1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Taky mi chyběl, než jsem objevil Krusader. Nyní se mi TotalCommander (používám jej na Win v práci) zdá jako chudší bráška, ale chtělo to věnovat chvilku času nastavení kláves a chování.
ó proboha jen ne dalsi opensource pokus o cad!Mimochodem, a jak to dopadlo s tím zkoušením BRL-CADu?
Střižna v Linuxu by byla výborná. A nemusí to být ani free SW, klidně proprietární a za peníze. Ale hlavně musí fungovat ...já nevím ... onehdy jsem četl, jak prakticky celý Hollywood jede na Linuxu ... a tam si asi nemůžou dovolit nefunkční software ... takže něco existovat musí, a pokud ti nejsou proti srsti placené proprietární aplikace, tak teda asi pláčeš na špatným hrobě, že by se jako nějaká střižna měla udělat :-p
Jinak jsem narazil na open-source program Jahshaka, který sice vypadá hodně "omalovánkově", ale kdyby aspoň fungoval, bylo by to hodně zajímavé.o tom tu nedávno byla zprávička a v diskusi zaznělo, že to není zrovna soft na střih ...
grep
? gzip
, gcc
, gs
, groff
…
g
a ne na G
gqview
taky…
SSH protokol je zjavne navrhnuty triezvou a svojpravnou osobou, na rozdiel os FTP. Takze SSH si neotvara hado dalsich spojeni vsetkymi moznymi smermi.
Snažte se, prosím, nejdřív zjistit nějaké informace, o tom, jak a proč FTP funguje, než začnete vynášet podobně unáhlené soudy.
2David: Musim si spustat kwallet na to, aby si kio_ftp udrzalo heslo dlhsie, nez do 1. timeoutu riadiaceho spojenia? Neviem, co je lepsim dokazom toho, ze je to blbo napisane.Ne, to nemusíš. KDE wallet nepoužívám a heslo mi drží pořád... ale dříve AFAIK bylo třeba kwallet použít, jinak to skutečně dělal. To už je ale celkem dlouho...
Ze si nepamata heslo, ani ked mu zskrtnem aby si ho pamatal (naposledy skusane asi v 3.5.2).S tím kio slaves ale nemají nic společného. Raději by sis měl spustit KDE wallet.
Tiskni
Sdílej: