Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Tak jsem včera přemýšlel o partnerských vztazích mezi staršími ženami a mladými muži. Znám jich dost, za svůj život jsem jich hodně poznal a nebylo to většinou vůbec veselé koukání. Takže zájemce o tuto problematiku odkáži na svůj web, abych zde nespamoval. :-) Jinak jsem docela rád, že se vyřešily obrázky pod blogy. Můj iMac je sice bezproblémově zvládá, ale ne každý má iMac.
Nedá mi abych ještě svůj blog nerozšířil o tenhle odkaz
Nejistí a nevlídní VIKoupil jsem si bezva knížku, pro laiky a studované, pod názvem „Ekonomické bajky pro studované i laiky.” Našel jsem tam zajímavou definici, co je to kapitál:
O tom jak putovat pěšky, popsat techniku pěšího putování jsem se pokusil v několika příspěvcích. Jen v jednom jsem se pokusil nalézt smysl onoho putování jako takového.
Najít smysl putování nebylo snadné. Nebylo snadné, protože se mi do onoho smyslu pletly falešné motivy. Oprostil jsem se maximálně od různých racionalizací a výsledkem byl text, který můžete přečíst po kliknutí na odkaz.Přesto že je tenhle text sedm let starý, nezměnil bych po sedmi letech na něm ani čárku. Vystihuje plně podstatu toho, proč z jakých důvodů se vydávám i v pokročilém věku na cesty. Jednou jako pouť za něčí zdraví, podruhé jako možnost sbepoznání. Na cestě, která je třeba tři měsíce dlouhá se o sobě dozvíte hodně. Dobré i zlé. Život je dobrý i zlý. Nepoznáte-li obé, nejste schopni rozeznávat.
Po včerejším meziblogu, kde jsem se pokusil jen tak naznačit, že nečtu jen westerny, se na onen západ vypravím. Do západní Kanady, konkrétně do British Columbia. Něco jsem z toho tady uveřejnil, ale zde je to zkompletované a kdo má zájem, může číst. Cestování po Kanadě bylo velmi příjemné a doufám, že se to té země lesů, hor a kousku polopouště ještě podívám. Samozřejmě pěšky.
Chodím pěšky rád, protože chodit pěšky poskytuje možnost se dostat kamkoliv. Do indiánské rezervace, stejně jako do hor, kde se člověk může potkat s medvědem. Chodit pěšky znamená být svobodný. Stejně tak podnikat a být sám sobě zaměstnavatelem dává podstatně víc možností, někdy ani netak ke zbohatnutí, ale k seberealizaci. Pravdou je, že na tyhle cesty bych jen z příjmu v blázinci nevydělal. Díky za svou malou manufakturu.
KanadaKoupil jsem si skvělou knihu od Henryho Hazlitta „Ekonomie v jedné lekci.” Musím říct, že tak čtivou knihu o ekonomii, a zároveň tak pravdivou jsme zatím ještě nečetl. Už jen názvy kapitol, jako „Veřejné výdaje, znamenají daně” i sám obsah je skvělý. Bohužel plně pravdivý.
V roce 2000 jsem navštívil Izrael. Byl jsem tam měsíc a zažil jsem tam spoustu věci. To jsem ve zkratce popsal v cestopisném příspěvku, najdete odkaz níže. Izrael považuji za demokratický stát, který je ohrožován svými sousedy a z toho důvodu má politiku, která se někomu nemusí líbit, ale je to politika víceméně účinná co se bezpečnosti Izraele týče. Jsem toho názoru, že každý stát má právo na svoji obranu a u Izraele si mi líbí právě jeho přístup. Rádoby humanisté hlásají názory, že střílet se má až někdo na vás vystřelí. Zní to hezky, má takové chování jednu nevýhodu. Většinou už takovému vojáku střílí pak jen čestnou salvu nad hrobem. Pokud se mu dostane té cti vojenského pohřbu.
