Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »…za idealni reseni povazuju vhodne vybrany, zverejneny a dobre zdokumentovany set knihoven instalovany v systemu se kterym se proste pocita…A jaká sada knihoven to bude? I grafické knihovny (GTK, Qt, Fox)? A na servery se ty grafické knihovny budou instalovat taky? Nebo tam nebudou? Ale jak to pak bude fungovat na desktopu? A co na to Jan Tleskač?
/usr/local
nebo /opt
. Maple má dokonce port ve FreeBSD (při instalaci je vyžadováno originální CD s programem)
Problém není s instalací aplikací, které z principu nemůžou mít balíček, ale spíš s tím, že výrobce se neobtěžuje zjistit si, co je v Linuxu vlastně k dispozici a jestli není možné použít nějakou knihovnu, která je běžně dostupná (s pokynem pro uživatele "chci tohle, tohle a tohle - když si to nestáhnete pomocí balíčkovacího systému, nainstaluju si svojí")
Krásný příklad je grafický toolkit v Matlabu a Maple - respektive jeho absence, protože (IMO) vzhled těchto dvou, to je hnus, velebnosti. Ani nemluvím o tom, že když spustím xserver s nastavením klávesnice XkbLayout cz,us
, nefungují klávesy, které se na české a anglické klávesnici liší.
A o skvělých a logických klávesových zkratkách Alt+W - kopírovat, Ctrl+Y (respektive Ctrl+ ta klávesa mezi T a U, bez ohledu na to, jaký znak píše) v Matlabu, to je jenom taková kečupová třešnička na kakaovém dortu.
Ani nemluvím o tom, že když spustím xserver s nastavením klávesnice XkbLayout cz,us, nefungují klávesy, které se na české a anglické klávesnici liší.Tak proto mi u kamaráda na notebooku nešly čísla na klávesách s českými znaky. Díky za hint.
"XkbLayout" "us,cz"
funguje klávesnice bez problémů a lze psát i česky.
Problém není s instalací aplikací, které z principu nemůžou mít balíček, ale spíš s tím, že výrobce se neobtěžuje zjistit si, co je v Linuxu vlastně k dispozici a jestli není možné použít nějakou knihovnu, která je běžně dostupná (s pokynem pro uživatele "chci tohle, tohle a tohle - když si to nestáhnete pomocí balíčkovacího systému, nainstaluju si svojí")Problem je, ze si stale nekdo mysli, ze vyrobce programu bude prolezat X distribuci a zjistovat co je v systemu za knihovny. Vyrobce pocita s tim, ze dostane duveryhodne a dostupne informace o tom co ma a nema k dispozici a podle toho se zaridi a co ho brzdi je, ze je tech distribuci tisic a uzivatele kazde nadavaji, jakto ze pro ne on SW nedistribuuje. Predstavte si vyrobce SW, ktery je zvykly mit presnou dokumentaci treba k Cocoa nebo vedet, ze v Mac OS X po instalaci najde urcitou verzi wxPythonu a zaridit se podle toho, jak prijde k Linuxu a je mu u kazde distribuce receno, at si to zjisti.
Problem je, ze si stale nekdo mysli, ze vyrobce programu bude prolezat X distribuci a zjistovat co je v systemu za knihovny.Už jste viděl distribuci, ve které by něco nebylo? Že by se prostě někde rozhodnuli, že v naší distribuci nebude k dispozici řekněme GTK? A není takový problém zjistit si, co je k dispozici:
packages.debian.org
, pět minut hledání a hotovo, máme pokryto asi tak 30% uživatelů (v Čechách).
U ostatních distribucí podobně, stránky packages.gentoo.org
existují taky a vždy se lze zeptat v konferenci. A předpokládám, že když by se v konferenci k distru ozval Mathworks, že chtějí nějaké informace, aby Matlab šel snadno instalovat do distra xxx, že by mu asi poradili.
Prostě když se chce, všechno jde. To, že to jde, dokazuje třeba Opera: distribuuje balíčky pro 13 distribucí Linuxu a pro několik verzí: tady k prohlédnutí (z Linuxu uvidíte hned, v ostatních OS se budete muset proklikat)
pět minut hledání a hotovo, máme pokryto asi tak 30% uživatelů (v Čechách).
Řekněme 30 procent respondentů citované ankety, to bude přesnější.
Aha. Takze jste vlastne chtel rici, ze nelze vytvorit jeden univerzalni soubor, kterej by zkously vsechny balickovaci systemy, co existuji.
Ted zas pro zmenu nechapu pointu vasi vytky. Podobne neudelate jeden soubor, kterej by byl spustitelny na vsech architekturach a na vsech OS…
Tady v tom komentari jsem o tom neco psal -- v podstate jde o to, ze za idealni reseni povazuju vhodne vybrany, zverejneny a dobre zdokumentovany set knihoven instalovany v systemu se kterym se proste pocita a pak staticky ci castecne dynamicky zkompilovany SW. Tak jak je to ve Windows...Ve Windows se tomu říká DLL hell, a tenhle výraz si MS rozhodně na reklamní plakáty nedává...
Používám balíčkovací systém, se kterým jsem nikdy problém se závislostmi neměl. Takový balíčkovací systém tedy asi může existovat.Jenze nikdy tim neodstranite to, co vyrobcum SW i uzivatelum vadi, tedy nejednotny zpusob instalace SW v Linuxu. Take je otazka jak moc instalujete a odinstalovavate programy, jake jsou vase naroky, jak casto zkousite novy SW, jak casto potrebujete SW ktery neni v repozitarich apod.
"pevně určené stabilní prostředí knihoven a závislostí" není řešení, to by se updaty musely dělat celosvětově v nějakých pevně daných intervalech, stanovil by se den D, a před ním by se používalo Stabilní Prostředí 1.0, a v den D by se začalo používat Stabilní Prostředí 2.0 s novými verzemi knihoven, nebo jak?No zpetna komaptibilita byva u knihoven vetsinou dost velka, ne? Pokud pokud program pouzivajici knihovnu s kazdou novou verzi knihovny zas nefunguje, pak je knihovna k nicemu -- takze z toho vyplyva, ze by nebyl problem provadet upgrady jadra systemu a nechat tvurce SW, at plynule v zavesu za updatem na nove verze prejdou. Nebo jak myslite ze je to v OS X a Windows?
Pokud pokud program pouzivajici knihovnu s kazdou novou verzi knihovny zas nefunguje, pak je knihovna k nicemu
Od toho snad máme soname a ldconfig
, ne? To je právě jedna z obrovských výhod (samozřejmě nejen) Linuxu oproti Windows, že je tento problém řešen a je vyřešen velmi uspokojivě*. Že na to nadávají ti, kdo o tom moc nevědí, to je spíš jejich problém.
* - až na problematiku hybridních platforem typu AMD64, ale tam je problém spíš s prasácky napsanými configure
skripty některých projektů.
Jenze nikdy tim neodstranite to, co vyrobcum SW i uzivatelum vadi, tedy nejednotny zpusob instalace SW v Linuxu.Jestli to nebude tím, že nic takového konkrétního jako "Linux" neexistuje. Existují operační systémy řekněme zjednodušeně na bázi linuxového jádra a GNU aplikací, které mohou (a také mají) spoustu společného, ale také nemusí. "Linux" jak jste to slovo právě použil, je abstrakce, souhrnný pojem kategorie bez konkrétního obsahu, podobně jako "nafťáky". Tam může taky dodavatelům třeba převodovek a jiných komponentů vadit nejednotná podoba automobilů s naftovým motorem...
To je zase perla.. Distribuce NEJSOU operačním systémem"Mandriva Linux (dříve Mandrake Linux) je kompletní operační systém vybavený ..." http://www.mandrivalinux.cz/o-mandriva-linuxu "Gentoo is a free operating system based on either Linux or FreeBSD that can be..." http://www.gentoo.org/main/en/about.xml "Ubuntu is a complete Linux-based operating system..." http://www.ubuntu.com/ "Debian is a free operating system (OS) for your computer. An operating system is the set of basic programs and utilities that make your computer run..." http://www.debian.org/ Nezapomeňte ten svůj objev napsat taky vývojářům všech distribucí, ať nežijou jako já v bludu, který jste odhalil právě vy
Jestli to nebude tím, že nic takového konkrétního jako "Linux" neexistuje. Existují operační systémy řekněme zjednodušeně na bázi linuxového jádra a GNU aplikací, které mohou (a také mají) spoustu společného, ale také nemusí.Jasny, to je hezky, ale uvedomujete si, ze tim ty 3% lidi na svete pouzivajici "Linux" jeste zuzujete? Pak se nedivte, ze firmy Linux neresi (samozrejme nemluvim o firmach, ktere maji cilovku, ktera pouziva Linux treba v 60% pripadu).
Já si to uvědomuji, ale tak to prostě je. Pokud budete operovat s pojmem "Linux", kterému neodpovídá žádný uchopitelný konkrétní operační systém (protože jde o souhrnný pojem všech operačních systémů určitých vlastností), můžete donekonečna hořekovat nad tím, že "pro Linux" není nějaká podpora, nebo že je "Linux" roztříštěný... To druhé vyplývá už ze samé podstaty pojmu Linux, není to tedy něco, co by bylo možné "opravit", a to druhé už vyplývá z toho prvního.Jestli to nebude tím, že nic takového konkrétního jako "Linux" neexistuje. Existují operační systémy řekněme zjednodušeně na bázi linuxového jádra a GNU aplikací, které mohou (a také mají) spoustu společného, ale také nemusí.Jasny, to je hezky, ale uvedomujete si, ze tim ty 3% lidi na svete pouzivajici "Linux" jeste zuzujete? Pak se nedivte, ze firmy Linux neresi (samozrejme nemluvim o firmach, ktere maji cilovku, ktera pouziva Linux treba v 60% pripadu).
Jenze nikdy tim neodstranite to, co vyrobcum SW i uzivatelum vadi, tedy nejednotny zpusob instalace SW v Linuxu. Take je otazka jak moc instalujete a odinstalovavate programy, jake jsou vase naroky, jak casto zkousite novy SW, jak casto potrebujete SW ktery neni v repozitarich apod.Komu to vadí? Mně je opravdu jedno, že se program ve Windows instaluje nějak, konfiguruje nějak a chová nějak, v jedné linuxové distribuci se instaluje jinak, nastavuje jinak a chová jinak, v jiné linuxové distribuci to vše ještě jinak a na *BSD zase ještě dalším způsobem. Na mém počítači mám jednotný způsob instalace, a co má kdo na svém PC, po tom mi nic není. Mimochodem, v linuxových distribucích spočívá instalace SW zpravidla v zadání
správce_balíčků -volba název programu
. Ve Windows spouštíte setup.exe
, nebo install.exe
, nebo autorun.exe
, nebo nějaký .bat
, nebo nově správce balíčků MSI... A vůbec, proč asi MS přidával do Windows správce balíčků MSI, když jsou podle vás správci balíčků k ničemu a metoda instalace dělej-co-umíš-a-modli-se
je ta správná?
A vůbec, proč asi MS přidával do Windows správce balíčků MSI, když jsou podle vás správci balíčků k ničemu a metoda instalace dělej-co-umíš-a-modli-se
je ta správná?
A jak moc jsou to "balicky"? v PC-BSD tomu taky muzete rikat balicky. Zakladnim principem je to, ze drtiva vetsina aplikaci ve Windows a Mac OS X funguje po instalaci bez potreby doinstalovavat manualne nebo automaticky jakekoliv dalsi zavislosti, problemy se zavislostmi se objevuji mnohem mene nez v Linuxu a to vse za cenu maximalne nekolika set MB navic (v konecnem vysledku...a jestli vubec -- ani to nemusi byt pravda vzdy). Ja neminim resit detaily a chyby konkretnich reseni, jde mi o zakladni princip.
Je to krasa, kdyz potrebujete aplikaci, neni balik pro vasi konkretni verzi distra (i kdyz pro novejsi verzi je, ale ten samozrejme chce tuny novejsich knihoven), pak najdete third-party balik, ten nainstalujete a zjistite, ze mu stejne neco chybi (prasackej balicek), tak zkusite kompilovat zdrojaky a package manager vam proste oznami, ze jeden z 20 baliku, na kterych ta kompilace zavisi proste nelze nainstalovat. A pak se vam nejaka aplikace co s sebou tahla 20 baliku nelibi, tak to vsechno dostavejte pryc. Cisteni registru je oproti tomu slast kdyz vite jak na to. A nebo kdyz chcete odinstalovat nejakou blbost, ktera byla v Ubuntu po instalaci a ono vam to chce vzit ubuntu-desktop. Tak takovym vecem rikam svoboda pri pouzivani operacniho systemu!
A jak moc jsou to "balicky"?Podstatou se MSI linuxovým balíčkovacím systémům docela podobá. Umožňuje i ty závislosti
Je to krasa, kdyz potrebujete aplikaci, neni balik pro vasi konkretni verzi distra (i kdyz pro novejsi verzi je, ale ten samozrejme chce tuny novejsich knihoven), pak najdete third-party balik, ten nainstalujete a zjistite, ze mu stejne neco chybi (prasackej balicek), tak zkusite kompilovat zdrojaky a package manager vam proste oznami, ze jeden z 20 baliku, na kterych ta kompilace zavisi proste nelze nainstalovat. A pak se vam nejaka aplikace co s sebou tahla 20 baliku nelibi, tak to vsechno dostavejte pryc. Cisteni registru je oproti tomu slast kdyz vite jak na to. A nebo kdyz chcete odinstalovat nejakou blbost, ktera byla v Ubuntu po instalaci a ono vam to chce vzit ubuntu-desktop. Tak takovym vecem rikam svoboda pri pouzivani operacniho systemu!Vždyť nic nebrání v tom zabalit program i se závislostmi do jednoho balíčku a distribuovat to jako jeden celek, při opravení chyby v jedné knihovně vydat opět novou verzi balíčku atd. Takže ta možnost tady je, jenom asi autoři balíčků nemají tu potřebu. Ale s tím, co popisujete, já bohudík zkušenost nemám, s Portage jsem spokojen. Mám pocit, že buď používáte špatný balíčkovací systém, nebo používáte balíčkovací systém špatně. A nebo konkrétně vám žádný z používaných balíčkovacích systémů nevyhovuje, pak asi nezbývá, než rozšířit jejich řady a napsat si vlastní. Ale neberte stávající systém té většině, která je s ním spokojena.
Zakladnim principem je to, ze drtiva vetsina aplikaci ve Windows a Mac OS X funguje po instalaci bez potreby doinstalovavat manualne nebo automaticky jakekoliv dalsi zavislostiMne taky drtiva vetsina aplikaci funguje hned po instalaci bez potreby manualne instalovat zavislosti. To, ze se zavislosti instaluji automaticky, mi zily netrha a vy jste zatim nevysvetlil, proc by mi je to trhat melo.
Mne taky drtiva vetsina aplikaci funguje hned po instalaci bez potreby manualne instalovat zavislosti. To, ze se zavislosti instaluji automaticky, mi zily netrha a vy jste zatim nevysvetlil, proc by mi je to trhat melo.Ale ja kaslu na vase zily
Je tu az moc velke procento lidi,...Mohl bys to procento vyčíslit, prosím? Zatím se zdá, že jediný, kdo má problémy s balíčkovacím systémem, jsi ty.
Zatím se zdá, že jediný, kdo má problémy s balíčkovacím systémem, jsi ty.Ze ty ty problemy nemas, ze si nikdy nebyl nucen prolezat fora a cist tam ty problemy uzivatelu, za to ja nemuzu. Ale touhle vetou jsi me vazne rozesmal.
Navic, zuzujes to jen na problemy s dependency hell a zapominas na problemy, ktere existuji vsude, uz jen z principu balickovacich systemu. Tedy problem pri instalaci a integraci do systemu neceho, co neni v repozitarich (jo, rozbalit to do /opt, to umi kazdy, ale aby desktopove prostredi bralo program na vedomi, tedy aby byl k dispozici v "Open with..." a podobnych vecech, to je casto u veci mimo repozitare rutinni, ale stale dokola cas kradouci vec). Dale pak cekani na spravce repos az milostive zkompiluji nove verze, to mam taky rad.Všechny zmíněné problémy jsou bez balíčků ještě 10× větší. Ad integrace do systému - za prvé to vůbec není závislé na balíčcích, integraci do desktopového prostředí klidně může zajistit
make install
ze svaté trojice. Za druhé alespoň ty oficiální balíčky, které používá drtivá většina uživatelů, se snad integrují správně. Pokud si ale každý programátor řeší instalaci po svém, dělá každý program tu integraci jinak. Takže ve výsledku musíte tu integraci udělat stejně ručně, ale nejdřív musíte zrušit to, co napáchal instalační program.
Ad čekání na novou verzi - opravdu používáte špatný systém. Výhoda systémů s binárními balíčky se závislostmi je ta, že se o nějaké kompilace, nové verze a závislosti nemusíte starat - prostě jen balíčkovacímu systému řeknete "chci program XY" a máte ho. Pokud chcete mít neustále nejnovější verze, neustále něco kompilujete, instalujete a odinstalováváte, použijte distribuci, která je k tomu určená - nějakou, která se kompiluje ze zdrojových kódů, kde budete mít plnou kontrolu nad všemi závislostmi, budete moci používat klidně aktuální programy z CVS.
Ad integrace do systému - za prvé to vůbec není závislé na balíčcích, integraci do desktopového prostředí klidně může zajistit make install
ze svaté trojice.
V Linuxu je zvykem, ze to dela balicek.
Za druhé alespoň ty oficiální balíčky, které používá drtivá většina uživatelů, se snad integrují správně. Pokud si ale každý programátor řeší instalaci po svém, dělá každý program tu integraci jinak.To je prazdny argument. Jsou doporuceni a navody dane tvurcem systemu jak se to ma delat a musi je dodrzovat jak tvurce balicku tak tvurce instalatoru a kdyz to nedodrzi ten nebo ten, vzdycky je binec. V OS X pretahnete program do Applications a system o nem vi, v Linuxu?...byste se divil kolik programu se vubec neobjevi v menu, natoz v "open with...".
Ad čekání na novou verzi - opravdu používáte špatný systém. Výhoda systémů s binárními balíčky se závislostmi je ta, že se o nějaké kompilace, nové verze a závislosti nemusíte starat - prostě jen balíčkovacímu systému řeknete "chci program XY" a máte ho.Vyhoda systemu bez balicku je, ze si stahnu jakoukoliv verzi programu, nainstaluju ho a mam ho. Vyzdvihavat to ze nemusim chodit na web autora ale staci nejaky package manager jako vyhodu, kdyz na druhe strane je ta nesvoboda ve vyberu verzi, to mi prijde smesne. Klidne podstoupim ta strasliva muka trech kliknuti na "Next >" nebo utrapy kopirovani aplikace, hlavne kdyz nikdo nebude omezovat moji svobodu vyberu verze aplikace.
Pokud chcete mít neustále nejnovější verze, neustále něco kompilujete, instalujete a odinstalováváte, použijte distribuci, která je k tomu určenáTo myslite vazne? Oznacil byste za konkurenceschopny desktopovy operacni system neco, kde si musite vybirat specialni typ distribuce jen proto, ze chcete mit aktualni verze SW? "Potrebuju verzi X.Y, protoze opravuje bug ABC" -- "Pouzij distribuci, ktera je k tomu urcena nebo trav svuj cas kompilaci nebo si pockej, az to nekdo milostive zkompiluje pro tvou distribuci". Pripadam si jak Alenka v risi divu. Jo, u veci na principu pluginu pro Eclipse jebo jEdit je reseni zavislosti fajn, ale u samotnych aplikaci nikoliv. Tam je totiz JEDEN tvurce aplikace a mam jistotu, ze kdyz bude nova verze v repozitarich, je to ta posledni a jeji kompilaci ma na svedomi autor programu ci pluginu.
V OS X pretahnete program do Applications a system o nem vi, v Linuxu?...byste se divil kolik programu se vubec neobjevi v menu, natoz v "open with..."."Linux" má nějaké "menu", natož "open with"? Jinak řečeno: Které desktopové prostředí kterého operačního systému (distribuce) máte konkrétně na mysli? To vaše?
Vyzdvihavat to ze nemusim chodit na web autora ale staci nejaky package manager jako vyhodu, kdyz na druhe strane je ta nesvoboda ve vyberu verzi, to mi prijde smesne. Klidne podstoupim ta strasliva muka trech kliknuti na "Next >" nebo utrapy kopirovani aplikace, hlavne kdyz nikdo nebude omezovat moji svobodu vyberu verze aplikace.V package managerech, které používám já, si můžu přímo u jednotlivých programů definovat, aby mi nainstalovaly konkrétní verzi, ponechaly pouze nainstalovanou verzi (neaktualizovaly) anebo aktualizovaly pouze do nějakého čísla verze. Tím pádem mohu používat, jakou verzi (ať už z jakýchkoliv důvodů) chci. Musím to ovšem nejdřív vědět a taky to správci sdělit. Pokud není tato verze v repozitáři (ať už z jakýchkoliv důvodů) a já ji přesto chci, tak si ji buď zkompiluji nezávisle na správci balíčků, anebo si vytvořím podle návodu balíček vlastní, který pak nainstaluji. Dělal jsem to několikrát bez problémů, a to jsem jen mírně poučený uživatel, žádný freak, co by viděl dovnitř systému.
< To myslite vazne? Oznacil byste za konkurenceschopny desktopovy operacni system neco, kde si musite vybirat specialni typ distribuce jen proto, ze chcete mit aktualni verze SW?O jakém "desktopovém operačním systému" to mluvíte? O Linuxu? Kde si ho můžu stáhnout? (Ptám se opakovaně!)
Pripadam si jak Alenka v risi divu.Evidentně nebudete sám
"Linux" má nějaké "menu", natož "open with"? Jinak řečeno: Které desktopové prostředí kterého operačního systému (distribuce) máte konkrétně na mysli? To vaše?Vidite? To je problemu k reseni, ze? Zadne desktopove prostredi, ani to to totiz neovlivni. Stovky distribuci, stovky druhu balickovacich systemu, stovky lidi, co si mysli, ze oni vynalezli ten nejlepsi a ted zachrani svet.
Pokud není tato verze v repozitáři (ať už z jakýchkoliv důvodů) a já ji přesto chci, tak si ji buď zkompiluji nezávisle na správci balíčků, anebo si vytvořím podle návodu balíček vlastní, který pak nainstaluji. Dělal jsem to několikrát bez problémů, a to jsem jen mírně poučený uživatel, žádný freak, co by viděl dovnitř systému.Tak to je fajn, kdyz vas to bavi a mate tolik casu, tak prosim. At se dari.
O jakém "desktopovém operačním systému" to mluvíte? O Linuxu? Kde si ho můžu stáhnout? (Ptám se opakovaně!)Vidite? Zas. Vy si asi myslite, ze ja nechapu, ze zadny "desktop Linux" neni, ze jsou jen distribuce. Ja to chapu moc dobre, moc, protoze ten bordel co z toho je je neprehlednutelny.
Klidne podstoupim ta strasliva muka trech kliknuti na "Next >" nebo utrapy kopirovani aplikace, hlavne kdyz nikdo nebude omezovat moji svobodu vyberu verze aplikace.
Je vidět, že čtyřikrát do měsíce neinstalujete kompletní desktopový systém na deset stanic, možná byste mluvil jinak. Pak by vás i taková "drobnost", jako že v nové verzi distribuce chybí neinteraktivní příkaz pro online update, dokázala pěkně nadzvednout, natož kdybyste musel třeba jen pro dvě až tři aplikace "jen" třikrát kliknout na Next…
V Linuxu je zvykem, ze to dela balicek.V Linuxu je zvykem, že to dělá všechno, kde si někdo dal tu práci...
...kdyz na druhe strane je ta nesvoboda ve vyberu verzi...Jaká nesvoboda? Tebe snad někdo nutí používat nejnovější verzi? Když ji nechceš, tak ji neinstaluješ.
Oznacil byste za konkurenceschopny desktopovy operacni system neco, kde si musite vybirat specialni typ distribuce jen proto, ze chcete mit aktualni verze SW?Třeba Gentoo a Archlinux jsou speciální distribuce? Hej, Davide, slyšíš to? Jsi speciální uživatel speciální distribuce.
Jaká nesvoboda? Tebe snad někdo nutí používat nejnovější verzi? Když ji nechceš, tak ji neinstaluješ.
Ad čekání na novou verzi - opravdu používáte špatný systém. Výhoda systémů s binárními balíčky se závislostmi je ta, že se o nějaké kompilace, nové verze a závislosti nemusíte starat - prostě jen balíčkovacímu systému řeknete "chci program XY" a máte ho. Pokud chcete mít neustále nejnovější verze, neustále něco kompilujete, instalujete a odinstalováváte, použijte distribuci, která je k tomu určená - nějakou, která se kompiluje ze zdrojových kódů, kde budete mít plnou kontrolu nad všemi závislostmi, budete moci používat klidně aktuální programy z CVS.
Klidně může provádět totéž i v RPM-based distribuci. Stačí si stáhnout a nainstalovat distribuční source RPM, zdrojáky novější verze od autora programu, opravit jeden řádek ve specfilu a zkusit jestli to projde. Když ne, může začít zkoušet přepatchovat jednotlivé patche, aspoň si bude lépe vážit toho, co pro něj packageři distribuce dělají, když si to jednou zkusí sám.
Ve Windows (a u linuxových aplikací, které kašlou na package management) bych to viděl spíš na
3b. Program má vlastní instalátor, který si s sebou nese vše, co autor považoval za potřebné, ničemu se nepřizpůsobuje. Autor nic netestuje a s ničím nepočítá, protože jemu to chodí, maximálně to ještě vyzkouší na čisté instalaci Windows.
Já jsem např. tradičně Windows instaloval do adresáře c:\win98
, divili byste se, kolik aplikací při instalaci vytvořilo c:\windows
a nacpalo si do něj nějaké soubory. A to už vůbec nemluvím o mystických kolizích jednotlivých aplikací mezi sebou. Kdepak, pro mne je to vysmívané RPM hell vysvobozením a řešení problémů se závislostmi procházkou rajskou zahradou proti tomu, co jsem zažíval na Windows.
Jistě. Jenže Daniel Kvasnička si to zřejmě představuje tak, že vyjde nová verze programu v čase T, během sekundy jí všichni správci balíčků zkompilují, ověří funkčnost jak programu samotného tak v interakci s ostatními částmi systému a v čase T + 1 sekunda jsou již k dispozici binární balíčky.Jooo, s tou + 1 sekundou jste to samozrejme zamerne prehnal...ale pro dokonaly stav ve svete operacniho systemu jehoz existuji desitky distribuci by to asi jinak neslo. To mate tak, chcete svobodu vyberu distribuce, tak si pak musite zvyknout na vetsi nesvobodu vyberu a instalace aplikaci. A nebo si musite nainstalovat Gentoo/LFS/janevimco a kompilovat ze zdrojaku. A co kdyz aplikace neni open-source? Ja vim, takove nikoho nezajimaji.
ve svete operacniho systemu jehoz existuji desitky distribuciJá třeba žiju ve světě desítek operačních systémů na podobné bázi, tak mě ani nenapadne uvažovat nad tím, proč nejsou jeden jako druhý. To máte tak, když chcete svobodu výběru a správy operačního systému, pak si musíte zvyknout na (relativně) větší nesvobodu výběru a instalace aplikací.
zatímco ty podle vás tak nepružné distribuce s package managementem mívají důležité updaty v řádu nanejvýš desítek hodin a i nové verze bývají většinou k dispozici s odstupem několika dnů až týdnůJA rozhoduju co je pro me dulezity update a co ne. Jasne ze security veci, ale casto i jine veci, ktere tvurce distribuce za dulezite nepovazuje (Ja vim, "najdi si tu spravnou distribuci").
(i když ne vždy v oficiálních repository)Nevim jesteli si uvedomujete, co vse tahle poznamka znamena.
