i aktuální témata k nastartování diskuze. Jaká to jsou pro prosinec?
… více »Intel mění vedení. Pat Gelsinger skončil jako CEO.
V souvislosti s nárůstem falešných webových stránek, které se vydávají za oficiální webové stránky Portálu občana, Portálu identity občana nebo Portálu veřejné správy, se Digitální a informační agentura (DIA) rozhodla urychlit přechod Národní identitní autority na jednotnou státní doménu gov.cz a identitaobcana.cz tak přešla na identita.gov.cz [tisková zpráva].
Byla vydána verze 0.5.18 open source správce počítačových her na Linuxu Lutris (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.15. Díky 294 přispěvatelům.
Prekvapuje Vas Ruska akce v Gruzii?
Ja musim rict, ze je treba sklonit hlavy pred Ruskym promyslenym, az takrka sachovym planovanim. Napred dodaji osetincum pasy, pak zbrane a nakonec partizany, pardon dobrovolniky. Zacit celou vec v tuhle dobu bylo velmi promyslene a ukazuje jak schopne je dnesni Rusko. Je asi dobre zeptat se, kdo bude na rade dalsi a jake jsou mozne scenare. Odhledneme na moment od otazky, kdo za to muze, ke ktere se zkusim vratit, a podivejme se na jeden z moznych scenaru:Myslim, ze po Gruzii prijde - po mensi pauze - na radu Pobalti, Ukrajina ne, to by se mohla zvrhnout v jatka a rusaci by mohli utrpet neakceptovatelne ztraty. Nerisknou to, na to jsou prilis chytri. Misto toho Ukrajinu rozlozi zevnitr, penezma a vlivem, co jim zapadni evropa a my platime za jejich ropu a plyn. Kdyz ji teda posilaji. Protoze sem tam ji nam a nemecku v zime vypnou, prestoze je zaplacena a nasmlouvana, samozdrejme z technickych duvodu, a pak v televizi promluvi Putin, ze se osobne postara, a, surprise, technicke duvody pominou.
Az za par mesicu nebo let vjedou ruske tanky do Rigy, Evropa to opet tak maximalne verbalne odsoudi. Bez ohledu na celou slavnou EU a NATO vule branit Pobalti nebude.
A ja neverim ani tomu odsouzeni, kdyz nastvane a vydesene Polsko navrhne v bezmocnem Europarlamentu aspon ostrou rezoluci proti Rusku, Nemci, Frantici & spol ji radeji zablokuji, protoze nemaji jak nahradit 42% energie, co berou z Ruska. A rusove to dobre vedi...
No a pak jsme ji na rade my, a zde vidim jediny potencial k ostremu konfliktu. Samozdejmne ne vojenskemu, ne, to jiste ne. Podle mne se nasi komunisti, socialisti a spolky Nezakladnam straslive poperou o to, kdo bude na cestnem miste v prvni rade pri vitani Ruskych tanku zpet v Praze.
Armada CR jiz tradicne nezasahne, ale "moudre vycka" aby pak svou technikou posilila okupanty a zapoji se pouze do potlacovani pripadneho odboje obyvatel po boku ruskeho agresora. Jako ostatne vzdy.
--
no a nekolik malo poznamek k tomu, kdo za to muze
Prijde mi zvlastni, jak se porad opakuje Moskvou vyvolany rev o celonocnim bombardovani mesta plneho civilistu, ktere pry udelal "dementni Gruzijsky Hitler". Nejak mi to nesedi. Zkuste si o tom jejich prezidentovi neco zjistit, ma pravnicke vzdelani, zabyval se lidskymi pravy, je typicky selfmademan a ma 2 doktoraty (ne cestne, realne) z prestiznich univerzit v USA a Britanii. Kdo z vas to dokazal? Sam. Z chude postovetske republiky. Delal v privatni pravnicke firme na Wall Street, kde si asi nezamestnaji nejake idioty. Do politiky ho zlanaril jeste jeho predchudce, nesel tam pro penize nebo ze zoufalstvi jako u nas. Myslite, ze takovy clovek bude idiot? Proc?
Ten "utok na civilisty" byl reportovan vyhradne moskevskymi novinari, kteri taky mluvili o 1400 mrtvych. A zaroven tam nikoho, kdo nebyl provereny a rus nepustili dalsi 3 dny, kdy se mohlo dit cokoliv... Zname ruske bombardovani Grozneho? Zname jejich uctu k zivotu rukojmi v moskevskem divadle, nebo ve skole v Beslanu? Zadne dukazy nocniho bombardovani moc videt nebylo, jen nocni fotky gradu bez vysostnych znaku. Mohly byt odkudkoliv a z jakekoli doby. BBC tam melo dopisovatele jiz predtim, a potvrdilo pouze 14 mrtvych promoskevskych "partizanu". Dosud to cislo nezmenili. A referovali o pouziti velkoraznych ostrelovacskych pusek dodanych Izraelem, coz neni zrovna raketomet, nebo zbran plosneho teroru. Trochu to o necem vypovida. Dokonce i bolsevicke listy pisou o Moskvou prehnanych zpravach o obetech. Verim vic zpravam Human Rights Watch a BBC, ti kritizovali i USA, Irak a neocony uz drive (a nikdo je za to nevyhodil z okna ani neotravil poloniem). Pisou, ze napocitali 44 mrtvych. Moskva ovsem tvrdi opak, a je vase rozhodnuti komu verite.
Divim se, ze tem zpravam z Moskvy tak bezvyhradne verime, vzdyt oni rusove LZOU i ted, i dnes, tvrdi ze v Gruzii nejsou a pritom je v primem prenosu na Reuters, BBC, a AP, jak rabuji v pristavu Poti, 400km od Osetie. Vzdyt se podivejte jak se chovali dnes, v hlubokem miru, po podpisu primeri. Aktualne.cz
16:15 - Účelem mise Spojených států v Gruzii není bránit gruzínské přístavy, ale dodat do země humanitární a lékařskou pomoc, vyjasnila na tiskové konferenci ve Washingtonu mluvčí Bílho domu Dana Perinová.
