Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kromě FreeBSD mám v centru zájmu nyní také ArchLinux. A tak jsem je po delším čase opět nabootoval a spustil upgrade, abych před plánovanými experimenty měl aktuální systém. No nakonec se upgrade trochu protáhl...
Spustil jsem totiž upgrade a odešel, když jsem se k počítači vrátil, projel zběžně hlášení, překontroloval UDEV, na který mě pacman upozornil, pustil reboot a .... krutíbrko - "kernel panic". Není dostupná root partition. Bootuji z instalačního CD (0.72 - to je důležitá informace), zadám jako root svou linuxovou partition (/dev/hdc1 - také důležitá informace) a všechno naběhne. Kontroluji vše co má i jen vzdáleně něco společného s diskem a dostupností partition, všechno je v pohodě. Rebootuji - "kernel panic" - není k dipozici partition. Abych to zkrátil - po několika hodinách experimentování (a mnoha nereprodukovatelných nadávkách) jsem stáhnul instalační iso verze 0.80 a nabootuje, že ten linux zkontroluji ze stejné verze jádra a udev (který jsem, neprávem, obviňoval) a případně přeinstaluji. Pouštím fdisk -l a .... nevěřím svým očím - odkdy mám v počítači scsi disky? Co tu dělá /dev/sda a /dev/sdb? Kam se podělo moje /dev/hda a /dev/hdc? Co to jako je? Nakonec jsem opravil nastavení fstab, grubu na očekávané hodnoty, systém nabíhá a já začínám zkoumat, co se jako děje.
No co by se dělo - prostě jsem zupgradoval na kernel, který již používá libata i pro pata disky. O čemž jsem se dověděl i tady: http://www.abclinuxu.cz/blog/david/2006/8/8/143797. Asi jsem přehlédl nějaké varování při upgradu. Tak alespoň vím pro příště, že vývoj jádra je třeba sledovat pečlivěji .
Ani po této zkušenosti jsem na Linux ani na ArchLinux nezanevřel a vážně uvažuji, že bych se opět vrátil k Linuxu, neboť ArchLinux docela splňuje mé požadavky na jednoduchost a zároveň na počet balíků (pacman i ABS mi přijdou docela prima) a zároveň mám na FreeBSD docela problém s některými částmi HW, zatímco na linuxu je nepozoruji. Tak ještě uvidím.
PS: Nepopírám, že ta informace byla před upgradem dostupná na webu Archlinuxu a byla i v hláškách při upgradu. Jenže kdo by to četl tak poctivě, když nic zásadního neočekává, že. Manuály se přece čtou, až když to jinak nejde
Tiskni
Sdílej:
Manuály se přece čtou, až když to jinak nejde.Nemusíte číst všechno, jen to, kde se hovoří o něčem, co po upgradu přestane fungovat. V tomto případě navíc netřeba číst manuály, postačí projít si zprávičky.
/etc/pacman.conf
si do sekce [options]
přidejte řádek:
IgnorePkg = kernel26
případně další citlivé balíčky (ovladače grafiky apod.). Pacman vás takto při upgradu na novou verzi jen upozorní a povel si v případě zájmu vydáte ručně až poté co zapátráte po změnách (pacman -S kernel26
).
upgrading glibc... done. reloading init: done. ==> ATTENTION INTERNATIONAL USERS: ==> ==> Locales are no longer included in the glibc package. ==> They are generated by /usr/sbin/locale-gen depending on the contents ==> of /etc/locale.gen. ==> glibc will try to autodetect the required locales now, if you need ==> additional locales, please enable them in /etc/locale.gen and run ==> /usr/sbin/locale-gen ==> Generating locales... cs_CZ.UTF-8... done Generation complete. ... upgrading klibc-udev... done. ATTENTION UDEV: ---------- udev >=098 rules syntax has changed, please update your own rules. udev >=099 Added persistent network and CD/DVD Symlink generator rules. Please read the instructions carefully before reboot. They are located in /etc/udev/readme-udev-arch.txt ---------- upgrading udev... done.;)