Ja vim, "najdi si tu spravnou distribuci"Já bych vám spíše doporučil "vytvořte si tu správnou distribuci". Pak budete skutečně rozhodovat o všem sám. Máte teď očividně spoustu nápadů, jak by ideální distribuce vypadala, tak si můžete v praxi vyzkoušet, jak by se to realizovalo a jak by to ve výsledku fungovalo. Kdo ví, možná se pak právě vaše distribuce stane tou nejpoužívanější. Mimochodem, na posledním InstallFestu (tj. z roku 2005) mluvil o tvorbě vlastní distribuce Pavel Troller tak sugestivně, že jsem se do toho málem pustil. Pak jsem ale objevil Arch Linux a celý nápad padl...
To mate tak, chcete svobodu vyberu distribuce, tak si pak musite zvyknout na vetsi nesvobodu vyberu a instalace aplikaci. A nebo si musite nainstalovat Gentoo/LFS/janevimco a kompilovat ze zdrojaku. A co kdyz aplikace neni open-source?To je ale naprosto v pořádku. Svoboda neznamená, že mám všechno najednou. Svoboda znamená, že si můžu sám vybrat. Takže se svobodně rozhodnu, jestli chci systém s hotovými a ověřenými balíčky o něco starších programů, nebo jestli si budu kompilovat nejaktuálnější verze sám, na svoje triko.
To je ale naprosto v pořádku. Svoboda neznamená, že mám všechno najednou. Svoboda znamená, že si můžu sám vybrat. Takže se svobodně rozhodnu, jestli chci systém s hotovými a ověřenými balíčky o něco starších programů, nebo jestli si budu kompilovat nejaktuálnější verze sám, na svoje triko.Pardon, ale tohle je tak akorat znasilnene pojeti svobody instalace SW v podani Linuxu, ktery jinak nemuze. Minimalne dva dalsi operacni systemy na trhu umoznuji mit vsechny aplikace, ktere pro ne byly napsane (heh, zni to tak samozrejme, ze?...a prece...), tak co chcete s Linuxem uzivatelum na desktopu nabidnout? Tuhle teorii o "svobode"...
Minimalne dva dalsi operacni systemy na trhu umoznuji mit vsechny aplikace, ktere pro ne byly napsane (heh, zni to tak samozrejme, ze?...a prece...), tak co chcete s Linuxem uzivatelum na desktopu nabidnout?Totéž: všechny aplikace, které byly pro jejich operační systém napsané (portované, zabalené), totiž ne pro "Linux" (což stále tvrdošíjně považujete za konkrétní operační systém, z čehož vám vyvstávají všechny ty paradoxy), ale pro jejich konkrétní operační systém, např. Gentoo Linux, Mandriva Linux, Ubuntu atd. atd. Ještě polopatě: Windows XP je ekvivalentní jedné konkrétní distribuci Linuxu. MacOS je ekvivalentní jedné konkrétní distribuci Linuxu. FreeBSD je ekvivalentní jedné konkrétní distribuci Linuxu. Nikoliv Windows XP je ekvivalentní "Linuxu" atd. To vzdáleně leda tak, že byste psal "Windows" a měl na mysli kompletní sadu od 3.11 přes 95, 98, ME, 2000 až po Vistu. V tom případě je to také neskutečně roztříštěné a nesystémové... Když mi konečně napíšete, kde si můžu ten váš "Linux" (konkrétní operační systém, který je "nejednotný, roztříštěný, nesystematický") stáhnout, získají vaše argumenty jakž takž platnost. Ale já nemám nainstalován "Linux", já mám nainstalován operační systém Arch Linux a operační systém Gentoo Linux a nic o nějaké roztříštěnosti a nejednotnosti v těchto operačních systémech nevím.
Totéž: všechny aplikace, které byly pro jejich operační systém napsané (portované, zabalené), totiž ne pro "Linux" (což stále tvrdošíjně považujete za konkrétní operační systém, z čehož vám vyvstávají všechny ty paradoxy), ale pro jejich konkrétní operační systém, např. Gentoo Linux, Mandriva Linux, Ubuntu atd. atd.
Když mi konečně napíšete, kde si můžu ten váš "Linux" (konkrétní operační systém, který je "nejednotný, roztříštěný, nesystematický") stáhnout, získají vaše argumenty jakž takž platnost.Moje argumenty ziskavaji platnost prave tim faktem, ze distribuci je nespocet. Ziskavaji platnost prave tim faktem, ze existuji stovky programu, ktere nelze do distribuce nainstalovat jen a pouze kvuli nekompatibilite stylu zavedeni software do systemu, ne protoze by ten sw nebyl pro Linux.
Ale já nemám nainstalován "Linux", já mám nainstalován operační systém Arch Linux a operační systém Gentoo Linux a nic o nějaké roztříštěnosti a nejednotnosti v těchto operačních systémech nevím.Zrejme vam budu muset dat primy odkaz na software, ktery nema balicek pro Arch, ale ma pro Mandrivu nebo ja nevim co abyste to pochopil. Odkaz na software, ktery je pro Linux, jen svet Linuxu se dobrovolne vzdal toho mit SW pro Linux a radsi se nechal zarust trnim v podobe stovek distribuci. Dobrovolne vytvoril prostredi, ve kterem aplikace ktere mohly byt pro Linux jsou pro ABC Linux a nejsou pro XYZ Linux. Cely tenhle vas prispevek neni nic nez cisto ciste priznani k naproste roztristenosti sveta Linuxu, ktera ale nemusela byt, kdyby si nekdo nepletl svobodu s anarchii. Rikate jak dokonaly je vas Arch. Tak si predstavte o co dokonalejsi Linux byste mohl mit, kdyby tvurci a komunity vsech tech stovek nadejnych a perfektnich aplikaci meli jasne dane standardy pro integraci, interakci, GUI a dalsi. Proto na Mac OS X i pro Windows vznikaji open source aplikace, ktere jsou casto mnohem kvalitnejsi nez aplikace pro Linux. Protoze tvurci aplikaci pro tyto platformy pres vsechny jejich nedostatky jsou jednoho usetreni -- reseni kde to pojede, pro co to bude, proc to tam pada a tam nepada, proc to v XYZbuntu 1.234 pada s pouzitim libGHJ 3.456 a v XYZbuntu 1.234.1 ne. Hlava mi nebere, ze nedokazete videt to obrovske more casu, ktere tohle zere, vzdycky zrat bude a ve vysledku bude odrazovat programatory aplikaci. Podivejte se na Adium X, Cyberduck, podivejte se jak jsou schopny se integrovat se systemem a s ostatnimi aplikacemi programy jako Growl ci Quicksilver. Podivejte se, kolik systemovych sluzeb muzou i multiplatformni javovske aplikace jako jEdit ci muCommander v Mac OS X vyuzivat aniz by jejich autori museli pronikat spleti desktopovych prostredi a resit co si teda jako vyberou. Pak pochopite, jaka je to blbost mluvit o tom, ze mit jeden systemovy zaklad a jeho sluzby, jeden oficialni toolkit a jeden zpusob instalace SW je nesvoboda. Pak pochopite, ze opravdova svoboda je mit na cem stavet. Kdyz vam nevadi, ze se kazdy programator musi rozhodnout jestli bude aplikace pro GNOME a bude dobre integrovana nebo pro KDE a tim vas v urcitem procentu pripadu zakonite diskriminovat i kdyz by bylo mozne vas nediskriminovat, prosim.
Cely tenhle vas prispevek neni nic nez cisto ciste priznani k naproste roztristenosti sveta Linuxu, ktera ale nemusela byt, kdyby si nekdo nepletl svobodu s anarchii.Kdo "někdo"? Distribuce vznikají v okamžiku, kdy "někdo" má podle něho lepší nápad, jak něco udělat. Například i vy jste se svým nápadem kandidát na tvůrce další distribuce, kde to bude tak, jak si přejete vy
Tak si predstavte o co dokonalejsi Linux byste mohl mit, kdyby tvurci a komunity vsech tech stovek nadejnych a perfektnich aplikaci meli jasne dane standardyKdyby prase mělo křídla... Samozřejmě, že si to můžu představit. Že to nastane až tehdy, až nějaká dostatečně silná firma udělá ze své vlastní distribuce de facto standard, kterému se ostatní budou dobrovolně podrobovat, aby také uspěli na trhu. Viz úspěch ".doc" nebo MP3. Bohužel i podle těchto příkladů můžeme vidět, že tento standard nemusí být pro "dokonalejší Linux" až tak přínosem.
Hlava mi nebere, ze nedokazete videt to obrovske more casu, ktere tohle zere, vzdycky zrat bude a ve vysledku bude odrazovat programatory aplikaci.Tak nějak spíš uvažuji, jestli dát dohromady nějaké opravdu všemi respektované standardy a hlavně nějakým způsobem vynutit jejich důsledné používání v rámci linuxových operačních systémů, nebude stát ještě větší moře času i energie. Musela by totiž vzniknout nějaká zastřešující vůdčí struktura s právem veta, totiž nějaká autorita, která by určovala, co je dobře a co špatně. Já to vidím na nějakou dostatečně silnou distribuci s firemním nebo mecenášským zázemím, možná RHEL, SUSE, Mandriva, Ubuntu...? Když jedna prorazí jako módní, bude spolupracovat s tvůrci aplikací atd. ostatní se budou muset v rámci sebezáchovy přidat. Myšlenka, že se zástupci 10 hlavních distribucí dobrovolně shodnou na méně než 11 standardech mi připadá hodně utopická, ať jde o firmy nebo o svobodné komunity.
Pak pochopite, jaka je to blbost mluvit o tom, ze mit jeden systemovy zaklad a jeho sluzby, jeden oficialni toolkit a jeden zpusob instalace SW je nesvoboda. Pak pochopite, ze opravdova svoboda je mit na cem stavet.Svoboda je mít možnost volby. Ale na tomhle vymezování pojmů v této diskusi moc nezáleží - důležitá je realita. A tou je, že "Linux" jako konkrétní operační systém neexistuje, a proto jsou uživatelé jednotlivých distribucí uživateli rozdílných operačních systémů a pouze mají to štěstí (nikoliv nárok!), že se (zatím!) jejich systémy podobají natolik, že si mohou vzájemně pomáhat a vyměňovat zkušenosti.
Kdyz vam nevadi, ze se kazdy programator musi rozhodnout jestli bude aplikace pro GNOME a bude dobre integrovana nebo pro KDE a tim vas v urcitem procentu pripadu zakonite diskriminovat i kdyz by bylo mozne vas nediskriminovat, prosim.Ano, každý programátor by se měl rozhodnout, pro který operační systém (= distribuci), dokonce pro které prostředí svůj program píše (přizpůsobuje). Ten operační systém a to desktopové prostředí, které bude mít největší sílu (nemusí být nutně objektivně nejlepší ve všech parametrech), nakonec přitáhne nejvíc programátorů. Zákony evoluce?
Zrejme vam budu muset dat primy odkaz na software, ktery nema balicek pro Arch, ale ma pro Mandrivu nebo ja nevim co abyste to pochopil.Ano, to mi zkuste dát, na to jsem zapomněl. Jen dejte pozor na to, aby ten software už nečekal frontu na zařazení do repozitářů Archu, aby tam nebyl jako uživatelsky vytvořený balíček anebo neexistoval aspoň požadavek. V Archu coby relativně velmi mladé distribuci opravdu spousta programů ještě není oficiálně zařazena - to ale přece neznamená, že nejsou dostupné. V praxi to spíš dopadá tak, že pokud je po programu nějaká poptávka a ten program v nějakém jiném linuxovém systému už funguje, že se ho nakonec někdo ujme. Takže ten váš příklad si rád prozkoumám (bez posměšku).
Jen dejte pozor na to, aby ten software už nečekal frontu na zařazení do repozitářů Archu, aby tam nebyl jako uživatelsky vytvořený balíček anebo neexistoval aspoň požadavek. V Archu coby relativně velmi mladé distribuci opravdu spousta programů ještě není oficiálně zařazena - to ale přece neznamená, že nejsou dostupné.Vy jste si temito svymi kriterii odpovedel sam. Samozrejme, ze jsem v AUR nasel balicky, ktere bych potreboval, ale v oficialnim repozitari nebyly (Transmission, Exaile atp.). Ale chcete mi rict, ze AUR je stejne spolehlivy jako ofic. repos? Zavislosti, dobre vytvorene balicky? Obcas tam diskuse u tech balicku svedci o tom, ze to ruzove neni. Cas straveny resenim problemu. Navic, prodleva mezi tim nez se novy SW dostane vubec do formy balicku pro jistou distribuci tu bude vzdy, uz z principu. Ze jsem ted nasel temer vse na co jsem si zrovna vzpomnel, to vubec nezajistuje, ze by to tak bylo vzdy. Kdyz se objevi novy program, bud budu cekat na balicek nebo budu ztracet svuj cas kompilaci. Cas straveny resenim problemu. Navic, stale je tu ten problem SW distribuovaneho autory na jejich webu v binarni podobe. Vetsinou je to tak, ze pro Windows ci OS X autor poskytne instalator/aplikaci, ktera zaridi vse potrebne, kdezto pro Linux (ano, pro Linux) nabidne binarku v .tar.gz, protoze nemini vytvaret balicky pro X distribuci a protoze neexistuje zadny unifikovany zpusob instalace SW a jeho registrace v systemu. Kdyby alespon existovala nejaka "stredni vrstva" pro registraci aplikaci do systemu a KDE, Gnome a dalsi by prebirali informace -- takhle si veci jako asociace resi kazdy desktop sam a na to se vam kazdy autor SW vykasle. A reste to sam. Cas straveny resenim problemu. Proste a jednoduse, do Linuxu je mozne dostat to co chci, ale vetsi neunifikovanost zpusobu instalace nenajdete. Nechapu, proc tu nekdo mluvi o tom, jak instalatory ve Windows delaji co ja nevim a ze by si to neriskli -- co ja jsem videl, tak vetsina instalatoru instaluje do Program Files, to je dost silny zvyk, a navic to lze vetsinou nastavit. A hodi neco do system32? No obcas byste jim za to mel spise podekovat, ze to tam nahrajou, ono se to obcas hodi i jinym programum (zavislosti
Ale chcete mi rict, ze AUR je stejne spolehlivy jako ofic. repos? Zavislosti, dobre vytvorene balicky? Obcas tam diskuse u tech balicku svedci o tom, ze to ruzove neni. Cas straveny resenim problemu. Navic, prodleva mezi tim nez se novy SW dostane vubec do formy balicku pro jistou distribuci tu bude vzdy, uz z principu.Ano, to bude. To je tím, jak který operační systém je rozšířený. A jsme zase u "kdyby". Dokud budou lidi používat "Linux" a ne třeba Mandriva Linux či Gentoo Linux, budete poměřovat nesouměřitelné (jeden konkrétní operační systém vs. souhrn všech operačních systémů stejného typu). Porovnávejme tedy nikoliv Windows XP s "Linuxem", ale např. s Mandriva Linux 2007 (navrch ještě s placenou verzí s podporou). AUR je stejně "spolehlivý" jako libovolný program pro Windows XP, který si najdete volně na netu ke stažení, totiž tak spolehlivý jako je jeho autor.