Jak dále uvedla, USA se zatím při dodávkách materiálu do Gruzie, jež začaly dnes ráno, nesetkaly s žádným problémem ze strany Rusů.
15:37 - V gruzínském Gori napadl ruský voják čtyři izraelské novináře. Dva reportéry deníku Ha´arec, novináře z agentury Ynet a dalšího žurnalistu izarelské televize zastrašoval voják nejprve střelbou do vzduchu a následně jim ukradl auto, kde měli své věci. O incidentu informoval server haaretz.com.
14:55 - Rusko trvá na tom, že jeho příslušníci mírových sborů mají právo pohybovat se v gruzínském přístavním městě Poti a plnit tam zpravodajské úkoly.
Na tiskové konferenci v Moskvě to prohlásil zástupce náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Anatolij Nogovicyn, který jen o několik hodin dříve popíral, že by Rusové ve městě byli vojensky přítomni.
Ruský generální štáb dal zároveň najevo znepokojení nad dodávkami materiálu, který do Gruzie letecky dopravují Spojené státy.
--
Neprijdou vam divne vcerejsi zpravy o tom, jak se ruske jednotky stahuji z Gori (coz je gruzie a mimo spornou oblast) pote, co predevcirem rekli, ze v Gori nejsou? Jak se muzou stahovat, kdyz tam nejsou?
Neprijde vam trochu zvlastni, ze v ruskych mediich je jen jeden nazor, jedna formulace a jeden hlas? Tak jako kdysi v sovetskych. Na zapade muzeme kritizovat koho chceme, Bushe, neocony, Putina i Klause, muzou si to same dovolit i v Rusku? Pokud ne, proc? Nic?
Tiskni Sdílej:
Rusko melo na hranici nastartovanych 300 tanku, delostrelectvo, letectvo stovky "dobrovolniku" a jednotky specnaz.Trivialni vysvetleni je, ze ma Rusko kvalitni vyzvedne sluzby, tak se dostatecne dopredu dozvedelo o utoku Gruzie na Osetii.
Neprecenoval bych inteligenci politiku. On i puvodne normalni clovek muze zblbnout, kdyz do nej dostatecne dlouho lijou vhodne analyzy, ale o tom uz jsem psal o prispevek vedle.
A mimochodem, ten ropovod zustal netknuty, funguje, ropa v nem tece, nadale patri Gruzii, Rusove ho "neanektovali".
Pokusim se vam ty vase babovicky trochu rozslapat, ale asi nemuzu ocekavat, ze byste se nechal vyrusit ve svem sneni o Ruske svetovlade. Tak spis jen pro ostatni a pro uplnost.
Se zbrojenim zacal Saakasvili hned po svem zvoleni (BTW, s vysledkem 96 %, lip uz je na tom snad jen Fidel), ve volbach mimo jine sliboval, ze zpatky pripoji Abchazii a Jizni Osetii. Z 30*10^6 $ byl vojensky rozpocet navysen az na 10^9 $, do zeme prisli radit soudruzi z USA a Izraele, budovali zde vojenska zarizeni, cvicili gruzinske mirotvorce, zbrane do zeme jen proudili (mimo jine i z CR), atd. Da se najit par clanku z nedavne doby (pochopitelne predvalecne), ktere vyzdvihuji gruzinskou armadu, jak maji asi 10k elitnich vojaku vycvicenych na standard NATO, ze Rusove jsou proti tehle elite dost zabari (daji se srovnavat jen se gruzinskou "neelitou"), ze kdyby se neco semlelo, mohli by je Gruzinci docela prevalcovat, atd.
K ruznym incidentum na hranicich s Jizni Osetii dochazelo dlohodobe a na obou stranach, ale v poslednich mesicich se to nejspis stupnovalo. Tu nekdo odpalil minometny naboj, tu nekoho odprasknul odstrelovac. V predvecer utoku se Gruzie s Ruskem a Osetii dohodla na primeri, ale ve chvili, kdy mela zacit v Cchinvali ruska tiskovka, tak zacali dopadat prvni bomby a rakety Gruzinske ofenzivy. V rozhovoru pro le Figaro to Gruzinsky ministr pro reintagraci vysvetlil tak, ze nechteli, aby tento jejich krok (primeri) byl bran jako slabost. Rusove brzy pote podali v OSN navrh na okamzite ukonceni boju, tehdy ho zapadni zeme shodili ze stolu, to to jeste vypadalo, ze Gruzinci maji sanci na uspech. Pak se karta obratila a najednou s mirovymi iniciativami zacali prichazet jini. Je velmi zabavne zpetne prochazet zpravy z prvnich hodin valky, kdy jeste Gruzinci postupovali vpred.
Suma sumarum je myslim zrejme, ze obecne se na vojenske zpacifikovani Osetie a Abchazie Gruzinci pripravovali roky. A tento konkretni utok museli planovat minimalne nekolik tydnu, spise mesicu, takova operace se fakt neda pripravit za dvacet minut na ubrousku z restaurace. Sam tu uvadite, ze nad Abchazii a Osetii se promenovali Gruzinske vyzvedne letouny, zvysujici se koncetraci vojsk u Osetskych hranic reklamovali Rusove uz, mam ten dojem, pred mesicem, samotne datum utoku, totozne se zacatkem Olimpyjady, tezko povazovat za nahodne, atd. Nechapu, jak se muze nekdo divit, ze Rusove byli pripraveni. Zpravy o stupnovani napeti a presunech Gruzinskych vojsk byly dostupne i z otevrenych zdroju, Rusove se svymi vyzvednymi moznostmi by fakt museli byt uplni kreteni, aby pripravy na tento utok nezachytili.
