Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Tohle je druhej zápis na ten první nereagujte prosím je tam blbá anketa sorry. Tak jsem včera ve vaně dostal nápad. Bylo by fajn udělat rozhovor s lidma, kteří jsou na ABC Linuxu profláklí. Tak bych byl rád, kdyby vás napadla nějaká zajímavá otázka napište ji dolu do diskuze. Dávám sem anketu, v které můžete hlasovat s kým by jste chtěli rozhovor, popřípadě kdyby vám někdo scházel tak to napište taky dolu. Doufám, že by to těm lidem nevadilo?
Doufám, že lidi kteří jsou tu uvedení by s tím souhlasili jestli ne tak dejte vědět.Profláknutí lidé jsou ty kteří tady častřo reagují a které jsem dle svého uvážení vybral pokovaď máte ještě někoho dejte vědět. Na ty na které jsem zapoměl se omlouvám ale fakt všechny si nepomatuju.
Tiskni
Sdílej:
Funguje to! Všem 1 hlas a je to
Navrhuji toto: pokud dotyčný bude souhlasit, mohl by o sobě napsat něco sám a tím by zhruba omezil oblast dotazů, které by se shromáždily v diskusi. Druhý zápis by se potom skládal z jím vybraných otázek a odpovědí na ně.
Dneska jsem nějak alergická na pravopisné chyby. Mohl bys, prosím, opravit v nadpisu profláklími lidmi na profláklými lidmi? Profláklý je podle vzoru mladý.
Jinak dobrý nápad, ty rozhovory.
A co je na tom? Asi je to fakt makáč, ne?
Překvapuje mě, že ačkoliv autor postu přímo žádá o náměty na otázky, většina (nebo všichni? Nechce se mi vracet o stránku zpět.) z vás tu "kafrá" o všem možném, ale jiném. Takže k věci:
Jako první bych položil obligátní otázku (kdy, jak a proč ses dostal(a) k Linuxu), další otázku to samé, pouze s předponou ABC. Tuto otázku samozřejmě neklást Leošovi Dalšími otázkami bych oběť svlékl z kůže: jaké distro, jaký wm, jaký shell, jaký programovací jazyk, co ti na Linuxu nejvíc vadí, co se ti nejvíc líbí.
Pak by nebylo špatné trošku "odlehčit" - přecejen většina lidí tu má celkem hezky vyvinutý smysl pro humor, tak proč jim nenahrát, že? Jako průměrného Čecha by mě také zajímalo něco poněkud "intimnějšího" ze života zpovídané(ho), takže bych chtěl vidět fotku je(jí)ho pracovního stolu. Jasně - namítnete, že ne každý má k dispozici digitální aparátek, i když tady na Abíčku ho má určitě skoro každý (tedy kromě mě). Co každý má je však možnost poslat snímek svojí běžné pracovní plochy, takže na tom jako náročný čtenář trvám
Takže tak. Rozhodně ten rozhovor není špatný nápad a určitě by neškodilo, kdyby nezůstalo jen u jednoho. Toť můj názor. Děkuji za pozornost