Vetsinou je to tak, ze pro Windows ci OS X autor poskytne instalator/aplikaci, ktera zaridi vse potrebne, kdezto pro Linux (ano, pro Linux) nabidne binarku v .tar.gz, protoze nemini vytvaret balicky pro X distribuci a protoze neexistuje zadny unifikovany zpusob instalace SW a jeho registrace v systemu.Proto je také ten balíček "pro Linux" pouze polotovar, jde o obecný balíček pro systémy linuxového (nebo *BSD s podporou běhu linuxových programů) typu, který je třeba kvůli systému instalace a správy systému v Linuxu upravit pro použití v konkrétním operačním systému. To obstarávají správci toho operačního systému, kteří také pak za běh tohoto programu de facto "ručí", spoléháte se na ně jako se spoléháte na značku (výrobce) auta - tam taky nepátráte po tom, jak se vyrovnali s integrací jednotliví subdodavatelé. Je to tedy jen otázka výběru vhodné a silné distribuce, která má tuto správu dostatečně propracovanou, rychlou a spolehlivou. Mně osobně, jak už jsem psal, tato mezivrstva mezi mnou coby uživatelem a autorem programu v podobě správců repozitářů (a testerů) mé distribuce vyhovuje víc než kdybych se musel spoléhat pouze na autora programu. BTW v době, kdy už 5 let vládne u jistého OS jedno jediné homogenní prostředí, se to jistě mluví, že každý šrot v něm běží (mnozí mladí vývojáři jistě jiná Windows prakticky nepoznali). Počkejme si na zázrak Vista a i když to není žádný velký skok pro lidstvo, uvidíte za rok, jestli je "Windows" ještě homogenní prostředí pro běh programů, hlavně těch, které nespravují týmy s větším zázemím. Já si ještě vzpomínám na doby, kdy na každém rohu člověk narazil na problém, že co běhalo ve W98, najednou neběží v XP (anebo jen v režimu admina).
Proste a jednoduse, do Linuxu je mozne dostat to co chci, ale vetsi neunifikovanost zpusobu instalace nenajdete.Já "do Linuxu" ale nic dostat nechci, já chci, aby mi programy běžely v Gentoo Linuxu a v Arch Linuxu. Vybral jsem si tyto operační systémy z určitých důvodů (pravda, ne vždy racionálních) a proto poměřuji "Linux" konkrétně těmito dvěma systémy (aniž bych ztrácel z obzoru i ostatní distribuce). Nevím, ale nějak neočekávám, že se mi balíčky z Archu budou instalovat v Gentoo, stejně jako neočekávám, že se mi budou bezevšeho programy pro MacOS instalovat ve FreeBSD a naopak (oba to programy unixového typu). Jak už jsem psal, já chápu oč vám jde, ale osobně jako uživatel nejsem nakloněn tomu, že bych měl výhody balíčkovacího systému a centrální správy programů v operačním systému (= distribuci) ztratit. Vítám alternativní cesty jako Klik nebo cestu PC-BSD (vždycky jsem to do svých článků také napsal), ale považuji je vhodné pouze pro prezentační účely, beru je jako jakési demo, kdy si mohu program prohlédnout aniž si "zasviním" konsistentní systém. Pak si ho stejně raději nainstaluji přes správce balíčků, je-li to nutné, tak i zkompiluji (přes správce balíčků).
Nechapu, proc tu nekdo mluvi o tom, jak instalatory ve Windows delaji co ja nevim a ze by si to neriskli -- co ja jsem videl, tak vetsina instalatoru instaluje do Program Files, to je dost silny zvyk, a navic to lze vetsinou nastavit.Docela často to nastavit nelze - a to hlavně u takových programů, které bych skutečně hledal v repozitářích linuxových distribucí marně
Je to tezke, vy mluvite o dokonalosti balicku ve vasich distrech, ja jsem naopak s Ubuntu (coz je velika distribuce) a predtim se Slackware ztratil uz hodiny casu1) Ubuntu je hodně mladá distribuce. Víte, kdy vyšla první verze? V roce 2004 tuším, to už byly Windows XP 3 roky na trhu. Delší dobu, než dosud uplynula od vzniku operačního systému, o kterém mluvíme. 2) Slackware nikdy nebyl určen coby řešení "na klíč" pro běžné uživatele - právě naopak, explicitně počítá s ruční "dodělávkou". Tomu odpovídá i způsob jeho správy, který vyžaduje zkušenějšího administrátora než jiné systémy. Jistě mi namítnete, že spoustu času ztratíte i s jinými distribucemi. Aby to bylo fér, musel byste si ovšem zakoupit nějakou firemní plnou verzi včetně podpory, event. profesionálně předinstalovanou a odladěnou s vaším HW. To je totéž když si zakoupíte počítač s předinstalovaným Windows XP na HW s certifikací pro tento software. Pak byste měl porovnat, jak a co vám běží či neběží ve Windows XP a kolik času s čím ztratíte. Nemohu se zbavit dojmu, že stále diskutujete z pozice "hobby-uživatele-administrátora", který se kromě práce v operačním systému zabývá i jeho instalací a správou. Přitom se zde skoro všichni shodnou, že styl "každý uživatel svým administrátorem" je podivnost zavedená právě živelným stylem Windows, kam si "pubertální" uživatel instaluje co ho napadne, kam ho napadne a kdy ho napadne. Což je spíš něco jako hračička než solidní produktivní nástroj. Ve skutečnosti jste totiž nucen přizpůsobit si OS Windows k vlastní práci jako administrátor a proto toužíte po tom, aby z vás toto břímě částečně sejmuli nikoliv autoři a producenti operačního systému, kteří vám ho prodali (což dělají správci linuxových distribucí), ale autoři jednotlivých programů tím, že budou dělat práci buď za výrobce OS nebo za vás. Když si to porovnáte s ostatními činnostmi v oblasti vyspělých technologií (např. co se týká užívání auta či mobilních telefonů), kde se takto podobně prodává polotovar s tím, že se další odpovědnost hází na zákazníka?
Porovnávejme tedy nikoliv Windows XP s "Linuxem", ale např. s Mandriva Linux 2007 (navrch ještě s placenou verzí s podporou). AUR je stejně "spolehlivý" jako libovolný program pro Windows XP, který si najdete volně na netu ke stažení, totiž tak spolehlivý jako je jeho autor.Placena Mandriva je snad flexibilnejsi pri zaclenovani SW do repozitaru? Ma toho vice? AUR stejne spolehlivy byt nemuze, protoze tamni balicky temer vzdy zavisi na nekterych dalsich, jejich autorem neni zakonite autor toho prvniho. Ve Windows ci OS X za funkci SW zodpovida v drtive vetsine pripadu pouze a jen autor archivu, ve kterem je to distribuovano. Neodpalkuje vas, ze "tamten blbe zkompiloval knihovnu, na ktere to zavisi".
Proto je také ten balíček "pro Linux" pouze polotovar, jde o obecný balíček pro systémy linuxového (nebo *BSD s podporou běhu linuxových programů) typu, který je třeba kvůli systému instalace a správy systému v Linuxu upravit pro použití v konkrétním operačním systému. To obstarávají správci toho operačního systému, kteří také pak za běh tohoto programu de facto "ručí", spoléháte se na ně jako se spoléháte na značku (výrobce) auta - tam taky nepátráte po tom, jak se vyrovnali s integrací jednotliví subdodavatelé.To je sice hezke, ale zopakuji vam jeste jednou jeden fakt: jine systemy tenhle cas berouci neduh nemaji. Proc ja to tolik kritizuju je to, ze vidim, ze to lze uspokojive resit i bez zavislosti. Dnes jsem v praci do Windows instaloval posledni build Inkscape, protoze jsem chtel zkusit nove vlastnosti, protoze je to jeden z mych hlavnich "tools of the trade". Tak jsem stahl balik, prejmenoval adresar se starou instalaci, rozbalil novou a mel jsem to. V linuxu jsem stahl Autopackage balik a mam to taky (akorat mi to zdevastovalo asociace ODF formatu na OpenOffice a nevypada to, ze by to slo jen tak rychle spravit -- nastavim asociaci, ale Gnome mi porad tvrdi, ze je to Java Archiv. Navic, mit tu novou verzi bylo prast jako uhod -- bud ztratim cas kompilaci nebo si pustim do systemu dalsi SW management system). No, a co kdybych ale nemel potrebne zavilosti? Ani nechci domyslet...
Je to tedy jen otázka výběru vhodné a silné distribuce, která má tuto správu dostatečně propracovanou, rychlou a spolehlivou.Jenze takova distribuce neexistuje. At si vyberete jakoukoliv, je vzdy vyssi pravdepodobnost ze budete mit problem dostat tam nejaky SW nez u systemu bez balicku a zavislosti...
BTW v době, kdy už 5 let vládne u jistého OS jedno jediné homogenní prostředí, se to jistě mluví, že každý šrot v něm běží (mnozí mladí vývojáři jistě jiná Windows prakticky nepoznali). Počkejme si na zázrak Vista a i když to není žádný velký skok pro lidstvo, uvidíte za rok, jestli je "Windows" ještě homogenní prostředí pro běh programů, hlavně těch, které nespravují týmy s větším zázemím. Já si ještě vzpomínám na doby, kdy na každém rohu člověk narazil na problém, že co běhalo ve W98, najednou neběží v XP (anebo jen v režimu admina).Jo, jenze to jde vzdy o nejaky casovy usek, nez se vetsina tvurcu prizpusobi. Kdo neprizpusobi, zemre. V Linux a jeho distribucich je to "feature"
1) Ubuntu je hodně mladá distribuce. Víte, kdy vyšla první verze? V roce 2004 tuším, to už byly Windows XP 3 roky na trhu. Delší dobu, než dosud uplynula od vzniku operačního systému, o kterém mluvíme.No ale ma obrovskou uzivatelskou zakladnu -- cekal bych, ze SW bude pribyvat rychleji. Mozna by mu prospelo neco na principu AUR. Ne chrome third-party baliky pohazene po forech.
Aby to bylo fér, musel byste si ovšem zakoupit nějakou firemní plnou verzi včetně podpory, event. profesionálně předinstalovanou a odladěnou s vaším HW.Opravdu si nemyslim, ze v placenych distribucich je instalace software mimo repozitare jednodussi. Proc by mela byt?
Nemohu se zbavit dojmu, že stále diskutujete z pozice "hobby-uživatele-administrátora", který se kromě práce v operačním systému zabývá i jeho instalací a správou. Přitom se zde skoro všichni shodnou, že styl "každý uživatel svým administrátorem" je podivnost zavedená právě živelným stylem Windows, kam si "pubertální" uživatel instaluje co ho napadne, kam ho napadne a kdy ho napadne. Což je spíš něco jako hračička než solidní produktivní nástroj.Tak tady dost silne nesouhlasim! Teorie o tom, ze spravovat ma pocitac nekdo jiny nez kdo ho ma pouzivat je u jednoho uzivatele (nebo u uzivatele, ktery je v domacnosti nejschopnejsi, ale zaroven musi ten stroj vyuzivat jako pracovni nastroj) nesmyslna a je to zoufaly pokus obejit kririku narocnosti spravy Linuxu. Chcete mi snad rict, ze propagujete rozlozeni, kdy kazdy uzivatel ma sveho admina? Mam si najmout nekoho, kdo mi bude spravovat Linux, i kdyz vim jak na to, ale vubec me to nebavi a nemam na to cas? Tak pak si budte jisty, ze jednak bude Linux mnohem drazsi desktop nez Windows nebo Mac OS X a za druhe, cas tim neusetrim. Ono se vam to teoreticky vypravi, ale volat nekoho pokazde kdyz mam problem, to je naprosto evidentni casove i financne neekonomicke reseni. Ano, jsem "hobby-uživatel-administrátor", proste dosti vytizeny power user, ktery casto se skripenim zubu resi hovadiny i kdyz potrebuje PRACOVAT. Na tuhle zoufalost zapomente -- tak ve firmach nebo rodinach, kde ten dotycny ma cas toho admina delat. A nebo si rodiny budou platit za Linux admina?
Ve skutečnosti jste totiž nucen přizpůsobit si OS Windows k vlastní práci jako administrátor a proto toužíte po tom, aby z vás toto břímě částečně sejmuli nikoliv autoři a producenti operačního systému, kteří vám ho prodali (což dělají správci linuxových distribucí), ale autoři jednotlivých programů tím, že budou dělat práci buď za výrobce OS nebo za vás.Ja vubec netouzim po tom, aby brime sejmul tvurce programu, ja mu uplne rozumim, ze tam hodi .tar.gz a kasle na to. Ma na to plne pravo a jak rikate, je to zvyklost, maji to zaridit maintaineri. Ale to nic nemeni na tom, ze toto usporadani proste plodi casove i jine problemy, na ktere nenadavam. Moje kritika vubec nemiri na tvurce.