Nezajimava ani neni mira medialniho pokryti, ktera se od sameho pocatku dostavala gruzinskym akcim, skoro to vypada, jako by na to byli nejak pripraveni. To je zarovem i odpoved na vase pochyby nad obrazky onech raketometu. Pochazeji od Gruzincu jeste z uvodu valky, konec koncu nevsiml jsem si, ze by tehdy ten utok nejak popirali. Nevim, kolik bylo v Cchinvali mrtvych, kazdopadne kdyz nekdo raketometama a houfnicema kropi pres noc nekolik hodin obycejne mesto (viz google maps), tak to se muze obejit bez stovek mrtvych jenom v pripade, ze by bylo obyvatelstvo predem evakuovano.
BTW, je docela vymluvne, kdyz mirumilovna gruzinska armada, ktera se pokousi odrazit prekvapivou ruskou agresi, postoupi hned po prvnich nekolikach hodinach boju x desitek kilometru do tylu nepritele. Uz z toho si lze udelat obrazek, kdo na koho asi zautocil.
Ackoliv nepochybuji, ze zrovna vy byste si to moc moc pral, tak pobyt v USA a diplom od tamtud nejsou zarukou pricetnosti, nerkuli geniality. A to dokonce ani dva diplomy. Tezko rici, jak si vyvoj udalosti pan Saakasvili predstavoval. Asi se uz videl jako slavny sjednotitel Gruzie, ktery to nandal i velkemu Rusku, domnival se, ze jadro jeho armady je technicky a vycvikem na mnohem vyssi urovni nez Rusove, ze se mu podari blitzkriegem zabrat Osetii a pak ji minimalne par tydnu drzet pred naporem Rusu a cekat, az mu zapad prijde na pomoc (a v takove situaci by to mel zapad urcite jednodussi), treba se nechal obklopit lidma, kteri ho v tomhle neustale podporovali, az z toho nakonec zmagoril a zacal verit tomu, ze ma sanci na uspech. Nebyl by to prvni pripad.
Pozoruhodna je take kritika toho, jak Ruso sve operace vedli, zvlast ve srovnani se standardem, ktery v poslednich valkach razi NATO + USA. Tak napriklad v Srbsku po humanitarnim bombardovani zbyla rozsekana civilni infrastruktura - silnice, mosty, elektrarny, trafostanice, tu a tam nemocnice, skola ci televizni studio srovnane se zemi, a dokonce i jedna ambasada neprisla zkratka. To Rusove jsou oproti tomu uplni zacatecnici. Utoky se dotkly vesmes vojenskych cilu, v televizi jsem videl, jak tocej porad dokola dva ocouzeny panelaky, ktery ale (udajne) maji stat vedle municky. Jinak elektrina a voda jde, silnice stojej, ropovod lezi a bezi, vladni budovy v Tbilisi porad ve zdravi hostej Saakasviliho a jeho suitu, na civilni letiste Americani posilaj sva letadla. Tak kde je ukazka toho Ruskeho barbarstvi? Rusove valku vyhrali na cele care, Saakasvili ma kliku, ze se vyvlikl bez podepsani bezpodminecne kapitulace. Proto neni divu, ze se po Gruzii projizdeji podle vlastniho uvazeni a udelaji si vylet treba do pristavu Poti trochu se porozhlednout, co tam americti soudruzi ponechali za techniku. Zniceni vojenskych kapacit nepritele je vcelku ocekavatelne, pravdepodobne nemaj zajem na tom, aby se Gruzinci dovyzbrojili a pristi leto zkusili valecne stestni znovu, takhle od Gruzie bude alespon na par roku pokoj. Bylo (a je) komicke sledovat, jak podle agentur rusove chystaji uz po 192 tankovy utok na Gori (tentokrat uz k tomu fakt dojde!) a jak uz ctvrty den neustale tahnou na Tbilisi a furt ne a ne tam dorazit.
Dokonce si mylim, ze to je jeden z duvodu te do absurdna vypjate rusofobie. Rusove vas totiz zklamali, nesplnili ocekavani vasich ideologickych poucek, ze obsadej celou Gruzii, vsechny pobijou, vsechno znicej, svrhnou vladu, dosadej svoji loutkovou a celej stat pak pripojej do sve rise. A ono nic, se nedivim, ze to vas dost sere.
Posledni poznamka: vubec nechapu, jak nekdo muze tuhle akci povazovat za argument pro radar. Na uplynulych udalostech bylo totiz pekne videt, ze i kdyz obyvate strategicky vyznamnou polohu, po state vam rajzujou stovky americkych poradcu, USA vas podporuji stamiliony dolaru, maji na vasem uzemi rozmistene svoje vojenske instalace, nejvyssi papalasi z Washigtonu si u vas podavaji dvere a vyjadruji vam oddanou podporu, tak je to stejne uplne na hovno a kdyz se neco semele, nechaj vas na holickach. Kvuli Gruzii (a ani kvuli CR) se totiz Americani nenechaj zatahnout do treti svetovy valky.
Souhlasim. Jeste bych dodal, ze Cecna byla primou soucasti Ruska, takze si ji proste nemohli dovolit pustit. Tehdy v devadesatych letech za Jelcina bylo Rusko docela v rozkladu a kdyby se Cecencum podarilo trhnou, urcite by nejednoho gubernatora napadlo, ze by mozna bylo vyhodnejsi nedelit se o korytko s Moskvou, a ze prezidentovat si na svem pisecku zcela sam a bez pomoci by mohla byt daleko vetsi zabava. Po Cecensku je podobne choutky urcite rychle presly.
