Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
$ setxkbmap cz_qwertz Error loading new keyboard description $ strace 2>&1 setxkbmap cz_qwerty|grep ^open|grep -v ENOENT .. open("/usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst", O_RDONLY) = 4 .. $ grep cz: /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst bksl cz: With <\|> key qwerty cz: qwerty qwerty_bksl cz: qwerty, extended Backslash $ grep qwertz /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst 101_qwertz_comma_dead hu: 101/qwertz/comma/Dead keys 101_qwertz_comma_nodead hu: 101/qwertz/comma/Eliminate dead keys 101_qwertz_dot_dead hu: 101/qwertz/dot/Dead keys 101_qwertz_dot_nodead hu: 101/qwertz/dot/Eliminate dead keys 102_qwertz_comma_dead hu: 102/qwertz/comma/Dead keys 102_qwertz_comma_nodead hu: 102/qwertz/comma/Eliminate dead keys 102_qwertz_dot_dead hu: 102/qwertz/dot/Dead keys 102_qwertz_dot_nodead hu: 102/qwertz/dot/Eliminate dead keys qwertz pl: qwertz $ uname -r 2.6.18-1.2200.fc5smp $ rpm -qf /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst xorg-x11-xkbdata-1.0.1-7
Tiskni
Sdílej:
není nad českou qwerty :)Přesně tak, panebože qwertz už nééééé
qwertz bola vzdy prasacina
qwertz
byla vždy česká klávesnice. "Česká" qwerty
je až produkt počítačů, na psacím stroji by se ty klávesy prohazovaly přeci jen trochu hůř. Že se učí v českých školách qwertz
je správně, horší je, že málokdo ví, že na znaky jako @
se píšou s pravým altem – nechápu, kde se vzal ten rozšířený zlozvyk přepínat na anglickou klávesnici.
qwertz
je správně, protože to prostě historicky je české rozložení klávesnice psacího stroje. Všechny ty různé qwerty
jsou různé nestandardní mixy všeho možného. qwerty
v česku není praktičtější, protože drtivá většina lidí používá qwertz
. qwerty
používají jen někteří programátoři nebo správci, kteří si ještě nevšimli, že česká klávesnice má všechny znaky, a baví je neustále přepínat na anglickou klávesnici a zpět.
Rozložení psacího stroje by bylo nejlépe úplně zapomenout. Bylo totiž navrženo s ohledem na technické možnosti těchto strojů, ne na pohodlí a zdraví jejich uživatelů.To je urban legend. Tzv. ergonomická rozložení kláves navíc přinášejí zefektivnění v řádu jednotek procent.
Na anglickou klávesnici a zpět mě opravdu nebaví přepínat, stejně jako mě nebaví hledat, kde jsou na QWERTZ ukryté znaky z horní řady (narážím především na variantu QWERTZ z Windows).Tak si pořiďte takovou klávesnici, na které máte ty znaky napsané. Nebo si ty klávesy zapamatujte, není to nic těžkého. Vzhledem k tomu, že
qwertz
i programátorská qwerty
mají k dispozici stejný počet fyzických kláves, a qwertz
má namapovány všechny znaky anglické klávesnice + všechny znaky z české klávesnice, jsou jen dvě možnosti, jak je to s programátorskou qwerty
:
qwertz
, ale jinak, a tím pádem má zase programátorská qwerty
nějaké znaky "ukryté"qwertz
qwerty
vznikla pro zpomalení psaní" také nic neříká o tom, proč vznikla qwerty
zrovna takhle), ale něco pro inspiraci:
\|#&@{}[]÷×$ß<>*~¤€
Ještě navíc tam nejsou ty znaky všechny. Kde je mám nahánět?Co například ti chybí?
cz(qwertz)
, došlo ke sjednocení téměř stejných map.
$ setxkbmap 'cz(qwertz)' Error loading new keyboard description $ setxkbmap cz qwertz Error loading new keyboard description $ setxkbmap qwertz cz Error loading new keyboard description $ setxkbmap cz_qwerty qwertz (projde, ale nastaví opět qwerty)
setxkbmap cz -variant qwertz
$ setxkbmap cz -variant qwerty # projde, nastaví qwerty $ setxkbmap cz -variant qwertz Error loading new keyboard description $ setxkbmap cz # nastaví českou qwertz, hurá!Asi to bude nějaké mírně rozbité, ale každopádně problém vyřešen, díky.
$ setxkbmap cz -variant qwertz $ setxkbmap cz qwertz $ setxkbmap cz_qwertz..zatímco qwerty varianty fungují. I výchozí varianta by měla jít vybrat uvedením jejího jména.
setxkbmap cz
zatimco qwerty: setxkbmap cz_qwerty
$ setxkbmap cz basic # pro qwertz $ setxkbmap cz qwerty # pro qwertyAle stejně si myslím že krom
basic
by mělo fungovat i qwertz
.
setxkbmap -rules xfree86 -layout cz
problem s psanim na anglicke klavesnici, ktere se clovek obcas nevyhneJak nevyhne?!? Linux console?
man loadkeys
. Já mám doma českou qwertz natvrdo zakompilovanou v kernelu, takže nic nenastavuju, jen konzolové fonty :)
Ok, to řešim tak, že to umístim do /etc/rc.d/rc.local
, požadovanou konfigurační změnu.
strace -e trace=open ls
vim ~/.emacs
pouzivam cesky qwertz bo:
1) urcuje to statni norma
2) vyhovuje mi to
3) shodou okolnosti vlastnim vsechny klavesnice s nemeckym potiskem, kde je tez qwertz
4) znaky z anglicke klavesnice jdou psat normalne pres altgr
5) qwerty EN jeste chapu, ale qwerty CS pouzivaj jen kokoti
na cemz neni v neformalnim textu nic spatnehoCož je špatné v jakémkoli textu, kde nepoužití diakritiky má nějaké vážné (technické) důvody. Kdyby nic jiného, je to neuctivé ke čtenáři, který to po vás musí luštit.
Nb tk n
??? To je francouzská, německá? Jednou jsem na ni taky narazil a zlatá qwerty
Docela nejhorší je pro mne, zarytého qwertystu, psát na Eriku R380, founu s pda, na klávesnici qwertz