Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Tak jsem opět upgradoval Archlinux v očekávaní dalších potíží, které nikde nekončí...
Upgrade proběhl, reboot se tentokrát povedl . Přihlášení - pohoda, ufff. Co
to vidí mé oči v pravé části taskbaru? Tray - oblast, kde mé IceWM normálně zobrazuje ikonu PSI, checkgmail a Skype (a k nim občas i xmms) je nějaká celá
posunutá, vidět je jen polovina PSI a i ta se po prvním klepnutí vytrácí.
Zůstal mi na koukání jen monitor sítě, procesoru a hodiny. Bádám, nadávám...
Minimalizace normální aplikace do traybaru je v pohodě, ale z těch co tam
potřebuji se tam nic neobjevuje ani kdybych se na hlavu stavěl... Nakonec jsem
našel, že tentokrát Arch obviňuji neprávem - stejnou chybu mají i uživatelé
IceWM v ostatních distribucích. Tímto se
Archlinuxu a jeho správcům omlouvám za všechny vyřčená i nevyřčená obvinění
ohledně této aktualizace.
Po půldenním hledání na webu a několika kompilacích jsem své programy do traye vrátil. Ovšem postup: aplikovat patch na rozbalené zdrojáky, přeložit program a ručně zabalit a naisntalovat do systému, mi nepřijde jako vhodný postup v "desktop ready" systému.
Asi budu muset přehodnotit svůj postoj k aktualizacím systému... co třeba jednou za půl roku? Jen když vyjde nová verze mojí killer aplikace? Když už se musím s každým druhým upgradem pytlíkovat napůl ručně, tak ať to alespoň stojí za to. Uvidíme, jak to můj Arch ustojí.
Tiskni
Sdílej:
pacman -Syu
jsem už nepustil skoro 2 měsíce. Proč? Všechno mi funguje a tak nepotřebuji nic aktualizovat.
Archlinux mám mj. právě kvůli rolling updates, takže pacman -Syu dávám řekněme denně (i když zdaleka ne pokaždé mi aktualizaci nabídne).
Kdybych chtěl omezit frekvenci aktualizací, sáhnu po Debian Stable nebo Ubuntu LTS.
Jednoduchost, přehlednost a optimalizaci jsem ukryl pod "mj."
/var/cache/pacman/pkg
se ukládají všechny stažené balíčky; jsou tam i starší verze, než je současná nainstalovaná, takže stačí dát jen: pacman -U /var/cache/pacman/starybalicek-0.0.1.pkg.tar.gz
Pokus jsi ovšem mezitím nedal pacman -Scc
...
scp -r /var/cache/pacman/pkg root@hostname:/var/cache/pacman
a je vymalováno. Mě se to jednou povedlo.
Naštěstí to byla drobnost (a taky jediná chyba, ke které u mě kdy při aktualizaci došlo): cdrkit
.
Ovšem, ale to už je ruční zásah, který:
pacman -Suy
a spotřebuje nějaký čas
To druhé (doufám) zatím ještě mám, ale to první mi vadí čím dál tím více...
a kdyz mi neni rady tak mi pak neni pomoci. ale zatim sem vsecko vzdycky nakonec vyresil at uz sam nebo s pomoci fora ...
# qlop -s |tail Sat Oct 20 23:51:46 2007 >>> rsync://209.177.148.226/gentoo-portage Sun Oct 21 21:59:11 2007 >>> rsync://140.211.166.165/gentoo-portage Mon Oct 22 10:50:59 2007 >>> rsync://64.127.121.98/gentoo-portage Mon Oct 22 22:39:59 2007 >>> rsync://134.68.220.73/gentoo-portage Tue Oct 23 12:16:45 2007 >>> rsync://64.127.121.98/gentoo-portage Tue Oct 23 16:36:52 2007 >>> rsync://134.68.220.74/gentoo-portage Tue Oct 23 21:35:46 2007 >>> rsync://64.127.121.98/gentoo-portage Wed Oct 24 14:46:48 2007 >>> rsync://140.211.166.165/gentoo-portage Wed Oct 24 19:19:16 2007 >>> rsync://134.68.220.73/gentoo-portage Thu Oct 25 12:15:19 2007 >>> rsync://134.68.220.73/gentoo-portage
me kdyz neco chciplo tak to bylo vetsinou tim ze sem mel nektery balicky o moc cerstvejsi nez zbytek systemu a srovnalo se to samo casem a dalsima upgradama (nebo dalsima rucne psanyma pkgbuildama kdyz sem nechtel cekat az to bude oficialne v repozitari).
Tak jsem opět upgradoval Archlinux v očekávaní dalších potíží, které nikde nekončí...To je Arch opravdu tak problémový? Nikdy jsem ho neviděl, ale rolling updates točím na Gentoo a nějaké větší problémy nemívám. Jednou za čas nějaký projekt vydá výraznější verzi, co má pozměněné konfiguráky a je tomu potřeba trochu času věnovat, ale před tím se člověk neubrání ani u "klasických" distribucí.
To je Arch opravdu tak problémový?Mnou se neřiďte, viz předchozí komentář...
Tak jsem opět upgradoval Archlinux v očekávaní dalších potíží, které nikde nekončí...To je Arch opravdu tak problémový? Nikdy jsem ho neviděl, ale rolling updates točím na Gentoo a nějaké větší problémy nemívám. Jednou za čas nějaký projekt vydá výraznější verzi, co má pozměněné konfiguráky a je tomu potřeba trochu času věnovat, ale před tím se člověk neubrání ani u "klasických" distribucí.
Není. Respektive rozhodně ne víc, než kterákoli jiná distribuce.
S tím patchem není až takový problém. Jsou dvě možnosti:
Připravit si vlastní PKGBUILD i s patchem. Pomocí makepkg -g
se vygenerují kontrolní součty, přidají se do souboru a pak už stačí třeba makepkg -bc
. Výhoda oproti normální kompilaci tkví v tom, že balíček po odinstalování nebo upgradu nenechává v souborovém systému žádné smetí.
Nebo (téměř) ručně:
abs cd /var/abs cd `find -name mujbalicek` makepkg -o ### Právě zde je ta správná chvíle pro patchování. makepkg -e
Nebo třeba makepkg -ebcir
— podle nálady. Viz manuálová stránka. Opět vznikne slušný balíček a nikde nezůstávají zapomenuté soubory.
Samozřejmě je potřeba mít správné nastavení v /etc/abs.conf
a /etc/makepkg.conf
.
správné nastavení v /etc/abs.confV
/etc/abs/abs.conf