Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chci vám pořát vše nejlepší do nového roku, mnoho zážitků, štěstí a lásku. Jo a ještě něco, mnoho zdařilé grafiky ;).
Chcete vědět, jak se kreslí tohle nebo tohle pouze pomocí grafických editorů dostupných zdarma? Gimp, InScape a další. Pokud nejste profesionálové a rádi by jste toto uměli, klidně se stavte.
Navštiv naši diskusi na http://www.quetzal-diskuse.own.cz/. Došlo k poškození databáze, za to se omluvám.
Nevíte, jaké štětce si vybrat? Zeptejte se. Nevíte, kde se dají sehnat prima zdroje? Zeptejte se. Neumíte? Zeptejte se a já vám co nejdříve odpovím. Nečekejte na neskutečné otálení redakce s vydáním seriálu a začněte se učit ještě dnes!
Je tedy fakt, že nás tam zatím moc není, ale já jsem tam stále, tak vám má kdo dobře poradit
Bez registrace
Už jsem tu vydal článek, kde jsem shromáždil styly vrstev a umístil je do menu pod záložku styly vrstev. Dnes jsem ale přidal některé zajímavé filtry.
Tento jediný soubor obsahuje Styly vrstev (10), Foto efekty (26) a Tvary (14).
Nesnažil jsem se do balíku dostat kdejaké pluginy, které sice zajišťují automatické provádění dost zajímavých věcí, ale spíše věci, jaké vídáme u jiných editorů tak aby byly hezky u sebe. Prostě klasika.
http://uloz.to/129556/foto-efekty_styly-vrstev_tvary.scm
Nyní se vám v menu objeví záložka Extra Q. Chtěl jsem scripty přeložit, ale pak jsem si řekl, že by to stejně k ničemu nebylo.
Edit: Filtry opravené a ne v jednom souboru naleznete na adrese http://uloz.to/129676/scripts.zip
Těch dotazů by byla ještě celá halda, ale zkusím to shrnout. Chodím sem, sem tam postnu nějaký výtvor, jsem natěšen na seriál, ale abych věděl něco o vás? To bohužel nevím. Hodlám se ale zeptat.
Dneska jsem se díval na nějaká videa speed-paintigu a jako každý (asi) jsem žasl nad tímto druhem tvorby. Co jsem zvládl já za 20 minut? Nic!
Neznáte nějakou minidistribuci linuxu určenou pro desktop? Vynikající by byla lokalizace do češtiny, ale nemusí být, hlavně, když se bude umět poprat s českými znaky v textu apod. Proto třeba nechci Damn Small Linux. Zkoušel jsem Puppy, ale ta mi nedokáže ani za boha najít hlodavce.
Před chvílí se mi stala zvláštní věc. Můžu o tom napsat, mám svolení. Napsal mi jeden kluk na ICQ, že by potřeboval opravit jednu fotku. No řekl jsem si proč ne, kdo ví na co to potřebuje. Čekal jsem, že trošku dodám kontrastu a vyhladím pár ťopanů. Jaké však bylo mé překvapení, když se na mě vytasil s čímsi, čemu nebyla vidět ani hlava, jen jakási černá šmouha.
Styly vrstev se v GIMPu opravdu dají suplovat, ale většinou se vám scripty naserou někam do menu pod kdejakou záložku. Mě to nevyhovuje, raději je budu mít hned v menu po ruce. Já moc té práce neudělal, jen jsem script trošku přepsal a o něco málo doplnil. Nyní se vám v příkazovém menu obrázků objeví záložka s názvem Styly vrstev.
V tomto malém pojednání bych vás chtěl seznámit s důvodem, proč vlastně píši návody, proč je natáčím, proč odpovídám na haldy e-mailů typu: A jak? A s čím?... Odpověď je zcela jednoduchá, ale já bych ji pojal z poněkud širšího hlediska.
Jsou vánoce a podle mě nezaškodí trochu dobré nálady, kterou můžeme zažít při naší grafické tvorbě v GIMPu. Nehledě na to, že mám v sobě opět něco vína a zrovna dopíjím lahodnou medovinu.
V tomto zevrubném videu bych vám chtěl ukázat dva různé typy efektu Sketch v grafickém editoru Gimp. Ono jich v podstatě existuje daleko více a každý vypadá jinak, ale co už, kdybych ukazoval všechny, seděl bych u videa do večera a vy by jste stahovali 10 GB dat :).
Takto mě dnes počastoval jeden můj kamarád Photoshopista. A to jsem mu jen říkal, že jsem dnes dostal jakousi zakázku na retuši fotografíí a chci je udělat v Gimpu. To vyvolalo takový záchvat? Asi to nemá v hlavě v pořádku. Tak jsem se n..... a nažhavil Gimp asi tak na 20% výkonu (ohromný záběr!). Mrkněte se, čím jsem mu zavřel hubu.
