Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Lidé se mnohdy v životě dostanou jakoby do smyčky a nemohou z ní ven. Mrskají se , křičí, místo toho aby se pokusili uchopit smyčku rukama a pomalu ji roztáhli a uvolnili. Jednou ze smyček je taková představa, jaký je svět špatný a my víme jak by měl být dobrý a nebo jak je dobrý, ale žijí v něm špatní lidé. V obou případech se jedná a menší schopnost žít v tom světě jaký je.
Překládám si jádro u FreeBSD 8, protože si potřebuji nastavit na konsoli něco jako framebuffer na Linuxu přesný výraz zní „High Resolution Console” a čtu si komentáře pod blogem kde se uživatel AnacronyX. Jinak Jako Ládík Láník, rozčiluje nad tím, že se dámy ohradily proti jeho útokům. Párkrát v životě jsem potkal pár takových jedinců, co se ptali lidí kolem sebe, cituji pana Láníka:
Koupil jsem si včera starý černobílý, německý film: „Žraloci a malé ryby.” Film o druhé světové válce podle stejnojmeného románu, který jsem kdysi dávno četl. Román byl mnohem naturalističtější než film a myslím že být točen dnes, asi by byl vyvedenější s mnohem větší dávkou válečné krutosti. V poslední době jsem si znovu pustil tři takové slavné filmy. „The Cruel Sea, Battle of Britain” a už tenhle zmíněný film. Ten je z druhé strany. S malou antifašistickou dávkou. Film o kamarádství a krutosti života za války. Líbily se mi v něm ukázky válečných lodí, což vždy byla moje menší slabost a kombinace dotočených záběrů a dokumentárních. Ono by asi v té době bez počítačové animace dost těžko šlo natočit potápějící se obchodní lodě.
Peníze jsou prostředek, o kterém se dá mluvit v různých rovinách. Jako o něčem co slouží, nebo o něčem čemu se slouží, případně co nás dělá mocným a nebo bezmocným. Pokud nám v dnešním světě přebývají či chybí. Možná amazonští Indiáni a někteří z Eskymáků, se jimi nezabývají. Ale i oni jsou jejich existencí ovlivněni.
V roce 1990 jsem diskutoval s jedním kolegou od plavby. Bylo po volbách zvítězilo OF a svět se mnohým poraženým komunistům nezdál vůbec růžový. Ani tomuhle se nezdál příliš růžový, protože mu začalo být jasné, že rudá knížka přestala být živnostenským listem a o jeho osudu rozhodne nikoliv politická příslušnost, ale jeho plavecké schopnosti. Ty nebyly nijak velké. Bavili jsem se jak jinak o budoucnosti. Začal strašit, začal mluvit o tom jaký je bordel v tom státě, jak ti komunisti měli pořádek. Seděli jsme na terase Antlantiku, kde se v baru scházeli plavci. Ukázal jsem mu na domy a řekl.
Spustil jsem FreeBSD 8, jako správný amatérský uživatel unixoidních systémů, jak pravil uživatel nick osvc1 portálu ABCLinuxu a hodlám bez uzardění plkat další své hovadiny. Jak pravil tentýž uživatel. Pochopitelně abych se zařadil do proudu, píši v textovém editoru VIM. Vyrozuměl jsem z onoho sdělení, že jako bývalý plavec, skoro šedesátiletý chhlap, bych se měl skromně krčit v koutku a tiše sledovat moudra onoho uživatele a jemu podobných.
Přečetl jsem si nejen diskusi pod blogem „Kdo jsou voliči
pravice?” ale i odkaz na zdroj z něhož bylo citováno. O panu Kellerovi
nemám příliš vysoké mínění a dovolím si z jeho přednášky něco málo
ocitovat.
Tento blog jsem zkopíroval ze svého webu po přečtení diskuse pod blogem, ...Kdo jsou voliči pravice... Byl sice napsán k jiné příležitosti, ale nedá mi abych si nepřiložil své polínko.