Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Kromě FreeBSD mám v centru zájmu nyní také ArchLinux. A tak jsem je po delším čase opět nabootoval a spustil upgrade, abych před plánovanými experimenty měl aktuální systém. No nakonec se upgrade trochu protáhl...
Spustil jsem totiž upgrade a odešel, když jsem se k počítači vrátil, projel zběžně hlášení, překontroloval UDEV, na který mě pacman upozornil, pustil reboot a .... krutíbrko - "kernel panic". Není dostupná root partition. Bootuji z instalačního CD (0.72 - to je důležitá informace), zadám jako root svou linuxovou partition (/dev/hdc1 - také důležitá informace) a všechno naběhne. Kontroluji vše co má i jen vzdáleně něco společného s diskem a dostupností partition, všechno je v pohodě. Rebootuji - "kernel panic" - není k dipozici partition. Abych to zkrátil - po několika hodinách experimentování (a mnoha nereprodukovatelných nadávkách) jsem stáhnul instalační iso verze 0.80 a nabootuje, že ten linux zkontroluji ze stejné verze jádra a udev (který jsem, neprávem, obviňoval) a případně přeinstaluji. Pouštím fdisk -l a .... nevěřím svým očím - odkdy mám v počítači scsi disky? Co tu dělá /dev/sda a /dev/sdb? Kam se podělo moje /dev/hda a /dev/hdc? Co to jako je? Nakonec jsem opravil nastavení fstab, grubu na očekávané hodnoty, systém nabíhá a já začínám zkoumat, co se jako děje.
No co by se dělo - prostě jsem zupgradoval na kernel, který již používá libata i pro pata disky. O čemž jsem se dověděl i tady: http://www.abclinuxu.cz/blog/david/2006/8/8/143797. Asi jsem přehlédl nějaké varování při upgradu. Tak alespoň vím pro příště, že vývoj jádra je třeba sledovat pečlivěji .
Ani po této zkušenosti jsem na Linux ani na ArchLinux nezanevřel a vážně uvažuji, že bych se opět vrátil k Linuxu, neboť ArchLinux docela splňuje mé požadavky na jednoduchost a zároveň na počet balíků (pacman i ABS mi přijdou docela prima) a zároveň mám na FreeBSD docela problém s některými částmi HW, zatímco na linuxu je nepozoruji. Tak ještě uvidím.
PS: Nepopírám, že ta informace byla před upgradem dostupná na webu Archlinuxu a byla i v hláškách při upgradu. Jenže kdo by to četl tak poctivě, když nic zásadního neočekává, že. Manuály se přece čtou, až když to jinak nejde
Tiskni
Sdílej:
Manuály se přece čtou, až když to jinak nejde.Nemusíte číst všechno, jen to, kde se hovoří o něčem, co po upgradu přestane fungovat. V tomto případě navíc netřeba číst manuály, postačí projít si zprávičky.
/etc/pacman.conf
si do sekce [options]
přidejte řádek:
IgnorePkg = kernel26
případně další citlivé balíčky (ovladače grafiky apod.). Pacman vás takto při upgradu na novou verzi jen upozorní a povel si v případě zájmu vydáte ručně až poté co zapátráte po změnách (pacman -S kernel26
).
upgrading glibc... done. reloading init: done. ==> ATTENTION INTERNATIONAL USERS: ==> ==> Locales are no longer included in the glibc package. ==> They are generated by /usr/sbin/locale-gen depending on the contents ==> of /etc/locale.gen. ==> glibc will try to autodetect the required locales now, if you need ==> additional locales, please enable them in /etc/locale.gen and run ==> /usr/sbin/locale-gen ==> Generating locales... cs_CZ.UTF-8... done Generation complete. ... upgrading klibc-udev... done. ATTENTION UDEV: ---------- udev >=098 rules syntax has changed, please update your own rules. udev >=099 Added persistent network and CD/DVD Symlink generator rules. Please read the instructions carefully before reboot. They are located in /etc/udev/readme-udev-arch.txt ---------- upgrading udev... done.;)