Tak jsem nainstaloval Oracle Solaris 11e, musím říct, že mimo tapetu jsem žádný zvláštní rozdíl mezi OpenSolarisem a OpenIndiana nenašel. Instaluje se to hezky,, rychle, jen si člověk nesmí splést verze jako já, ale nakonec to dopadlo dobře. Trošku ho prozkoumám dám mu čas, zdá se to být ve VirtualBoxu poměrně rychlé, nijak nedrhne. Displej jde slušně nastavit, žádná malá okýnka.
Jinak jsem začal přemisťovat své texty o cestách ze sweb.cz na svůj blog. Postupně je zkopíruji a pak zruším účet. Jak ty texty kopíruji, upravuji, vracím se znovu na cesty. Už budu muset vymyslet, kdy a kde koupím toho poníka a kde a za kolik ho ustájím, abych ho měl připraveného na cesty. Důchod se blíží, takže za tři roky bych mohl zopakovat nějakou velkou cestu. Sice pomaleji, leč pohodlněji. Já a můj poník.
Měl jsem docela klidný týden, protože jsem měl chřipku.Vzal jsem si v pondělí a úterý dovolenou, a šel do blázince až v pátek. Včera odpoledne jsem cítil, že je mi podstatně lépe. Tak to má být. V takových případech už mě přešlo přecházení chorob, protože tohle jsem zkusil před osmi lety a vyvinul se z toho slušný zápal plic, který jsem léčil šest týdnů. Tři z těch šesti týdnů v nemocnici.
Dočetl jsem se, že prý byla generální stávka státních zaměstnanců. Stávkou protestovali proti snižování platů a počtu státních zaměstnanců. Nebetyčná drzost.Ale nedorazili všichni. Zřejmě jen ti nejlínější. Ti lidé žijí z našich daní, jejich počet stoupá, efektivita jejich činnosti klesá, což se týká i policajtů, hasičů asi ne, tam snížení platu je zřejmě omyl, ale jinak mám za to, že pokud desetinu státních zaměstnanců propustíme, tak si toho ani veřejnost nevšimne. Nebudou scházet. No a když už bychom pro ně něco chtěli udělat, tak jim dát živnostenské listy aby mohli nabízet své služby na živnosťák. Když bez toho nemohou být.
Četl jsem v životě pár předpovědí budoucnosti a ́většina z nich bylo mylných. Na začátku tisíciletí se moc o mobilech a internetu neuvažovalo, spíše o jiných věcech a nakonec jak se ukazuje, pro operátory asi budou datové přenosy v mobilech tím hlavním artiklem. Stejně tak ekologické triky s počasím, globálním oteplováním plus další trik, kterému se říká multikulturalismus a politická korektnost. Dalo by se říci, multikulturalismu i globálního oteplování, samá voda. Nebo, když jsem začínal s Linuxem, roku 2002,četl jsem na Rootu velmi optimistickou předpověď o tom kolik desktopů Linux obsadí a zatím se to moc nelepší.
Tak jsem si přečetl pár komentářů o tom jak matadoři, tedy někteří matadoři odcházejí od Linuxu.Rozumím jim, také jsem přestal preferovat Linux jako takový a začal jsem se věnovat i jiným OS. Nakonec, z linuxových dister používám jen Slackware a nebo Debian, jiné distribuce jsem vyzkoušel a okamžitě opustil. Tedy až na Mandrivu. Tu čas od času jen tak z nostalgie prubnu.
Marcel dorazil jak slíbil, takže jsme popili čaj a kafe a jali se vyklízet balkon, kde jsem měl asi pět let naskládané nějaké věci. Samo sebou když jsem je tam skládal, měl jsem pocit, že je ještě nějak použiji. Jenže zůstal jen u pocitu a holubi si měli kde udělat „Dům holubí.” Jak svého času zpíval Jirka Schelinger. Tak jsem jim sebral „Dům holubí,” a mohou si zas vrkat někde jinde. Už mě rozčilovali, jak se drze usídlili na mém balkonu a vůbec se mě nebáli. Jo drzí holubi.