Ale ja jsem preci nerikal, ze akce Rusu v Cecne byly spravne a koser. Jenom jsem se pokusil doplnit odpoved na vasi otazku, proc Cecnu komplet rozvalcovali do zakladu a v Gruzii znicili vojenska zarizeni a ostatniho se v podstate nedotkli a zase se stahli (snad jsem ten dotaz pochopil spravne).
Ano, snaha Gruzincu o ovladnuti Osetie a Abchazie je logicka stejne, jako obdobna snaha Rusu v Gruzii (ackoliv zrovna za tohle srovnani by vas asi v Tbilisi nepochvalili). I kdyz, soucasna akce je logicka asi o dost mene, protoze tohle rozdeleni se resilo pred dvaceti lety pri rozpadu SSSR, od te doby jsou obe provincie de facto nezavisle, takze ta moznost dalsiho dezintegrace Gruzie kvuli tomu, ze neovladaji casti sveho formalniho uzemi, neni dnes akutni.
Fate, it seems, is not without a sense of irony.
Asi to patri k behu sveta, ze zeme A zastava nazor X, zeme B zase nazor Y, do krve se o nej hadaj, pak nam do toho zasahne osud a zniceho nic zeme A se bere o nazor Y a zeme B o X. IMHO nam obycejnym smrtelnikum nezbyva nez se tim bavit (pokud mame to stesti, ze nam nad hlavama nelitej rakety). No neni to bzunda, kdyz treba Bush po Kosovu, Iraku a Afghanistanu vystoupi v televizi a s vaznou tvari tvrdi, ze v 21. stoleti nelze vtrhavat tankama na uzemi suverenich statu? Tohle nejde vymyslet, to se musi doopravdy stat, jinak by tomu nikdo neveril.
Zajímavé je, že ta dokonalá armáda Gruzie byla smetená Ruskými diletanty.Ta armada nebyla dokonala. Tedy vycvicena byla asi dost dobre, tanky (samozrejme ne vsechny) mela modernizovane s izraelskou pomoci (novy system rizeni palby, termovizory), mela k dispozici moderni pruzkumne prostredky (ty izraelske bezpilotni letouny), prostredky radioelektronickeho boje (daji se najit informace, ze gruzinci jeste v nedeli rusili ruske radiove spojeni). V tomhle vsem meli nepochybnou prevahu (ani se tim netajili). Rusove maji v oblasti puvodni tanky T-72 se starym systemem rizeni palby (nizsi presnost), s klasiskymi nocnimi pristroji (v noci si musi prisvecovat infracervenym svetlometem - ktery je pochopitelne s patrickou vybavou zdaleka viditelny - a tak jako tak ma mnohem kratsi dosah nez izraelske termovizory). Elitni jednotky (gruzinske) taky nebyly vycvicene zrovna spatne (v Iraku je hodne chvalili) a vybavene jsou dobre (vcetne modernich prileb a neprustrelnych vest, castecne maji pusky M4 z USA a nemecke G36). Ruske jednotky na Kavkaze jsou vyzbrojene mnohem hure, sice uz tam konecne vybavili vsechny tanky pridavnym pancerovanim (dve generace starym) a vojaci maji dokonce uz i neprustrelne vesty (vetsinou stary sovetsky model s omezenou ucinnosti), ale to je tak vsechno (vybaveni pro boj v noci je plus minus na urovni valky v Afganistanu). Spis jsou vybaveni na porazeni separatistu nez na jejich ochranu. Chyba byla asi nekde jinde - hodne vysokych velitelu gruzinske armady nejsou profesionalni vojaci (nektere zivotopisy se daji najit na jejich webu ministerstva obrany - pokud zrovna jede), maji sice nejake americke vojenske skoly, ale vesmes prisli "z civilu" a je tam minimum velitelu s dlouhodobou praxi v armade, nemluve o bojovych zkusenostech (pro srovnani - D. Dudajev byl sovetskym generalem, A. Maschadov byl plukovnikem, oba bojovali v Afganistanu, valka v Cecensku podle toho taky zpocatku vypadala). Proste tam Gruzini maji (velmi pravdepodobne) lidi, kteri maji nejake teoreticke zazemi, vhodne politicke smerovani, ale to je asi vsechno. Ten rychly uprk od Gori "na obranu Tbilisi" by tomu, myslim, nazvladnuti veleni dost odpovidal (spousta techniky po cestach, ani chaby pokus o obrani,...). Tedy: Gruzie mela nove vycvicenou a dobre vyzbrojenou armadu zapadniho typu, pouzivala zapadni taktiku a mela poradce z USA a Izraele. Proti sobe mela par povstalcu s nekolika tanky T-62 (na zadne me zname fotce nebyl tank jineho typu s negruzninskou nebo neruskou posadkou, akorat jsem nasel jeste dve samohybne houfnice Gvozdika, ktere by mohly patrit Osetincum) a s RPG-7. V horsim pripade mohli mit proti sobe jeste par utvaru ruske armady s tanky T-72, ktere ovsem maji horsi vybaveni nez ty gruzinske (mezi Severni a Jizni Osetii jsou jen 2 cesty - tunelem a horami nad nim). A stalo se snad v posledni dobe (cca 30 let), ze by "zapadni" armada (USA, Izrael, Velka Britanie...) prohrala proti nejake "vychodni" (Irak, Syrie)? Pravdepodobne gruzinske vedeni ziskalo dojem, ze ma hodne velkou sanci Osetii obsadit (a plan meli dobry: jak uz jsem nekde psal, nechybelo jim moc, aby vyhrali - obsadit Roksky tunel a masiv, tak se do Osetie ruska armada nema sanci dostat). No tak to zkusili. To se mi zda byt jako nejlogictjsi vysvetleni. Ze to planovali dlouho dopredu, o tom myslim neni pochyb - ta bezpilotni letadla urcite neposilali nad Abchazii a Osetii jenom kvuli provokacim (Gruzinci prece nikoho neprovokovali, ze?), ale spis pro pruzkum obrany, cest atd.