Má toho více ihned po ruce. Ale nejde mi o začleňování nového SW do repozitářů, jde mi o použitelnost systému pro uživatele a kolik času takový uživatel ve srovnání s Windows XP opravdu "ztratí".Porovnávejme tedy nikoliv Windows XP s "Linuxem", ale např. s Mandriva Linux 2007 (navrch ještě s placenou verzí s podporou).Placena Mandriva je snad flexibilnejsi pri zaclenovani SW do repozitaru? Ma toho vice?
AUR stejne spolehlivy byt nemuze, protoze tamni balicky temer vzdy zavisi na nekterych dalsich, jejich autorem neni zakonite autor toho prvniho.Jenomže autor balíčku zkontroluje a uvede závislosti, s nimiž jeho balíček funguje. Pakliže se změní tyto knihovny či skripty apod., čti: administrátor systému si nainstaluje nové bez kontroly, zda všechno funguje, jak má, zcela logicky nastane problém. Proto jsou taky mezi autorem programu (balíčku) správci oficiálního repozitáře distribuce, kteří tyto nové verze a jejich závislosti testují.
Ve Windows ci OS X za funkci SW zodpovida v drtive vetsine pripadu pouze a jen autor archivu, ve kterem je to distribuovano. Neodpalkuje vas, ze "tamten blbe zkompiloval knihovnu, na ktere to zavisi".Povězme si to za rok či za dva, až budou třeba extra verze pro Windows XP a Windows Vista. V linuxové distribuci odpovídá správce balíčku v distribuci, proto tam je, a proto používají lidi jako já ověřené a oficiálně uvolněné balíčky. Nepoměr mezi oficiálním repozitářem a AUR je jednoznačně daný tím, jak starý (mladý) je Arch operační systém a kolik lidí se tím zabývá. Ve stejné situaci bude Windows Vista pár měsíců po vydání, programů, které bezchybně poběží, bude taky málo. Rozdíl není totiž v principu, ale v rozšíření - na jedné straně Arch Linuxu (kdybychom byli hyperkorektní, tak jedné konkrétní verze, což je u Archu trochu problém) a na druhé straně Windows XP.
To je sice hezke, ale zopakuji vam jeste jednou jeden fakt: jine systemy tenhle cas berouci neduh nemaji. Proc ja to tolik kritizuju je to, ze vidim, ze to lze uspokojive resit i bez zavislosti.Jiné systémy nemají například ani čas šetřící výhodu aktualizace kompletního SW vybavení jedním povelem. To je proč používám nejraději ten systém, kde je SW spravován centrálně.
Dnes jsem v praci do Windows instaloval posledni build Inkscape, protoze jsem chtel zkusit nove vlastnosti, protoze je to jeden z mych hlavnich "tools of the trade".A jsme u toho. Tohle opravdu není běžné chování uživatele OS, pro který by se měl OS optimalizovat. Podle mého názoru. Co se týče těch ostatních problémů: je třeba uvážit, zda jde o mouchy, které se musí vychytat, anebo jestli je opravdu něco principiálně špatně. Když máte čas na testování posledních buildů kvůli zkoušení nových vlastností, divím se, že nemáte čas na nastavování a optimalizaci zařazení SW do systému.
Taková distribuce zatím neexistuje. Při relativním mládí linuxových systémů oproti těm ostatním a OpenSource modelu, který přímo podporuje forkování taky není divu. Do běžného povědomí se dostal Linux koncem devadesátých let a pořád vlastně teprve začíná být systémem pro běžné uživatele. Kdy vznikly první firemní řešení RHEL, SUSE, Mandriva? Proč vzniklo Ubuntu? Mám dojem, že si tak trochu v rauši překotného IT vývoje neuvědomujeme, že to jsou nikoliv desetiletí, ale jednotlivé roky, pět či tři roky. Za tu dobu leckteré firmy svůj výrobek vůbec nejsou schopny inovovat, natož vyvinout nový. Jestliže před 3 roky bylo založeno Ubuntu s cílem maximálně uživatelského svobodného desktopu, je prostě nefér chtít po tak krátké době dosažení cíle. To je strategie na 10 a více let.Je to tedy jen otázka výběru vhodné a silné distribuce, která má tuto správu dostatečně propracovanou, rychlou a spolehlivou.Jenze takova distribuce neexistuje. At si vyberete jakoukoliv, je vzdy vyssi pravdepodobnost ze budete mit problem dostat tam nejaky SW nez u systemu bez balicku a zavislosti...
Jo, jenze to jde vzdy o nejaky casovy usek, nez se vetsina tvurcu prizpusobi. Kdo neprizpusobi, zemre. V Linux a jeho distribucich je to "feature"Díky tomu je Linux podstatně inovativnější než jiné systémy. Nedávno tohle říkal zakladatel Ubuntu a já tuhle instaloval Mandrivu, vyzkoušel např. akcelerovaný desktop, což se snaží Vista prodávat jako superinovaci, a vím, že až Vista konečně vyjde a trochu se rozšíří (za rok), bude linuxový desktop už na míle vpředu. Tohle feature je evoluční prostředí, se všemi výhodami i nevýhodami, které to s sebou nese. Ty nevýhody "nestability" právě kontrují systémy správců distribuce, kteří se starají i o stabilitu zvenčí dodávaných nových jednotlivých programů. U systému Windows zmrazíte naopak vývoj a inovace, abyste umožnili autorům software dělat to, co v Linuxu obstarají správci operačního systému (distribuce). Kdyby se Windows vyvíjelo tak rychle jako Linux, narazíte na stejný problém nekompatibility řady programů - s tím, že se o ně nebudou ale starat vývojáři Microsoftu.Stale pritomny jev.
Uvidíme Ubuntu za 3 roky, až mu bude tolik, kolik je dnes Windows XP.1) Ubuntu je hodně mladá distribuce. Víte, kdy vyšla první verze? V roce 2004 tuším, to už byly Windows XP 3 roky na trhu. Delší dobu, než dosud uplynula od vzniku operačního systému, o kterém mluvíme.No ale ma obrovskou uzivatelskou zakladnu -- cekal bych, ze SW bude pribyvat rychleji. Mozna by mu prospelo neco na principu AUR. Ne chrome third-party baliky pohazene po forech.
Tak tady dost silne nesouhlasim! Teorie o tom, ze spravovat ma pocitac nekdo jiny nez kdo ho ma pouzivat je u jednoho uzivatele (nebo u uzivatele, ktery je v domacnosti nejschopnejsi, ale zaroven musi ten stroj vyuzivat jako pracovni nastroj) nesmyslna a je to zoufaly pokus obejit kririku narocnosti spravy Linuxu.Pokud je teorie o tom, že spravovat (doslova) auto má někdo jiný než kdo ho má používat, také tak nesmyslná, tak prosím. Auta by měli výrobci dodávat v takovém stavu, že si je mohou uživatelé z na trhu volně dostupných dílů poskládat a samozřejmě taky tak jednoduše stavěná, aby je každý automechanik-amatér mohl sám sobě opravovat. Všechno jiné je jen zoufalý pokus obejít kritiku náročnosti spravování moderních automobilů.
Chcete mi snad rict, ze propagujete rozlozeni, kdy kazdy uzivatel ma sveho admina?Propaguji rozložení, kdy si uživatel dejme tomu přednastaveným instalátorem podle návodu nainstaluje kompletní operační systém včetně potřebných programů, o který se starají na dálku správci operačního systému, nikoliv uživatel sám. S autory či výrobci programů pak komunikují správci distribuce, nikoliv uživatel OS, to se týká i potřebných závislostí.To znamená, že se takový uživatel ani nestará o to, To ještě nevylučuje možnost pro "hobby-uživatele-administrátory", kteří jsou ochotni na sebe vzít částečně roli správců a proto si instalují samostatně pokusně různé experimenty. Linux tohle zatím dobře umožňuje, i když samozřejmě zatím provedení ještě není zcela perfektní. Windows XP umožňuje pouze ten druhý systém, přičemž de facto každý autor SW je povýšen do role "správce" OS, tedy musí si zajistit sám, aby jeho program v souladu s OS běžel. Což na druhou stranu znemožňuje provádět správcům OS nějaké podstatné změny (vylepšení) OS, a proto je takový systém prakticky neměnný po dobu 5-6 let.
Ono se vam to teoreticky vypravi, ale volat nekoho pokazde kdyz mam problem, to je naprosto evidentni casove i financne neekonomicke reseni.Naprostá většina uživatelů Windows XP, které znám, volá pokaždé někoho, když mají problém (často mě). Bohužel díky propagandě, že admina Windows může dělat každý, mají pocit, že je to v podstatě triviální záležitost asi jako nastavit video, kterou se jen oni "nechtějí zdržovat", ale že by k tomu jistě našli nějaký velmi jednoduchý návod. Že většinou potřebují nějaké roky zkušeností a hodiny strávené nad prvním řešením problémů (= totéž se týká Linuxu), to je nenapadne. Linux má ovšem tuto pověst (správnou) hned od začátku.
Ano, jsem "hobby-uživatel-administrátor", proste dosti vytizeny power user, ktery casto se skripenim zubu resi hovadiny i kdyz potrebuje PRACOVAT. Na tuhle zoufalost zapomente -- tak ve firmach nebo rodinach, kde ten dotycny ma cas toho admina delat. A nebo si rodiny budou platit za Linux admina?1) Váš čas je drahý - tak si někoho najměte, kdo bude levnější. Když se vám rozbije auto nebo potřebujete třeba přidat nějakou součástku, tak to také řešíte se skřípěním zubů namísto zaplacení si automechanika? 2) To si budou rodiny platit za automechanika, instalatéra, opraváře televizí? To, že realita dnes vypadá jinak, neznamená, že by nemohla vypadat za pár let jinak. Ideální je možnost vybrat si: buď chcete pracovat, a pak si necháte sestavit na míru podle požadavku ideální pracovní prostředí. Anebo se v tom chcete šťourat. Ideální systém pak bude, který umožní obojí, a umožní i malým soukromým firmám (jednotlivcům), aby se v tom mohli šťourat, a aby mohli nabízet vlastní řešení na této platformě - a to tak hluboko, jak si troufnou - ale také za to budou ručit. Mám zkrátka za to, že ten první switch musí nejdřív přijít v hlavách lidí. K tomu patří i korektní používání různých pojmů a popis stavu věcí z patřičné perspektivy. Když budu uvažovat o tom, že je sklenice napůl prázdná, budu možná jen přemýšlet o tom, kudy se voda z té půlky mohla ztratit. Když naopak budu vědět, že je napůl plná - budu hledat, odkud by mohla ještě přitéct. PS. Už jsou to tu spíš eseje než debata, proto se vůbec neurazím, když tu debatu pomalu ukončíme. Díky za podnětné náměty![]()
čti: administrátor systému si nainstaluje nové bez kontroly, zda všechno funguje, jak má, zcela logicky nastane problém.No vidite, a jsme zase u toho. Proste vec, kterou u jinych systemu nenajdete nebo ji najdete minimalne a ktera stoji CAS.
Povězme si to za rok či za dva, až budou třeba extra verze pro Windows XP a Windows Vista.Myslim, ze prehanite. Uz z principu nebudou u windowsovych programu zvlast verze pro XP i pro Vistu ve vsech pripadech. A navic to bude jen otazka casu.
Jiné systémy nemají například ani čas šetřící výhodu aktualizace kompletního SW vybavení jedním povelem.Helemese
Opravdu? Ja povazuju zajem o nove verze casto pouzivanych programu za ten nejzakladnejsi a nejobycejnejsi jev ve svete pocitacu. Fakt ze program neco neumi a ze to bude umet v budoucnu dokaze pochopit i BFU a vyvodit z toho, ze se musi zajimat o nove verze neni tak tezke.Dnes jsem v praci do Windows instaloval posledni build Inkscape, protoze jsem chtel zkusit nove vlastnosti, protoze je to jeden z mych hlavnich "tools of the trade".jsme u toho. Tohle opravdu není běžné chování uživatele OS, pro který by se měl OS optimalizovat.
Pokud je teorie o tom, že spravovat (doslova) auto má někdo jiný než kdo ho má používat, také tak nesmyslná, tak prosím. Auta by měli výrobci dodávat v takovém stavu, že si je mohou uživatelé z na trhu volně dostupných dílů poskládat a samozřejmě taky tak jednoduše stavěná, aby je každý automechanik-amatér mohl sám sobě opravovat. Všechno jiné je jen zoufalý pokus obejít kritiku náročnosti spravování moderních automobilů.Tak tady jste IMHO strelil tezce mimo. Prirovnavat v tomto pocitac k autu je naprosty nesmysl a to z nekolika duvodu. a) Znalosti potrebne pro opravu auta jsou nesrovnatelne vyssi nez ty potrebne pro spravu uzivatelsky orientovaneho desktopoveho OS, kterym Linux neni. b) Casova narocnost opravy auta je v prumeru delsi. c) K oprave auta potrebujete investovat do mnoha dalsich veci jako je obleceni, naradi, chemikalie. Nehlede na to, ze musite mit prostredi, kde to opravit, jako teba garaz atp. Jinak pri cteni zbytku Vasich navrhu me vzdy napadalo to same: PROC, kdyz Mac OS X mi umoznuje delat oboje a pritom mit praceschopny UNIXovy system s nesrovnatelne vetsi usporou casu za nejake 3000,- jednou za par let. Zeptejte se tech vyvojaru, co pouzivaji OS X. Jsou to casto dost chytri lide, klidne by se mohli v Linuxu vrtat. Nedelaji to, proc? Protoze to, ze Linux je casove narocny na spravu a jine systemy nesou (tolik) pri zachovani funkcnosti je proste FAKT
PS. Už jsou to tu spíš eseje než debata, proto se vůbec neurazím, když tu debatu pomalu ukončíme. Díky za podnětné námětyJiste, take dekuji
Vy ale teď pletete dohromady aktualizaci systému (tj. např. bezpečnostní opravy a opravy funkcí programů) s novými verzemi. To často také provádějí nikoliv autoři jednotlivých programů, ale správci distribuce (patche), kteří opravy naopak dodávají zpět autorům. Nová verze programu je ta, která se zrovna objevila, přináší nové funkce a musí se odladit. Takže nové verze programu, které správci distribuce ještě nevyzkoušeli a nezačlenili do systému, to je to, co mě jako běžného uživatele stabilního systému nezajímá. Proto si nemusím lámat hlavu s jejich nepřipravenou instalací.Jiné systémy nemají například ani čas šetřící výhodu aktualizace kompletního SW vybavení jedním povelem.HelemeseOdkdy vas zajimaji nove verze programu? Jak muze tuto vyhodu uvadet clovek, ktery vypichuje eminentni zajem o nove verze jistych programu?
