Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Na LinuxExpu jsem mel prezentaci o kompozitnich manazerech. Za pouziti kompozitniho branche KWinu.
A prezentace to byla, abych kohosi citoval ... netypicka. KWin byl vlastne vicemene v pohode (sice jsem predtim na nem stravil vice nez tyden vcetne vikendu, protoze uz skoro byl na celou prezentaci pouzitelny). Nejaky ten bug se nasel, nakonec to byla vyvojova verze a u nekterych veci jsem vedel, ze je mam predvadet peclive :), ale trosku horsi byly bugy u lidskeho faktoru. Klasicke odklepavani dalsich slajdu nebyl muj pripad a normalne ne-hands-free mikrofon mi drobet vadil, co vadilo jeste vic bylo udelat si vic nez 20 klavesovych zkratek. Nebyt schopny predvest zaverecnou ukazku kvuli tomu, ze ten zatraceny modifikator mel byt Ctrl bylo ponekud neprijemne. Nu coz. Se stane, jak pravil Forrest Gump. Pokud si nekdo potom nezasel na stanek, kde jsem prislusny bug hned "opravil", pripadne nebyl na LinuxExpu vubec, tak ma moznost se podivat na nektera videa.
Tohle a dalsi bude soucasti KDE 4.0.
Tiskni
Sdílej:
este ze v berylu se to vlni jenom pri presouvani
hlavne si pak clovek pripada jako vozralej kdyz se mu to furt vlni pred ocima. ja se do toho koukat deset minut tak se me neudela dobre ...To mi připomíná školní léta a tzv. metodu plovoucí lavice, aneb jak přivodit nepříjemnému učiteli mořskou nemoc. Člověk samozřejmě musel sedět sám nebo s někým, kdo se nebál zloby učitelovy. Ideální to bylo v první lavici, a to nejlépe během nějaké nespravedlivé písemky (psané za trest apod.). Když musel učitel koukat celou vyučovací hodinu na to, jak se mu před očima houpe lavice na vlnách, nebylo mu z toho dobře.
vim ~/.emacs