Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Klamou mě vzpomínky z mládí, nebo neklamou?
Původně jsem se už chystal spát, ale pak jsem úplnou náhodou (asi deset minut před začátkem) zahlédl, že ČT1 dnes večer dává Sedm statečných. To mě přimělo probrat se a zůstat vzhůru. Dokonce jsem přesvědčil manželku, že si takový film nemůže nechat ujít, a víceméně jsem ji donutil, ať se dívá se mnou...
Jsou to takové ty vzpomínky z mládí - ten film jsem poprvé viděl jako malý kluk na černobílé televizi, rodičové už tenkrát před X lety usoudili, že jde o natolik významnou klasiku, že jsem výjimečně nemusel jít spát v osm a nechali mě se na to dívat. Mohlo mi být osm, deset nebo tak nějak. Pak jsem ten film viděl ještě jednou nebo dvakrát a zůstaly mi na něj víceméně nostalgické vzpomínky.
Proto jsem tedy neodolal tomu, podívat se na něj po letech i dnes - a nastalo hrůzné zklamání. Děj a postavy jsou samozřejmě shodné s tím, co si pamatuju z dřívějška. Nicméně (pokud se teda krutě nemýlím) dabing je úplně jiný a troufám si říct, otřesný. Úplně zoufalý, tak blbý, až to bučí...
A teď nevím - možná, že jde jenom o rozbité mladické iluze, ale moc tomu nevěřím. Takže mě docela zajímají názory těch, kteří sobotní Sedm statečných viděli a pokud možno znají film i z dřívějška. Viz anketa. Děkuji.
Tiskni
Sdílej:
Upřímně řečeno, 16:9 mě na prdel neposadí. Tak to vysílali i před tím čtvrt stoletím, akorát se tomu tehdy říkalo "širokoúhlý film" a poznalo se to podle černých pruhů nahoře a dole. Vhodné televizní přijímače si s tím dneska poradí o něco lépe, ale skutečně to není žádný upgrade...
O tempora, o mores.
Taky máte pocit, že čím "vyspělejší" technologie používáme, tím je výsledek kvalitativně horší? A tím víc marketingových žvástů se nás snaží přesvědčit, že sračka, kterou by před lety ani pes nepochcal, je dneska top a in?
Taky máte pocit, že čím "vyspělejší" technologie používáme, tím je výsledek kvalitativně horší?Vyspělejší technologie se většinou používají k tomu, aby byl výsledek levnější. S kvalitou to nemusí mít nic společného, přestože se často stává, že jde s lepší technologií kvalita dolů. Např. máme příbory od Rotta (vyrobené ve 30. letech) a jsou kvalitnější než jakékoliv, které se dnes dají běžně koupit - přestože technologie se posunula dost podstatně vpřed. Podobně třeba stavby, domy postavené před 100 lety jsou dnes po stavební stránce většinou v lepším stavu než ty, které byly postaveny v 60.-70. letech. Ovšem neplatí to samozřejmě paušálně.
Souhlas. Sedm samurajů taky doporučuju.
Když jsem to viděl, tak jsem si myslel, že je to sice výborné a skvěle natočené, ale do mrtě okopírovaných Sedm statečných. Pak jsem se ale podíval na roky vzniku obou filmů a bylo jasno co je kopie a co originál.
Jistou dobu dokonce ČST/ČT vysílala Sedm Statečných v širokoúhlé verzi s titulky v zatemňovacím pruhu, ale kdeže loňské sněhy jsou ...To je ta verze, kterou si (z TV) pamatuji já. Sice jsem tenkrát musel sedět dost blízko u televize (neměli jsme moc velkou obrazovku), abych vůbec něco viděl, když to bylo kvůli širokoúhlému formátu všechno zmenšeno, ale byl to první film, ze kterého jsem (díky původnímu znění a titulkům) sbíral kousky westernové angličtiny. Viděl jsem to pak na videu snad 30x.
To prijde jiste pravicove orientovanym volicum ne zrovna moderni - rika prece Bronson, ze kdo tvrde pracuje je opravdovy hrdina a ne ten, kdo bere uplatky a neda se mu to dokazat ...Souvislost? Btw, Bronson tam říká, že odvahu má ten, kdo si pořídí dítě, i když ví, že bude muset celej život dřít jako mezek, aby ho uživil, a ještě ho přitom budou okrádat Calverové... (a ne ten, kdo se ohání revolverem).
To prijde jiste pravicove orientovanym volicum ne zrovna moderni - rika prece Bronson, ze kdo tvrde pracuje je opravdovy hrdina a ne ten, kdo bere uplatky a neda se mu to dokazat ...To byl opravdu hodně trapný bonmot. Možná jsi si nevšiml, že braní úplatků je národním sportem bez výjimky právě ve bolševiských a postbolševických státech. Takže si svůj třídní boj laskavě jdi vést jinam.
Děkuji vám za váš příspěvek, skvěle mě pobavil.
Původní debata byla o novém dabingu, který více z nás považuje za zmršený. Vy jste nám do toho vnesl světlo, za vším jsou spiknutí kryptokomunistů a kdovíkoho ještě. Splácat na poměrně omezené ploše Chalupáře, Návštěvníky, Járu Cimrmana a sedm různých myšlenkových linií ve vyváženou směsku blábolů a paranoidně idiotických propagand, to skutečně vyžaduje trotla víc než běžných rozměrů...