Opravdu? Ja povazuju zajem o nove verze casto pouzivanych programu za ten nejzakladnejsi a nejobycejnejsi jev ve svete pocitacu. Fakt ze program neco neumi a ze to bude umet v budoucnu dokaze pochopit i BFU a vyvodit z toho, ze se musi zajimat o nove verze neni tak tezke.Myslím, že se mýlíte. Tohle není zájem člověka, který používá programy k práci, pro kterou už má nějaký naučený a osvědčený algoritmus. Tam naopak často nová verze (nikoliv oprava nefunkčnosti, to rozlišujme) vede k nutnosti přeučování a snížení produktivity. To je zájem člověka, který testuje a vymýšlí nové algoritmy pracovních postupů. A těch rozhodně není většina.
a) Znalosti potrebne pro opravu auta jsou nesrovnatelne vyssi nez ty potrebne pro spravu uzivatelsky orientovaneho desktopoveho OS, kterym Linux neni.Tvrdíte vy, zeptejte se automechanika.
Jinak pri cteni zbytku Vasich navrhu me vzdy napadalo to same: PROC, kdyz Mac OS X mi umoznuje delat oboje a pritom mit praceschopny UNIXovy system s nesrovnatelne vetsi usporou casu za nejake 3000,- jednou za par let.MacOS X je výsledkem cíleného vývoje jedné firmy se zkušenostmi desetiletí nazpět. A ještě jednou: neporovnávejte konkrétní operační systém jedné firmy a "Linux" - porovnávejte konkrétní operační systém s konkrétním operačním systémem, tedy distribucí. O té pak můžete říci, jakým způsobem probíhal její vývoj a proč a kam se dostal. Podívejme se za adekvátní dobu na Novell Linux Desktop nebo klidně i Ubuntu. To je to, kde vidím cestu: intenzivní práce na jedné konkrétní distribuci, nikoliv na "Linuxu". To je to, co podle mě požene vývoj a bude vytvářet standardy, nikoliv pokusy o dohodu komunity. Vyhraje úspěšnější koncept, nikoliv kompromis.
Steven J. Vaughan-Nichols: Top four reasons Windows wins and Linux loses, doporucji cast #4: Software support.Děkuji. BTW nahraďte si v tom článku pojem "Linux" za SUSE Linux a uvidíte, jak to najednou zní jinak - a zčásti absurdně. Ten článek totiž trpí už mnohokrát zmiňovaným neduhem: pod pojem "Linux" se mu vejdou všechny existující linuxové operační systémy co kdy existovaly a existovat budou. Ty jako celek uvedené handicapy opravdu mají a vypadá to zoufale. Konkrétní operační systém SUSE Linux má ovšem blízko i nastíněné cesty k jejich řešení, další viz Novell. Takže autora toho článku bych se především taky zeptal, kde si mohu ten jeho "Linux", o kterém to celé píše, stáhnout. Tedy jestli to co píše o "Linuxu", platí opravdu o každé jednotlivé distribuci Linuxu.
Navic, zuzujes to jen na problemy s dependency hell a zapominas na problemy, ktere existuji vsude, uz jen z principu balickovacich systemu.Ještě navrhněte, jak odstranit jak říkáte "problémy" vyplývající už jen z principu, a zároveň ponechat výhody vyplývající z téhož. Částečně je možné podívat se na to, co od takového principu balíčkovacího systému vlastně očekáváte, tedy jaký styl práce zvolíte.
Tedy problem pri instalaci a integraci do systemu neceho, co neni v repozitarich (jo, rozbalit to do /opt, to umi kazdy, ale aby desktopove prostredi bralo program na vedomi, tedy aby byl k dispozici v "Open with..." a podobnych vecech,Musíte si vybrat kvalitní operační systém (= distribuci), kde toho není v repozitářích co nejmíň.
to je casto u veci mimo repozitare rutinni, ale stale dokola cas kradouci vec).Správně: v naprosté většině existují pro administrátora systému (neboť toto není čistě uživatelský problém) v tom kterém desktopu návody a postupy, jak požadované funkčnosti dosáhnout. Výhodu to má v tom, že si můžete vybrat, jaký desktop chcete, a nejste nucen např. používat GNOME, když se vám líbí KDE (anebo Fluxbox či XFCE). Pokud někdo instaluje stále nové a nové verze programů, které nejsou v repozitářích jeho operačního systému (= distribuce), až tak, že mu to "stále dokola krade čas", je spíš testerem nových verzí než běžným uživatelem používajícím programy k práci. Od toho pak znějí požadavky na rychlou a automatizovanou instalaci spíš podivně. Automatizované instalace nevyzkoušeného a neprověřeného software - to je spíš neblahé dědictví windowsovského stylu: spustím .exe a nechám se překvapit, co to udělá (také často příčina šíření virů, spyware etc.).
Dale pak cekani na spravce repos az milostive zkompiluji nove verze, to mam taky rad.1) Zajímavé, já si doteď myslel, že speciálně v Linuxu si můžete program milostivě zkompilovat sám, jakmile autor program zveřejní. 2) Já jsem naopak rád, že tento program někdo přede mnou pro běh v mém operačním systému otestuje a případně zbaví aspoň těch největších problémů. Proto si rád počkám, až správci milostivě zkompilují nové verze. 3) Operační systémy, které používám, toto částečně řeší tím, že nabízejí velmi aktuální repozitáře i nevyzkoušeného software, které mohu používat na vlastní riziko - důležité je, že to musím udělat vědomě, a že si mohu vybrat. Celkově bych tedy označil vámi naznačované nevýhody balíčkovacího systému za nevýhody pouze pro neurotické testery. Žánrový obrázek z Windows-User-Landu: Člověk bloumá po netu po .exe instalačkách ani sám dobře neví čeho, stahuje jako divý, a pak instaluje (klikne na .exe), zkoukne, odplivne si, smaže (myslí si on) a jede dál. Já naproti tomu oceňuji balíčkovací systém, v němž software prochází jakžtakž výběrem a testováním, který jednou nainstalované programy automaticky aktualizuje (bezpečnostní verze, upgrady). Kvůli tomu jsem ochoten oželet i to, že nemám všechno hned, jakmile problesknou první zprávy o release. Zajímavou kombinaci v spatřuji např. v systému "Klik" nebo PC-BSD, kdy na jedné straně instalujete přes správce balíčků a na straně druhé si můžete stáhnout kompletní "binárku" experimentálních programů, která nepotřebuje ošetřovat závislosti a běží (když běží) na kliknutí. To první bych používal pro vážně míněné programy, které skutečně míním používat k práci, to druhé pro blbinky, které se posílají mailem
Celkově bych tedy označil vámi naznačované nevýhody balíčkovacího systému za nevýhody pouze pro neurotické testery. Žánrový obrázek z Windows-User-Landu: Člověk bloumá po netu po .exe instalačkách ani sám dobře neví čeho, stahuje jako divý, a pak instaluje (klikne na .exe), zkoukne, odplivne si, smaže (myslí si on) a jede dál.No vyborne, takze kdyz clovek hleda aplikaci, ktera by delala to co potrebuje, tak je neuroticky tester
No vyborne, takze kdyz clovek hleda aplikaci, ktera by delala to co potrebuje, tak je neuroticky testerSamozřejmě, že se to může stát, když nějakou aplikaci hledáte. Jenomže to jaksi nekoresponduje s vaším "stále dokola krade čas". Ledaže hledáte nazdařbůh stále nějaké nové a nové aplikace, což už bych si dovolil označit jako menší neurózuVy asi zijete stale v nejake sve pohadce o programech, ktere perfektne funguji, staci si jen vybrat! Vubec se prece nemuze stat, ze je deset programu, clovek hleda jaky by mu vyhovoval, v lepsim pripade ho najde, v horsim zjisti, ze by mu vyhovovala verze, pro kteru bude potrebovat "tu spravnou distribuci", protoze balicek jeste neni, nebo ze ji bude muset kompilovat sam!
Ano, ja radsi budu instalovat programy s co nejmensimi prekazkami, abych mohl delat na pocitaci to co potrebuju a chci a podstoupim riziko "zlobivych EXE se straslivym spywarem", ktere v mych zkusenostech nebylo nikdy takove, jak ho s oblibou a barvite popisuji ideologicti odpurci vsechno jineho nez Linuxu.Vaše volba
Jde o to umet se o svuj system starat. A to mi v Linuxu bere vice casu nez v jakemkoliv jinem systemu co jsem zkousel.Logický důsledek by tedy pro vás byl používat jakýkoliv jiný systém než ten linuxový. Každý má své potřeby a každému vyhovuje něco jiného. Myslím, že Linux je právě proto Linux, že to není Windows ani MacOS či *BSD. Určitě to nejsou dokonalé systémy, ale perspektivní směr bych neviděl v připodobňování se ostatním "jakýmkoliv jiným" systémům, spíš ve zdokonalování vlastní cesty. Protože mně např. vyhovuje tento systém instalace software více než to, na co jsem byl zvyklý z Windows, i to, co jsem (pravda jen zběžně) mohl vidět v MacOS. Je to dokonce jeden z podstatných důvodů, proč Linux vůbec používám. PS. Proč se tu vůbec rozepisuju, protože to sice navenek vypadá jako válka příznivců a odpůrců Linuxu, což oba i všichni zde víme, že není: Já myslím, že je dost důležité, z jakého pohledu se záležitosti kolem Linuxu kritizují a tím veřejně prezentují. Pokud automaticky zvolíte perspektivu "jiné systémy to mají takhle a mně se to líbí, a proto to chci taky v Linuxu", děláte tím Linuxu medvědí službu. Tuhle diskusi či různé názory jako píše pisatel blogpostu si taky přečte dost nováčků nebo problematiky neznalých, a tak je dobře, když si můžou přečíst i druhou stránku problému. To je to, proč se tu s vámi lidi hádají - ne že by vás podezřívali z útoků na Linux anebo nechápali, oč vám vlastně jde. Prezentace a "image" Linuxu, tak jak ji vytvářejí jeho uživatelé dokonce i na reprezentativních portálech, je podle mě jeho největší slabinou. Raději totiž vykřikujeme, že je sklenice napůl prázdná, než diskutujeme o tom, že je zpoloviny plná. Asi by neškodilo na tom trochu zapracovat, zejména u těch zkušenějších uživatelů, mezi které se pravidelné osazenstvo zdejšího portálu nepochybně řadí. To je proč cítím potřebu ozvat se na takový text, který sepsal autor blogu, to je proč mám vůbec chuť se s vámi "hádat" v téhle diskusi. Opravdu chápu, co máte na mysli - ale jako uživatel systému téhož typu velmi nesouhlasím s tím, jakým stylem to prezentujete.
Logický důsledek by tedy pro vás byl používat jakýkoliv jiný systém než ten linuxový. Každý má své potřeby a každému vyhovuje něco jiného. Myslím, že Linux je právě proto Linux, že to není Windows ani MacOS či *BSD.No jo, jenze ja jakozto tvurce webu jsem si na UNIXoidni prostredi dosti zvykl a mnoho veci mi vyhovuje. Proto nadavam a zaroven mam doma na disku pouze a jen Linux (i kdyz koketuji s myslenkou poridit si Mac i domu).
Tuhle diskusi či různé názory jako píše pisatel blogpostu si taky přečte dost nováčků nebo problematiky neznalých, a tak je dobře, když si můžou přečíst i druhou stránku problému. To je to, proč se tu s vámi lidi hádají - ne že by vás podezřívali z útoků na Linux anebo nechápali, oč vám vlastně jde.Ano, s takovymi pohnutkami diskutuju casto i ja.
Opravdu chápu, co máte na mysli - ale jako uživatel systému téhož typu velmi nesouhlasím s tím, jakým stylem to prezentujete.Ano, prezentuji to hodne rezave, to priznavam.
Asi to bude tím, že jsem si nejdřív užíval něco přes sedm let distribuce bez package managementu, takže mám s čím srovnávat, ale já opravdu nějaké zcela zásadní a principiální problémy package managementu nevidím. Ano, jistě, občas se mi něco nelíbí, ale to je téměř vždy problém konkrétní realizace, toho, jak jsou jednotlivé balíčky rovrženy a závislosti mezi nimi definovány v konkrétní distribuci, ne z principu neodstranitelný problém package managementu jako takového.
Tedy problem pri instalaci a integraci do systemu neceho, co neni v repozitarich...Kolik takových programů používáš? Tři? Čtyři? A kolik průměrný uživatel?
aptitude install netbeans
(může to být klidně i aptitude install pkg://org.netbeans
) ten balík stáhlo (spolu s nezbytným jdk), nainstalovalo, aptitude remove netbeans
zase odstranilo a aptitude update
zase smazalo. Prostě cokoliv, na co jsem zvyklý u běžného software.
Jenže v Linuxu existuje buď v balíček (ve verzi pro konkrétní distribuci), nebo nic. Myslím, že nějaký schopný (a hlavně jeden) systém pro integraci third-party balíčků by mohl být velkým pokrokem i oproti jiným OS. Stejný problém je třeba i s Python eggs, přitom, pokud by existovalo alespoň API umožňující základní operace jako instalace, odstranění, update a konfigurace (umí to rpm?), dalo by se to řešit tak, že by pythoní instalátor volal je a další práce by mohla být přímo v režii balíčkovače.
Podle mě jsou současné balíčkovací systémy skvělé, ale bohužel zůstaly na půli cesty. Otázkou je, jak a zda vůbec se to dá řešit.