Protože nevíme co tam kdo měl (na straně Ruska, gruzinské nákupy zbraní jsou asi přehledné)No nevime - dislokace, pocty a vyzbroj ruskych jednotek (az po Ural) nejsou a nemohou byt tajne (OBSE apod.). Cili vime. Pak je dost fotomaterialu (v Rusku neni zakaz fotografovani a zabery na ruske kolony se daji najit - a je na nich je celkem pekne videt co pouzili). Totez fotky z Gori, Poti nebo z uzemi Osetie (trochu je problem s tanky - druholiniove gruzinske a prvoliniove ruske jsou z casti identicke). To same letectvo - dislokace je znama a nemaji tam toho tolik. Vetsi presuny ruske techniky se dneska neutaji (v sobotu poslali na jih motostrelecke jednotky z Volgogradu - jeste ten den byly byly na ruskych webech fotky). U Gruzie je to prekvapive horsi - nikdo presne treba nevi kolik mela bitevnich letadel Su-25, jestli sest, dvacet nebo vic. To same raketomety a houfnice. Treba.
a použil, proč a nač. Čínský útok na Usuri kdysi 196? zastavilo také pár ruských vojáků. Mám pocit, že dodnes nikdo neví co tam použili za zbraně, ale nic pěknýho to asi nebylo (říkalo se, že masu čínské pěchoty oslepili a pak převálcovali, ale já tam nebyl).1969. Rikalo se toho hodne. Vypada to, ze ani neoslepili, ani neprevalcovali, spis se dohodli. Jedine, co je potvrzene je, ze tam ztratili jeden tank (T-62, tehdy vcelku novy - cinani z nej pak kopirovali dily pro modernizaci vlastnich). Podle toho, co se da najit nejen an internetu (i z cinske strany), se tam sovetska armada (nepo spis jejich pohranicni vojska) moc nevyznamenala. Co me napada, tak neco je treba tady (ale to se tyka jen jedne dilci casti te valky).
Vzhledem k permanentnímu napětí létání výzvědných letadel není nic divného.No jenze zrovna prelety letadel (vcetne bezpilotnich) jsou prisne zakazany dohodou o primeri - pokud by to delali napr. Rusove, tak je to v hlavnich zpravach (pokud by to rovnou neresila OSN).
Tunel... no fajn, ale rakety, letadla, to také nejezdí tunelem. Před čtyřiceti lety jich sem také v první vlně přilítlo dost,Letadla musi nekde pristat, ne? V Cchinvali je sice letiste, ale jak chcete pristat na letisti obsazenem neprateskymi vojaky? A poslat vrtulniky z vysadkari do hor obsazenych pravidlenou armadou? Takove ztraty by si opravdu nemohli dovolit. Pravdepodobnost, ze by Rusko riskovalo ostrelovani nebo bombardovani Jizni Osetie kompletne obsazene gruzinskou armadou je dost nizka - tezko by obhajili ztraty na civilistech, ktere nemohl zpusobit protivnik (a ze by tam tech reporteru bylo...), nemluve o vlastnich ztratach (tech letadel) a velice obtiznem hledani cilu v horach (s tim maji z Cecenska a Dagestanu vic nez dost spatnych zkusenosti - tam pritom meli vlastni jednotky, ktere je mohly na cile navadet). Mohli by tak leda "humanitarne" bombardovat civilni cile v Gruzii a ropovod (coz mimochodem nedelali ani ted).
O Usurii 1969 mam zatim ten poslední "závěr", že tamRusáci použili aerosolovou munici.
Podle ruských údajů se jedná o 120 tanků T-54/55 a 55 tanků T-72
Az za par mesicu nebo let vjedou ruske tanky do Rigy, Evropa to opet tak maximalne verbalne odsoudi. Bez ohledu na celou slavnou EU a NATO vule branit Pobalti nebude.To je IMHO hloupost - Lotyssko i okolni pobaltske staty jsou (narozdil od Gruzie) clenem NATO, a proto by si vuci nim Rusko nic nedovolilo, neb si je dobre vodomo clanku 5 smlouvy NATO.
Však to není na americkém území, ne?neviem co tym presne myslis ale ak to mucenie na Guantaname tak podla teba sa USA mimo svojho uzemia nemusia riadit ziadnymi zakonmi ani dohodami o ludskych pravach. Ale to potom by sa ani rusi mimo svojho uzemia nemuseli riadit ziadnymi zakonmi a mozu si tam robit co chcu. :))
neviem co tym presne myslis ale ak to mucenie na Guantaname tak podla teba sa USA mimo svojho uzemia nemusia riadit ziadnymi zakonmi ani dohodami o ludskych pravach. Ale to potom by sa ani rusi mimo svojho uzemia nemuseli riadit ziadnymi zakonmi a mozu si tam robit co chcu. :))Vzdyt americky soud uz pred lety pravoplatne rozhodl, ze zajatci na Guatanamu se k nemu odvolava nemuzou, protoze jsou drzeni "v moci cizich mocnosti" (nebo tak nejak to ta soudkyne zduvodnila). To je jen pripominka pro kritiky ceskeho soudnictvi...