Zatím pouze u mě na freehostingu, ale uvidí se, zda bude mít alespoň trochu úspěch. Stejně si do budoucna potřebuji koupit vlastní doménu s hostingem.
Takže když budete mít specifický dotaz na tento druh práce v linuxu, tak se klidně stavte. Zatím podle času budu pracovat na vzhledu fóra a některých nezbytných rozšířeních.
Jednou tak, jednou onak, už mi hrabe z honby za kvalitním, elegantním, jednoduchým, s mými návyky snadno použitelným a dostatek prostoru poskytujícím desktopem.
Po velmi dlouhé době mě zase něco zaujalo a to až do té míry, že se s vámi o to chci podělit. Netýká se to linuxu, takže mě asi někteří budete chtít ukamenovat, ale nečeho, co bych opravdu nedokázal. Nemám na to dost vůle.
Vždy jsem se považoval za natolik velkého blbce, že jsem si vždycky myslel, že to psaní znamének a složených závorek ve formě scriptů, proměnných lokálních i jiných, funkcí aj. prostě nezvládnu.
Mám pro vás a hlavně pro sebe novinku. Já asi zas takové pako nebudu. Proto by se mi hodilo pár vašich rad ohledně procvičování a míst, kde bych mohl efektivněji pracovat a učit se. Zda-li máte náladu mi odpovědět na několik mých dotazů, budu rád, pokud se mrknete dále.
Protože jsem nikde nenašel dostatečně rozumnou odpověď na mou otázku, zeptám se prostřednictvím tohoto blogu. Na diskusi jsem taktéž nepostřehl dost výstižné téma. Mám problém s přeinstalováním Gimpu vyšší verzí. Jdu na to...
Dnes večer jsem se zamyslel nad tím, jak bych si mohl plochu a vůbec celý systém plně přizpůsobit svým potřebám. Mou plochu z dřívějška jste si už někteří asi prohlédli. Mohutný wallpaper, dva panely se spoustou ikon. Jenže protože mám dobré oči a líbí se mi černá barva (vždy se mi líbila), přizůsobil jsem si desktop až do té míry, že je všude jen černá a černá, sem tam pár striktně rozmístěných ikonek. Zjistil jsem, že mi toto rozpoložení plně vyhovuje a docela jsem se tomu i divil. Zkuste mi na plochu mrknout. Já sám jsem velmi spokojen a opět žehnám GNOME :).
Z důvěryhodného zdroje jsem se dozvěděl, že v noci se na našich zahradách dějí velmi podivné věci. Vybaven fotoaparátem s nočním viděním jsem získal exkluzivní fotografii, která vám dokáže, že tomu tak skutečně je. Pozor, tato fotografie není určena slabým žaludkům.
Před pár dny jsem se začal zajímat o to, zda bych se v Gimpu dokázal poprat s grafikou nějaké aplikace. Jelikož jsem měl právě otevřený firefox, začal jsem ji tvořit právě pro něj. Jak to dopadlo se podívejte níže. Není to nic světoborného, ale na první pokus to snad jde. Ale jak vidíte, ono to i docela jde. Ten Gimp přeci jen není takový šunt :).
Edit: Co takhle zařadit tento druh grafiky do seriálu?
On ten web jde udělat i bez nějakých grafických znalostí. Naskládat dva tři brushe vedle sebe dovede kde kdo a mrsknout pod to přechod taky.
Velmi mě mrzí má nedostatečná znalost kódu, takže jistě vím, že se vám ukázka bude dobře zobrazovat ve firefoxu, ale kde jinde to opravdu nevím. Mým cílem bylo spíše vytvořit ukázku webové stránky, ze které by bylo poznat, že ona ta grafika není na prvním místě. Samy uznáte, že jsem zrovna dvakrát neřádil. Dva tři brushe a přechod :).
Čas se vleče, člověk čeká. Na co, to je putná. Když se člověk dočká, hned se naskytne něco jiného, co by rád realizoval, čas se zase začíná vléct. Je to jako u blbejch. Ale napadla mě věc zajímavá. Aby povedla se mi, zapotřebí vaše invence bude jako chuť se učiti, trpělivost má a dávku odvahy od obou stran. Pokud zajímají vás výplody choré mé mysli více, klikněte na ten odkaz dole po textem. Tuším, že najdete-li zkazku vyhlížející jako čti dále, budete u začátku své strastiplné cesty.
Pořád zde melu o pitominách, jako je můj nový počítač, nějaký ujetý vzhled pro ABClinuxu.cz, ale abych udělal taky něco užitečného? Nyní jsem se o to pokusil. V tomto článku vám přináším dva balíky stop pro náš milovaný GIMP. První balík obsahuje 72 stop abstraktních motivů. Povětšinou tetovacího a květinového vzezření. Druhý pack obsahuje sadu asi 32 stop vhodných pro painting a techniku smudge. Snad se vám brushe zalíbí a občas si vzpomenete, kdo se s nimi mořil :).