Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Lidé se mnohdy v životě dostanou jakoby do smyčky a nemohou z ní ven. Mrskají se , křičí, místo toho aby se pokusili uchopit smyčku rukama a pomalu ji roztáhli a uvolnili. Jednou ze smyček je taková představa, jaký je svět špatný a my víme jak by měl být dobrý a nebo jak je dobrý, ale žijí v něm špatní lidé. V obou případech se jedná a menší schopnost žít v tom světě jaký je.
Překládám si jádro u FreeBSD 8, protože si potřebuji nastavit na konsoli něco jako framebuffer na Linuxu přesný výraz zní „High Resolution Console” a čtu si komentáře pod blogem kde se uživatel AnacronyX. Jinak Jako Ládík Láník, rozčiluje nad tím, že se dámy ohradily proti jeho útokům. Párkrát v životě jsem potkal pár takových jedinců, co se ptali lidí kolem sebe, cituji pana Láníka:
Koupil jsem si včera starý černobílý, německý film: „Žraloci a malé ryby.” Film o druhé světové válce podle stejnojmeného románu, který jsem kdysi dávno četl. Román byl mnohem naturalističtější než film a myslím že být točen dnes, asi by byl vyvedenější s mnohem větší dávkou válečné krutosti. V poslední době jsem si znovu pustil tři takové slavné filmy. „The Cruel Sea, Battle of Britain” a už tenhle zmíněný film. Ten je z druhé strany. S malou antifašistickou dávkou. Film o kamarádství a krutosti života za války. Líbily se mi v něm ukázky válečných lodí, což vždy byla moje menší slabost a kombinace dotočených záběrů a dokumentárních. Ono by asi v té době bez počítačové animace dost těžko šlo natočit potápějící se obchodní lodě.
Peníze jsou prostředek, o kterém se dá mluvit v různých rovinách. Jako o něčem co slouží, nebo o něčem čemu se slouží, případně co nás dělá mocným a nebo bezmocným. Pokud nám v dnešním světě přebývají či chybí. Možná amazonští Indiáni a někteří z Eskymáků, se jimi nezabývají. Ale i oni jsou jejich existencí ovlivněni.
V roce 1990 jsem diskutoval s jedním kolegou od plavby. Bylo po volbách zvítězilo OF a svět se mnohým poraženým komunistům nezdál vůbec růžový. Ani tomuhle se nezdál příliš růžový, protože mu začalo být jasné, že rudá knížka přestala být živnostenským listem a o jeho osudu rozhodne nikoliv politická příslušnost, ale jeho plavecké schopnosti. Ty nebyly nijak velké. Bavili jsem se jak jinak o budoucnosti. Začal strašit, začal mluvit o tom jaký je bordel v tom státě, jak ti komunisti měli pořádek. Seděli jsme na terase Antlantiku, kde se v baru scházeli plavci. Ukázal jsem mu na domy a řekl.
Spustil jsem FreeBSD 8, jako správný amatérský uživatel unixoidních systémů, jak pravil uživatel nick osvc1 portálu ABCLinuxu a hodlám bez uzardění plkat další své hovadiny. Jak pravil tentýž uživatel. Pochopitelně abych se zařadil do proudu, píši v textovém editoru VIM. Vyrozuměl jsem z onoho sdělení, že jako bývalý plavec, skoro šedesátiletý chhlap, bych se měl skromně krčit v koutku a tiše sledovat moudra onoho uživatele a jemu podobných.
Přečetl jsem si nejen diskusi pod blogem „Kdo jsou voliči
pravice?” ale i odkaz na zdroj z něhož bylo citováno. O panu Kellerovi
nemám příliš vysoké mínění a dovolím si z jeho přednášky něco málo
ocitovat.
Tento blog jsem zkopíroval ze svého webu po přečtení diskuse pod blogem, ...Kdo jsou voliči pravice... Byl sice napsán k jiné příležitosti, ale nedá mi abych si nepřiložil své polínko.