Stalina (Gruzince,On byl Osetinec - v Gori ma moc pekny pamatnik (tak me napada - kdyz byl Osetinec a ma v Gori pamatnik, tak to by tam melo byt osetske uzemi a nikoli gruzinske, ne? )
kteří všechny gubernie začali osídlovat Rusy, vytvářet proruské enklávy...Prave, ze ani ne (snad vyjma Dalneho vychodu a Sibire - ale tygrum nejspis ruske enklavy tolik nevadi). Stehovali prevazne mensi narody (z ruznych duvodu - nektere nemel batuska Stalin rad, jine povazoval Berija za zradce) - Krymske Tatary, Cecence,... Treba v Abchazii i Osetii jsou (byli?) velkym problemem prave pristehovani Gruzinci (v Abchazii zacali byt Abchazci v mensine az asi v 50. nebo 60. letech 20. stoleti).
toho, že po druhé světové se všichni vzdali kolonií,Hlavne se jich vzali asi stejne dobrovolne jako se Gruzie vzdava Abchazie - napriklad Francie (Alzir, Vietnam) nebo Portugalsko (Angola) a i Britanie se v nekterych pripadech taky ztrate vlivu dost branila (Egypt)... Filipiny se staly samostatnym statem taky docela dlouho po 2. svetove...
Dobrovolný do značné míry a v mnohých zemích byl. Nic není zcela stoprocentně dobrovolné a stoprocentně podporované.Ktere velke kolonie dobrovone opustila ta Francie? Nizozemi? Portugalsko? V Belgickem Kongu to taky neslo bezbolestne... Nenapada me kdo, kdo dalsi mohl jest mit velke kolonie - snad jeste ta Britanie, ktera zrovna na tom byla s tou dobrovolnotsi asi nejlip.
My tu plácáme, dole je odkaz na rozhovor s Petrou Procházkovou.No pani Prochazkova je dlouhodobe znama svymi postoji, ze a) za vsechno muze Rusko, b) za vsechno muze Rusko, c) pokud by nahodou nemohlo, tak za to stejne muze Rusko. Co jsem si cetl jeji odpovedi, tak je to objektivni a vyvazene presne v tomto duchu. A svoji "odbornosti" je taky vylozene znama: viz treba "... umite si predstavit lepe umistenou raketovou zakladnu, nez tam?" (o J. Osetii). A proc neodkazujete treba na tenhle clanek? Ten pam mi prijde mnohem vic nad veci.
Důležitý je jeden rozdíl. Tvrzení, a tomu věřím, že Rusko se na Gruzii chystalo už dlouho (historie, ropa, strategické zájmy) a že mu jde o Gruzii.A kde Rusko postupovalo do Gruzie? Vstoupili do nekolika zakladen (Gori, Poti atd) a nicili/odvezli vojensky material (samozrejme je zajimali vsechny vecicky z USA a Izraele - a je lepsi preventivne protivnika pripravit o munici, aby dal na dalsi dobu pokoj). Co jim to pomuze s kontrolou ropovodu nebo obsazenim Gruzie? A "ruske tanky" mimo Osetii jsem nevidel ani na fotkach zapadnich zpravodaju (v tech kolonach byla BVP a obrnene transportery, ale vetsinou to byly nakladaky - coz opravdu odpovida spis odvozu zbrani).
Rusové? Tak to si nejsem tak jistý.Soucasna ruska ani nahodou armada nema, a minimalne 10-15 (spis dele) let ani nebude mit dost sil vyznamneji ohrozit NATO. A i rusti generalove to vedi. Proto taky tolik krici kvuli protiraketove obrane - vidi v tom snahu USA o ziskani prevahy v posledni oblasti, kde jeste nejsou uplne nejhorsi a muzou se trochu tvarit jako velmoc. Sice se v posledni dobe hodne mluvi o modernizaci ruske armady, ale i nejoptimistectijsi planovane pocty jsou legracni. Obcas dostanou jeden-dva kusy noveho tanku nebo vrtulniku (ten zacali planovat vyssi pocty, takze mozna budou dostavat i tricet tanku rocne... jestli se zas nezpozdi dodavky, ze). Nemluve o tom, ze ted zacinaji zavadet zbrane, ktere puvodne mel SSSR mit pocatkem 90. let (letadla Su-34, vrtulniky Mi-28, tanky T-90A). Trochu je podezrivam, ze letos na Rude namesti poslali skoro vsechny pojizdne tanky T-90, ktere vubec v Evrope maji
Ti se neshodnou ani na tom, jakou barvu má hovno.
Čerpal jsem většinu údajů o JO z Palby.cz. Přesto pořád nejsem až tak v obraze. Toho chaosu ve zprávách jsem si všim, pro/protirksuké zprávy . Tedy ještě nemam závěr, sám pro sebe, co se vlastně stalo a proč. Každopádně ptal jsem se těch, co je považuju za povolanější a znalejší na meze, kde vidí, že se Rusko a USA zastaví. Odpovědi jsem se nedočkal. Cca před týdnem jsem se konečně dostal k filmu Vlákna, o 3. světové válce zapříčiněné okupací Iránu Ruskem, západ se "nedal" a už to jelo. Scénář mi přijde stále platný. No, nejvíc mne asi překvapilo, i když nemělo, že se Rusáci oproti Afghánistánu i Čečně teďka pochlapili.
Další vývoj? V Ukrajině je silná proruská menšina. V pobaltí mne teď nenapadá, co by tam mohlí Rusáci získat, krom území.
No on v obraze neni nikdo. Osobne jsem toho nazoru, ze jiste je jen to, ze Gruzie spustila peclive pripravenou ofenzivu. Pokud jde o ty predchozi provokace, tak to je sporne: obe strany se ostreluji s ruznou intenzitou prubezne (oko za oko...) a (ne)verit se jim da asi stejne, Gruzie tam kazdopadne mela uz delsi dobu vic kanonu a raketometu, ty prelety jejich bezpilotnich letadel jsou ostatne zname (jednoznacne poruseni dohody o primeri ze strany Gruzie - pritom zatloukali, ze jim je Abchazci a Oseti setrelili minimalne dva, tedy krome toho incidentu s ruskou stihackou). Videl jsem i nejake fotky ze stredy - Gruzinci tam ukrivdene ukazovali trochu prostrilene dvere (snad kulometem), Osetinci zas ukazovali k nim priletivsi raketu systemu GRAD (tedy jeji zbytky). Tak tezko rict.Čerpal jsem většinu údajů o JO z Palby.cz. Přesto pořád nejsem až tak v obraze.
Pokud se Ukrajina nerozpadne zevnitr (coz je IMHO mozne, protoze vychodni cast ma narodnostne a jazykove hodne blizko k Rusku a dost lidi tam do NATO nechce), tak myslim nic nehrozi. Ale zapadni se chtit trhat moc nebude, protoze nechce, aby si na ni vzpomelo Polsko a chtelo ji "zpatky"Další vývoj? V Ukrajině je silná proruská menšina.
diky za tip. pujcil jsem si to v pujcovne a musim rict krutej film. uz jsem zacal planovat kde a jak by bylo vhodny postavit soukromy atomovy kryt. nemate nekdo tip na vhodnout filtracni soustavu?Cca před týdnem jsem se konečně dostal k filmu Vlákna, o 3. světové válce zapříčiněné okupací Iránu Ruskem, západ se "nedal" a už to jelo. Scénář mi přijde stále platný.
Já ho viděl nejdřív z netu, nechtěl jsem čekat, než se stáhne. Ad krutost? Logika je možná taky krutá a nemilosrdná. Když už, tak by mne trápila hygiena v tom krytu.
Remember, in times of conflict all for-profit media repeats the ruling party's information.[1]
Therefore all for-profit media becomes state-run.
Kosovo: Srbove vs. Albanci, zasahuji Američane (NATO) Gruzie: Gruzinci vs. Rusove, zasahuji RusoveNajděte jeden podstatny rozdil!
Gruzie: Gruzinci vs. Osetinci, zasahuji RusoveAle pokus dobrej, to se musi nechat.
Nato neobsadilo Srbsko, nepřipojilo ho formálně ani fakticky ke své "říši" (což se dá z dějin, i nedávných, od Ruska v Gruzii očekávat)Moc pekny argument: oni to sice jeste neudelali, ani to nezkusili udelat, ALE JA VIM, ZE ONI TO UDELAJI! Prijde mi to takove "americke", rekl bych.
v případě Jugoslávie se mi zdá že šlo skutečně o potřebu zastavit konflikt.Jaky konflikt? Kdyby USA a nekteri clenove NATO nevyhrozovali Srbsku utokem, tak by Albanci nezacali vrazdit a utocit na vladni jednotky - ty se potom jaksi musely branit. Jestli se nemylim, tak bombardovani zacalo v dobe, kdy uz se utoky UCK podarilo armade a policii zastavit (pricemz nikdo nikdy neprokazal, ze by doslo k nejakym neprimerenym ztratam na cililcnim obyvatelstvu). A etnicke cistky? Ony se tam nasly nejake masove hroby "bosenskeho typu" nebo jine dukazy? Kdy a kde? Mrtvych tam nakonec bylo na balkanske pomery neuveritelne malo, pokud vim (a navic se porad vedou spory o tom, kolik z nich jsou vubec albanci), zadna druha Srebrenica. A ultimatum, ktere Srbsko dostalo, bylo evidentene postavene tak, aby pro nej bylo neprijatelne... Tam slo maximalne tak o (ci asi?) potrebu viditelne a exemplarne potrestat Milosevice (a mozna ukazat Rusku, jak je malicke - ale to uz moc spekuluju).
Já už to psal o diskusi vedle. Přes Gruzii vede významný ropovod. Ropovod.Kdyz se tam zacalo valcit, tak tam jeste zadny ropovod nebyl. Nebo se mylim? Krome toho ropovod je zrovna jedna z veci, ktere se Rusko ani nedotklo. Ti nechci rict, ze by nebyli radsi, kdyby se pouzival radeji ropovod pres Rusko (kde ovsem zadny pouzitelny neni...). Ale spojovat to se soucasnou situaci mi prijde dost pritazene za vlasy. V Abchazii maji rusti investori vlozeno dost penez (z politicky vlivnych napr. moskevsky starosta Luzkov) - pochopitelne, kdo jiny by tam investoval (letoviska na pobrezi apod.), to by mi prislo jako mnohem pravdepodobnejsi duvod k podpore jejich nezavislosti (tim spis, ze to uzemi de facto nikdy Gruzii nepatrilo).
Pak jsou tu hitorické zájmy, koukněte se na dávnou i nedávnou (hlavně) historii a vztahy Gruzie a RuskaNo ta neni zrovna jednoducha a moc se z ni odvozovat neda. Ruska armada tam napr. zasahovala i na pomoc a zadost "demokraticky zvoleneho" prezidenta Sevarnadzeho (proti vojakum byvaleho prezidenta Gamsachurdii), Gruzie naopak dlouhodobe podporovala cecenske bojovniky.
V historii konfliktu v Kosovu se mi zdá že máte nějak hokej, trochu se mi zdá, že jste čerpal jen a pouze z nějaké příručky mladého bojovníka za něco. Což není špatné si přečíst, pokud to doplníte něčím z druhé strany.Muzete mi nejakou doporucit? To jsem jeste necetl. Mozna byla chyba v tom, ze jsem si krome informaci z USA a zapadni Evropy dovolil prostudovat i spoustu informaci z ostatnich stran. Nerikam, ze jugoslavska vlada za Milosevice priznavala Albancum nejaka nadmerna prava (zrusil jim autonomii), ale o nejakem nadstandardnim nasili (na pomery Balkanu) opravdu nevim - zasah NATO se zduvodnoval rozsahlymi etnickymi cistkami (ministrine zahranici USA tehdy operavala nejakymi udaji o statisicich mrtvych Albancu, jestli se nepletu). Akorat potom ty "obeti" nejak nemohli najit... Nebo ne? Co delal Milosevic v Kosovu hur nez treba Chorvati ve Slavonii? Teda krome tuho, ze neby spojenec "te spravne strany?"