*doplňte libovolný, pro vás důležitý, software, který není v žádné repository, třeba sqldeveloper
Zase se můžete pobavit jinak, třeba vymýšlením triků jako
rpm -qa --queryformat '%{NAME}\n' | sort -u > ay.rpms rpm -e `comm -13 LNX01.rpms ay.rpms`
Pořád mám neodbytný pocit, že bez package managementu bych téhož tak snadno nedosáhl…
LNX01.rpms
Je vazne zajimave, kolik casu jsou lide ochoti zaplatit za to, aby naaaahodou nemeli nejaky soubor na disku dvakrat nebo jim nezmizelo par set mega mista.afaik je možný kompilovat věci staticky, nebo se pletu?
Linux je moderní operační systém (OS), jehož ovládání je stejně přívětivé jako u jiných systémů a který obsahuje velké množství ovladačů pro nejrůznější standardizovaný hardware.Naprosto pravdivá věta, pokud teda člověk rozumí tomu, co si autor představuje pod pojmem ovládání (hejbání s oknama?, instalace software?). Dále nelze očekávat, že bezelstný uživatel windows odhalí, že nejdůležitějším slovem ve větě je "standardizovaný".
Já se celou dobu snažím pouze objasnit, proč vůbec nedivím, že sem lidé píšou takovéhle zápisky. A proč se nedivím, že mohou mít nereálná a naivní očekávání.Protože Linux není Windows zadarmoTakovou informaci ovšem na stránkách typu proc.linux.cz obvykle nezíská.
Jsem zvyklý na to, že po nainstalování vše jede.Musím si rýpnout: pod Windows nejede po nainstalování téměř nic.
Vše se instaluje pro nováčka nepochopitelně, rozházeněStejně to vypadá pro nového uživatele Windows...
Musím si rýpnout: pod Windows nejede po nainstalování téměř nic.No, pokud jste tím myslel, že po čisté instalaci Win tam skoro nic k použití není a další softy se musí doinstalovávat, tak nezbývá než souhlasit ;)
Tak ať sem dá screenshot od gspotu, kde je vidět, jaké jsou použité kodeky u tohoto filmu, to by mělo bejt to nejmenší.
jinak zkuste stahnout treba opensuse 10.2 nebo nektere z novejsich *buntů uvidite ze se spousta veci zlepsi
ale na nektere veci si budete muset holt zvyknout; linux je linux ;)Proč si musím některé věci tak složitě kompilovat a instalovat když ve Win a Mac to jede jak po másle?Po másle? Dobře, vezměte rok starý PC a nainstalujte na něj Windows a Mandrivu 2006. Potom porovnejte, kolik věcí vám bez kouzelných CD s ovladači, které máte pro Windows k dispozici, pojede pod XP a kolik v Linuxu. To, aby se porovnávalo porovnatelné.
Vše se instaluje pro nováčka nepochopitelně, rozházeně a pokud se obrátím na on line učebnici tak se tam jako amatér nic nedozvím.Tohle je imho chyba v učebnici, byl byste ochoten napsat víc? Možná by tu kapitolu mohl někdo napsat lidštěji.
Zasunu flash disk a nikde ho nevidím.Mandriva 2006 tuším jela ještě na KDE 3.4 ... škoda, KDE 3.5 (a novější Gnome) tuto featurku má. S těmi aplikacemi je to jednoduché. Linux se používá primárně v serverech, nebo embeded zařízeních. Obávám se, že desktop je až za nimi a tomu odpovídá i rozložení sil vývojářů.
ale pro mě je prostě zbytečny dělat nějakou věc nebo příkaz otevíráním terminálu a vypisováním příkazů jako tomu bylo v dobách 17 let zpátky u systému MS DOSKouzlo terminálu je mj. v tom, že se hezky používá při IM/emailové komunikaci. Zatímco vysvětlit někomu, aby stisknul ve čtvrtém okně v páté záložce druhé tlačítko odspodu je nad lidské síly, zkopírovat ze schránky tři příkazy a vložit do konzole, je nepoměrně jednodušší. Navíc je unixový shell ještě starší, než jeho nedokonalá napodobenina
command.com
Linux prostě není tak userfriendly jako Windows nebo Mac.No je to sice podivné, ale tady je server plný lidí, kteří a) Linux považují za userfriendly* (jinak by ho nemohli používat) b) se naprosto zbláznili
Proč si musím některé věci tak složitě kompilovat a instalovat když ve Win a Mac to jede jak po másle?Po másle? Dobře, vezměte rok starý PC a nainstalujte na něj Windows a Mandrivu 2006. Potom porovnejte, kolik věcí vám bez kouzelných CD s ovladači, které máte pro Windows k dispozici, pojede pod XP a kolik v Linuxu. To, aby se porovnávalo porovnatelné.
Také budu oponovat. Nemůžete srovnávat Mandrivu 2006 a WinXP. WinXP vyšlo někdy v roce 2001 a v tu dobu mohl být tak Madrake 8, možná 9. Nevěřím tomu, že by v takro staré distribuci šlo něco více než ve WinXP, bez doinstalování dalších ovladačů/modulů. Navíc lze jedním programem vytvořit CD WinXP, které obsahuje nepřeberné množství ovladačů a záplat, a věřím, že kdyby vám někdo dal k instalaci takovéto CD/DVD, tak to Windows vyhraje na plné čáře.
Problém je, že tady srovnáváte nesrovnatelné - (Windows) a (Linux, tj. jádro, + programy, ovladače/moduly).
Nemůžete srovnávat Mandrivu 2006 a WinXP. WinXP vyšlo někdy v roce 2001 a v tu dobu mohl být tak Madrake 8, možná 9.
Jenže od té doby žádná novější verze Windows pro desktopové použití nevyšla. Takže sice máte pravdu ohledně stáří, ale srovnání je adekvátní - je to srovnání aktuálních verzí dvou systémů. Mandriva nemůže za to, že se Microsoft neobtěžoval tak dlouho nic novějšího nabídnout. Až vyjde Vista, bude to něco jiného, ale k tomu AFAIK stále nedošlo…
Přijde mi autorovo rozhodnutí přejít na linux zbrklé a stejně tak zbrklé i jeho rozhodnutí se vrátit.
Přepínal jsem na neexistující plochy,Jo, to se mi stává, když jsem na Windows (ve škole, celkem asi tak 20 minut / 3 měsíce). Furt a furt a furt tam ty plochy hledám.
Já to chápu. Tobě chybí, proto taky používáš lepší OS .
Jen mi to připomělo takové ty borce, co po měsíčním rychlokurzu angličtiny in Landn zdraví helou, polykají er a tvrdí, že zapoměli českou výslovnost.
tak si rikam ze to spustim pres termenialDoporučuji tedy Start --> spustit -->
cmd
, respektive ve starších verzích windows command
.
Byl jsem rozhodnut koupit Mandrivu 2006 a jat se pracovat v tomto systému napořád.Když jsem se s GNU/Linuxem seznamoval já (červen 2003, Mandrake 9.1), tak jsem vůbec nebyl rozhodnut být v tom systému napořád. Naopak. Můj původní záměr byl vyzkoušet, prozkoumat a odinstalovat. Jenomže se to nějak zvrtlo. Jak jsem GNU/Linux zkoumal, přicházel jsem na jeho výhody a za zhruba půl roku se stal mým hlavním operačním systémem. Tlačit na pilu (tj. snažit se přejít za každou cenu) v tomto případě asi nebude to pravé. Naopak. Přibrzděte a nějakou dobu bootujte do Windows. Buď časem zjistíte, že Windows jsou pro vás skutečně to pravé a Linux přestanete používat úplně, nebo se vám po Linuxu začne stýskat, budete do něj bootovat stále častěji, třeba si i nainstalujete novější verzi Mandrivy, vyřešíte všechny problémy a nakonec třeba zjistíte, že jste do Windows už půl roku nenabootoval. Nelámejte nic přes koleno, nechte tomu volný průběh. Ono to už nakonec nějak dopadne.
Byl jsem šťasten, že přejdu Linux. Strašně se mi líbí některé jeho funkce.Například? To jste jaksi ze svého naříkacího postu zcela vynechal. Nedivte se, že pak působí značně nevěrohodně, spíš jako fňukání než vážně míněná analýza.
Byl jsem rozhodnut koupit Mandrivu 2006 a jat se pracovat v tomto systému napořád.Když už chcete jakoby archaizovat, doporučuju napříště používat namísto pseudotvaru "jat se" raději obvyklé "jmouti se"
Jejich rady byly funkční ale pro začátečníka který tento systém vidí poprvé to je těžky. Buďto jsem klikací lama nebo prostě nemají někteří čas se s mojí maličkostí brzdit.Můžete sdělit, co je podle vás lehké pro začátečníka, který něco vidí poprvé (ze své vlastní zkušenosti, na kterou jsem ještě na rozdíl od vás nezapomněl, vím, že ani MacOS ani Windows to rozhodně nejsou)?
Jsem zvyklý na to, že po nainstalování vše jede. Bez ohledu na to, jestli se jedná o Windows nebo Mac OS.Buď něco umíte nainstalovat a nastavit anebo si na to někoho zjednáte. To je obvyklá praxe lidí, co něco chtějí - například operační systém k práci. Samozřejmě můžete taky naivně očekávat, že vám nalítaj pečený holubi do huby.
U Linuxu jsem pohořel na spoustě věcí. Nemohu si koupit to co se mi líbí. Napřiklad Lexmark X1190 se na Linuxu snad da rozchodit ale není to práce pro začatečníka který tento systém vidí poprvé. Proč si musím některé věci tak složitě kompilovat a instalovat když ve Win a Mac to jede jak po másle?Tady jste nepohořel u Linuxu, ale pohořel jste u výrobce tiskárny, který se neobtěžuje dodávat ovladače pro operační systém, jehož funkce se vám "strašně líbí". Tedy ne že Linux nepodporuje Lexmark, ale naopak Lexmark nepodporuje Linux. Bohužel to, co se vám líbí (Lexmark), je tedy z tohoto hlediska nekvalitní produkt.
Instalace programů, další problém. Vše se instaluje pro nováčka nepochopitelně, rozházeně a pokud se obrátím na on line učebnici tak se tam jako amatér nic nedozvím.Můžete konkrétně napsat, čemu (i čísla stránek) z uživatelské příručky Mandriva Linuxu 2006, kterou jste si zakoupil, dostal v PDF formátu a navrch si ji můžete bez omezení stáhnout z webu mandriva.cz dokonce ve verzích pro začátečnky i pokročilé, týkajícímu se instalace nových programů jste neporozuměl? Zrovna se tady do ní dívám a mám dojem, že by to měl pochopit každý aspoň napolo úspěšný absolvent ZŠ, který zvládl čtení.
Zasunu flash disk a nikde ho nevidím. Mechaniku ZIP to po instalaci nevidí a pokud se mi podařilo dostat ji do zařízení tak na ni zas nejde zapisovat.Můžete popsat, co jste podnikl (kde jste se na to aspoň zeptal), když se vám takto podivně chová flash disk, který mně se i bez zvláštních úprav systému pokaždé objeví coby připojitelné médium (dokonce jako ikonka disku) v ovládacím panelu KDE, kdykoliv ho zasunu? ZIP mechaniku sice nevlastním, ale obvyklé chování Linuxu jistě není ji nedetekovat.
Grafická karta GF FX 5500 nedává plný výkon, nelze ji taktovat. Ti co znají Linux zajisté vědí jak na to ale raději se jich už neptám.Pokud jste si zakoupil HW, které není v seznamu kompatibilního hardware s Linuxem, těžko můžete automaticky očekávat, že bude v tomto systému naplno fungovat. Stejně jako v případě tiskárny je to nekvalitní produkt výrobce grafické karty, který nedodává patřičné ovladače. Jak by tomu mohl kdokoliv z "tábora Linuxu" odpomoci, když výrobce prostě nechce, aby to fungovalo?
Byl jsem připraven oželet obrovskou spoustu programu na které v Linuxu nic není. Odblokování mobilů , MobilEdit pro Linux jsem nenašel, programy typu COOL Edit 2000, iMovie, iDVD, Garageband atp. Bohužel. JTak nevím, když jste "byl připraven" tyto programy oželet, proč se o tom vůbec zmiňujete. (Odblokování mobilů je určitě velmi potřebný program, vy kradete blokované mobily a potřebujete je prodávat? - ale to sem nepatří). A opět, programy pro Linux nejsou Linux - zde musí především chtít autor programu, aby ten program v Linuxu běžel. Některé věci obstarají emulátory (ovšem ne vždycky zdarma). A pokud se jedná o OpenSource, tak se musí najít dost lidí, kteří ten program potřebují, aby se ho někdo mohl ujmout i ve verzi pro Linux. "Linux" s tím těžko něco udělá - všechny podklady pro běh programů v Linuxu jsou zájemcům k dispozici, pokud vím.
sem asi blbá klikací lama jak mě někteří nazývají ale pro mě je prostě zbytečny dělat nějakou věc nebo příkaz otevíráním terminálu a vypisováním příkazů jako tomu bylo v dobách 17 let zpátky u systému MS DOS. Prostě si dvakrát, třikrát kliknu a je to. Linux prostě není tak userfriendly jako Windows nebo Mac.Před pár dny jsem nastavoval bratrovi Mandrivu 2007 tak, aby si prostě jen dvakrát třikrát kliknul a bylo to. Nezná heslo administrátora a vlastně ani neví, že tam něco jako terminál je.
Jasně, někteří můžou namítnou problém virů a pádů systému. Nevím. Můj server jel na Windows 2003 2,5 roku v kuse bez problému. Myslím si, že to je nastavením systému a vlastní administrací takže u nich budu muset zůstat.Většinou to bude nastavením systému a vlastní administrací. Jsem zvědav, jak byste s tím dopadl jako naprostý začátečník, jestli aspoň zpoloviny tak dobře jako u Linuxu.
Nevzdávám to ale. I nadále budu čekat až se na světě ukáže nějakej Linux kterej bude právě pro klikací lamy jako jsem já. Do tohoto Linuxu se po hlavě vrhnu ale zatím to nejde.To taky můžete, ale jen jestli nečekáte, až se na světě ukáže nějakej Linux, kterej bude věrnou imitací systému, který už znáte, totiž Windows. To sice můžete čekat, ale zkuste se zamyslet, jestli není produktivnější vyjít tomu trochu naproti. Například můžete začít tím, že si konečně přečtete uživatelskou příručku ke své distribuci, když se vám údajně Linux tolik líbí, abyste si aspoň tu instalaci programů nějak ujasnil...
