Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
$ setxkbmap cz_qwertz Error loading new keyboard description $ strace 2>&1 setxkbmap cz_qwerty|grep ^open|grep -v ENOENT .. open("/usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst", O_RDONLY) = 4 .. $ grep cz: /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst bksl cz: With <\|> key qwerty cz: qwerty qwerty_bksl cz: qwerty, extended Backslash $ grep qwertz /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst 101_qwertz_comma_dead hu: 101/qwertz/comma/Dead keys 101_qwertz_comma_nodead hu: 101/qwertz/comma/Eliminate dead keys 101_qwertz_dot_dead hu: 101/qwertz/dot/Dead keys 101_qwertz_dot_nodead hu: 101/qwertz/dot/Eliminate dead keys 102_qwertz_comma_dead hu: 102/qwertz/comma/Dead keys 102_qwertz_comma_nodead hu: 102/qwertz/comma/Eliminate dead keys 102_qwertz_dot_dead hu: 102/qwertz/dot/Dead keys 102_qwertz_dot_nodead hu: 102/qwertz/dot/Eliminate dead keys qwertz pl: qwertz $ uname -r 2.6.18-1.2200.fc5smp $ rpm -qf /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst xorg-x11-xkbdata-1.0.1-7
Tiskni
Sdílej:
není nad českou qwerty :)Přesně tak, panebože qwertz už nééééé
qwertz bola vzdy prasacina
qwertz
byla vždy česká klávesnice. "Česká" qwerty
je až produkt počítačů, na psacím stroji by se ty klávesy prohazovaly přeci jen trochu hůř. Že se učí v českých školách qwertz
je správně, horší je, že málokdo ví, že na znaky jako @
se píšou s pravým altem – nechápu, kde se vzal ten rozšířený zlozvyk přepínat na anglickou klávesnici.
qwertz
je správně, protože to prostě historicky je české rozložení klávesnice psacího stroje. Všechny ty různé qwerty
jsou různé nestandardní mixy všeho možného. qwerty
v česku není praktičtější, protože drtivá většina lidí používá qwertz
. qwerty
používají jen někteří programátoři nebo správci, kteří si ještě nevšimli, že česká klávesnice má všechny znaky, a baví je neustále přepínat na anglickou klávesnici a zpět.
Rozložení psacího stroje by bylo nejlépe úplně zapomenout. Bylo totiž navrženo s ohledem na technické možnosti těchto strojů, ne na pohodlí a zdraví jejich uživatelů.To je urban legend. Tzv. ergonomická rozložení kláves navíc přinášejí zefektivnění v řádu jednotek procent.
Na anglickou klávesnici a zpět mě opravdu nebaví přepínat, stejně jako mě nebaví hledat, kde jsou na QWERTZ ukryté znaky z horní řady (narážím především na variantu QWERTZ z Windows).Tak si pořiďte takovou klávesnici, na které máte ty znaky napsané. Nebo si ty klávesy zapamatujte, není to nic těžkého. Vzhledem k tomu, že
qwertz
i programátorská qwerty
mají k dispozici stejný počet fyzických kláves, a qwertz
má namapovány všechny znaky anglické klávesnice + všechny znaky z české klávesnice, jsou jen dvě možnosti, jak je to s programátorskou qwerty
:
qwertz
, ale jinak, a tím pádem má zase programátorská qwerty
nějaké znaky "ukryté"qwertz
qwerty
vznikla pro zpomalení psaní" také nic neříká o tom, proč vznikla qwerty
zrovna takhle), ale něco pro inspiraci:
\|#&@{}[]÷×$ß<>*~¤€
Ještě navíc tam nejsou ty znaky všechny. Kde je mám nahánět?Co například ti chybí?
cz(qwertz)
, došlo ke sjednocení téměř stejných map.
$ setxkbmap 'cz(qwertz)' Error loading new keyboard description $ setxkbmap cz qwertz Error loading new keyboard description $ setxkbmap qwertz cz Error loading new keyboard description $ setxkbmap cz_qwerty qwertz (projde, ale nastaví opět qwerty)
setxkbmap cz -variant qwertz
$ setxkbmap cz -variant qwerty # projde, nastaví qwerty $ setxkbmap cz -variant qwertz Error loading new keyboard description $ setxkbmap cz # nastaví českou qwertz, hurá!Asi to bude nějaké mírně rozbité, ale každopádně problém vyřešen, díky.
$ setxkbmap cz -variant qwertz $ setxkbmap cz qwertz $ setxkbmap cz_qwertz..zatímco qwerty varianty fungují. I výchozí varianta by měla jít vybrat uvedením jejího jména.
setxkbmap cz
zatimco qwerty: setxkbmap cz_qwerty
$ setxkbmap cz basic # pro qwertz $ setxkbmap cz qwerty # pro qwertyAle stejně si myslím že krom
basic
by mělo fungovat i qwertz
.
setxkbmap -rules xfree86 -layout cz
problem s psanim na anglicke klavesnici, ktere se clovek obcas nevyhneJak nevyhne?!? Linux console?
man loadkeys
. Já mám doma českou qwertz natvrdo zakompilovanou v kernelu, takže nic nenastavuju, jen konzolové fonty :)
Ok, to řešim tak, že to umístim do /etc/rc.d/rc.local
, požadovanou konfigurační změnu.
strace -e trace=open ls
vim ~/.emacs
pouzivam cesky qwertz bo:
1) urcuje to statni norma
2) vyhovuje mi to
3) shodou okolnosti vlastnim vsechny klavesnice s nemeckym potiskem, kde je tez qwertz
4) znaky z anglicke klavesnice jdou psat normalne pres altgr
5) qwerty EN jeste chapu, ale qwerty CS pouzivaj jen kokoti
na cemz neni v neformalnim textu nic spatnehoCož je špatné v jakémkoli textu, kde nepoužití diakritiky má nějaké vážné (technické) důvody. Kdyby nic jiného, je to neuctivé ke čtenáři, který to po vás musí luštit.
Nb tk n
??? To je francouzská, německá? Jednou jsem na ni taky narazil a zlatá qwerty
Docela nejhorší je pro mne, zarytého qwertystu, psát na Eriku R380, founu s pda, na klávesnici qwertz