Byl, ale jenom jeden, na pobřeží Černého moře. Později přibyl druhý, částečně se společnou trasou, do Turecka. Každopádně už tehdy to byla jediná možná cesta, jak dopravit kaspickou ropu na západ, aniž by drželi kohoutky Rusové nebo Peršané.Já už to psal o diskusi vedle. Přes Gruzii vede významný ropovod. Ropovod.Kdyz se tam zacalo valcit, tak tam jeste zadny ropovod nebyl.
Trochu přitvrdíme. Čas vyjednávání vypršel. Říkejte si tomu extrém, ale navrhuji, abychom šli tvrdě a bez prodlení zaútočili skutečně masovou letákovou kampaní, a zatímco se z ní bude sbírat, nasadíme cirkusáky, alegorické vozy, pouliční divadlo a možná i dobročinné koncerty, ano? A pokud to bude málo, lituji, ale přijde čas triček: „Mutanti ven!“, „Vesmírní chameleoni? Ne, děkuji!“ ... a pokud je tohle nevyžene, pak už nevím co…
(Gruzie byla mimochodem jednim z prvnich statu, ktery Kosovo uznal).Podle Wikipedie Gruzie Kosovo neuznala.
Jste pilný, to se musí nechat. Jednou poznámku. Ještě pilnější jsou ty části rozvědek, vytvářející dezinformace. Jedni z těch, kdo jim to žerou ve velkým jsou novináři. Tedy oni vědí že to žerou, ale žerou to, protože potřebují ke své existenci nové zprávy, nevadí jsou-li pochybné.Asi takto: Docela pekny sourhn odkazu byl v diskusich na www.militaryphotos.net - a to z ruznych zdroju (zpravodajske agentury, vyjadreni jednotlivych stran, blogy z ruznych zemi, zpravy gruzincu, fotografie - i ruske) a myslim, ze se z toho srovnavaci metodou dal udelat relativne objektivni prehled o situaci. Domnivam se, ze objektivnejsi nez vase nazory strilene od pasu. Co jsem si vsimnul, tak nejvic vybocuji oficialni vyjadreni gruzinske vlady (jestli jsem dobre pocital, tak ruske tanky uz na Tbilisi zautocily aspon trikrat, gruzinci sestrelili od 20 do 80 letadel, jednu dobu i znicili celou ruskou armadu v oblasti... - vyjadreni gruzinskeho prezidenta nepochybne agenturam podsouva FSB, ze?), i rusky generalni stab se vic shodoval s hlasenimi reporteru v oblasti.
Nojo, pracovat se nechce nikomu. Ubývají technicky zdatní odborníci.Nejen u nas. To je problem cele zapadni Evropy i USA. Skoro bych tvrdil, ze jsme na tom (zatim) jeste dobre. Byl jsem chvilku na univerzite v Edinburgu a potkat "bileho" (to jako z Evropy) studenta technickeho oboru je dost problem, zato na humanitnich oborech maji drtivou vetsinu...
Budou se sem stěhovat nanejvýš montovny a budeme si připadat jako v tomtoMam-li byt uprimny, tak jsem dneska rad i za ty montovny.
Jo! Ano, souhlas. Navíc jí bych si do toho netroufl kecat, ví o tom mnohokrát víc, než my všichni tady dohromady.Vedet a mit pravdu jsou dve ruzne veci. Pani Prochazkova je dlouhodobe znama svymi (setrne receno) vyhranenymi postoji, jak uz jsem napsal nahore.
Zajímavé je, kde a proč se jí názory tak vyhranily. K Rusku měla velmi kladný vztah a nejpíš má, stejně jako Štětina. K politice jeho vůdců ovšem nikoliv, ale i ten se vyvíjel až k současnému stavu.Nevzpominam si na nazor pana Stetiny ani pani Prochazkove (ani dlouho do minulosti), ktery by nebyl vyhraneny.
Ale ať je to jakkoliv, z i třeba zaujatostí zabarveného infa od člověka, co situaci zná na vlastní kůži, se dozvědět víc než z netu. Si myslim já, Vám to nenutím.Pokud omezite "net" na wikipedii a par zpravodajskych serveru, tak mozna. Prosel jsem tech zdroju mnohem vic, nejake lidi z "vychodniho" smeru znam (osobne) a tak. Rozhodne bych si dovolil trvat na tom, ze jak pan Stetina tak pani Prochazkova prezentuji jednoznacne jednostranne nazory a postoje.
dnes 07:11 pheeror | Unika ti ze ten utok vyprovokovali americani, aby vystrasili polaky ruskem aby jim kyvli na protiraketovou obranu.JiK je možná kapku zaslepenej všim Americkym, ale rozhodně neni blbej! Kdyby jsi sledoval Polský politický dění, věděl bys, že tady jde kapánek o něco jiného, nehledě na to, že USA může být prakticky jedno, jestli rachejtle bude mít v Polsku, Estonsku, Lotyšsku, nebo na Litvě...
224 371 111Privátní telefon pana profesora?
Gruzinsky Gambit by mohl vyustit zajimavy Polsky utok.
The risk of a new era of east-west confrontation triggered by Russia's invasion of Georgia heightened today when Moscow reserved the right to launch a nuclear attack on Poland because it agreed to host US rockets as part of the Pentagon's missile shield.
Zdroj guardian.co.uk
Jen doufam, ze tntokrat bude na te lepsi strane.