Odblokování mobilů je určitě velmi potřebný program, vy kradete blokované mobily a potřebujete je prodávat? - ale to sem nepatříJedná se jistě o odblokování mobilů, které jsou vázány na jednoho konkrétního operátora.
Hlavně mi šlo o nabourání xkeshovi teorie o kradení mobilů.Což se vám moc nepovedlo. Tak ještě jednou: K čemu vám může být program k odblokování mobilů? Dejte se do toho, bourejte!
která by mohla vrhat na autora zápisku špatné světlo (přesně v duchu celého komentáře)Jako bylo pro autora sepsat pamflet na jeden operační systém, není vůbec problém z jiného pohledu vrhnout špatné světlo na autora samotného. Stačí když si vyberete stejně jako si vybral on.
která když (obykle po 2 letech) vyprší, tak vám operátor poskytne odblokovací kód (alespoň ten slušný ano).Spíš ten slušný operátor telefon vůbec neblokuje.
(Odblokování mobilů je určitě velmi potřebný program, vy kradete blokované mobily a potřebujete je prodávat? - ale to sem nepatří). Můžete mi prosím Vás říct co sem píšete o prodeji kradených mobilů? Jste normální nebo cvok? Já nic nekradu tak si to odpusťte!!Byla to otázka, a to konkrétně na účel takového programu.
Nenapadlo Vás třeba to, že v Linuxu neuděláte flash romky, nepřehrajete ram, nenapatchujete mobil, neuděláte test pointy, fulhlash a tak podobně? Nebo neodblokujete javu pro použití přes kabel? Toto jsem měl na jazyku.Nenapadlo, protože neprovozuji ani opravnu ani bazar s mobily. Proto se vás ptám, proč je pro vás kvůli Linuxu důležitý program, který zatím asi nebyl důležitý pro tolik lidí, aby to někomu stálo za zprovoznění v Linuxu.
Pokud kradete a prodavate mobily Vy tak to neznamena, ze to budu dělat i já.Neměl byste tolik podléhat zdejšímu známému provokatérovi pod nickem Kníže Ignor, který si spolehlivě vybral tu nejméně podstatnou část mého příspěvku (dokonce tak výslovně označenou), aby mohl založit svůj další flamewar.
Na zbytek nereaguji. Píšete strašně pichlavě, snobsky a urážíte mezi řádky.A vidíte, to je škoda. Než budete hodnotit mou reakci, přečtěte si znovu ze stejného pohledu svůj vlastní příspěvek. Například si můžete odpovědět na na ty otázky, které mě při čtení vašeho "hanopisu" na Linux napadly. Mám totiž za to, že kdybyste si je položil už před tím, asi by váš zápis dopadl poněkud jinak. Berte to jako rozšíření perspektivy z druhé strany. Já za tohle podobné diskuse považuju (na rozdíl od těch, kteří si sem chodí jen tak zaflamovat, jako výše uvedený).
Byla to otázka, a to konkrétně na účel takového programu.Tu lze ale položit i jinak, než obviněním, že někdo krade mobily a potřebuje je prodávat.
Ono asi nejde s klidem nainstalovat linux na PC kde před tím jely Windows. Počítač se musí asi skládat z komponent ktery linux má rád.
Věřte mi, že Linux jako takový si porozumí s podstatně širší škálou hardware než jakákoli současná verze Windows. A téměř jistě se to nezmění ani po příchodu Visty.
Vážený pane. Nepovažuji svůj text za hanopis linuxu. Píšu, že se mi linux strašně líbí ale nedokáži projít tím, že nefunguje vše tak jak jsem zvyklý.Ano, to jsem si už přečetl, ale určitě by bylo zajímavé i číst to, proč že se vám Linux tak strašně líbí. Asi by to pomohlo bilancovat pro a proti. Kupodivu leckdy se lidem na Linuxu líbí právě to, že se nechová jako jiné systémy, že se nespravuje jako jiné systémy atd. V takovém případě pak těžko zároveň něco chválit i hanět (tedy z logického pohledu na pracovní nástroj; hledisko citového vztahu teď neuvažuji
Ono na Mac OS 9 a i Mac OS X se dělá jinak jenomže tam jsem se nesetkal třeba s tím, že po instalaci systému vložím ZIPku a ono se nic neděje a pokud se mi podaří, že ji mám v nástrojích tak na ni zas nejde zapisovat.Jen otázka: Zeptal jste se tu nebo někdy jinde na řešení (vidím, že zde pod svým nickem ne)? Pokoušel jste se vůbec někde dopátrat toho, co je v Linuxu jinak s připojováním zařízení?
Pokud v Mac něco nainstaluji tak vím kde to je. U linuxu to je pokaždé jinde a je to rozházeny. Instalace je u Macu boží oproti linuxu. Deinstalace rovněž.Znovu se vrátím k uživatelské příručce Mandriva Linuxu, kde je poměrně srozumitelně popsané, jak to s těmi programy je. Konkrétně mi jako několikaletému uživateli Linuxu není zcela jasná motivace touhy "vědět, kde co je". K čemu to chcete použít? Chápu to trochu jako takovou neurózu z Windows, kde si člověk musí hlídat, aby mu někam neinstaloval spyware nějaký neřády... ale toho se za chvilku v Linuxu zbavíte. Jako power uživatel prostě řeknete, že chcete něco nainstalovat a necháte na systému, kam si to rozdělí. A pokud chcete fungovat jako opravdový administrátor či dokonce vývojář (zlepšovatel či tester) distribuce, budete se to muset naučit. Rozházené je to jen na první pohled, a i to rozhazování má svou logiku. Já konkrétně instaluji programy takto: V příkazové řádce napíšu
pacman -S opera
nebo
emerge opera
a pak už jen chvíli počkám (dělám něco jiného), než mi balíčkovací systém program najde v repozitáři, stáhne a nainstaluje. Jak je to v Macu jinak boží?
Ať čtu jak chci tak by můj zápis dopadl stejně a ne jinak jak píšete.Pořád ale nevím, jestli jste četl aspoň tu uživatelskou příručku a co jste konkrétně nepochopil na té instalaci programů.
A proč chci linux? Asi proto, proč jsem z Windows přešel na Mac.A to proč?
Jdu koupit tu Mandrivu 2007 a uvidím jestli je tam něco lepší.Pokud na to nemáte nervy, snad lze koupit i něco jako technickou podporu a nedávno tu byl nějaký seznam lidí, kteří za honorář Linux instalují. Možná se můžete domluvit s někým zkušenějším z vaší blízkosti, aby vám to nastavil k obrazu vašemu. Já myslím, že při vašich zkušenostech s jinými operačními systémy byste měl chápat, že instalace a konfigurace systému není práce pro naprostého začátečníka-uživatele, ale pro zkušeného administrátora. Když se do toho pustí začátečník, musí počítat s tím, že se bude muset učit něco nového.
Ono asi nejde s klidem nainstalovat linux na PC kde před tím jely Windows. Počítač se musí asi skládat z komponent ktery linux má rád. Tak to aspoň vidím já.Já to vidím tak, že počítač se musí skládat z komponent, které mají rády Linux (tj. jejich výrobci dali k dispozici patřičné ovladače nebo aspoň specifikace). V praxi to sice vyjde na stejno, ale míč je na druhé straně hřiště.
Jako power uživatel prostě řeknete, že chcete něco nainstalovat a necháte na systému, kam si to rozdělí.A ted tu o Cervene Karkulce. Neni to lehke, rici cloveku na rovinu, co opravdu s sebou balickovaci systemy, zavislosti a zpusob rozlozeni souboru programu v Linuxu nese, ze? Tyhle pohadky typu "co delas, ja napisu apt-get/emerge/yum/xyz a vsechno mam" mi uz lezou krkem. Jo, kdyz to funguje tak to funguje, ale jak ne, vetsi peklo a nesvoboda neni.
A ted tu o Cervene Karkulce.Vite, ja nejsem clovek, ktery by nekriticky vychvaloval Linux - jiste ma sve mouchy. Ale kdyz ctu vsechny ty myty o peklu balickovacich systemu, nechapu. Za dobu co pouzivam Linux jsem s balicky nikdy nemel zasadnejsi problem a od doby co jsem zacal (asi pred rokem) pouzivat Gentoo (s jeho IMO genialnimi USE flagy), tak jsem nemel nikdy zadny problem tykajici se zavislosti. Proste jak psal xkesh - emerge program... a hotovo.
Ale já takto programy instaluji. Napíšu emerge/pacman a je to. Navíc si užiju bezpracné aktualizace a upgrady nainstalovaných programů, což asi ani u Macu není tak boží. A opravdu se nestarám, kam se co instaluje, protože mi to k ničemu není.Jako power uživatel prostě řeknete, že chcete něco nainstalovat a necháte na systému, kam si to rozdělí.A ted tu o Cervene Karkulce. Neni to lehke, rici cloveku na rovinu, co opravdu s sebou balickovaci systemy, zavislosti a zpusob rozlozeni souboru programu v Linuxu nese, ze? Tyhle pohadky typu "co delas, ja napisu apt-get/emerge/yum/xyz a vsechno mam" mi uz lezou krkem.
Jo, kdyz to funguje tak to funguje, ale jak ne, vetsi peklo a nesvoboda neni.Svatá pravda, platí ovšem o všem
Pokud v Mac něco nainstaluji tak vím kde to je. U linuxu to je pokaždé jinde a je to rozházeny. Instalace je u Macu boží oproti linuxu. Deinstalace rovněž.
rpm -ql <jméno> rpm -i <soubor> rpm -e <jméno>
To je tak strašně složité? Nebo tohle, to je také tak hrozně nepochopitelné?
Na MACu je rpmko?
blockquote
, jednalo se o citaci z předchozího příspěvku, na niž jsem ve zbytku svého odpovídal.
Počítač se musí asi skládat z komponent ktery linux má rád.
Samozřejmě je to pravda. Windows také nainstalujete pouze na počítač s komponentami, které mají Win rády. O Macu ani nemluvě… (a pokud jde o různé platformy, je na tom Linux nejlépe)
Po přečtení xKeshovo komentářů mi stále přijde perfektní ... tak nevim
CoolEdit 2000 - audacity, mě plně dostačujeTo je fajn, ale pokud pisatel vyuziva CE2000 (dnes uz Adobe Audition) naplno, tak mu Audacity stacit nebude.
Místo iDVD použijete jednoduše Kaffeine, Totem, Mplayer, stejně tak i místo iDVD (nevím co mají za super vlastnosti)Neskodilo by zjistit si, na co iDVD je. Nejen ze to neni prehravac filmu, ale treba takovy Totem je parodie, naprostej paskvil. Prehravac ktery prestane hrat kdyz chytim okno a hybu s nim po plose, to tedy vazne ne, dekuji
Asi dam zase špatnej příklad - Věstonická Venuše moc komerční neni
Takže někdo chrlí perly jen tak, nechtěně, a někdo je má plánované, neobešel by se bez nich.
Tak ještě jinak: Muži vymysleli pěstování chmele, ale chlapi vynalezli pivo
Takže jsou různé cesty evoluce. Že, damogranský orle čupřinohlavý
Já bych ho tak nenutil, pokud má svuj rozum, tak se i sám rozhodne. Když už ten jeden krok udělal.
audacity je kram a absolutni nula v porovnani s COOL Edit 2000 a Pro. Asi neznaji tento program a nevi co to je zac.Když už jsem tu, tak zase dodám, že když nějaký program neběží v Linuxu (v kontextu debaty výše: některém linuxovém operačním systému), není to ani tak problém Linuxu jako producenta programu. Zakázáno to totiž nemá. Takže dokud se nebudou na výrobce programu obracet zákazníci, že si přejou funkčnost jeho programu např. v Mandriva Linuxu, nebude mít důvod se tím zabývat. Totéž je s HW. Když si člověk nejdřív nakoupí HW a pak se teprve rozčiluje, že to s Linuxem nefunguje, není pomoci. Musíte jít do obchodu a zeptat se a požadovat, aby tento kousek HW v Linuxu běžel. Když výrobce neví, ať to zjistí u dodavatele/výrobce. Je to kruté, ale je to tak. Když není feedback, nebudou ani programy ani HW. Jen tak dostanete Linux do povědomí jak prodejců, tak tvůrců programů. Ti neopomíjejí Linux z nějaké zvláštní antipatie, ale protože se po něm (téměř) nikdo neptá. Když bude zájem, zavětří kšeft, a bude
Odpůrci Linuxu se nakonec omezili na konstatování, že pod Linuxem neběží Adobe Photoshop a to je pro ně zcela zásadní, protože Gimp nepoužívá CMYK barevný prostor (věřím, že už to tam je nebo brzy bude) a tudíž si v něm nemůžou udělat ani obal na CD :-)
…a vytisknout si ho na své (RGB) bublině za 2000 Kč. :-)
No, tak to napíšu za sebe: nepotřebuju hudební soft, na filmy z tv mi stačí avidemux, jinak třeba grip na cd, na wifi mam madwifi drajvr, místo Corela se začínam hrabat v OO atd. Čili nenáročneej uživatel, snad.
Win xp home jsem měl k noťasu a vyhrabal bych je v zálohovanejch dvd - jak už to IBM dělá. Netušim, co by mi mohly nabídnout, abych je musel mít. Hry? Mam rodinu, to je hra vlastně život
Ke všem těm balíčkům a repozitářům: myslíte, že pokud si někdo na něco stěžuje, že mu nejde nainstalovat či se "bijí" knihovny, že to jde systémově řešit? Je to v tom, že autor balíčku udělá jen nejnutnější? Musel by pro 1% zvýšení úspěšnosti "instalovatelnosti" strávit pracá 10x více času? Je v tom ještě něco dalšího?
Ať se tu jen neflejmuje.
Tiskni
Sdílej: